OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 22:34

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 73 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Mikropájka
PříspěvekNapsal: 08.11.2013, 21:27 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 448
Has thanked: 27 times
Been thanked: 201 times
Tak v GME jsem s hrotem WE-ETH (kat. č. 730-563) moc nepochodil, prý je to original Weller, ale to se mi nezdá, originál Weller vypadá takto a na všech orig. wellerech je to na hrotech i vyraženo v dolní části:

Obrázek

Z GME:

Obrázek

Dále jsem se dozvěděl, že 1. salmiakem jsem zničil horní vrstvu (zajímavé, že nahoře v potřebách ani nevěděl jinej typ co to salmiak je), 2. používám nevhodné tavidlo (používám kalafunu v lihu), 3. v zákulisí mi tam hrot vyčistili prej při nízký teplotě asi 200 °C houbičkou, 4. řekli mi že hrot není řádně pocínován (což sice byla první věc co jsem s ním provedl). Donesl jsem to zpátky domů a je to pořád stejně k hovnu. :(

Tímžto jsem nad GME zlomil hůl, stejně tak spousta dalších ve frontě na reklamacích...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mikropájka
PříspěvekNapsal: 09.11.2013, 11:03 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 10:52
Příspěvky: 1669
Bydliště: Mliecna draha
Has thanked: 19 times
Been thanked: 124 times
BruXy píše:
Dále jsem se dozvěděl, že 1. salmiakem jsem zničil horní vrstvu (zajímavé, že nahoře v potřebách ani nevěděl jinej typ co to salmiak je), 2. používám nevhodné tavidlo (používám kalafunu v lihu), 3. v zákulisí mi tam hrot vyčistili prej při nízký teplotě asi 200 °C houbičkou, 4. řekli mi že hrot není řádně pocínován (což sice byla první věc co jsem s ním provedl). Donesl jsem to zpátky domů a je to pořád stejně k hovnu. :(

Tímžto jsem nad GME zlomil hůl, stejně tak spousta dalších ve frontě na reklamacích...


Kalafuna v liehu je v poho. Dokonca je to jedine tavidolo z ktorym sa mi podarilo presvecit hrot aby zas zacal brat cin. Htot dlho a pri vyssej teplote v kalafune a snazit sa niekde dostat cin na hrot. Ak sda to podati tak potom len kombinacia pridanavnia cinu a jeho zotretia v kovovej hubke.

A z tym pocinovanim No neviem ako to robit prersne ty ale ja som si zvykol ho vzdy pred vypnutim pajky hrot poriadne zapatlat cinom. Tym zabezpecim ze po vyhladnuti vsetok sajrajt stuhne daleko od materialu hrotu.

_________________
Amiga 600 + a602, Amiga 600 PCB only, Commodore 64+ZZ-RAM V1.0 512k+C1541(18k RAM)+sd2iec +9.600 Rs232, Commodore 116 + 64k upgrade, ZX 81 ISSUE1 + ZX81XRAM

http://zz-indigo.mavipet.sk/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mikropájka
PříspěvekNapsal: 09.11.2013, 14:05 
Offline
Profík

Registrován: 27.07.2013, 13:24
Příspěvky: 903
Has thanked: 25 times
Been thanked: 125 times
Prodejnách typu GME bych nic jiného než čínský fake ani nečekal.

_________________
Atari 600XL, 800XL/XE, 130XE, ST, STE, MegaST, 7800, JaguarCD, Commodore C64, Amiga 500/Plus, 1200, CDTV, Sinclair QL + GC, Sharp MZ800, Sord M5, CPC 6128, Spectravideo SVI X'Press, Sony HB-750, Philips CDi 370, Ohio Scientific Challenger, Eureka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mikropájka
PříspěvekNapsal: 05.10.2014, 11:16 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Ted jsem mel rozbitou moji pajecku ERS50 co mam uz asi 30 let. Myslel jsem ze odesla cela ale po rozebrani jsem zjistil ze problem dela vyvod na topne teleso. Rozehral se cin a ten trosku prozkratoval ostatni vyvody, proste stekl gravitaci dolu. Po tom co jsem obycejnou pistolovou pajeckou poradne proletoval tu cast kde jsou vyvody z desky ven zacala zcela bezproblemove fungovat. Take jsem teda vymenil hrot ale topne telisko je stale puvodni.

Soucasne jsem mel druhy problem a to ze jak ted pajim bile desky tak jde videt ze kalafna a tavidlou trosku kazi dojem z kvalitni prace. Proto jsem se zacal zajimat co kdo pouziva a jak je spokojeny. Prosel jsem nektere fora a par z Vas na tomto foru jsem kontaktoval a pozadal jsem je o radu. Diky vsem za informace.

