OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 18:29

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 130 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 19.07.2019, 23:58 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Zdravím všechny příznivce tohoto stroje :) . Chtěl bych se zeptat, jakým způsobem se řeší připojení a zobrazení kurzoru myši k tomuto uberstroji varianty 85-3 pokud to tedy vůbec jde :-). Co jsem zatím vyčetl je, že myš nebyla zrovna v top5 (všech :lol: ) periferií a programové vybavení ji využívající je jedním slovem tristní když patrně existuje pouze v jednom kusu a to ještě jen pro variantu 85-1. Ten program se mi zatím nepodařilo v emulátoru úspěšně spustit, vytuhne mi to vždy na úvodní obrazovce (ovladač i program dle návodu se obvykle nahraje, pouze po JUMP 5000 už je emulátor jen krok od klinické smrti a pomůže leda studený reset - že by nějaký brouk v relátku?).

Ptám se proto že excelentní aplikace Solitér od RomBoru má sice hezký kurzor ale k pohybu používá klávesnici/joystick. Ne že by to nešlo hrát, ale myš by přeci jen byla ideální pro ovládání. :thumbup: Nevím zda je podpora pro myš součástí Solitéru ani hardwarovou myš nemám ale potěšilo by mě moct ji vyzkoušet alespoň v simulátoru a co není, to jednou může být, 64KB ZX spectrum myš ve svého typu GUI OS používat dovede tak proč ne i PMD :-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 20.07.2019, 20:42 
Online
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 917
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Samozřejmě to lze provozovat. Na všech verzích PMD-85 úplně stejně, protože vše se řeší programově. Signály dvou tlačítek a čtyř rotačních clonek od pohybových snímačů se načtou z portu 8Ch, přičemž myš se fyzicky připojí na aplikační konektor s vyvedenou sběrnicí počítače (první konektor zprava při pohledu na PMD-85 zezadu). Protože je sběrnice oddělena obvodem MHB8286, tak to funguje i jako přímý čtecí port, jen je potřeba oddělit signály myši od datových linek sběrnice rezistory s přibližnou hodnotou 2k2. Samotnou myš používám zděděnou z ATARI 520ST. Ale prý je úplně stejně zapojená i ta od Amigy. Ale to jsem neověřoval.

Takže načíst signály z portu 8Ch a zpracovat.. Jde jen o to, jak rychle se to podaří zpracovávat signály myši. Na základě praktických zkoušek mohu potvrdit, že pro plynulý pohyb myši by mělo "stačit" tak 500 testů myši za vteřinu (což může případně vyvolat až 500 požadavků na posun kurzoru myši - s tím je třeba počítat). Ale jde to zvládnout. Připravovaná hra Funny Fruits je psána nativně jako testovací aplikace právě pro myš.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 21.07.2019, 00:35 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Díky za odpověď. Jako spíše neználkovi než znalému to tedy znamená že program si vše musí řešit sám a není potřeba nějaký ovladač? Nebo je ovladač potřeba jen když se s tím programátor nechce "zdržovat" a jen se ho pak dotazuje na vstupy do programu? Nějak tu myš detekovat je snad potřeba?

Já doposud žil v představě že ovladač je potřeba vždy nahrát do paměti předem (i kdyby třeba v rámci nahrání daného programu když už ne separátně). A že program může získat s ovladačem relativně snadno podporu použití myši právě dotazováním se ovladače.

Takhle to vypadá že stačí číst port ale implementace už je čistě na programátorovi. Pokud melu kraviny budu rád vyveden z omylu :-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 21.07.2019, 06:38 
Offline
Kecálek

Registrován: 07.05.2014, 12:10
Příspěvky: 197
Bydliště: Jbc
Has thanked: 0 time
Been thanked: 39 times
Libor L.A. píše:
což může případně vyvolat až 500 požadavků na posun kurzoru myši

Myslim, ze prakticky nema cenu prekreslovat kurzor mysi casteji nez 50x za vterinu - obnovovaci frekvence obrazovky. Souhlasim, ze detekce stavu mysi je potreba delat casteji, jinak se pri rychlejsim pohybu detekce nepodari nebo vykazovat chaoticky pohyb, ale kresleni kurzoru by se asi mohlo resit jinak a v jine casti kodu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 21.07.2019, 06:47 
Online
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 917
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Je to přesně jak píšete. Buď si jako programátor napíšete část programu, která se bude starat jen o myš a spolupracovat s "nadřazenou" úrovní programu (myšleno významově, ne v technicko-prioritním pojetí), nebo využijete služeb již hotového ovladače, který připojíte ke svému programu a budete volat požadované funkce tohoto ovladače. Já jsem pro Funny Fruits udělal právě takový ovladač, který má jen minimum funkcí: 1) Zobraz kurzor myši, 2) zhasni kurzor myši, 3) otestuj myš na provedený pohyb a případně posun kurzor. Poslední z těchto funkcí je ta "hlavní", která dělá vlastní pohyb myši. Ve smyčce ji voláte stále dokola a ona provede sem tam pohyb kurzoru myši, pokud nastala změna její fyzické pozice. A v této programové smyčce můžete dělat kvaziparalelně i ostatní drobné úlohy.

Nezmínil jsem čtení tlačítek myši. To je tak jednoduchá věc, že volat ovladač je plýtváním času. Například test levého tlačítka myši a skok při jeho stisku se dá udělat takto:

in 8Ch
add a
jm adresa_skoku_při_stisku

Toť vše. 6 bajtů, 28T CPU včetně WAIT stavů, tedy cca 14 mikrosekund. Jen volání ovladače instrukcí CALL a návratová instrukce RET z podprogramu jsou delší. A kde je vlastní test tlačítka v těle ovladače.

Test pravého tlačítka je ale nutno udělat jinak:

in 8Ch
ana a
jm adresa_skoku_při_stisku

A ještě bych na závěr reagoval na poslední příspěvek ohledně toho, že překreslování kurzoru myši není nutno dělat tak často, jako test změny pozice. To je naprostá pravda. Je to geniální úvaha a já ji zkusím zapracovat do některého z budoucích děl. Pořád se mám co učit. A taky bych se měl fakt už začít inspirovat existujícími díly a neobjevovat Ameriku na každém rohu..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 22.07.2019, 09:21 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Děkuji za informacemi nabitý popis. Né že bych tomu zrovna moc rozuměl ale představu už mám :lol:.
Až to bude fungovat je v plánu ten ovladač od hry oddělit aby se dal případně použít i u jiných projektů samostatně? To by případně zrychlilo vývoj dalších aplikací i vybízelo něco napsat když je pro co.

Mám teď v hlavě myšlenku přidělat na PMD 85-3 moderní COM port výstup na linky TTL konektoru V.24 před optočleny aby se ušetřil aplikační konektor, přeci jen připojovat myš na 30pinový konektor když tam může být něco šikovnějšího (zvukovka, tiskárna...) mi přijde škoda. Sice hlavní účel použití je komunikace ven ale možnost připojit si COM myšku by taky nebyla k zahození. Plnit pingpong míček voskem do modifikované krabičky od jídla s mikrospínači ze sichrhajsky se mi moc nechce :mrgreen:.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 01.07.2020, 22:31 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Chystám se vyzkoušet Myš od 602 ZO Svazarmu s PMD 85-3. Pingpongáč se spokojeně odvaluje, clonky cloní a po očištění i spínací špendlíky spínají.

Opravil jsem konektor s jedním poškozeným a druhým nesprávným kontaktem a zapátral, kam myš připojit. Dle manuálu, pinoutu a délky konektoru se zdá, že to je ten nejkrajnější K2 konektor (nejdál od magnetofonu). Nekoliduje s MIF-85?

Zajímavý fakt - myš má z 5V napájení odběr zhruba mezi 15mA až 27mA, mění se podle polohy clonek. Stav myši, kterou jsme objevili v klubovém archivu, možná pozůstatek skutečného dědictví z nějakého Svazarmu, je jinak perfektní, viz foto, jako by byla vyrobena včera někým docela zručným (já ji nestavěl). Kabel je upletený ukázkově. Viditelné šroubky drží plošný spoj.

Otázka je, jaký software? Tenhle GRED, je ten v manuálu zmiňovaný Greditor?
https://pmd85.borik.net/wiki/GRED

Kromě toho a zmiňovaného Funny Fruits, existuje ještě nějaký další software pro myš?

Teď se ukáže, jestli Funny Fruits fungují i se skutečným hardwarem, nebo jen v emulátoru :) (nebo hitech Amiga myší :P) Tedy, pokud už to někdo jiný nezkoušel a nenechal si takovou veledůležitou informaci pro sebe.


Přílohy:
mus_602_zo_svazarmu.jpg
mus_602_zo_svazarmu.jpg [ 376.39 KiB | Zobrazeno 13828 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 01.07.2020, 22:58 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Citace:
Dle manuálu, pinoutu a délky konektoru se zdá, že to je ten nejkrajnější K2 konektor (nejdál od magnetofonu). Nekoliduje s MIF-85?

"Je to paralelná myš, ktorá sa pripája na aplikačný konektor PMD 85"
"MIF 85 sa pripája na aplikačný konektor"
Takže oba na stejný konektor a řekl bych, že oba používají i některé stejné signály.

Citace:
Tenhle GRED, je ten v manuálu zmiňovaný Greditor?

Ne, to není on.
Správný je GREDIT16 z balíku https://pmd85.borik.net/wiki/Package:Graphics.zip

Ale na PMD 85-3 pozor:
"Editor je iba pre PMD 85-1 a bez pripojenej myši sa ani nenahraje, pretože pre čítanie bytu z MGF používa prerušenie od časovača, ktoré je potom používané samotným ovládačom myši."
"Podľa prvotného preskúmania kódu síce program nevolá žiadne rutiny z ROM, ale na začiatku si inicializuje systémové premenné podľa tabuliek z ROM. Ťažko teraz povedať, aký to má účel.
Čo sa týka HW, tak hlavne kvôli MGF IF, takže kód, ktorý číta z MGF funguje iba na PMD 85-1.
Pokiaľ sa nemýlim a skutočne program nevolá žiadne rutiny z ROM, tak by sa s drobnými úpravami dal použiť aj na ostatných modeloch. Pochopiteľne, bez pôvodného efektného loaderu, u ktorého sa najprv priblíži číslo 602 a roztiahne sa do priestoru a následne sa zobrazí "obostranný" štvorboký vektorový ihlan, ktorý sa počas nahrávania otáča. Libovický sa zrejme nudil :-)"

Citace:
Kromě toho a zmiňovaného Funny Fruits, existuje ještě nějaký další software pro myš?

Ne.

Ale ta klubová myš vypadá opravdu hezky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 02.07.2020, 06:53 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Moc pěkná myška, jsem zvědavý jak si povede ve Funny Fruits :-). Tady se v praxi ukazuje jak užitečné může být vyvedení MIFu jinam a ponechání aplikačního portu volného. Když se podaří dotáhnout to periferní rozšíření PMD skrz ROM modul do konce, tak bude moct MIF hrát a myš myšit (když to tedy CPU utáhne) :-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 02.07.2020, 09:34 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Tak problém s kolizí je spíš v tom, že myš obsazuje 6 datových bitů bez jakéhokoli adresování, resp. v celém rozsahu adres aplikačního portu, jestli to chápu správně. A je tam je propojený /CLK a /INT (pin 14 s 16 a 12 s 15), prý kvůli přerušení. Tyhle signály MIF-85 taky používá. Nicméně MIF-85 zatím nemám.

Propojení /CLK a /INT je uvedeno následujícím odstavci návodu, ale chybí v tabulce připojení.
https://sam.speccy.cz/olddocs/mys602_na ... stavbe.pdf

Netuším, jestli využívání přerušení má skutečný přínos, nebo jestli to tenkrát jen líp neuměli.

To s tím Greditorem je mrzuté. Třeba by stálo za pokus ho upravit pro všechna PMD 85? Ale v mých silách to bohužel není.


Přílohy:
2020-07-02_z_manualu_o_preruseni.jpg
2020-07-02_z_manualu_o_preruseni.jpg [ 67.27 KiB | Zobrazeno 13759 krát ]
2020-07-02_z_manualu.jpg
2020-07-02_z_manualu.jpg [ 99.82 KiB | Zobrazeno 13759 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 02.07.2020, 09:58 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Czech Human píše:
Tady se v praxi ukazuje jak užitečné může být vyvedení MIFu jinam a ponechání aplikačního portu volného.

MIF používají aktuálně dvě hry (Atomix, Magicland Dizzy) a nějaká dema.
Myš používá Funny Fruits. (Greditor, nepoužitelný bez velkých úprav zajišťujících běh mimo PMD 85-1, ani nepočítám.)
Co z toho se nám víc chce překopávat pro nové připojení?
Nebo to necháme oboje na aktuálním konektoru s tím, že myší programy nebudou hrát a hrající programy nebudou myšovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 02.07.2020, 13:57 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Žádný velký problém vydat se každým směrem, to nechává možnosti otevřené :-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 02.07.2020, 18:19 
Online
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 917
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Driver myši 602 pro Funny Fruits používá aplikační konektor jako obyčejný osmibitový čtecí port. Driver se obrací na číslo portu vyhrazeného pro myš, takže pokud si doděláte plné adresování periférií, tak přes aplikační konektor připojíte jak MIF85 tak i myš602. Na GPIO myš bohužel nelze přesunout, protože tam není dostatečně tvrdých +5V. Je tam jen přes pull-up odpor 3k3 a to asi bude málo pro LEDky v optočlenech (i kdyby se všechny tři pull-upy dojily paralelně).

Jinak Funny Fruits nepotřebuje žádný čítač a tím pádem ani vzájemné propojování jakýchkoliv signálů na aplikačním konektoru. Hra byla samozřejmě testována na reálném železe s ATARI ST myší.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 02.07.2020, 18:46 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
V tom případě se bude moct myšovat a vyhrávat dohromady :clap: Na GPIO by šla myš přesunout v případě, že by byla vybavena baterií. Takhle jsem třeba "vyřešil" autofire pro Joystick 4004 s obvodem 555 - stačilo mu přidat zdroj energie, v tomto případě 3V.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 02.07.2020, 23:14 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Libor L.A. píše:
Na GPIO myš bohužel nelze přesunout, protože tam není dostatečně tvrdých +5V. Je tam jen přes pull-up odpor 3k3 a to asi bude málo pro LEDky v optočlenech (i kdyby se všechny tři pull-upy dojily paralelně).
Určitě málo pro Myš 602, možná i pro dnešní vysoce svítivé LEDky (potřebují cca jednotky mA).

Nápad s doplněním nějakého dekodéru adresy a oddělovače mi připadá mnohem průchodnější.

Na druhou stranu, ono těch 5V není ideálních ani na K2 konektoru, já tam naměřil jen 4.8V. Nakonec může být lepší tam připojovat jen jedno, nebo druhé a ne obojí současně.
Libor L.A. píše:
Jinak Funny Fruits nepotřebuje žádný čítač a tím pádem ani vzájemné propojování jakýchkoliv signálů na aplikačním konektoru. Hra byla samozřejmě testována na reálném železe s ATARI ST myší.
Potvrzuji, že i s Myší 602 Funny Fruits fungují parádně. Myš má sice malé rozlišení a je potřeba s ní najet delší vzdálenost po stole, ale dá se to používat velmi dobře a hraní s myší je rozhodně příjemnější než na klávesách/joysticku.

Ta konstrukce Myši je vůbec zajímavá. Její autor, Mirek Háša, odvedl úžasnou práci v tom, že se mu podařilo stvořit konstrukci nejenom v podmínkách těžkého nedostatku, ale hlavně dal dohromady něco, co se dalším lidem zjevně povedlo podle jeho návodu z improvizovaného materiálu postavit a dobře vyladit. V té naší myši je tedy nezatížený míček a je vlastně přitlačován k válečkům hmotností ruky, narozdíl od "továrních" kuličkových myší, kde je kulička obvykle pogumovaná ocelová a přítlak k snímacím válečkům dorovnává pružinka na přítlačném třetím válečku. Neměl jsem pocit, že by myš 602 fungovala hůř. Možná po čase, až se znečistí? Na pracovním stole máme skoro hladké PVC (lino) a pro míček to nejspíš bylo ideální (zkoušel jsem i tlustou plátěnou podložku a taky ok).

No a teď toužím po další hře :) Něco z principu klikacího a se šipkou. Třeba Solitaire? :poke:


Přílohy:
DSC04999_do_fora.jpg
DSC04999_do_fora.jpg [ 477.43 KiB | Zobrazeno 13661 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 130 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz