OldComp.cz
http://oldcomp.cz/

MIT vydává Švelchovu knihu o herní kultuře v kom. ČS
http://oldcomp.cz/viewtopic.php?f=91&t=6977
Stránka 12

Autor:  berk [ 07.12.2018, 16:30 ]
Předmět příspěvku:  MIT vydává Švelchovu knihu o herní kultuře v kom. ČS

MIT vydává Švelchovu knihu o herní kultuře v komunistickém Československu

viz zprávička na Lupě

https://www.lupa.cz/aktuality/mit-vydav ... slovensku/

Autor:  Solaris104 [ 07.12.2018, 16:42 ]
Předmět příspěvku:  Re: MIT vydává Švelchovu knihu o herní kultuře v kom. ČS

Já si před nějakou dobou s panem Švelchem psal a plánoval vydat i českou verzi. Jinak anglická verze bude za chvilku v prodeji.
https://www.amazon.com/Gaming-Iron-Curt ... 0262038846

Autor:  Solaris104 [ 03.01.2019, 14:15 ]
Předmět příspěvku:  Re: MIT vydává Švelchovu knihu o herní kultuře v kom. ČS

Zajímavý rozhovor se Švelchem
https://www.respekt.cz/kultura/kdyz-ind ... lusnici-vb

Autor:  misticjoe [ 03.01.2019, 22:19 ]
Předmět příspěvku:  Re: MIT vydává Švelchovu knihu o herní kultuře v kom. ČS

Já se nechci nikoho nijak dotknout, ale člověk, co se narodil v roce 1981, se dle mého nehodí moc na psaní o tom, jak to bylo s hrami "za železnou oponou". Většinu z toho nemohl regulérně vnímat a tak spoustu informací bude mít jaksi z doslechu... Když v rozhovoru mluví o době, kdy ve Stanici mladých techniků měli jen čtverečkovaný papír, tak hádám, že ještě tahal gumový autíčko za kolečka. Jinak si neumím vysvětlit, že i v takové prdeli, jakou je Rokytnice nad Jizerou, jsme měli v roce 1987 v podobné "mládežnické" organizaci dva Sharpy MZ800 a jedno ZX Spectrum.
Nevím - mnozí lidé různá fakta rádi pokrucují, tendenčně upravují a jinak s nimi manipulují, zvlášť když je předkládají někomu, kdo tu dobu tolik "nezažil" (v našem případě tím dotyčným může být Švelche, ale nemusí). Raděj bych, kdyby to byla kniha od někoho alespoň o deset let staršího, abych jako čtenář měl tu jistotu, že autor se na to dívá ze svého pohledu a ne těch jiných.

Autor:  SCjoe [ 03.01.2019, 22:35 ]
Předmět příspěvku:  Re: MIT vydává Švelchovu knihu o herní kultuře v kom. ČS

Psal to v rámci hobby? Klobouk dolů!

Ale článek tohle psaní označuje za vědu(!?), dokonce "Kniha je také velkým úspěchem pro českou vědu" a vypadá to, že pán to snad psal v pracovní době.
Pokud ano, pěkně naplňuje heslo dekadentní doby digitalizovaného Říma - Ubavíme se k smrti.
A jo, jsem nepřející a závidím autorovi, že by si za veřejné peníze mohl v pracovní době užívat... :hang:
Mám tu obavu, protože jiní specializovaní pseudovědci už jsou, např. přednáší o comixech...

:scratched: "Teď pracuji na projektu, který se zabývá monstry v počítačových hrách. Zajímá mě figura nepřátelské obludy..."

Autor:  Solaris104 [ 03.01.2019, 22:41 ]
Předmět příspěvku:  Re: MIT vydává Švelchovu knihu o herní kultuře v kom. ČS

Já panu Švelchovi fandím, objel celou republiku a dělal rozhovory se spoustou lidí, co se kolem tehdejších počítačů motali. Mě hodně zajímají československé hry a dozvěděl jsem se spoustu zajímavostí, které by se jinak nikdy neobjevily. Samozřejmě třeba v rozhovoru má pár nepřesností, např. nejstarší československé dochované hry jsou v této chvíli od Pobřísla na ZX z roku 1983. Rozhodně si jeho knihu v češtině koupím, až vyjde.

Autor:  Jack_Free [ 03.01.2019, 23:11 ]
Předmět příspěvku:  Re: MIT vydává Švelchovu knihu o herní kultuře v kom. ČS

Dej pak sem echo, take me to zajima.

Autor:  Sledge [ 04.01.2019, 12:42 ]
Předmět příspěvku:  Re: MIT vydává Švelchovu knihu o herní kultuře v kom. ČS

misticjoe:
Ano, v ideálním případě by to napsal pamětník, ale když se k tomu žádný (třeba konkrétně zrovna misticjoe) nemá, tak se toho holt musí chopit nadšenec / historik. I za cenu dílčích nepřesností. Obecně mi názor, že o historii může referovat pouze její účastník ("tys nezažil, tak mlč") přijde... řekněme krátkozraký, abych zbytečně nevířil vody.

SCjoe:
Překvapení, historie může být vědní disciplínou! Viz např. dějepis. Ano, tohle je historie vyloženě nedávná, ale na druhou stranu jde o téma, které když dnes nikdo nezpracuje, tak za pár desítek let už nebude co zpracovávat, protože pamětníci vymřou.

Autor:  jirka_holub [ 04.01.2019, 12:57 ]
Předmět příspěvku:  Re: MIT vydává Švelchovu knihu o herní kultuře v kom. ČS

Taky si myslim, ze je lepsi kdyz vedec objede a vyslechne desitky pamentniku, nez kdyby to napsal jeden pametnik ( ten by mel sice presnejsi, zivejsi, konkretnejsi informace, ale zase jen od sebe a sveho okoli nebo zkreslene svym pohledem..)

Autor:  baktra [ 04.01.2019, 13:11 ]
Předmět příspěvku:  Re: MIT vydává Švelchovu knihu o herní kultuře v kom. ČS

V tomto případě jsou pamětníci téměř jediný zdroj informací, zejména v časnějších dobách. Vyzpovídat více pamětníků je nutnost, leda by bylo dost pamětníků s "celostátním přehledem"
Se zájmem si přečtu seznam písemných pramenů (klubové zpravodaje atd. Firemních dokumentů asi tolik nebude).

Autor:  faraon [ 04.01.2019, 13:53 ]
Předmět příspěvku:  Re: MIT vydává Švelchovu knihu o herní kultuře v kom. ČS

Pamětník psal, ale asi mezitím umřel hlady, protože mu na to nikdo nedal dotaci: http://www.wotnau.cz/osmibitovy-zivot/ :(

Je tu ještě jiný problém:
Citace:
- Kdo nejvíc změnil dějiny Evropy?
- Historici.
- A kdo nejvíc změnil dějiny světa?
- Hollywood...

Autor:  tomascz [ 04.01.2019, 14:01 ]
Předmět příspěvku:  Re: MIT vydává Švelchovu knihu o herní kultuře v kom. ČS

Citace:
Hry, na které člověk myslel ve škole a v družině a neměl pokoj, dokud se k nim odpoledne nevrátil (a pak se mu o nich v noci zdálo). Okamžiky, kdy příběh, povedená příšera nebo hudba vyvolaly husí kůži nebo naopak ztrátu kontroly nad bránicí. Hledání způsobů, jak zakrýt monitor tak, aby zvenčí nebylo vidět, že v dětském pokoji probíhá po večerce nějaká kulišárna. Kontakty s ostatními nadšenci; nejdřív ve třídě, později na inzerát a nakonec na internetu. První krůčky v Basicu a pak i ve strojovém kódu, vlastní menší či větší projekty. Ústup do role jednoho z mnoha koníčků. Rozhodování, jestli si osmibit nechat, nebo z něj učinit minulost. A nakonec vítaná záminka k setkávání s dlouholetými přáteli.

Nicméně tu "v roce 2014 právě dokončovanou" knížku Osmibitový život aneb Mašinky plné zázraků jsem bohužel nedohledal. Vyšla vůbec? Podle obsahu bych si ji rád přečetl, i kdyby měla jenom pár stránek :-)

Autor:  SCjoe [ 04.01.2019, 14:24 ]
Předmět příspěvku:  Re: MIT vydává Švelchovu knihu o herní kultuře v kom. ČS

Sledge píše:
SCjoe: Překvapení, historie může být vědní disciplínou!

Ale ne, tím překvapen nejsem. Vždyť i tady jsem dával pár příspěvků pod heslem "archeologie".
A za vědu lze dnes vydávat téměř cokoliv. Pak je třeba se ptát, zda autor používá vědecké přístupy, metody, argumenty...
Taková kniha se určitě vejde do škatulky "folkloristika".

Jen doufám, že o grantech a placeném výzkumu, tedy na co se mají dávat peníze, rozhoduje někdo uvážlivě.
Jestli je to součást výzkumu o tom, jak naše civilizace dětinští, proč civilkáři, co nechtěli na vojnu, rádi hrají střílečky, nebo odborná podoba lidového "řekni mi, co hraješ a já ti řeknu, co jsi zač",
nebo zkoumání přímé úměry mezi množstvím technicky vzdělaných lidí v socialismu, v 80. letech a jejich prosazením ve světě kapitalismu v 90. letech, atp., tak nemám námitek...

Každopádně tuhle zajímavou knihu si půjčím a případně i koupím. Pokud zjistím, že ji autor napsal z peněz daňových poplatníků, tak už jsem ji vlastně zaplatil, proto si ji nejspíš jen stáhnu (sorry, MIT...). :shrug:

Autor:  misticjoe [ 04.01.2019, 14:37 ]
Předmět příspěvku:  Re: MIT vydává Švelchovu knihu o herní kultuře v kom. ČS

Hele, abyste to viděli i z mého pohledu: pamětníky ať klidně objede, tj. má více názorů, více pohledů. Ale pokud to nezažil, nemá jakousi autokorekci. To je, jakobych já chtěl psát o Chartě 77, jak vnznikla a tak. Jsou kolem ní "pamětníci", pamětníci a realisti. Někteří o ní hovoří, jako pomalu o druhé zlaté bule, kterou sepsalo a podepsalo plénum nadlidí. Na druhé straně téhle barikády jsou ti, kteří u toho byli, ale nemají potřebu na něco si hrát. Ti zase na férovku řeknou, že jednou byli jako parta lidí v hospodě, zlití pod obraz, kdosi vyskočil na stůl a začal vykřikovat, že by se jako mělo něco dělat. Sepsali pamflet a "podepiš". Nebo - někdo na Knížáka pohlíží jako na neocenitelného umělce, jiní ho pamatují, jak oděn do ženského oděvu uklízečky venčil své čivavy, protože je to prostě exot.
Obé by se dalo vydat jako vtipný dvoustranný pohled někde v "zajímavostech", ale bo jsem u toho nebyl, tak bych se bál to vydávat za fakta.
A stejné je to se sbírkou pana Švelchy. Už jen snaha některých pamětníků démonizovat onu komunistickou dobu (honili nás po Václaváku SNBáci), je tak trochu zcestná. Osmdesátky už byly dost uvolněné. Komanči sami tušili, že se ten režim nedá táhnout věčně a samozvané návštěvy STBáků u někoho doma byly už spíš vzácností, než pravidlem jako o pár let dříve (možná se to stalo i vám, nebo někomu ve vašem okolí, že jste přišli ze školy domů/rodiče z práce a byt vzhůru nohama - nic nezmizelo, vniknutí do bytu nenásilné, ale prostě někdo něco hledal - to jednoduše dostali "tip"). Já osobně měl "problém" jen jednou ve škole, neb jedna učitelka netušila, s čím to kšeftujeme a byla to kovaná komunistka, která i po revoluci trvala na tom, že ta nová doba nebude trvat dlouho, bratr Rus se vrátí a tudíž ji i nadále máme říkat soudružko. Policajtům to bylo úplně fuk, stejně jako režimu, který nějaké home osmibity vůbec nezajímaly - strýc se jich navozil ze západu od 1985 plné kufry jeho Škody 120 a celníkům to vždy bylo úplně buřt. Kdyby měl režim zájem na jejich potírání, asi by mu to rychle zatrhnul.
A hry? No tak to je jasné. Originálky byly zpravidla jen u toho prvního "propašovaného" kusu compu (já měl takto Cookie a ještě něco), neb ty se "nevyplácely". Kompilace zdarma od kámoša prostě neměly konkurenci - snad jen kvalitativní, protože krom těch zodpovědných s kopíráky, se jinak kazety kopírovaly na dvojčatech (nebo ti, co neměli "paš z japonska", tak ještě hůř - kažeťák-kolík-kazeťák).

Autor:  Panda38 [ 04.01.2019, 16:19 ]
Předmět příspěvku:  Re: MIT vydává Švelchovu knihu o herní kultuře v kom. ČS

U historických filmů a popisů dějin z "naší" doby si často říkám, kde jsem v té době byl? :shock: Cinkání s klíčema, STB, soudruzi - jo něco z toho bylo, ale vůbec to nebylo tak dramatické jak to líčí dnešní historici. Historici se upnou na pár událostí, které použijí jako razítko charakteru té doby. Nejspíš proto pamětníci nic nesepisují - protože jim ta doba přijde normální, nic zvláštního co by stálo za rozebírání. Součástky na vlastní homecomp jsme si vozili z DDR, FRB konektory kuchali z výprodeje desek v partiovce, no jo no, co na tom.

Stránka 12 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/