Vysledek byl tento. Kontaktoval jsem prodejce nahradnich dilu pro ERS50 na Aukru a koupil jsem od neho nejake hroty - samozrejme slovenske - jsou lepsi. Take jsem si od neho koupil novou ERS50-100W coz se super vyrobek. Asi za 10 dni jsem to mel doma - musela se vyrobit. I presto ze originalni vyrobce je ze stejneho mestecka jako tento pan z Aukra radeji jsem po zkusenostech jinych z ruznych for to koupil pres toho co jsem nasel na Aukru. Ma profesionalni pristup a okamzite reaguje. Protoze ERS nema plochy (zkoseny) hrot pro SMD pajeni tak jsem koupil jeste Mikropájku CT-936C. Ta sice neni ve verzi ESD ale za cenu 900Kc vcetne postovneho je to dobry vyrobek. Hroty jsem si koupil v GME. Bohuzel stojanek je vadny ale prodejce mi pry posle nahradni. Je to levny stroj ale je funkcni.

Soucasne jsem si koupil nebo uz met tyto tri pajky:

vpcentrum
http://www.vpcentrum.eu/pajeci-technika ... b-2-cu-civ
Pájka FLUITIN 1532 0,75mm 1kg 60%Sn 38%Pb 2%Cu cív
cena 1 399 Kč za 1Kg

gme
http://www.gme.cz/cinova-pajka-fluitin- ... a-p745-105
Cínová pájka FLUITIN-1532 Sn60PbCu2 0,5mm 0,5kg cívka 745-105 775,00 Kc
cena 775 Kč za 0,5Kg

TME pajka 1mm
http://www.tme.eu/cz/katalog/?idp=1&sea ... rameters=1


Vse jsem doma ruzne kombinoval. A zjistil jsem toto:

- CT936C je dobra na pridelavani velkych ploch a smd soucatek kde se paji soucasne nekolik vyvodu (pajeni smd io - prejizdeni po vyvodech)
- 1mm cin je dobry na pridelani konektoru jako je canon.
- 0,75mm je vhodny na THT soucasky
- 0,5mm je vhodny na SMD soucastky
- ERS 50-100W ma rychly nabeh a velky vykon - zvlada vse. S hrotem slovensky c.1 se mi vyborne dela SMD ale i THT.

Opravdu dolezity je spravny vyber cinu a vyrobce. FLUITIN je urcite dobry vyrobce. Samozrejme lze pouzit jakoukoliv kombinaci ale kdyz se chce delat deska rychle a pekne tak je potreba opravdu pouzivat vhodne prumery cinu. Napr. lze pouzit 0,5mm misto 0,75mm ale pak pri pajeni strasne rychle mizi cin z rukou a je potreba porad to posunovat.

Jinak jsem si zakazal kalafunu, zbytecne to spini a je to zbytecne, tavidlo v cinu je dostatecne. Take jsem chtel zacit pouzivat ty dratene spony na cisteni hrotu ale ani to nezacnu pouzivat, pry to nici hroty, dela to micro skrabance a pak spatne funguji. Lepsi je vlhka houbicka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mikropájka
PříspěvekNapsal: 05.10.2014, 16:08 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 10:52
Příspěvky: 1669
Bydliště: Mliecna draha
Has thanked: 19 times
Been thanked: 124 times
suksoft píše:
...Take jsem teda Take jsem chtel zacit pouzivat ty dratene spony na cisteni hrotu ale ani to nezacnu pouzivat, pry to nici hroty, dela to micro skrabance a pak spatne funguji. Lepsi je vlhka houbicka.


Mam opacnu skusenost cistiaca spongia robi tepelny sok a po dlhsom case zacala odchadzat ta vrstva na hrote (opticky to vyzera ako keby to pod tou vrstvou zacalo hrdzaviet. Zo spongiou ziadne take problem nemam. A to mam nejaku lacnu CPU stanicu z farnellu (cista cina optimalizovana na cenu) Tiez je vyhoda ze nemusim saskovat z vlhcenim a po vycisteni netreba cakat kym teplota zas narastie.

_________________
Amiga 600 + a602, Amiga 600 PCB only, Commodore 64+ZZ-RAM V1.0 512k+C1541(18k RAM)+sd2iec +9.600 Rs232, Commodore 116 + 64k upgrade, ZX 81 ISSUE1 + ZX81XRAM

http://zz-indigo.mavipet.sk/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mikropájka
PříspěvekNapsal: 06.10.2014, 00:54 
Offline
Radil

Registrován: 08.10.2013, 18:00
Příspěvky: 296
Has thanked: 12 times
Been thanked: 228 times
suksoft píše:
Jinak jsem si zakazal kalafunu, zbytecne to spini a je to zbytecne, tavidlo v cinu je dostatecne. Take jsem chtel zacit pouzivat ty dratene spony na cisteni hrotu ale ani to nezacnu pouzivat, pry to nici hroty, dela to micro skrabance a pak spatne funguji. Lepsi je vlhka houbicka.

Správně, je 21. století, kalafunu je potřeba vrátit houslistům ;) Teď vážně, tavidlo musí splňovat dvě věci, zaprvé musí očístit (odstranit korozi) a připravit povrch na pájení, v tom kalafuna celkem obstojí a zadruhé musí smáčet pájku, v tom je kalafuna absolutně nejhorší tavidlo, co znám, místo smáčení vytváří "bakule", takže hlavně na SMD naprosto nepoužitelné (pokud mají spoje za něco stát).

Pájka s tavidlem uvnitř je správnou volbou, pokud je potřeba tavidlo extra zvlášť (opravy, opakované pájení), vystačím si osobně v 99% případech s FluxPen - něco jako zvýrazňovač, akorát kreslí tavidlem 8-) Kdyby bylo přeci jen potřeba tavidlo ve formě pasty, dobré a levné dělá u nás Marmot, třeba MTL-468, případně i na zoxidované povrchy MTL-408 (úžasně smáčí, dáš dle jejich normy 0,4g pájky a 0,1g tavidla na měděnou desku při 210°C a rozteče se na plochu 760mm^2 ! Kolik pájky by se muselo dát ke kalafuně, aby se sama svojí váhou roztekla na takovou plochu ! ). A když je potřeba zapájet něco těžko pájitelného, třeba niklované konektory z místních maloobchodů (zdravím cinche a jacky do GMe), netřeba je škrábat a hledat pájitelný kov nebo snad vyhazovat, stačí použít MTV-125 a pájení půjde, jak by to byla krystalicky čístá měď. Dájí se s tím dělat neuvěřitelné kousky, třeba připájet železnou matku k nerezovému plechu :shock: Akorát tato pasta už není bezoplachová, je pořeba ji po pájení otřít (je ředitelná vodou), jinak do týdne sežere to, co se pájelo ;) Z dostupných kovů nezapájí hliník, na ten se ale používají speciální tavidla.

Co se týče těch špon na čištění, to si vynutilo používání bezolovnatých pájek, tam houbička jaksi moc nefunguje a zase naopak pro olovnatou pájku je houbička dle mého názoru lepší. A houbička musí být opravdu jen vlhká (né mokrá, nesmí z ní jít vyždímat voda, ať nedochází k nechtěnému zchlazení hrotu, jak píše zz_indigo), vlkost v ní ji jen chrání před spálením (suchá houbička čistí taky, ale brzo se zničí).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mikropájka
PříspěvekNapsal: 06.10.2014, 12:22 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 10:52
Příspěvky: 1669
Bydliště: Mliecna draha
Has thanked: 19 times
Been thanked: 124 times
no mne na bezolovnatu spajku co mam viac vyhovuje kalafuna ako fluxpen (mam obe a este nejaku pastu)<p>Co sa tyka poniklovanich konektorou odkedy pouzivam bezolovnatu pajku a teplotu 300 stupnou nieje problem. Aj bez kalafuny ci tavydla.<p>Dokonca som sa dostal do stavu ze fluxpen nepouzivam skoro vobec. Bud staci tavydlo v cine a ked treba viac tak kalafuna pomoze.

_________________
Amiga 600 + a602, Amiga 600 PCB only, Commodore 64+ZZ-RAM V1.0 512k+C1541(18k RAM)+sd2iec +9.600 Rs232, Commodore 116 + 64k upgrade, ZX 81 ISSUE1 + ZX81XRAM

http://zz-indigo.mavipet.sk/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mikropájka
PříspěvekNapsal: 06.10.2014, 15:52 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
zz_indigo tak jsem koukal na ty spony a mas pravdu ze je to lepsi, protoze to nesnizuje tak teplotu a hrot to neposkrabe, protoze je to z bronzu. Na druhou stranu nekde se chlubi ze je to pozlacene a je tam vrstva tavidla ale za tu cenu to asi bezny vyrobek nema. Take je pravda ze pro bezolovnatou pajku neni vhodne houbicka a to ze dvou duvodu - prvni je, ze uvnitr je flux co nema rad vodu a dela tekutinu co je schopna velmi rychle poskodit zeleznou cast hrotu a nasledne se stane to, ze na vnitrni strane hrotu zacne "mizet" med a rychle to vnitrne koroduje. Hrot vypada pekne ale ma micro "diry". Druhy problem je vetsi teplota a tak logicky rozdil teplot pri dotyku s houbickou je vyssi, proste to vice mechanicky pracuje.

Ja osobne zatim pouzivam olovnatou pajku a teplotu 300 stupnu (i na doporucenich jinych lidi) a vlhkou (ne mokrou) houbicku. Pri dotyku nevidim zadnou paru a stejne se dotknu na maly okamzik jen abych sundal prepalene tavidlo
a nez se vratim na desku tak je jiste teplota jiz ok. Nutno rici, ze ted kdyz jsem zacal pouzivat ty tri typy cinu tak spaleneho tavidla je minimum. Cisteni delam pred vlastnim pajenim. V pripade ze neco pripavuji na desce a nema smysl vypinat stanici tak necham cin a spinu na hrotu a pak to ocistim a dam pripadne cin na hrot nebo az pri vlastnim pajeni, coz je do 5 sekund.

Koukal jsem se zz_indigo a ta ESD verze http://cz.farnell.com/duratool/d00678/s ... dp/1498367 toho co mas ty nevypada spatne. Az budu pajet neco velmi citliveho tak o tom budu uvazovat. Treba Martin8bity jiz mel smd zarizeni ktere bylo velmi citlive na statiku a bezna stanice to nicila.

Pekne info co jsem nasel je napr. toto:
http://www.smtcentrum.cz/vyber-pajeci-t ... e-pajeni-/
http://www.smtcentrum.cz/rucni-pajeni/1 ... jeci-hrot/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mikropájka
PříspěvekNapsal: 06.10.2014, 16:14 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 10:52
Příspěvky: 1669
Bydliště: Mliecna draha
Has thanked: 19 times
Been thanked: 124 times
no pajka to zla nieje ale to prevedenie je fakt lacne. Ale hlavna vyhoda je ze na TRX nemam rusenie cez celek KV pasmo

_________________
Amiga 600 + a602, Amiga 600 PCB only, Commodore 64+ZZ-RAM V1.0 512k+C1541(18k RAM)+sd2iec +9.600 Rs232, Commodore 116 + 64k upgrade, ZX 81 ISSUE1 + ZX81XRAM

http://zz-indigo.mavipet.sk/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mikropájka
PříspěvekNapsal: 06.10.2014, 16:25 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1486
Bydliště: Kurim
Has thanked: 828 times
Been thanked: 577 times
suksoft píše:

Kdyz jsi to nakouknul, mate nekdo zkusenosti s Hakko? Budu muset asi vyhledove neco noveho koupit a tohle vypada slusne, jedine, co mi vadi, ze jsem nenasel pajeci hrot typu minivlna, jako ma treba Weller. Ale do Weller se mi nechce vrazet ty silene penize.

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mikropájka
PříspěvekNapsal: 10.10.2018, 09:19 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
I kdyz uz jsem se rozhodl koupit jinou mikropajku, tak mam ERS50 (dokonce dve) a tu nevyhodim, ale stvou me hroty. Vlastne krome toho uplne zakladniho na to nic neni. Nekde, coz uz ted nemuzu znovu najit, jsem narazil na zminku, ze tam po drobne uprave (asi ta dirka ze strany na perko) jdou relativne dobre jine hroty. Ten trn ma prumer 6.5mm a jedine co jsem nasel jsou hroty Ersa, ale zas zadny rozumny na SMD (sikma plocha spicka), co by se mi libilo.

Nepouzivate nekdo neco takoveho?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mikropájka
PříspěvekNapsal: 10.10.2018, 09:21 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
A tak mozna jsem to nasel: https://www.distrelec.cz/cs/pajeci-hrot ... p/18288544


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mikropájka
PříspěvekNapsal: 17.02.2020, 11:14 
Offline
Prvnička

Registrován: 20.01.2020, 08:07
Příspěvky: 13
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Bude mě čekat oprava 4ks mrtvých didaktiků.
Mám obyčejnou mikropájku + odsávačku typu vystřelovací pero.
Jenže se bojím, že na sundání švába s víc nožičkama už to nebude stačit.
Nemáte tip na nějakou odsávačku z číny kde je rozumný poměr kvalita/cena?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mikropájka
PříspěvekNapsal: 17.02.2020, 12:03 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2014, 18:29
Příspěvky: 1491
Bydliště: Milovice
Has thanked: 12 times
Been thanked: 368 times
:lol: Odsávacia licna :lol:

_________________
STbrigáda
Atari 800XL, POFO, Atari Mega 2/4Mb Ram, Atari Mega STe, Atari TT 030


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mikropájka
PříspěvekNapsal: 17.02.2020, 12:04 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1910
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 517 times
Been thanked: 812 times
Já mám tuto a za ty prachy je super
https://pajecky.heureka.cz/tipa-zd-915/#

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 73 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz