OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 01:01

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 167 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 16.10.2020, 19:57 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 222
Bydliště: Opava
Has thanked: 31 times
Been thanked: 70 times
PotPalo píše:
Mňa by skôr zaujímalo, ako to mohlo pwrampovi o dve strany naspäť načítať nultý sektor namiesto directory sektoru. Veď sektory sú čislované, stopa je správna, tak ako? A že iným to nerobí, iba jemu. Že by si to pomýlilo číslo strany, takže namiesto 9.sektoru načítalo nultý? Potom by to malo namiesto nultého načítať 9. a skončiť na Bad device type. A to sa nestalo. Že by dva krát čítalo rovnakú stranu v domienke že je to vždy iná? :scratched:

Však to vyzkoušej u sebe, říkal, že to je jen na MDOS 2.0. Můj to nedělá. Ano, podle mě to souvisí s číslováním stran, které já mám vyřešeno precizněji a odbourávám tak spoustu chyb.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 16.10.2020, 20:21 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Nieje čo skladať. Skrátka nám po pokuse prečítať sektor z konca diskety toto prebehne v poriadku. Následne CAT dá seek error alebo sektor not found (podla verzie mdosu), ale po retry to načíta v poriadku. Ako to že u teba to načíta nezmysly je záhadou.

Prvú záhadu prečo to dáva ten seek error sme už vyriešili, len sa súdruhovia nevedia dohodnúť, ktorá oprava je tá najsprávnejšia.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 16.10.2020, 20:50 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Takze, tu je moj navrh na patch pre spolahlive HOME (RECALIBRATE) aj s testom ci bol prvy HOME uspesny a ci je nutny druhy HOME:
Kód:
Adresa      Original      Patch
======      ========      =====
234E:       jp   XHOME    call XHOME
2351:       ret:ret       bit  4,a
2353:       ret           ret  z
2354:       ret:ret:ret   jp   XHOME
Vyhodou je ze zmenene su iba tie veci, ktore su vo verziach MDOSu 1.0 a 2.0 aj tak rozdielne, takze aplikacie, ktore funguju na oboch MDOSoch, budu fungovat aj s tymto patchom.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 16.10.2020, 22:25 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
A čo SHOME na #2654? To sa tejto oprave vyhne. Ale pokiaľ sa SHOME používa iba pri resete... neviem.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 16.10.2020, 22:30 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 222
Bydliště: Opava
Has thanked: 31 times
Been thanked: 70 times
PotPalo píše:
Nieje čo skladať. Skrátka nám po pokuse prečítať sektor z konca diskety toto prebehne v poriadku. Následne CAT dá seek error alebo sektor not found (podla verzie mdosu), ale po retry to načíta v poriadku. Ako to že u teba to načíta nezmysly je záhadou.


pwramp píše:
Omlouvám se, ale nepřečetl jsem celou diskuzi, když sem pošlete hotovou binárku do eepromky, rád to vyzkouším, ale nemám bohužel teď čas se tomu věnovat tak, abych si to že střípků diskuze po bajtech skládal (i když bych rád). Předem díky!


Umíš nasimulovat na MDOS 2.0 tu chybu se špatným výpisem CAT znovu? Já si vybavuju, že v hluboké minulosti jsem se na svém Kompaktu s tímtéž problémem setkal. Pokud ano, je to super a záhadě přijdeme na kloub. Pokud to byla "náhoda" (ta samozřejmě neexistuje), pak :hang:

Jestli chybu vyvoláš úspěšně znovu, rád bych věděl, jak jsou v této konstalaci nastavené systémové proměnné té mechaniky (tj. ix+0 až ix+11). Pokud máš mechaniku A, je to 12 bajtů od adresy 15872 (#3e00).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 16.10.2020, 23:12 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Busy píše:
Takze, tu je moj navrh na patch pre spolahlive HOME (RECALIBRATE) aj s testom ci bol prvy HOME uspesny a ci je nutny druhy HOME:
Kód:
Adresa      Original      Patch
======      ========      =====
234E:       jp   XHOME    call XHOME
2351:       ret:ret       bit  4,a
2353:       ret           ret  z
2354:       ret:ret:ret   jp   XHOME
Vyhodou je ze zmenene su iba tie veci, ktore su vo verziach MDOSu 1.0 a 2.0 aj tak rozdielne, takze aplikacie, ktore funguju na oboch MDOSoch, budu fungovat aj s tymto patchom.

Tak overené, pre seek to funguje, ale pre SHOME to ešte bude treba dorobiť, šéfe.
Po READ*"",1435,22528 a následnom Resete nemám mechaniku. Bodaj by aj bola, pokiaľ SHOME hlási chybu. Môj fix opravoval obe chyby naraz, a prípadne aj z programu ktorý by toto volal (to by ale musel byť špeciálne pre MDOS 2).

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 17.10.2020, 00:17 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
PotPalo píše:
Tak overené, pre seek to funguje, ale pre SHOME to ešte bude treba dorobiť, šéfe.
Aha, ano, mas pravdu, na SHOME som zabudol. To by som riesil zavolanim normalneho HOME tak ako sa to robilo v MDOSe 1.0:
Kód:
2241: CD 54 26              call SHOME  ; Original
2241: CD 4B 23              call HOME   ; Patch (navrat k MDOSu 1.0)
Pre krokovanie 40-stopovej mechaniky sa pouzivaju 6 ms kroky a pre krokovanie 80-stopovej 4 ms. Ale co mam skusenosti, tak vsetky mechaniky v pohode zvladaju aj 3 ms kroky (overene na MB02), takze nema vobec vyznam pouzivat pomale 6 ms. Ono jednak to trva (zbytocne) dlhsie, a dvak je to mnohonasobne hlucnejsie. Kto pozna ako hlasno bzuka D40/D80 pri resete, a ako tichucko sevelia mechaniky na MB02, tak vie - to preto, lebo na MB02 pouzivam vyhradne 3 ms step vo vsetkych situaciach (aj pre 5.25 a aj pre 3.5 mechaniky).

Pokial by ale niekto naisto vedel, ze ma v D40 mechaniku, ktora by 4 ms nestihala, tak dajte vediet.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 17.10.2020, 02:09 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Siahať na rýchlosť posuvu by som nechcel. Ja by som to upravil takto:

od 234E pôvodne:
jp XHOME
ret (16 krát)

po úprave (fix):
ld d,0
ld a,7
call 265B (pokračovanie pôvodnej rutiny XHOME)
cp 10h
ret nz
ld d,0
ld a,7
jp 265B

Na XHOME (2657) by som dal jp fix, takže by fungoval aj SHOME, aj programy ktoré by si zaumienili skákať priamo na adresy SHOME alebo XHOME (možno také ani neexistujú, teda tie programy :D ).

Môže byť?

Ozaj, to pomalé seekovanie po resete má svoj dôvod, rovnako ako staré 386ky pri boote seekovali pomaly. Je to po zapnutí, takže mechanika mohla dlho stáť, na koľajničkách môže byť prach a nečistoty. Rýchly pohyb by mohol zlyhať, preto je prvé seek pomalé, a teda silnejšie, aby sa zhrnula prípadná špina a tým vyčistila dráha. Takže ostáva SHOME.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 17.10.2020, 03:51 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Prikladám nejaké binárky, môžete sa hrať:

MDOS 2.0, opravené chyby:
chyba SEEK ERROR po track 79+,

MDOS 2.1, opravené chyby:
chyba SEEK ERROR po track 79+,
kompatibilita s 128k (OUT 153),
formátovanie poškodenej 40t diskety,
opravené číslovanie snap/fotoshotov.

Chyba SEEK ERROR po track 79+ sa prejavuje iba s "B" radičmi GM82C765B a WD37C65B.

Inak tieto dve budú aj súčasťou programu na programovane eepromky v D80mini (už čoskoro, ostáva len otestovať). Opravené chyby som radšej spomenul všetky oproti pôvodným verziám mdosov.

Sťahovať tu: viewtopic.php?f=39&t=6733&start=720#p114862

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 17.10.2020, 09:29 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 222
Bydliště: Opava
Has thanked: 31 times
Been thanked: 70 times
pwramp píše:
Omlouvám se, ale nepřečetl jsem celou diskuzi, když sem pošlete hotovou binárku do eepromky, rád to vyzkouším, ale nemám bohužel teď čas se tomu věnovat tak, abych si to že střípků diskuze po bajtech skládal (i když bych rád). Předem díky!


MTs píše:
Umíš nasimulovat na MDOS 2.0 tu chybu se špatným výpisem CAT znovu? Já si vybavuju, že v hluboké minulosti jsem se na svém Kompaktu s tímtéž problémem setkal. Pokud ano, je to super a záhadě přijdeme na kloub. Pokud to byla "náhoda" (ta samozřejmě neexistuje), pak :hang:

Jestli chybu vyvoláš úspěšně znovu, rád bych věděl, jak jsou v této konstalaci nastavené systémové proměnné té mechaniky (tj. ix+0 až ix+11). Pokud máš mechaniku A, je to 12 bajtů od adresy 15872 (#3e00).


Pro pwramp: Nejlepší by bylo kdybys to natočil jako video. Od resetu mašiny, přes read toho vzdáleného sektoru až po Cat (ale až na konec Catu, ať zhasne mechanika). Jakmile zhasne mechanika, dej znovu CAT. Mdos se totiž chová jinak když musí mechaniku zapnout, takže při retry když pořád svítí to není to samé jako když retry přerušíš, tj. mechanika zhasne a vyvoláš operaci znovu. Na výpis těch proměnných ti když tak udělám prográmek, nahrál bys ho do paměti úplně na začátku po resetu mašiny, dejme tomu na 23296. Pak bys ho jen zavolal (před zadáním CAT i po něm).
Vyvolání chyby také podle mě vyžaduje správně naformátovanou disketu (číslování stran) což pwramp splňuje (je formátováná přes mfc), nevím jakou jsi testoval ty PotPalo ?

Edit: Přišel jsem na to. Vybavilo se mi to při louskání zdrojáku i díky tomu, že už jsem to vlastně jednou opravoval :-D Chybu musí být schopen vyvolat každý s MDOSem 2.0. Na 2.1 nelze vyvolat, neboť jsem celou problematiku s číslováním druhé strany diskety přepracoval. Myslím, že chybu je možné vyvolat jak na špatně tak na správně číslované disketě. Čím plnější bude (více položek ve FAT) tím lépe (hezčí chaotický výpis při CAT). Posledně načítaný sektor musí být z té vzdálené stopy a pocházet ze strany 0. Musí být zastaveny motory mechaniky (tj. sektor se úspěšně načte a mechanika zhasne). Následně stačí dát CAT, které vyvolá test ready disketovky. Ten projde úspěšně, ale při něm se také posílá hlava home (dojde k tomu equipment erroru, který není hlášen ani testován), přičemž dojde k uložení hodnoty do systémových proměnných (ix+10 a následně z ní na ix+11). Načítání bootu při cat zjistí, že vlastně nejsme na nulté stopě, takže hodí sector not found s retry. Následně se posílá hlava na nultou stopu, ale děje se zase home/recalibrate bez ověření, nedělá se klasický seek. Vše je ok až do doby než se pokusí cat načíst sektor z druhé strany diskety. Díky systémových proměnných mu je vnuceno omylem číslo strany 0, které se tam dostalo ready testem s equipment errorem a už nebylo přepsáno) a tak se čte místo DIR sektorů znovu boot a fat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 17.10.2020, 15:55 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
MTs píše:
Posledně načítaný sektor musí být z té vzdálené stopy a pocházet ze strany 0.

Takže napríklad sektor 1429 pri štandardne formátovanej diskete? Ja čo som skúšal tak s disketami formátovanými pod MDOS1. Ale čítal som posledný sektor diskety, teda 1439. Inak je to hnusná chyba. Nieje možné, že pokiaľ namiesto CAT dám SAVE, tak sa to rovnako pomýli a prepíše mi to nultý sektor?

Hlásim že program na programovanie EEPROM funguje. Idem spraviť TAPku, a neviem či ho mám dať sem, alebo mu založiť novú tému (v hardware alebo software?). Čo je lepšie?

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 17.10.2020, 19:16 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 222
Bydliště: Opava
Has thanked: 31 times
Been thanked: 70 times
PotPalo píše:
Takže ostáva SHOME.

ano ano SHOME při equipment erroru je důvod proč po resetu počítače MDOS disketovku označil jako že není připojena. Také se mi na MDOSu 2.0 stávalo. Tenkrát jsem věřil na duchy. Lze také jednoduše nasimulovat - načíst poslední stopu a zresetovat mašinu. 8-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 17.10.2020, 19:17 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
PotPalo píše:
Ozaj, to pomalé seekovanie po resete má svoj dôvod, rovnako ako staré 386ky pri boote seekovali pomaly. Je to po zapnutí, takže mechanika mohla dlho stáť, na koľajničkách môže byť prach a nečistoty. Rýchly pohyb by mohol zlyhať, preto je prvé seek pomalé, a teda silnejšie, aby sa zhrnula prípadná špina a tým vyčistila dráha. Takže ostáva SHOME.
To sa mi zda velmi malo pravdepodobne. Pomalsi seek nie je o nic silnejsi. A spine je v tomto pripade jedno, ci bude zhrnuta rychlo alebo pomaly :)
V kazdom pripade, tu je moj druhy navrh, zachovavajuci krokovacie casy a funkcny aj pre pripade MDOS2-only aplikacie ktora by pripade volala priamo XHOME (osobne o takej neviem, ale istota je kalasnikov):
Kód:
Adresa      Original      Patch
======      ========      =====
2657: XHOME ld   d,0      nop
2659:       ld   a,7      call #27F0

27F0:       db FF,FF,FF   call #27F6
27F3:       db FF,FF      bit  4,a
27F5:       db FF         ret  z
27F6:       db FF,FF      ld   d,0
27F8:       db FF,FF      ld   a,7
27FA:       db FF,FF,FF   jp   #265B


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 17.10.2020, 19:20 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 222
Bydliště: Opava
Has thanked: 31 times
Been thanked: 70 times
PotPalo píše:
Nieje možné, že pokiaľ namiesto CAT dám SAVE, tak sa to rovnako pomýli a prepíše mi to nultý sektor?

Než studovat stroják je lepší to asi vyzkoušet. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 17.10.2020, 19:51 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 222
Bydliště: Opava
Has thanked: 31 times
Been thanked: 70 times
Stejně si myslím, že MDOS 2.0 byl unikát a měl by zůstat v původním stavu i se svýma chybama. Ať není uživatel opravdu o vůbec nic ochuzen. Prostě v dobrém i špatném :P

Samozřejmě nechť vylepšuje a patchuje každý dle libosti, ale mělo by se změnit i info po LIST*. Ať uživatel zkrátka ví ("2.0a" například).


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 167 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz