OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 10:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 09.06.2020, 07:41 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 559
Has thanked: 278 times
Been thanked: 139 times
Asi bych to úplně nejdřív zapnul a podle výsledků se rozhodl co dal. Jakýkoli v zásah před vlastním zapnutím může být dost kontraproduktivní. Modlitba či obětní rituál určitě neuškodí ;-).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.06.2020, 09:22 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
pwramp píše:
Asi bych to úplně nejdřív zapnul a podle výsledků se rozhodl co dal. Jakýkoli v zásah před vlastním zapnutím může být dost kontraproduktivní. Modlitba či obětní rituál určitě neuškodí ;-).
Asi tak...

Můžeš předem zkontrolovat napáječ, který obvykle naprázdno dává něco okolo 12 až 14V a má plus na vnějším kontaktu. Ale napáječe bývají většinou ok, stabilizátor a měnič napětí pro RAM je uvnitř.

Hádám, že počítač je v nějak normálním stavu = prostě jen skladovaný v domácích podmínkách.

Nepřipojuj nic ke sběrnici, žádný interface, připoj jen monitor/TV a zkus to.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.06.2020, 10:02 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1194
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 292 times
Been thanked: 301 times
Pokud to není tvoje vlastní úloženka, tak bych jeste pred zapnutim opatrne nahledl dovnitr, zda neni neco vykuchane, vypájené, ustříhané, viditelně utržené apod.. Pokud to bude vypadat ok, tak bych si jeste pripojil voltmetr nekde za stabilizator, kde vím jaké napětí mám očekávat.. pripojit telku a zapnout...

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.06.2020, 14:12 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1509
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
A nejlépe vyměnit membránu klávesnice.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.06.2020, 22:35 
Offline
Kecka

Registrován: 30.10.2013, 21:55
Příspěvky: 66
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times
Kdybych chtěl být maximálně opatrný, tak bych kromě ověření adaptéru před prvním zapnutím vytáhnul obvod ULA. Po zapnutí pak sledovat kouřové signály a přeměřit napájecí napětí v počítači. Pokud by bylo něco špatně, zachránil by se tak nejcennější a téměř nesehnatelný obvod.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.06.2020, 00:04 
Offline
Nemluva

Registrován: 18.08.2016, 10:00
Příspěvky: 4
Bydliště: Brno, Velké Meziříčí, Vsetín
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Tak nějakou dobu mi trvalo najit a vyhrabat multimetr. Modlitba proběhla a +2A i Plusko šlape. Obojí jsou orig. zdroje, ten k Plusku má 12,35V. Membrána na plusku byla už vyměněna (od Bučka z Kopřivnice), to už bude přes 20let ale stále jede. Obraz z modulátoru je teda příšerný ale číst se to dá. Stejně je v plánu ZX-VGA-JOY tak je to celkem jedno.
Díval jsem se na ty ULA že by nebylo špatné mít nějakou do zálohy ale jaksi nic. Díky za tipy. Říkáte že teda nemá smysl žádnou součástku proměřovat a případně měnit preventivně ale nechat to jet dokud se nezakouří?
Díky

_________________
ZX Spectrum+, 128 +2A, Next, DivIDE, DivMMC, MB02+


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.09.2020, 11:43 
Offline
Nemluva

Registrován: 18.08.2016, 10:00
Příspěvky: 4
Bydliště: Brno, Velké Meziříčí, Vsetín
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Náhrada ULA, konkrétně vla82 je aktuálně opět dostupná, £22.50, např. v UK https://www.sellmyretro.com/offer/detai ... -ula-38493
poštovné je 9GBP. Poslat si to přímo ze Zélandu zdá se vyjde skoro na stejno https://www.tindie.com/products/Charlie ... placement/

Jinak když vidím výsledky recapu https://www.thefuturewas8bit.com/4brecap tak si říkám na co ještě ty kondíky mají vliv. Zatím ten obraz co mi leze z modulátoru není u mne tak špatný jako na videu, ale zdá se mi že jako indikátor kdy uvažovat nad výměnou to funguje. Pokud ty rozevláté kondenzátory mezitím nenahlodají i něco jiného.

Taky se tu v jednom tématu probíralo zda chladit ULA či ne, když vidím co dělá ULA v otevřeném case kde už to celé ani neohřívá původní chladič na měniči napětí, tak to považuju za nezbytnost. V těchto podmínkách, na 64 stupních celsia už nastávají chyby, v zavřeném case s původním napěťovým chladičem to snadno bude na hraně i s ULA co nemá tolik "najeto".

Z mého pohledu, pokud chci aby ten stroj vydržel co nejdéle, tak chlazení a výměna měniče je potřeba, recap následuje.

_________________
ZX Spectrum+, 128 +2A, Next, DivIDE, DivMMC, MB02+


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.09.2020, 17:46 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Upravit zdroj, aby dával pevných 8V.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kupa ZX Spectrum 48k 3B
PříspěvekNapsal: 04.12.2020, 13:16 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
pcmaker píše:
Mám pocit, že v gumákovi toho místa pro nějaké chladiče asi moc nebude. Ale možná se mýlím, chtělo by to poměřit.

A hlavně je to úúúúúplně zbytečné, jediné co v Gumákovi opravdu topí je stabilizátor ve zdroji, ULA má teplotu naprosto v pohodě.

Možná, že je to takový psychologický efekt :lol: dnešní doby - dnes, kdy drtivá čipů je vyrobená CMOS technologií, mají příkon nula, nula, nic, a proto si zachovávají teplotu okolí, může možná některé jedince až k smrti vystrašit :o :o :o :o , když se dotknou švába z 80. let a on má teplotu šílených 40°, nebo nedej bože 50°! :shock: Jenže tenkrát byla většina čipů vyráběná NMOS, HMOS nebo bipolárně, a tam je to naprosto normální teplota :jump: ULA prostě má těch svých cca 50° a vůbec jí to nevadí. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kupa ZX Spectrum 48k 3B
PříspěvekNapsal: 05.12.2020, 09:08 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Kamarád má jednu ULA a u ní nefunguje nastavení Border. Jak odešla to nevím. Jinak je plně funkční. Já jsem dostal jednu ULA, se kterou je ZX Spectrum úplně tuhé. Naběhne jen Border a mišmaš, jako by byly vadné videoram 4116. Ale ani ta moje neodešla sama, pomohl jí její majitel, když měřil na 4116kách a sklouzl mu hrot. Pokud je to ZX Spectrum netknuté a bude mít originál NEC ROM, nemusí ti fungovat periférie, které odpojují ROMku. Svého času na to narazil Cygnus:
https://oldcomp.cz/viewtopic.php?f=39&t=2091


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kupa ZX Spectrum 48k 3B
PříspěvekNapsal: 19.12.2020, 21:06 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Výměnu kondenzátorů určitě doporučuju, na podrobnosti se tu pak můžeš zeptat, myslím že je tu hned několik kompetentních lidí přes toto.

Místo nahrávání z kazety či TZX ale doporučuju koupit DivIDE, je to velmi návyková záležitost. ;) Na hru nahranou za půl sekundy místo 4:20 minut se zvyká velmi snadno 8-)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Rušení v obraze
PříspěvekNapsal: 21.12.2020, 12:05 
Offline
Prvnička

Registrován: 27.11.2020, 22:45
Příspěvky: 11
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Ahoj. Koukám, že uživatelé po obstarání si spectra, řeší stejné problémy. Já, když jsem počítač křísil, tak jsem po prvním zapnutí samozřejmě omakával IO, jestli není nějakej z nich moc rozpálenej. ULA teda byl. Vlastně uprostřed toho čipu je místo o velikosti snad 1 mm2 který je horký víc jak 60 st. C. Tak nějak se to z tohoto bodu rozlejvá po těle obvodu a vytváří jeho celkovou teplotu. Ale žije a asi tak topil vždy, tak ho nechám jak je. Ta verze, co jsem koupil už má ve zdroji předstadilizaci na 8,5V(úprava předchozího majitele), tedy cca polovina tepla, kterou předtím vyzářil 7805 do těla počítače zůstává venku. Taky nahrání prvního programu byl boj. Použil jsem PlayZX a dlouho nic. Pak jsem zjistil, jak jsou zapojené konektory 3,5Jack mono. Udělal jsem patřičné úpravy (vyrobil kabel stereo /mono) a při hlasitosti telefonu na max to z jeho sluchátkového výstupu jede se 100% úspěšností. Teď řeším Joystick a nějaké rychlejší nahrávání, což asi dohromady splňuje DivMMC. Dlouho mě nic tolik nebavilo jako toto.

_________________
Didaktik Gama, ZX SPECTRUM 48k


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kupa ZX Spectrum 48k 3B
PříspěvekNapsal: 21.12.2020, 13:23 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 29.09.2019, 11:58
Příspěvky: 214
Bydliště: BA / LE
Has thanked: 83 times
Been thanked: 12 times
Ja som ohladne regulatora kupil tieto krabicky od Traco Power (maju aj v SOS), pre zx48k s nominalnou hodnotou 1A a pre toastrack 2A.
https://retrotechlab.com/zx-spectrum-vo ... ete-guide/

Uvidime ako pecie ULA ked ho rozoberiem. Ale do gumaka sa vraj chladic nezmesti, tak mozno nejaky heatpipe k chladicu (ktory uz nebude potrebny pre regulator), alebo som rozmyslal o nizkoprofilovej patici, lebo napad prispajkovat ULA priamo na plosak kvoli tomu aby vosiel chladic sa mi proste nepaci. Ktovie ale ci by to s tou paticou aj tak voslo, dost tazko je zohnatelna, takze ked to nebude kurit tak neriesim :)
https://www.e-tec.com/v5/documents/pdfs ... rofile.pdf

_________________

Nikdy nie je neskoro... kym nie je neskoro!
.__________
/ Didaktik /.. Gama '88 | Gama '89 | M '90 | M '91 | M '92 | Kompakt '94 (+ Gotek)
Sinclair ////. ZX81 | ZX Spectrum | ZX Spectrum +128k | ZX Spectrum Next (KS2 konecne doma!)
Klony. . . . . .ZX Nuvo 128 v4 (+bluetooth, +sinclair joystick)
Periferie . .. D80 | Melodik (original) | Melodik2 | ZX-VGA-JOY | DivMMC (SinDiKat ed. v3) | TZXDuino


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kupa ZX Spectrum 48k 3B
PříspěvekNapsal: 21.12.2020, 13:57 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
ULA bych nepájel.

Nanejvýš bych vyměnil patici pod ULA za zlacenou precizní, protože ty originál jsou poruchové. Pokud to funguje, tak bych to tak nechal, dokud se neporouchá.

Jako chladič klidně poslouží i 1mm tlustý plech, malý hliníkový obdélníček, ULA nehřeje nijak nebezpečně, ale pro klid duše nalepený plíšek, co z 0.5cm2 rozvede teplo na 3cm2 neuškodí.

Ano, v gumáku je na výšku velmi málo místa, ten 1 - 2 mm je možná maximum co se na čip v patici vejde.

Jestli je tam originální membrána, tak je šance, že se při prvním otevření ulámou zkřehlé přívody. Je třeba s tím počítat a buď to vůbec neotevírat, dokud počítač funguje, nebo mít připravenou náhradní a být připraven na odlepování plechu klávesnice... a ten se zatraceně snadno zdeformuje. Je to jen tenký hliník.

Jaká ISSUE desky? Verze 2 měly malý chladič na 7805 v pravém dolním rohu, novější revize větší chladič nad sběrnicovým konektorem. I ten byl docela horký a i s větším chladičem se 7805 může zahřívat nad 80°C... tím bych začal, větší zdroj tepla tam není.

S diagnostickou ROM bych se netrápíl, pokud fungují hry do celých 48kB RAM (třeba Manic Miner a tisíc dalších), pokud to generuje obraz, dělá zvuky, reaguje na klávesy... Diagnostická ROM má smysl hlavně když hledáme, který čip z RAMky je vadný a proto, že ty testy jsou všechny pohromadě. Snazší vyměnit EPROM než zkoumat i další periferii spolu s deskou počítače.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kupa ZX Spectrum 48k 3B
PříspěvekNapsal: 21.12.2020, 14:50 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 29.09.2019, 11:58
Příspěvky: 214
Bydliště: BA / LE
Has thanked: 83 times
Been thanked: 12 times
Je to issue 3B, membrana vraj bola menena, tak uvidime. Ale zvysok je asi povodny, ako pisem, zatial mam zakaz to rozoberat do Vianoc tak uvidim kolko casu na to potom este budem mat, ale uz mam pripravenu sadu kondenzatorov a ten Traco Power regulator, cize chladica sa bud uplne zbavim, alebo ho skusim prepojit s ULA ak sa to bude dat. Jasne ze ULA prispajkovat nechcem, ale nasiel som to ako navod ked chce dat clovek chladic, tak som radsej hladal nizke patice, to bude skor cesta. Diagnostiku chcem spravit pretoze mi bolo podozrive ze pocitac nie je stabilny, ziadna hra sa poriadne nenahra, ale zasekne alebo restartne. Ale dufam ze tie kondenzatory to snad napravia.

_________________

Nikdy nie je neskoro... kym nie je neskoro!
.__________
/ Didaktik /.. Gama '88 | Gama '89 | M '90 | M '91 | M '92 | Kompakt '94 (+ Gotek)
Sinclair ////. ZX81 | ZX Spectrum | ZX Spectrum +128k | ZX Spectrum Next (KS2 konecne doma!)
Klony. . . . . .ZX Nuvo 128 v4 (+bluetooth, +sinclair joystick)
Periferie . .. D80 | Melodik (original) | Melodik2 | ZX-VGA-JOY | DivMMC (SinDiKat ed. v3) | TZXDuino


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz