OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 12:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 336 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Raspberry Pico
PříspěvekNapsal: 13.02.2021, 11:02 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Pekna uvodni stranka kde jsou vsechny dulezite odkazy je https://www.raspberrypi.org/products/ra ... fications/

Odkaz na knihu pro zacatecniky je https://hackspace.raspberrypi.org/books ... ython-pico

Odkaz na casopis kde je popsana deska je https://hackspace.raspberrypi.org/issues/39 . Tesim se na cislo 40 - to jeste nevyslo.

Odkaz na prodejce ruznych modulu pro Pico je https://shop.pimoroni.com/collections/pico


Naposledy upravil Starej_Mraf dne 11.05.2021, 16:52, celkově upraveno 1
Chyba v nazvu


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Paspberry Pico
PříspěvekNapsal: 13.02.2021, 19:49 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Co se tyce Pico, tak je to microcontroller, to hovori za vse. Dobre je se nejdrive zajimat o EcoDesing pro Raspberry PI. Vhodne je se zajimat napr. o https://www.adafruit.com/product/1463 . Zde je popsany klicovy problem vsech pocitacu co vyuzivaji preruseni. Proste na nich nefunguji vysokorychlostni protokoly. Prave proto se vytvorilo Pico aby to byl doplnek pro Raspberry PI. Vlastni Pico ma na starost posilat data na koncove zarizeni ve spravnem formatu.

Samozrejme to neni dokonale zarizeni. Ale ma to radu vyhod. Za prve, ma to jazyk Python - sice upravenou verzi ale stale pouzitelnou pro bezneho cloveka. Take cena desky je velmi dobra. Uzivatelska prirucka je take pekne napsana. Osobne se budu hlavne zajimat o ten Python. Kvuli zvuku se budu muset zajimat i o to Cecko. Proste Python ma svoje limity. Kdo ma hodne casu, ten si muze precist kompletni manualy, odhaduji to tak na 1200 stranek. Nektere nove veci jsou zajimave ale na poradne pochopeni je potreba hodne casu.

Treba konkretne to PIO je zajimave reseni ale vymyslet nejaky novy radic je hodne slozite. Vhodnejsi je pouzit reseni co jiz udelal nekdo jiny.
Co je zajimave je, ze to PIO ma v sobe vlastne 8 stavovych automatu. Pri trose fantazie se da rici, ze je to 8 hodne malych pocitacu, jsou rychle ale mnoho toho neumi. Maji hodne omezeny pocet kroku pro svuj program. Dobry programator ale nema problem udelat vhodny program. Programuje se to vlastne v assembleru. Zajimava vlastnost je tzv "sideset". To je moznost menit jednou instrukci dva vyvody soucasne.

Jinak v Anglii uz prodavaji k tomu specialni karty. U nas se to bude take v druhe polovine mesice prodavat. Jinak ocekavam ze dalsi 40. cislo toho HackSpace bude plne navodu pro Pico. Proste je ted "vlna" a hodne lidi se o to zajima. Jde to videt hlavne na anglickych webech jak se to vyprodava.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Paspberry Pico
PříspěvekNapsal: 13.02.2021, 21:05 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2278
Bydliště: Brno
Has thanked: 842 times
Been thanked: 302 times
Můžeš prosím napsat, proč kvůli zvuku se budeš muset zajímat i o C? Python na to není vhodný? A co se zvukem chceš dělat? Klasický výstup, nebo je to myšleno jinak?

_________________
Amiga - PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Paspberry Pico
PříspěvekNapsal: 13.02.2021, 21:24 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Lisiak4 píše:
Můžeš prosím napsat, proč kvůli zvuku se budeš muset zajímat i o C? Python na to není vhodný? A co se zvukem chceš dělat? Klasický výstup, nebo je to myšleno jinak?


Jedna se o modul https://shop.pimoroni.com/products/pico-audio-pack . Ted ma podporu jen v C a planuje se jen velmi omezena podpora Python.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Paspberry Pico
PříspěvekNapsal: 13.02.2021, 21:47 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 863 times
Been thanked: 697 times
suksoft píše:
...Osobne se budu hlavne zajimat o ten Python...
Tak to já zas naopak obloukem daleko od Pythonu, a aby mě to pustilo nízkoúrovňově k C a ASM, bez nutnosti jakýchkoliv dalších softů a OS. :-) Zatím se teprve prokousávam překladem, abych se vyhnul nutnosti IDE a Pythonu.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Paspberry Pico
PříspěvekNapsal: 13.02.2021, 22:27 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2278
Bydliště: Brno
Has thanked: 842 times
Been thanked: 302 times
Python je stavěný na výkonné počítače s velkou pamětí. Nemám samozřejmě nějak nastudováno, ale měl bych z toho strach. Na nějaké malé projekty asi fajn, ale asi se může zapomenout na to z toho Pica vyždímat maximum. Jak po výkonnostní stránce tak po paměťové. Když jsem s Pythonem blbnul na jeho portu na Amize, tak jednoduchý program měl na ní paměťovou náročnost tak 10 MB RAM.

_________________
Amiga - PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Paspberry Pico
PříspěvekNapsal: 13.02.2021, 23:34 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 863 times
Been thanked: 697 times
Proč proboha jsou pod Windows potřeba ty gigabajty různých softů? :cry: Už hodinu instaluji a fakt mě to už přestává bavit - typická Linuxovina, nutné hromady prostředků, složitá instalace, složité konfigurace přes příkazový řádek. Přitom chci jen jednoduchý gcc překladač s pár MB a nic víc nepotřebuju. :cry:

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Paspberry Pico
PříspěvekNapsal: 14.02.2021, 00:36 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2773
Has thanked: 224 times
Been thanked: 601 times
Nojo, když v Linuxu už ty věci obvykle všechny bývají v základní instalaci, nebo se nainstalují z repozitáře jedním příkazem včetně veškerých závislostí, respektive na několik kliků v grafickém balíčkovači :cry:

Ve Windows to asi opravdu bude trochu složitější, viz
https://www.element14.com/community/community/raspberry-pi/blog/2021/01/24/working-with-the-raspberry-pi-pico-with-windows
https://notenoughtech.com/featured/c-c-and-micropython-sdk-for-raspberry-pi-pico-on-windows/
https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=299811
https://datasheets.raspberrypi.org/pico/getting-started-with-pico.pdf - kapitola 8.2.

Nejjednodušší způsob bude použít RasPi4 s Raspbianem, aspoň mám o důvod víc si ho konečně pořídit, už loni jsem to plánoval. Od čtyřstovky mě odrazují ty kurzorové šipky, s těmi ohryzkářskými miniaturami nejsem schopný existovat.

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Paspberry Pico
PříspěvekNapsal: 14.02.2021, 00:47 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1486
Bydliště: Kurim
Has thanked: 828 times
Been thanked: 577 times
JJ, je to připravené na vývoj na Raspberry Pi, ale pod Win to jde taky rozchodit, jen to bylo víc práce.

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Paspberry Pico
PříspěvekNapsal: 14.02.2021, 01:16 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Lisiak4 píše:
Python je stavěný na výkonné počítače s velkou pamětí. Nemám samozřejmě nějak nastudováno, ale měl bych z toho strach. Na nějaké malé projekty asi fajn, ale asi se může zapomenout na to z toho Pica vyždímat maximum. Jak po výkonnostní stránce tak po paměťové. Když jsem s Pythonem blbnul na jeho portu na Amize, tak jednoduchý program měl na ní paměťovou náročnost tak 10 MB RAM.

Na Pico je spusten MicroPython ( https://en.wikipedia.org/wiki/MicroPython ). Neni to nic uplne noveho, je to jinde odzkousene. Samozrejme to nemuze byt rychle jako C, ale to i pisou primo v manualu.

Panda38 ty jdes tou nejslozitejsi cestou. Osobne, kdyz jsem jen videl manual na instalaci prostredi, tak okamzite jsem vedel ze cestou windows na zacatku nepujdu. Treba jen proto abych mohl vyuzivat debug je potreba zapojit jednu pomocnou Pico desku aby ridila tu kterou debugujes. Ja to chci pro zacatek pouzivat na Raspberry PI. Zde je vse pripravene a relativne trivialnim zpusobem se ma nahrat z Internetu cca neco pres 2GB dat. Pro uplny zacatek mi muze stacit i nahrany MicroPython do Raspberry Pico. Pak urcite zkusim prostredi na Raspberry PI. Myslim ze i preklad C zdrojaku nebude nejaky kriticky problem, kdyz zacnu s priklady co jsou otestovane.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Paspberry Pico
PříspěvekNapsal: 14.02.2021, 09:58 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 863 times
Been thanked: 697 times
Mám představu překládat tak jak jsem zvyklý - soubory edituji ve Faru, překlad spouštím povelákem s makefile, vše mám snadno po ruce, stačí mi jen gcc a definice hlaviček procesoru *.h. Nevím proč musím mít Git, když nechci zdrojáky sdílet přes internet, nevím proč potřebuji 3 GB Visual Studia když se z něj používá jen nějaké developer okno (které ani neumí clipboard Ctrl+V a musím vše vypisovat ručně) a asi nějaký konverzní prográmek na uf2, nevím proč potřebuji Python a CMake, když jsou jen na to aby Python s CMake vygenerovali makefile který můžu mít snadno připravený.

No docela linuxová šílenost :-( , doufám že někdo časem přijde na to, jak to překládat jednoduše ve Windows. Pracovat v Raspberry je pro mě nepoužitelné, na to jsem už moc zhýčkaný luxusnějším prostředím.

Při instalaci jsem se zasekl v bodu, kdy se měl ve Visual Studio Code nakonfigurovat CMake a ta uvedená volba tam nebyla, tak jsem nevěděl jak pokračovat dál.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Paspberry Pico
PříspěvekNapsal: 16.02.2021, 09:56 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 863 times
Been thanked: 697 times
Uf, tak naštěstí ty gigabajty softů nejsou k překladu Pico pod Windows nutné. Stačí jednoduchý překlad s gcc s volbou procesoru cortexm0plus. Ty softy se používají jen na generování překladových skriptů. Použili je protože v Linuxu je mají k dispozici, a na Windows se vykašlali a nevadilo jim radit že je nutné instalovat kvanta softů které přitom ani nejsou nutné. Možná v tom byla obchodní strategie, aby víc přiměli k použití Raspberry.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Paspberry Pico
PříspěvekNapsal: 16.02.2021, 14:00 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Nic moc to nestojí
https://www.laskarduino.cz/raspberry-pi-pico/
já ale potřebuju procesor s nožičkama, kterej umím ještě ručně zaletovat, takže asi radši STM32 :)

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Paspberry Pico
PříspěvekNapsal: 16.02.2021, 14:31 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 863 times
Been thanked: 697 times
Na tom je právě velká výhoda, že je destička do patice DIL40, dá se vystačit s trafopájkou a se zkušební deskou.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Paspberry Pico
PříspěvekNapsal: 16.02.2021, 15:49 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Jenže já to potom potřebuju posadit do aplikace a tam se mi takovej dřevák nevejde.
Třeba ve stmívači UD-700 mám ty STM32F103C8 rovnou tři, jeden na komunikaci a na každém výstupu stmívače taky jeden.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 336 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz