OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 18.04.2024, 05:47

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Win10 na staré MacBooky
PříspěvekNapsal: 20.02.2020, 12:13 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10123
Bydliště: Praha
Has thanked: 1956 times
Been thanked: 1521 times
Protože politika Applu už nějaký pátek stojí na zabíjení starých strojů a MacOSů, často člověk musí přemýšlet, co s kouskem, na který už nový OS nedostanete ani nejrůznějšími triky. Alternativní prohlížeče na takových strojích běží pomalu, na videa na netu člověk může zapomenout. Pod nativním Safari sice vše běží rychle, ale jen pokud se dané stránky načtou. Což už ani Safari pod Yosemite nezvládá.
Protože mám jeden takový MacBook 3,1 s 4GB RAM a doposud 10.7.5 a Yosemite v dualbootu, začal jsem uvažovat, co s ním. Oficiálně na něm Apple podporuje Win7. Oficiálně také ale musím říct, že jsem je na něj nedostal. BootCamp se tvářil několikrát, že instaluje atp., ale pak už jen černá obrazovka po restartu. Zkoušel jsem i jiné metody, které jsou na netu popsané (vesměs články pět let staré), ale také bez úspěchu. Vždy jsem se dočkal nejrůznějších chybových hlášek a nebo celkového vytuhnutí. Jakoby... Jakoby prostě Apple nechtěl, abyste takový notebook ještě kdy používali - a po těch nejrůznějších aférách se zpomalováním starších founů atp. bych se ani nedivil, kdyby s nějakým updatem opravdu použití Win7 natvrdo zablokoval někde ve firmwaru. Ale to bych nebyl já, abych se vzdal. Na záchodové čtení zpráv a čumění na videa je prostě starej MacBook paráda.
"S Win10 je tento notebook nekompatibilní", jsem všude četl. "Jak jako, když je lidi nainstalovali i na hardwarově horší plečky? Core2Duo na 2Ghz je přece pěkný základ...", jelo mi hlavou. A opravdu. Noťas se zdárně bránil instalaci Win10 jak z flashky, tak DVD (i s upravenými EFI). Tak jsem se jako nasral a šel na věc tvrdě, jako pravej PíSíčkář.
Vytáhl jsem disk, vrazil ho do starého DELL noťasu s nějakým Pentiem, spustil instalaci Win10 z flashky, narovnal obsah disku smazáním stávajících a vytvořením nové partition (4. oddíl původně vytvořený bootcampem se použít nedal a nefunkční MacOS už stejně nepotřebuju) a spustil instalaci. S prvním restartem disk vrátil zpět do Maca a čekal. A světe div se, tam kde Apple bojkotuje, Microsoft začíná. Po slabých 20ti minutách byl MacBook plně Win10 kompatibilní, z windows update se stáhly všechny potřebné ovladače a IMHO Win10 běží tak 2,5x rychleji, než Yosemite. Záchodový comp zachráněn :-) Už zase můžu číst zprávy a sledovat nekorektní weby. U toho se totiž nejlíp sere...

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Win10 na staré MacBooky
PříspěvekNapsal: 20.02.2020, 12:32 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
S temi Win10 je to zajimavy napad, normalne bych rekl, ze to z toho nenabootuje (nemyslim nepobezi, ale vubec nenabootuje), to bych necekal.

Nicmene ja mam stejne stary a podobne vybaveny iMac a pomoci DosDude1 jsem tam celkem v pohode dostal Catalinu. To ti neslo? Nerikam ze to je dobra volba, ale potrebuji to na experimenty, takze se mi to naramne hodi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Win10 na staré MacBooky
PříspěvekNapsal: 20.02.2020, 13:01 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10123
Bydliště: Praha
Has thanked: 1956 times
Been thanked: 1521 times
Hele, Catalinu jsem ani nezkoušel, bo už jsem byl tak nějak rozmrzelej, že prostě po nějaké době přestane "webům stačit" ono Safari v nějaké provázané verzi na OS a porty Opery nebo Firefoxu nedosahují takového výkonu, jako na podobném železe pod Win.

Win10 jsem nainstaloval nějaké prostě z netu, před chvílí jsem zjistil, že je to nějaká verze 2017. Tak jsem spustil Update Assistant. Ten mi vypsal, že pro poslední update z listopadu 2019 je můj comp naprotosto cajk a teď instaluje tu.

K tomu nenabootuje - asi pět vteřin blikal na obrazovce otazník - trochu mi zatrnulo. Ale po těch pěti vteřinách obrazovka zčernala, rozblikal se kurzor textové konzole a započala instalace. Otazník jsem od té doby už neviděl. Normálně zapnu, šedá, bing, bleskově blikne červená (ta může být ales způsobena i nějakým pohasnutím displaye nebo tak), černá a už se bootuje do Winů. Samotné načtení do systému vč. přihlášení je na nějakých 25-30 vteřin.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Win10 na staré MacBooky
PříspěvekNapsal: 20.02.2020, 13:11 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3814
Has thanked: 279 times
Been thanked: 456 times
Jó, zlatej Linux... S ním můžete web procházet i na průměrně chytré mikrovlnce :lol:.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Win10 na staré MacBooky
PříspěvekNapsal: 20.02.2020, 13:54 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10123
Bydliště: Praha
Has thanked: 1956 times
Been thanked: 1521 times
To jsem vynechal úplně. Chvíli jsem si hrál s myšlenkou dát tam Ubuntu nebo Mint, ale když jsem viděl, co za peripetie s instalací by mě čekaly, tak jsem se na to vybodl.
Navíc - já ho chci nejen procházet (to bych tam asi nechal Yosemite), ale i ho užívat :-)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Win10 na staré MacBooky
PříspěvekNapsal: 20.02.2020, 15:13 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Czech Human píše:
Jó, zlatej Linux... S ním můžete web procházet i na průměrně chytré mikrovlnce :lol:.


To jsem si taky myslel, ale je to pravda tak napul, nebo jeste mene, protoze napriklad pro PPC verzi Linuxu (treba na stary PowerBook, nebo Mac mini G4) zadny uplne moderni prohlizec portovany neni.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Win10 na staré MacBooky
PříspěvekNapsal: 21.02.2020, 09:19 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 1007
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 394 times
Tak to blahopřeji, doufám, že MacBook, což je samo o sobě dosti solidní železo, bude sloužit ještě dlouho (a ne jen na záchodě).
Windows 10, pokud se jednou rozběhnou, tak i na takových strojích běhají celkem svižně (přijde mi, že svižněji než Windows 7, ale to je subjektivní pocit).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Win10 na staré MacBooky
PříspěvekNapsal: 21.02.2020, 10:09 
no konečně si dětské hračky udělal normální notebook :) gratuluji !


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Win10 na staré MacBooky
PříspěvekNapsal: 21.02.2020, 10:48 
Offline
Profík

Registrován: 27.07.2013, 13:24
Příspěvky: 903
Has thanked: 25 times
Been thanked: 125 times
Doda píše:
To jsem si taky myslel, ale je to pravda tak napul, nebo jeste mene, protoze napriklad pro PPC verzi Linuxu (treba na stary PowerBook, nebo Mac mini G4) zadny uplne moderni prohlizec portovany neni.


Chromium není v PCC verzi?

_________________
Atari 600XL, 800XL/XE, 130XE, ST, STE, MegaST, 7800, JaguarCD, Commodore C64, Amiga 500/Plus, 1200, CDTV, Sinclair QL + GC, Sharp MZ800, Sord M5, CPC 6128, Spectravideo SVI X'Press, Sony HB-750, Philips CDi 370, Ohio Scientific Challenger, Eureka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Win10 na staré MacBooky
PříspěvekNapsal: 21.02.2020, 10:53 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3814
Has thanked: 279 times
Been thanked: 456 times
Doda píše:
Czech Human píše:
Jó, zlatej Linux... S ním můžete web procházet i na průměrně chytré mikrovlnce :lol:.


To jsem si taky myslel, ale je to pravda tak napul, nebo jeste mene, protoze napriklad pro PPC verzi Linuxu (treba na stary PowerBook, nebo Mac mini G4) zadny uplne moderni prohlizec portovany neni.


Jasně no, PPC už je dneska mírně atypická architektura. Ale mistic tam nainstaloval win10, takže to bude normální AMD64 Intel ;). Tam je svět možností doširoka otevřený. A když to má být jen toaletní www rozptylovač tak hádám že nějaké extra požadavky na něj nejsou. W10 přeci jen stojí pár peněz a nevím zda bych chtěl aby microsoft měl metadata z mého toaletního rozptylování a google mi pořád posílal reklamy na svěží, hebký a hygienický :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Win10 na staré MacBooky
PříspěvekNapsal: 21.02.2020, 10:55 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
baktra píše:
MacBook, což je samo o sobě dosti solidní železo

kchem.. kchem..kchem..thinkpad..kchem..kchem

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Win10 na staré MacBooky
PříspěvekNapsal: 21.02.2020, 11:19 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
ctirad píše:
Doda píše:
To jsem si taky myslel, ale je to pravda tak napul, nebo jeste mene, protoze napriklad pro PPC verzi Linuxu (treba na stary PowerBook, nebo Mac mini G4) zadny uplne moderni prohlizec portovany neni.


Chromium není v PCC verzi?


Nejsem moc expert na PowerPC a mozna to nepopisu spravne, navic jsem zkousel jen ty Macy. Na ty, cimz se asi mysli 32 bit PowerPC, Chromium neni, ani zadny soucasny dustojny prohlizec. Existuje snad nejak nove Webkit, ale to ma k prohlizeci daleko. Na 64bit PowerPC by snad mel byt Firefox, ale jeste se ta podpora lisi pro little nebo big endian. K nicemu takove nemam pristup, ani vlastne nevim, kde se takova CPU nachazeji a ze umi oba endiany, snad nejake pracovni (dela se to jeste?) stanice nebo servery (IBM neco stale prodava).

Soucasne prohlizece predstavuji uz samostatne docela komplexni operacni system a zrejme ty stare PPC neposkytuji potrebnou sadu funkci, aby to jelo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Win10 na staré MacBooky
PříspěvekNapsal: 21.02.2020, 11:47 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3814
Has thanked: 279 times
Been thanked: 456 times
Myslím že hlavní problém s prohlížeči a PPC je v multimediálních instrukčních sadách. Prohlížeče a kodeky se postupně naučily používat x86 SIMD instrukce typu SSE3/4 a vyšší a akcelerovanou GPU podporu k videu, což se samozřejmě nedá doplnit do starých procesorů. Prostě je neumí a přes to nejede vlak. Navíc i moderní kodeky videa co se povětšinou pohybuje na internetu závisí na těchto instrukčních sadách, takže i při nejlepší vůli by na starém hw nefungovaly nebo jen velice špatně. Dále se jedná často o ručně optimalizovaný kód běžící i v assembleru a to přepsat není sranda ani pro velké bohaté společnosti, natož pro nějakého zapálence do obskurní architektury. Moderní PPC má sice multimediální instrukce také, ale fungují jinak, není tam binární kompatibilita s x86.

Dobrý příklad tohoto je i v jiném vláknu probíraná OpenPower architektura, která v pro sebe optimalizovaném kódu galakticky zašlapává v matematických úlohách x86 procesory do země ale třeba výkon pro videoediting je u nich velice špatný, z výše zmiňovaných důvodů. Tam ruční optimalizace pro x86 a neoptimalizace pro OpenPower architekturu dosahuje rozdíl desítky i stovky % výkonu. Samozřejmě při obdobně optimalizovaném softwaru by x86 nemělo šanci ale to by prvně musel někdo ty kodeky a programy přepsat takže se to stále převážně točí v koutě profesionálních aplikací, napsaných v minulosti a rozšiřování této architektury mimo tyto hranice je velice omezené.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Win10 na staré MacBooky
PříspěvekNapsal: 21.02.2020, 11:57 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10123
Bydliště: Praha
Has thanked: 1956 times
Been thanked: 1521 times
Já ti nechci brát iluze, ale dle mého HTML5 player je nezávislej na tom, jak a přes co nainstalované codecy ženou dekódování. Jasně, H264 už moc nedává nějaký 1,25G4, ale např. moje G5 Quad 2,3Ghz jeden youtube videa s naprostým přehledem.
Problém je spíš v neustále novějších "zabezpečeních", která často nestíhají včas podporovat ani mainstreamové prohlížeče, natož nějaké obskurní porty pro PPC, které píše pár nadšenců.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Win10 na staré MacBooky
PříspěvekNapsal: 21.02.2020, 12:17 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Ja si taky myslim ze jde spis o zpusob a potrebu izolace procesu a podobne hratky na nizke urovni, nez problem vykonu nebo videa.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz