OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 20:44

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
PříspěvekNapsal: 18.09.2013, 23:15 
Offline
Profík

Registrován: 12.05.2013, 19:31
Příspěvky: 694
Bydliště: České Budějovice
Has thanked: 738 times
Been thanked: 53 times
BruXy píše:
Ahoj,

1. Nejdříve je potřeba si uvědomit jeslti máš model +2 v šedém pouzdře a nebo model +2A v černém. U +2A se dá připojit jednoduše externí magnetofon, na zadním panelu je jack SOUND/TAPE. U šedé +2 je pouze vestavěný interní magič, ten se uvnitř zapojuje nasouvacím konektorem (asi je tu prostor pro nějaké šikovné připojení externího magnetofonu).

2. Černá +2A bude mít menší problémy s kompatibilitou, některé hry třeba po nahrání padnou a nebo se seknou.

3. Jako externí magnetofon je nejlepší použít PC (pomocný casseťák), já osobně jsem teď po dlouhé době nahrával pár TAPek z PC a program TAPER pro DOS je jasná volba. Sám ho provozuju pod GNU/Linuxem v Dosboxu.

4. Rozhraní pro hard disks DivIDE je jasná volba, společně s redukcí na CompactFlash a jednou CF kartou, 4 GB snad bude stačit všem. DivIDE má možnost snadné změny firmware, stačí nahrát 8kB instalátor z PC-magiče a přeflašnout. Na CF kartě si udělej oddíly FAT16 a můžeš sem nakopírovat Esxdos, připadně můžeš použít DEMFIR, ale na CFku je pak potřeba nahrát velký CD image v ISO9660.

5. Připojení monitoru můžeš využít přes anténní vstup, to je ta nejhorší možnost, ale nejméně pracná. Popis video výstupu je zde: http://mts.speccy.cz/doc/128_rgb.pdf. Opět je potřeba vědět jestli máš +2 nebo +2A. Připojení na SCART je pak u +2 zapojit přes odporové děliče. Starší televize musí mít u RGB zapojený ještě blanking signál, čoz je učité napětí na jednom pinu, které je donutí přepnout do RGB.

Tolik několik rychlých odrazových bodů, vše se dá dajít na netu a nebo se doptat zde na fóru.

1. Šedý +2, čili žádný externí kazeťák, chápu :)
3. Nějaký kazeťák, co by se dal připojit k pc aniž bych měl nějakou vychytanou zvukovku neexistuje? Třeba takové ty walkmany, co převádí kazety do mp3, nemohly by fungovat i obráceně?
4.Tohle je na mne trochu moc složité, začnu to řešit, až to budu mít doma. :)
5.A tohle je to samé, nestačilo by toto?
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
PříspěvekNapsal: 19.09.2013, 08:23 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
Na kazeťák by som sa dnes už vykašlal. Dnes už takmer povinná výbava je divIDE s CF redukciou a CF kartou (4GB stačí až nad mieru, ale napr. ja osobne používam viacero CF menších kapacít). Firmware treba zvoliť podľa toho, či sa chceš len hrať, alebo aj niečo robiť. FATWARE a DEMFIR nevedia zapisovať, MDOS3 a ESXDOS vedia aj zápis, MDOS3 má však komplikovanejšiu prípravu CF. Jednoznačne najpohodlnejší je dnes ESXDOS. divIDE by som nezabudovával do počítača - jednak je potrebné ho doslova zadrôtovať (iná cesta nie je), druhak si musíš následne vyriešiť prístup k CF karte a switchom, čo obyčajne znamená rezanie a vŕtanie do case.

Ak by si chcel silou mocou riešiť aj kazety, tak to môžeš vyriešiť ako ja - nákupom bazárového tapedecku a na ňom si nahrávať kazety priamo z PC pomocou playTZX či podobných utilít. Obyčajne stačí káblik 2xCINCH<>3,5mm JACK, ktorým prepojíš tapedeck a zvukovku a môžeš nahrávať. Hotové kazety už len použiješ v +2.

Redukciu na joysticky si môžeš vyrobiť aj sám, stačí na to kus viacžilového kábla (napr ethernet), samec Canon DE9, samica Canon DE9 a prepojenie pinov sa dá nájsť na Internete, ak nie, ja ho mám niekde zapísané, môžem pohľadať.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
PříspěvekNapsal: 19.09.2013, 08:45 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 448
Has thanked: 27 times
Been thanked: 201 times
Springy píše:
5.A tohle je to samé, nestačilo by toto?
Obrázek


No vzhledem k tomu, že máš šedou +2 nejrychlejší bude vytáhnout kompozitní video z pinu 1 na 8pin DIN konektoru.

Protože RGB signály jsou v TTL úrovních, je nutné si zjistit, zda ten kabel je zapojen s těmi odporovými děliči (pokud ho budeš kupovat, viz 128_rgb.pdf). U starších televizí je nutný ten blanking signál na SCART:

Citace:
Pin 16 Blanking signal up RGB-selection voltage up

0–0.4 V → composite
1–3 V → RGB


Jinak se ta televize nepřepne na zobrazení RGB, dokonce i s nějakou novější LCD televizí jsem měl problém se bez blanking přepnout na RGB, teprve až jsem si vyvedl pin 16 a připojil k němu 1.5V baterii se přepla a pak už s tím nebyl problém, i po vypnutí televize. Já jsem si dokonce televizi zlikvidoval, když jsem nejdřív zapojil blanking a už nestačil přivést RGB signály (šlo o nějaký stařičký Roadstar model do karavanu), co tam odešlo jsem už pak nikdy nezjistil...

Jako externí magnetofon, by šlo připojit třeba tohle: http://www.alza.cz/kazetovy-prevodni-ad ... 3god7koAcg ,zkušenosti s tím nemám, je jen nutné zařídit aby ten kabel s jackem vyčuhoval ze spektra ven.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
PříspěvekNapsal: 19.09.2013, 09:23 
Offline
Profík

Registrován: 12.05.2013, 19:31
Příspěvky: 694
Bydliště: České Budějovice
Has thanked: 738 times
Been thanked: 53 times
BruXy píše:
Springy píše:
5.A tohle je to samé, nestačilo by toto?
Obrázek


No vzhledem k tomu, že máš šedou +2 nejrychlejší bude vytáhnout kompozitní video z pinu 1 na 8pin DIN konektoru.

Protože RGB signály jsou v TTL úrovních, je nutné si zjistit, zda ten kabel je zapojen s těmi odporovými děliči (pokud ho budeš kupovat, viz 128_rgb.pdf). U starších televizí je nutný ten blanking signál na SCART:

Citace:
Pin 16 Blanking signal up RGB-selection voltage up

0–0.4 V → composite
1–3 V → RGB


Jinak se ta televize nepřepne na zobrazení RGB, dokonce i s nějakou novější LCD televizí jsem měl problém se bez blanking přepnout na RGB, teprve až jsem si vyvedl pin 16 a připojil k němu 1.5V baterii se přepla a pak už s tím nebyl problém, i po vypnutí televize. Já jsem si dokonce televizi zlikvidoval, když jsem nejdřív zapojil blanking a už nestačil přivést RGB signály (šlo o nějaký stařičký Roadstar model do karavanu), co tam odešlo jsem už pak nikdy nezjistil...

Jako externí magnetofon, by šlo připojit třeba tohle: http://www.alza.cz/kazetovy-prevodni-ad ... 3god7koAcg ,zkušenosti s tím nemám, je jen nutné zařídit aby ten kabel s jackem vyčuhoval ze spektra ven.


Ten kabel, co jsem zde ukazoval je z té stranky divide a měl by být přímo pro +2. Zkusím se jich tam zeptat, jestli ten blank signál zvládá. A kazetu mam v plánu vyzkoušet, Číňani ji prodávají za 48Kč i s poštovným, tak není co řešit :).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
PříspěvekNapsal: 19.09.2013, 10:23 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Kdybych měl +2, vybodnu se na redukci a pořídím si raději SJS1 joysticky (přesněji - když jsem ještě měl +2, sehnal jsem si v bazaru SJS1 joysticky).
Dělaly se šedivé (k +2) a černé (k +2A/+3), šedých se vyrobilo víc (většina "akčních packů" +2 byla distribuována s joystickem, méně často s "laserovou" pistolí).
http://viewitem.eim.ebay.cz/Sinclair-Spectrum--Original-Controller--Joystick-SJS1-mit-OVP-gebraucht/290938619858/item

(U nás se samozřejmě dají sehnat taky, i když se na ně musí počíhat a ne kdykoli si někdo vzpomene.
Kdo nemá problém se zasíláním pouze v Británii, má nabíádku pestřejší:
http://www.ebay.co.uk/itm/GENUINE-SINCLAIR-SJS-1-JOYSTICK-CONTROLLER-GREY-WORKING-/390652436301?pt=UK_Controllers_Attachments&hash=item5af4b31f4d
http://www.ebay.co.uk/itm/VINTAGE-SINCLAIR-JOYSTICK-BOXED-GOOD-CONDITION-COLLECTABLE-RARE-RETRO-LOT-17-/111135589972?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item19e0328654
Černá verze SJS1 je například zde:
http://www.ebay.co.uk/itm/Sinclair-ZX-Spectrum-2-Joystick-Games-Working-PAT-Tested-/271276436659?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item3f2955ecb3
A může si vybrat i méně kabeloidní redukci:
http://www.ebay.co.uk/itm/2-sinclair-zx-spectrum-2-3-joystick-adapters-convertors-converters-/271276396612?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item3f29555044)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
PříspěvekNapsal: 19.09.2013, 13:24 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.09.2013, 18:35
Příspěvky: 113
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times
BruXy píše:
No vzhledem k tomu, že máš šedou +2 nejrychlejší bude vytáhnout kompozitní video z pinu 1 na 8pin DIN konektoru.

Protože RGB signály jsou v TTL úrovních, je nutné si zjistit, zda ten kabel je zapojen s těmi odporovými děliči (pokud ho budeš kupovat, viz 128_rgb.pdf). U starších televizí je nutný ten blanking signál na SCART:


Ach nie, naozaj su v TTL urovniach? Si si naozaj isty? Ja to mam uz par rokov natahane napriamo z konektora v +2 na SCART a ziadny problem v tom nevidim. Na Blanking v SCARTe staci priviest Video vystup, ktory je k dispozicii.

Ad. joystick - kupit dva 9pinove cannony a pospajkovat ich dokopy nie je ziadna raketova veda. Ak to chalanisko nezvladne, tak nech sa zastavi na nejakom zraze (Bytefest v Prahe, JHCon v Jindrichovom Hradci, Forever v Hornej Suci), alebo v nejakom klube (Sinclair Club Plzen, 8bit klub Brno, Sindikat v Bratislave).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
PříspěvekNapsal: 19.09.2013, 14:37 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 448
Has thanked: 27 times
Been thanked: 201 times
mikezt píše:
BruXy píše:
Ach nie, naozaj su v TTL urovniach? Si si naozaj isty? Ja to mam uz par rokov natahane napriamo z konektora v +2 na SCART a ziadny problem v tom nevidim.


Nastopro, používám stejný kabel který jsem si ubastlil k ZXS+128k. Mimochodem, jak máš potom vyřešený signál brightness?

A když pustíš stroj s break+reset, máš všechny pruhy, jako zde?

Obrázek

Je možné, že tvoje televize TTL úroveň zkousne, ale pak máš jen 8 barev...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
PříspěvekNapsal: 19.09.2013, 14:47 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.09.2013, 18:35
Příspěvky: 113
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times
BruXy píše:
Nastopro, používám stejný kabel který jsem si ubastlil k ZXS+128k. Mimochodem, jak máš potom vyřešený signál brightness?

A když pustíš stroj s break+reset, máš všechny pruhy, jako zde?

Obrázek

Je možné, že tvoje televize TTL úroveň zkousne, ale pak máš jen 8 barev...


Vsetko funguje normalne. TTL to urcite nie je, pozri sa do schemy: http://zxm.speccy.cz/dok/sch/plus2sch.png
Je tam primiesany aj brightness. Snad len doporucujem pozriet, ci je dobre osadeny TR4 (osadzovali ho zle, sice podla potlace na plosaku, ale vyvody potom nesedia podla schemy) a odstranit zvuk z video signalu (nie som isty, asi je to C31, ked tak ma niekto opravte).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
PříspěvekNapsal: 19.09.2013, 15:16 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1910
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 517 times
Been thanked: 812 times
TTL je u klasicke ZX 128, kde se musí přimíchat bright. U ZX 128 +2 už je bright součástí RGB.

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
PříspěvekNapsal: 19.09.2013, 15:28 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
mikezt píše:
BruXy píše:
Protože RGB signály jsou v TTL úrovních, je nutné si zjistit, zda ten kabel je zapojen s těmi odporovými děliči (pokud ho budeš kupovat, viz 128_rgb.pdf).
Ach nie, naozaj su v TTL urovniach? Si si naozaj isty? Ja to mam uz par rokov natahane napriamo z konektora v +2 na SCART a ziadny problem v tom nevidim.
No, takto. RGBI signaly na 128 a sedej +2 su v TTL urovniach, ale zaroven aj nie su :) Cierna bez brightu dava 0V (podla ocakavania), biela (resp. uroven pri zapnutej cervenej, zelenej alebo modrej na prislusnom pine) s brightom dava poctivych 5V (pretoze su to klasicke TTL vystupy, akurat su oddelene 75R odpormi), avsak biela bez brightu znamena, ze TTL uroven 5V je cez dalsi odpor 75R a diodu stiahnuta do nuly (cez vystup I), takze vtedy je realne napetie na prislusnom vystupe cca 3V.

Pokial sa takto RGB zapojene vystupy pripoja priamo na analogovy RGB vstup monitora/televizora, ktory je schopny akceptovat az 5V (ma dostatocny rozsah pre vstupne napetia), bude sa vsetko zobrazovat presne tak ako ma, vratane bright-u. (a pokial vstupny rozsah telky nestaci, staci pouzit tri odporove delice na signaly R,G,B).

Ale pokial sa taketo RGB (a plus k tomu I) pripoji na nejake TTL vstupy, cierna 0V bude stale logicka 0, a biela nezavisle od bright-u bude vzdy logicka 1 pretoze logicka 1 je v TTL logike definovana ako napetie vyssie ako 2.4V. Takze tymto vystup RGBI priamo zapojeny na TTL vstupy bude tiez riadne fungovat pretoze aj napriek 75R odporom a diodam stale splna normu TTL :)

Takze zaver: RGB vystup zo 128 aj +2 je navrhnuty tak genialne, ze sa da priamo pouzit aj ako analog (popripade plus odporove delice pre jednoduche primitivne zrazenie napetia ak to treba) a zaroven sa da priamo pouzit aj ako digitalny RGBI vystup v norme TTL !

Napriklad ja som tuto vlastnost krasne vyuzil na Demobite'95 kde som mal na svoju +2 pripojeny CGA monitor, ktory ma prave digitalne RGBI TTL vstupy. A doma mam na RGBI pripojene schmittove hradla TTL (MH7414) a vystupny signal beriem az za nimi, co mi umozni mat absolutne dokonaly krasny cisty obraz bez akehokolvek rusenia :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
PříspěvekNapsal: 19.09.2013, 15:40 
Offline
Profík

Registrován: 12.05.2013, 19:31
Příspěvky: 694
Bydliště: České Budějovice
Has thanked: 738 times
Been thanked: 53 times
Pochytil jsem 5V a RGB, zbytek je pro mě španělská vesnice :D Asi budu ladit pres anténu :) .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
PříspěvekNapsal: 19.09.2013, 16:21 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
mikezt píše:
Busy píše:
doma mam na RGBI pripojene schmittove hradla TTL (MH7414) a vystupny signal beriem az za nimi, co mi umozni mat absolutne dokonaly krasny cisty obraz bez akehokolvek rusenia :)
...ale ciernobiely.
Zalezi na tom co potom s tymi vystupmi robis. V principe s nimi mozes urobit presne to iste co sa robi s TTL vystupmi RGBI pramo z uly: mozes ich pripojit na nejaky monitor co ma digitalne RGBI vstupy (napr. ten vyssie spominany) CGA, alebo pomocou odporovo-diodovej siete do RGB primiesat bright a pouzit ich ako analogove RGB, alebo si k nim pripojit nejaky (kvalitnejsi) PAL modulator a zmixovat si krystalovo ciste farebne video/S-video ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
PříspěvekNapsal: 19.09.2013, 16:32 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
Springy píše:
Pochytil jsem 5V a RGB, zbytek je pro mě španělská vesnice :D Asi budu ladit pres anténu :) .


Normálne si kúp u Nobyho ten SCART kábel a pripoj to k tv ním :-)

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
PříspěvekNapsal: 19.09.2013, 19:17 
Ano! Noby je ten pán co vyrábí divIDE.

V RGB kabelu jsou do serie odpory 820R, v TV jsou 75R proti zemi. To bude asi ten žádaný odporový dělič.

Teoreticky ten kabel jde použít i k +2A, ale TV se nepřepne sama do RGB. Na +2 se do TV je připojen pin 1 z počítače na pin 16 ve scartu, je to sice video signál, ale má stejnosměrnou složku 1.2V, což stačí na přepnutí TV.
V +2A a +3 je na tomto pinu +12V přes odpor, tuším 10k nebo nějaká větší hodnota. A protože TV má na vstupu 75R proti zemi, tak vznikne asi 0.9V, což většině TV nestačí, aspoň mému LCD monitoru ne.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
PříspěvekNapsal: 18.10.2013, 22:01 
Offline
Kecálek

Registrován: 18.10.2013, 21:44
Příspěvky: 78
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
V redukci z SJS joystick portu na temer jakekoli joysticky od amigy, comodore apod. jsou prehozeny dva draty. SJS joysticky jinak generuji stejne jen klavesy a to je nejakych 12345 a 67890. ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sincl ... 600103.jpg
Kempston joysticky zase pro zmenu byly treba podporvany v Didaktikach M, takze se obcas nejaky da sehnat, ale ma upraveny konektor.

Divide je nekolik verzi, rekneme ta prava je od Nobyho, ale Lotharek dela trochu vylepsenou http://www.lotharek.pl/product.php?pid=25 kde je vicemene vsechno v CPLD.

_________________
Didaktik M '90 128k + Melodik + D40 MDOS1 + 3,5" | ZX Spectrum +2 ISS3 86/31 (AY stereo) + DivIDE 57c + K-Mouse 2016 | ZX Spectrum Next KS2
https://www.lowlevel.cz/log/cats/speccy/


Naposledy upravil covex dne 18.10.2013, 22:06, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz