OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 11:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: První krůčky v asm na PMD
PříspěvekNapsal: 11.01.2015, 19:13 
Offline
Radil

Registrován: 21.10.2013, 09:25
Příspěvky: 286
Has thanked: 161 times
Been thanked: 116 times
ub880d píše:
mmartinka píše:
Tak poslení varianta, je poučením z každé rady, je kratší a rychlejší což je pozitivní výsledek.

a este jedna drobnost, tvoja "finalna" verzia obsahuje prebytocnu instrukciu, kto ju najde? ;]


Dám se podat :) koukal, koukal ale neviděl :(

ub880d píše:
kedze sa kresli po sachovnici, odporucam maskovane sprite, aby figurky vypadali rovnako na bielych aj na ciernych poliach

Chvíli mi trvalo než jsem pochopil že okolí které jde mimo masku, musí být také černé. :idea:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První krůčky v asm na PMD
PříspěvekNapsal: 12.01.2015, 01:00 
Offline
Kecálek

Registrován: 10.07.2014, 01:57
Příspěvky: 168
Has thanked: 25 times
Been thanked: 225 times
mmartinka píše:
ub880d píše:
a este jedna drobnost, tvoja "finalna" verzia obsahuje prebytocnu instrukciu, kto ju najde? ;]
Dám se podat :) koukal, koukal ale neviděl :(

instrukcia
Kód:
mvi      c,30h      ;počet znaků na řádce (48)
je tam zbytocne dvakrat ;] (dokonca s rovnakym komentarom)

samozrejme, treba pridat nejake to navestie, zmenit poradie niektorych instrukcii a zmenit navestia v niektorych volaniach.. ale to uz su kozmeticke zalezitosti ;]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První krůčky v asm na PMD
PříspěvekNapsal: 12.01.2015, 14:14 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 27.11.2013, 14:57
Příspěvky: 48
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 22 times
Pohrávám si s myšlenkou, že bych nějaký sprite editor ukrad... ehm... REIMPLEMENTOVAL do toho svého assembleru :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První krůčky v asm na PMD
PříspěvekNapsal: 12.01.2015, 15:18 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 23:26
Příspěvky: 326
Has thanked: 21 times
Been thanked: 22 times
adent píše:
Pohrávám si s myšlenkou, že bych nějaký sprite editor ukrad... ehm... REIMPLEMENTOVAL do toho svého assembleru :)

Dobry programator kopiruje, ten nejlepsi krade:mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První krůčky v asm na PMD
PříspěvekNapsal: 12.01.2015, 21:10 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 27.11.2013, 14:57
Příspěvky: 48
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 22 times
Tak jsem si s tou myšlenkou hrál dneska po cestě z práce, a docela se mi to líbí. Zkusím něco načrtnout, ale založím tu pak na to jiné vlákno ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První krůčky v asm na PMD
PříspěvekNapsal: 20.01.2015, 12:49 
Offline
Radil

Registrován: 21.10.2013, 09:25
Příspěvky: 286
Has thanked: 161 times
Been thanked: 116 times
Tak, zase jsem o kousek blíž ke svému stanovenému cíly. Protože se mi nechtělo jen tak pohybovat figurkami po plátně, řekl jsem si, že šachový základ bude lepší. Pro začátek padla volba na MicroChess, a to s ohledem na délku kódu. Méně jak 4KB. A tak po dissasembleraci a opravě a úpravě drobností mi již MicroChess fungují. Neumí kontrolovat správnost tahu, a ovládání je také nic moc. Ale fungují :) No a teď zkusím na MicroChess dát svůj grafický kabát... figurky mámé, plátno také umíme, engine funguje, tak už jen ten zápal pro věc :)
Příloha:
microchess.png
microchess.png [ 8.18 KiB | Zobrazeno 15775 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První krůčky v asm na PMD
PříspěvekNapsal: 20.01.2015, 13:46 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1910
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 517 times
Been thanked: 812 times
Tak to je super. Doufám, že to dotáhneš do konce, přidáš autoloader, pěkný obrázek a bude další logická hra pro PMD 85 :-). Držím palce.

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První krůčky v asm na PMD
PříspěvekNapsal: 20.01.2015, 19:21 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 27.11.2013, 14:57
Příspěvky: 48
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 22 times
Moc pěkný, gratuluju!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První krůčky v asm na PMD
PříspěvekNapsal: 20.01.2015, 19:31 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
No vida - za chvíli tu máme Half-Life pro PMD :-) (to není sakrasmus, jen obdivuji, jak rychle a dobře jsi se do toho zanořil)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První krůčky v asm na PMD
PříspěvekNapsal: 31.10.2019, 09:59 
Online
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Protože jsem už také upadl do osidel assembleru i8080 na PMD 85 , místo spamování fóra duplicitními tématy jsem našel téma toto, problematiku již pokrývající. Byvše vybaven knihou Porty, bajty, osmibity a příručkou k PMD 85-3 příloha D, kde se dá přečíst seznam assemblerových příkazů pro PMD, začal jsem nasávat co se dá.

Jenže co assembler, to (více či méně) jiná struktura zápisu. Prošel jsem si i toto vlákno a našel jsem příklady od Busyho, které ale patrně fungují v nějaké jím nezmíněné verzi assembleru. Webový assembler od Martina Malého, zmiňovaný v knize i tady, ten zápis ale nezná. V jaké verzi assembleru to bude fungovat?

Jelikož příručka k PMD 85-3 není zrovna ukecaná (autora bych za tu "detailní popisnost" po extempore s Minami s gustem zavěsil za cosi do průvanu už za část co popisuje příkazy pro BASIC), je někde více detailně v nějakém seznamu kromě třípísmenné zkratky i popsané co který příkaz znamená a dělá abych to nemusel hledat jako trubka kus po kusu? Neříkám že to je mega složité ale spíš pro tu jistotu bez tápání. Prolezl jsem si i další příručky k PMD Operační systém a Input/Output kde se zmiňuje několik drobností ale popis jsem nenašel. Mám i originál příručku i8080 assembly language, která vše obsahuje na 224 stranách, ale ta už je možná až moc detailní pro začátečníka. Ovšem když nic jednoduššího nebude, tak mi taky bude dobrá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První krůčky v asm na PMD
PříspěvekNapsal: 31.10.2019, 10:23 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 19.07.2013, 14:21
Příspěvky: 258
Bydliště: Košice
Has thanked: 143 times
Been thanked: 380 times
Na zaciatok urcite pomoze aj tato tabulka: https://pmd85.borik.net/instrset/instuction-set.html
Kurzor nad kazdou instrukciou zobrazuje popis jej cinnosti, opcode, dlzku trvania a samozrejme flagy, ktore modifikuje.

Ako zaciatocnikovi ti Busyho priklady moc nepomozu, pretoze on aj pre i8080 programuje v Z80 mnemonike, takze tymto smerom by som sa na tvojom mieste neuberal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První krůčky v asm na PMD
PříspěvekNapsal: 31.10.2019, 10:26 
Offline
Radil

Registrován: 21.10.2013, 09:25
Příspěvky: 286
Has thanked: 161 times
Been thanked: 116 times
No myslím že Busy používá pro i8080 mnemoniku procesoru z80. Což jsem dlouho nechápal :) ale při hrádkách s Riders, kde kód má již několik kilobajtů je takový kód mnohem čitelnější. Možná je v těch příkladech i pár příkazů pro compiler `sjasmplus`...

...mborik je rychlejší :)...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První krůčky v asm na PMD
PříspěvekNapsal: 31.10.2019, 10:30 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 03.05.2017, 11:50
Příspěvky: 403
Bydliště: Ústí nad Labem
Has thanked: 56 times
Been thanked: 118 times
Osobně taky používám radši mnemoniku Z80 i pro 8080, připadá mi tak nějak logičtější.. Ale asi to je jen otázka zvyku... Takže spíš si vyzkoušet co komu líp vyhovuje.... :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První krůčky v asm na PMD
PříspěvekNapsal: 31.10.2019, 11:18 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 19.07.2013, 14:21
Příspěvky: 258
Bydliště: Košice
Has thanked: 143 times
Been thanked: 380 times
Jasne, ja tiez milujem mnemoniku Z80, ale ak drzi v ruke knihy o i8080, tak by som zaciatocnikovi neplietol hlavu inou mnemonikou, hlavne ked este nevie, co zo sirokej instrukcnej sady Z80 sa prekryva s i8080 a preco. Rozumiem, ze my vyskillovani spektristi to vidime cez Z80 mnemoniku prehladnejsie, ale najprv nech sa nauci zaklady tej obmedzenej instrukcnej sady.

Aneb, kto si neskusil ANA L a ORA L, nech ani neskusa Z80. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První krůčky v asm na PMD
PříspěvekNapsal: 31.10.2019, 11:59 
Online
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Díky moc za tabulku, ta se bude hodit na počítání taktů až budu takty potřebovat počítat. Na hudbu a myš to asi bude více než vhodné.

A ještě bych se zeptal v čem byste radili disassemblovat už hotové binárky programů abych se mohl poučit o jejich vnitřní struktuře? Třeba ve vláknu o minách je umístěna binárka pro myš a to grafické pole a rád bych se podíval jak to vevnitř funguje :-).

Nejdříve si myslel že mu DAA, ale nebyla SUB a ANI ANA L ANI ORA L, pak přišel DAD tak už nehrál ANI POP a nakonec o něj DAD přerazil MOP a proběhl PUSH :-). Je to zábavná mnemonika, je vidět že v 70 letech ještě doznívaly dozvuky květinových šedesátek. :D


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz