OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů

Old Comp Prty VI - 11. a 13. z 2020

Právě je 25.09.2020, 17:27

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 31.07.2020, 10:21 
Pan Štábní

Has thanked: 186 times
Been thanked: 310 times
chaozzak píše:
Tak ale snad ked ho ozivim tak sa potom spytam na co sa zamerat :)
Já myslím, že vše důležité je v tom mém článku. Snad. A určitě se tady o tom bouřlivě diskutovalo.
chaozzak píše:
Ale spat k teme: takze o staru dobru krasne stvorcovo obrazovu rusku ULA nema zaujem nikto? :)
Já ne, Mko mám jen jedno a zatím funkční. O vLA82 bych zájem měl, spíš dvě, mám příliš desek bez ULA, ale co jsem tak koukal na SellMyRetro, tak autor prodej pozastavil a zatím neobnovil.

PříspěvekNapsal: 31.07.2020, 12:11 
Pan Štábní

Has thanked: 8 times
Been thanked: 173 times
Jack_Free píše:
Me nevadi jen kvalita obrazu, ale hlavne ten pomer stran, nemuzu si pomoc, proste to vidim, ten obraz je uzkej.

Tak si na monitore nastav 16:9 a máš to širokouhlé až až. :mrgreen:

Obraz na Kompakte... Ja som takto domrvil Didaktik M model 92. V porovnaní s modelom 90 mal horší obraz, to dúhovanie bolo neznesiteľné. Toľko som sa s tým babral, až som odpálil MC1377, ale ani neviem ako. Robil som niečo s obvodom IC1 a kryštálom pre ULA lebo sa mi zdalo že to na to reaguje, a zrazu tma. Že sa nesprávnym alebo žiadnym signálom CLK pre ULA dá odpáliť MC1377 som naozaj netušil. Nakoniec bola závada úplne inde, čo som zistil až po rokoch, keď som z Didaktiku vyrobil niečo iné, následne prerobil na ešte niečo iné, a nakoniec som ho prerobil späť na Didaktik (konkrétne Didaktik MuRo). :D Tie tri 560n kondenzátory pri vstupe do MC1377 nemali jeden kontakt zapojený na GND, ale boli vo vzduchu. To som zistil až keď som dorobil RGB výstup a stále sa mi to nezdalo. Zlý návrh DPS, vzdialenejšie plôšky nikam neviedli takže pri použití kondenzátorov s roztečou 5mm tieto ako by tam ani neboli. Snáď tú istú chybu neurobili aj pri kompakte.

PříspěvekNapsal: 31.07.2020, 12:35 
Radil

Has thanked: 1 time
Been thanked: 280 times
Napadla mě taková naivně-kacířská myšlenka: V Číně je určitě mnoho menších, druhořadých výrobců čipů, teď nemyslím velké a ověřené firmy, ale kopírovače, kteří vyrábějí (mimo jiné) i fejky různých součástek. Někdy i ve slušné kvalitě, osobně používám čínské kopie AY-čipu s označením JFC95101 a KC89C72, které jsou perfektní. Bohužel se mi ale nepovedlo nikde dohledat, kdo je vyrábí, zkoušel jsem dnes pár desítek minut goooglit a nic :-/

Pokud by se dalo pár takových firem dohledat, možná by stálo za to je oslovit, jestli by nevyrobili kopii ULA, když už sekají kopie LM317, NE555 a podobných volovin za Korunu, proč neudělat pořádnou kopii ULA a nechtít za ní na Ali třeba 5USD? Kdyby ten šváb fungoval, podle mě by zájem byl :-)

Samozřejmě to není úplně legální, ale mohlo by to být řešení nedostatku ULA čipů. Jenže jak zjistit nacionále nějakých takových menších výrobců?

CSS Electronics Petr Valečko

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/

PříspěvekNapsal: 31.07.2020, 13:30 
Kecka

Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times
PotPalo píše:
Tie tri 560n kondenzátory pri vstupe do MC1377 nemali jeden kontakt zapojený na GND, ale boli vo vzduchu. To som zistil až keď som dorobil RGB výstup a stále sa mi to nezdalo. Zlý návrh DPS, vzdialenejšie plôšky nikam neviedli takže pri použití kondenzátorov s roztečou 5mm tieto ako by tam ani neboli. Snáď tú istú chybu neurobili aj pri kompakte.

Nie, tie som pozeral lebo som tu tvoju informaciu uz kdesi na internete nasiel, ale v Kompakte su ok. Aspon v mojom z roku 1994, revizia 2.3

PříspěvekNapsal: 02.08.2020, 08:48 
Óm Nejvyšší

Has thanked: 172 times
Been thanked: 285 times
css píše:
zkoušel jsem dnes pár desítek minut goooglit a nic :-/

FILFACT?

https://www.yic-electronics.cz/pdf/KC89C72.html

(asi 20 sekund na Google)

PříspěvekNapsal: 02.08.2020, 08:54 
Radil

Has thanked: 1 time
Been thanked: 280 times
Kubik: Až sem jsem se také dostal, ale už jsem nenašel nic bližšího o Filfact, web, kontakt, prostě nic :-\

CSS Electronics Petr Valečko

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/

PříspěvekNapsal: 02.08.2020, 14:52 
Pan Štábní

Has thanked: 21 times
Been thanked: 265 times
Jsou ruske klony stavene na teto ULE. Sice to vypada ze je shodna s tou v Mku, ale ocividne ta Mkova napriklad nedovolila prilis zatizit odporem datovku mezi ulou a dram. Mko pri odporu kolem 500R dlo do haje, ale ruske klony tusim Atlas 256kB s timto zapojenim slapou normalne. Podle me ty uly v Mku byla starsi verze. Udajne 50% tehdy dodavanych UL bylo vadnych, tvrdil pan Machacek z Kompakt servisu. Tyto novejsi ULY budou podle me odolnejsi.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]