OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 22:51

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 08.11.2016, 21:12 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 375 times
Takže jak najít a vykopírovat monolitické binární soubory (vhodné pro převod do Turba 2000) do zvláštního adresáře se už také dočtete na OldComp Wiki


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.11.2016, 18:38 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 375 times
Další návod pro kazetáře je na světě. Tentokrát tvorba kazet s použitím obyčejného magnetofonu. Tento způsob nabízí podstatně více možností než "pouhý" datový magnetofon. Vlastně se mi podíváte tak trochu do kuchyně - podobným způsobem "vyrábím" kazety, které sem tam nabízím k odkoupení.

Může to být zajímavé počtení i pro uživatele disketových jednotek. V návodu jsou popsány způsoby, jakými lze zavádět téměř libovolné binární soubory.

Návod na OldComp Wiki


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.11.2016, 16:02 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 22:31
Příspěvky: 535
Has thanked: 0 time
Been thanked: 62 times
na kopirovanie staci sio2pc alebo sio2sd a program copy.tsd.. easy


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.11.2016, 17:43 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Tak tohle je asi návod, Viktore, pro ty, Viktore, kteří, Viktore - MAJÍ JEN KAZEŤÁK A ATÁRKO!!! ...Viktore...

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.11.2016, 19:12 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 375 times
Jakkoliv to ze mnou zveřejňovaných návodů může zdát, tak nejsem až tak fanatický propagátor používání kazet.
Sám jsem spokojený uživatel SIO2SD a SIO2PC-USB. Kazety jsou moje hobby (nebo možná obsese?). A i na ByteFestu 2016 jsem veřejně prohlásil (a je to vlastně i nahrané), že už ani o Turgenu přednášet nebudu.

Moje pokusy s prodejem kazet ale ukázaly, že existuje určitá skupina uživatelů, kteří mají jen magnetofon a na občasné hraní si nechtějí pořizovat další zařízení. Tyto návody jim tedy poslouží. Mohou posloužit i k účelům jiným. A starší radiomagnetofon doma ještě leckdo najde. Kvalita těch dnešních je ovšem horší (ach... království za pořádný tape-deck).

Pokud si mohu dovolit technickou odbočku k použití SIOxxx zařízení (zejména pokud je možné připojit magnetofon i náhradu disketové jednotky najednou), tak na Atari samozřejmě lze provést téměř všechno co s Turgenem. Na kopírování monolitických binárek lze použít třeba už zmiňovaný COPY.TSD, na segmentované binárky TT-DOS nebo BW-DOS a jeho rozšření B-TAPE. Je to ale poněkud pracnější a velmi se hodí rozšířená paměť.

Zkuste si schválně rozmyslet, jak by se zkopírovala hra Ridiculous Reality z diskety na kazetu jen na Atari s 64 KB RAM, tak aby k jejímu zavedení stačil jen zavaděč Universal Turbo na kazetě. Pomineme-li ovšem otázku kdo by to dělal.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 08.12.2016, 21:52 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 375 times
Dal jsem do kupy ještě další návod - Dávková tvorba kazet.
To se hodí, když převádíte do turba mnoho souborů najednou. Návod je určen pro poněkud pokročilejší uživatele. Připomínky samozřejmě uvítám.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.12.2016, 12:03 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 22:31
Příspěvky: 535
Has thanked: 0 time
Been thanked: 62 times
toto su fakt predpotopne veci..
nerozumiem, preco su jednoduche postupy nahradzovane zlozitymi

prevadzanie suborov z diskiet na kazetu slo uz tusim niekedy v 80 rokoch a funguje to stale, navyse miesto 10 krokov staci urobit 2..


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.12.2016, 12:41 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1029
Has thanked: 445 times
Been thanked: 155 times
Ano, v tvém případě stačí dva kroky:

1. Požádat někoho ať ti pošle 80 kazet.

2. Už je nikdy nevrátit.

Velmi jednoduchý způsob převodu dat na kazetu,že?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.12.2016, 20:23 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 375 times
Tak nějak kdysi v těch předpotopních dobách (1994-1996) probíhala "výroba" kazet v JRC. Ale těch kazeťáků bylo připojeno nejspíš více. Program, který fungoval jako Turgen také tehdy byl. Kdysi jsem našel už tehdy nefunkční odkaz na jindroush.atari.org.

Kazety jsou předpotopní historie, když máme perfektní náhrady disketových jednotek a univerzální cartridge. Moje zásoba kazetových návodů je stejně vyčerpána. Možná jen napíši nějaký návod na průchod Tartarem či Peklem (vyberte si dle oblíbené mytologie) jak dostat data z kazet vzorkováním a dekódováním do podoby .xex souborů, včetně tipů na vhodné předzpracování signálu.

Vyděšené disketářské duše si tedy mohou v klidu oddechnout. Návrat kazet (těch oblíbené značky EMGETON zvlášť), BOOT ERRORů (tedy pokud omylem nevložíte nesprávnou disketu) a nekonečného čekání až se program nahraje se nekoná.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.12.2016, 22:57 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:40
Příspěvky: 1920
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 895 times
Been thanked: 693 times
V olomouckem klubu jsme meli zarizeni, ke kteremu se dalo pripojit 15 kazetaku. Hojne se to vyuzivalo na klubovych schuzkach kde se kopirovalo.

Jindroushova stranka je ted k dispozici na Atariportalu na http://jindroush.atariportal.cz . Jindroush to ale provozoval na windows serveru a vubec nedbal na odkazy aby byly dobre. Ted to bezi na Linuxu a musel jsem upravovat jmena linkovanych souboru. Mozna jsem neco prehled, jestli se neco nezobrazuje dobre dejte mi vedet a opravim to.

_________________
www.krupkaj.cz ~ www.atariportal.cz ~ jaysoft.atari.org
:busybee:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 27.12.2016, 11:21 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 375 times
krupkaj píše:
V olomouckem klubu jsme meli zarizeni, ke kteremu se dalo pripojit 15 kazetaku. Hojne se to vyuzivalo na klubovych schuzkach kde se kopirovalo.

Jindroushova stranka je ted k dispozici na Atariportalu na http://jindroush.atariportal.cz . Jindroush to ale provozoval na windows serveru a vubec nedbal na odkazy aby byly dobre. Ted to bezi na Linuxu a musel jsem upravovat jmena linkovanych souboru. Mozna jsem neco prehled, jestli se neco nezobrazuje dobre dejte mi vedet a opravim to.

Tak bylo to tohle:
http://web.archive.org/web/20000930153438/http://www.asw.cz/~kubecj/asoft.htm, programy EXE2TUR, TUR2EXE a TUR2WAV. Myslím, že problém zrcadla to nebude, spíš je otázka, jestli to na těch stránkách doopravdy někdy vůbec bylo.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 27.12.2016, 19:21 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:40
Příspěvky: 1920
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 895 times
Been thanked: 693 times
no to je zajimave, vypada to, ze mam novejsi mirror http://jindroush.atariportal.cz/asoft.htm , nez si poslal link na archive.org, ale tyhle veci tam vubec nejsou. Vypada to, ze to Jindroush stahnul jeste pred ukoncenim sve sajty. Muzu mu zkusit napsat, treba to nekde ma.

_________________
www.krupkaj.cz ~ www.atariportal.cz ~ jaysoft.atari.org
:busybee:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 27.12.2016, 21:03 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 375 times
krupkaj píše:
no to je zajimave, vypada to, ze mam novejsi mirror http://jindroush.atariportal.cz/asoft.htm , nez si poslal link na archive.org, ale tyhle veci tam vubec nejsou. Vypada to, ze to Jindroush stahnul jeste pred ukoncenim sve sajty. Muzu mu zkusit napsat, treba to nekde ma.

Zkusit to můžeš, i když praktický význam těch chybějících utilitek je nepatrný. Pokud je jindroush najde, tak je můžeme dát zpátky do aktuálního zrcadla na atariportal.cz. Mají být kompilované pomocí DJGPP, tak by se mi mohla podařit portace na win32 či GNU/Linux.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.02.2017, 12:41 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 22:31
Příspěvky: 535
Has thanked: 0 time
Been thanked: 62 times
ja som prave skusal preniest wav subor (ulozeny z walkmanu) na xex a na prvy sup sa to podarilo.. skvely softik :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.06.2018, 12:13 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 375 times
Za tu malou chvíli, co jsou kazetové návody na světě, se množství odkazů stalo neplatnými. Tak jsem to na OldComp Wiki stránkách souvisejících s turbem trochu zaktualizoval.
Při současném stavu projektu CALP se se mi nechtělo odkazovat na http://www.archive.org/. Drze jsem si tedy dovolil připravit PDF verzi přílohy II ZAK PRAHA 1987, stejně tak PDF verzi podrobného návodu Jirky Pechera na turbo úpravu v češtině. I když díky návodům na turbo úpravu z IGI Blogu je ta příloha spíše kousek jen tak do muzea.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz