OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 14:56

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak dostat hry pro MZ-800 na kazetu
PříspěvekNapsal: 09.05.2018, 08:27 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
Promiňte mi hloupou otázku, ale dostal jsem Sharpa MZ-811 s interním kazeťákem (myslel jsem, že to je 821, ale na spodním štítku je napsáno MZ-811). Byl ve zuboželém stavu, tak jsem ho myl, čistil, bělil, spravoval vylomené klávesy, dělal recap zdroje atd. a teď je ve slušném stavu. Bohužel posledního Sharpa jsem kdysi prodal i s Unikartou a teď nemám nic. Novou Unikartu ani nepotřebuji, spíš bych si chtěl udělat jednu dvě kazety s hrami. Ale nevím, jak na to. Existují někde záznamy z kazet ve WAV nebo jde nějak zrekonstruovat záznam ze souborů pro emulátor?

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak dostat hry pro MZ-800 na kazetu
PříspěvekNapsal: 09.05.2018, 09:33 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 372 times
Pro tuto řadu počítačů je definován formát pro obrazy kazet - soubory MZF and MZT.
Ty se dají v PC převést na .WAV a nahrát rovnou na kazetu s obyčejným kazeťákem nebo poslat do Sharpa přes kazetový adaptér a pak nahrát na kazetu nějakým kopírovacím programem pro Sharp typu kazeta->paměť->kazeta. Pokud má Sharp audio vstup, tak ani kazetový adaptér být nemusí, stačí propojovací kabel.
Několik her ve formátu MZF je k dispozici zde. Snad to postačí na vyzkoušení přenosu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak dostat hry pro MZ-800 na kazetu
PříspěvekNapsal: 09.05.2018, 10:48 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
Sehnat hry v MZF není problém. Ale nevěděl jsem, že MZF je obraz pásky, protože se mi to moc nezdá. Co si pamatuju kdysi z nějakého televizního pořadu, tak tam se nahrávala hra i s úvodním obrázkem a hry v MZF žádný nemají, je to jen jeden blok dat. Nebo se tyto kompletní hry nezachovaly a existují jen ve verzi bez obrázku?

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak dostat hry pro MZ-800 na kazetu
PříspěvekNapsal: 09.05.2018, 11:04 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
MZF je format dat jednoho souboru na kazete (hlavicka plus telo). Bezna hra na kazete mela drive tri soubory MZF. Prvni byl zavadec co treba delal pekne odpocitavani casu a nejaky zvuk nez se nahraje obrazek a vlastni hra, druhy MZF byl obrazek a treti MZF byla vlastni hra. Jak bylo vice floppy mechanik tak se prestaly pouzivat prvni dva soubory a hra se pripadne upravila aby byl potreba jen jeden posledni mzf. Obcas jeste nekdo nechtel pod CP/M spoustet hru pres 'cmt r hra.mzf' a tak to jeste zkonvertoval do hra.com - coz byl jeden soubor co mel v sobe i spoustec hry primo z CP/M.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak dostat hry pro MZ-800 na kazetu
PříspěvekNapsal: 09.05.2018, 11:16 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
suksoft píše:
Bezna hra na kazete mela drive tri soubory MZF. Prvni byl zavadec co treba delal pekne odpocitavani casu a nejaky zvuk nez se nahraje obrazek a vlastni hra, druhy MZF byl obrazek a treti MZF byla vlastni hra.


A ty běžné hry na kazetě ve formátu 3x MZF se tedy už nedají sehnat? Dívám se do archivu MZF a těch třísouborových je tam opravdu minimum.

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak dostat hry pro MZ-800 na kazetu
PříspěvekNapsal: 09.05.2018, 12:13 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 372 times
Tady by se snad něco našlo.
http://scav.cz/download/MZ-800/MZ-800_Software/COM/MZF/GAMES/800/Vicedilne/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak dostat hry pro MZ-800 na kazetu
PříspěvekNapsal: 05.06.2018, 21:43 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 864 times
Been thanked: 697 times
K nahrávání programů z PC do MZ-800 bych rád nabídl svůj program, který jsem dělal před mnoha lety. Sharp se připojí přes paralelní port LPT (s využitím 4 odporů a 1 kondenzátoru) a data lze nahrávat oběma směry - tj. z PC do Sharpu a také zpět ze Sharpu do PC. Lze tak např. zaznamenávat MZF soubory do PC. Programy jedou jen pod čistým DOS (předefinovává se INT 8 a používá se přímý přístup na port LPT, což by pod Windows nešlo).

Z PC do Sharpu se dá nahrávat i TURBO. Při nahrávání programu se zavede automaticky nejdříve TURBO zavaděč (je součástí nahrávacího programu) a ten pak nahraje program v turbo režimu (3x rychleji). Je možné nahrávání i na videorekordér - z obrazovky se zaznamenává obraz s informací o programu (např. help) a mezitím se do zvukové stopy (pokud možno HiFi) nahrává program. Dobře se to pak vyhledává.

V balíku je i hodně programů a her pro Sharp, které jsem posbíral. Jsou tam i nějaké mé výtvory - obzvláště velmi doporučuji Tape Analysator (TPANAL) - program, který zobrazí histogram nahrávaného signálu z magnetofonu. Výborně se podle toho vyhodnocuje kvalita signálu. Dá se tak dobře seštelovat hlava magnetofonu.

Download (3 MB): http://www.breatharian.eu/data/SHARP_MZ-800.rar
Mezi Sharpisty bohužel už nepatřím, tak další informace nezodpovím ani nic nevyzkouším (hloupě jsem Sharp MZ-811 před lety prodal :booo: :suicide: )

Ilustrační obrázek Tape Analyzatoru (čárky jsem dočmáral ručně, myslím že tak nějak to vypadalo):
Příloha:
tpanal.jpg
tpanal.jpg [ 40.99 KiB | Zobrazeno 7265 krát ]

Mimochodem, podobný analyzační program jsem pak kdysi dělal i pro CP/M, analyzoval signál z 8" disketových mechanik. Také to hodně řeklo o kvalitě média a hlav, stačil jen takový histogram šířek impulsů.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz