OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 18.04.2024, 04:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 159 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: PCB ZX81 issue one
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 11:21 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
Skvělej počin fantóme ;)

A co se ještě vrátit k ZX81 a udělat něco jako je Jiiirův Sparrow? Tedy náhradu desky do originální case ZX81 s původní Ulou, ale nějakými vylepšeními?

Viděl bych to hlavně na větší RAM (62256), takže by to mělo rovnou 16KB, možná by se dalo využít i celých 32KB, ale nemám teď v hlavě memory map ZX81, takže nevím, jak to tam nahoře je ;) Pochopitelně by zůstala odpojitelná pomocí RAMCS, takže by to nebránilo připojení originálních memory packů.

Dále bych tam viděl větší Eprom či Flash a to třeba až 256KB (27020/29020), kde by se pomocí miniaturního hexadecimálního přepínače dalo přepínat až 16 ROM bank á 16KB. Jen vyřešit, kam ten přepínač umístit, aby byl přístupný i z originální case.

Dalším vylepšením by mohla být akustická odezva klávesnice (viz AR A 2/1984).

A posledním vylepšením by mohl být videovýstup namísto modulátoru.

Případná další vylepšení, nechť navrhují další.

Jinak originální ULA do ZX81 (správně se to jmenovalo SCL - Sinclair Computer Logic) byly donedávna opravdu k mání na Ebay. Jednu jsem ulovil a do takového výše popisovaného "Sparrowa81" bych ji rád vrazil:-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PCB ZX81 issue one
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 12:06 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Nostalcomp píše:
A co se ještě vrátit k ZX81 a udělat něco jako je Jiiirův Sparrow? Tedy náhradu desky do originální case ZX81 s původní Ulou, ale nějakými vylepšeními?
Vida, sametová evoluce, to mám rád :thumbup:

Nostalcomp píše:
Viděl bych to hlavně na větší RAM (62256), takže by to mělo rovnou 16KB, možná by se dalo využít i celých 32KB, ale nemám teď v hlavě memory map ZX81, takže nevím, jak to tam nahoře je ;) Pochopitelně by zůstala odpojitelná pomocí RAMCS, takže by to nebránilo připojení originálních memory packů.
32KB by mělo jít připojit bez problémů, a je to i taková rozumná velikost - a je to jen jeden čip 8-)

Nostalcomp píše:
Dále bych tam viděl větší Eprom či Flash a to třeba až 256KB (27020/29020), kde by se pomocí miniaturního hexadecimálního přepínače dalo přepínat až 16 ROM bank á 16KB. Jen vyřešit, kam ten přepínač umístit, aby byl přístupný i z originální case.
A nemá náhodou ROM v ZX81 jen 8KB? Že by stačilo 128KB (na 16 bank)... 8-)
Nicméně asi by to šlo udělat i softwarově, ve stylu Sparrow MultiROM...

Nostalcomp píše:
A posledním vylepšením by mohl být videovýstup namísto modulátoru.
Rozhodně! :thumbup:

Nostalcomp píše:
Jinak originální ULA do ZX81 (správně se to jmenovalo SCL - Sinclair Computer Logic) byly donedávna opravdu k mání na Ebay. Jednu jsem ulovil a do takového výše popisovaného "Sparrowa81" bych ji rád vrazil:-)
Mimochodem, co ten SCL čip vlastně dělal? Byl mnohem jednodušší, než ULA... nešel by nahradit rovnou?

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PCB ZX81 issue one
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 12:35 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Jiiira píše:
Mimochodem, co ten SCL čip vlastně dělal? Byl mnohem jednodušší, než ULA... nešel by nahradit rovnou?

Nahradit by sel, viz ZX80 :) K tomu asi tri svaby na cosi s NMI, a mas vystarano. Ale jinak nahrady ZX81 ULA (SCL) s nejakym CPLD existujou, pred casem jsem jich par videl.

A pokud by se tohle delalo, tak by bylo vhodny jeste nahradu membrany v klavesnici mikrospinacema, neco jako ma Pokemon pro Speccyho. Mam pocit, ze Nostalcomp neco takovyho mel taky.

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PCB ZX81 issue one
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 13:02 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2588
Bydliště: Praha
Has thanked: 510 times
Been thanked: 619 times
Jiiira píše:
Nostalcomp píše:
A co se ještě vrátit k ZX81 a udělat něco jako je Jiiirův Sparrow? Tedy náhradu desky do originální case ZX81 s původní Ulou, ale nějakými vylepšeními?
Vida, sametová evoluce, to mám rád :thumbup:

Určitě to stojí za úvahu, výhledově se do toho klidně pustím, ale jak už jsem psal, nemá podle mě něco takového smysl dělat na základě téhle ručně kreslené desky, to jsem chtěl fakt pojmout jako věrnou repliku. S modernizovaným klonem by to chtělo spíš vyjít z issue 3, která už je routovaná normálně.
Jediné co jsem udělal, je úprava pro 16kB eprom - na to byla na desce příprava.
Nápad to taky není úplně originální, pár podobných projektu se dá najít, třeba issue 4, ale je toho víc...



Nostalcomp píše:
A posledním vylepšením by mohl být videovýstup namísto modulátoru.

S tím bych počítal určitě, ale to se dá spáchat i na originální desku, do pocínované krabičky. Vypadá to pak celkem věrohodně.
Chystám se vyzkoušet tuhle Pokemonovu variantu se 74LVC..
Kdyby to vypadalo špatně, možností je určitě víc...

Jiiira píše:
Nostalcomp píše:
Jinak originální ULA do ZX81 (správně se to jmenovalo SCL - Sinclair Computer Logic) byly donedávna opravdu k mání na Ebay. Jednu jsem ulovil a do takového výše popisovaného "Sparrowa81" bych ji rád vrazil:-)
Mimochodem, co ten SCL čip vlastně dělal? Byl mnohem jednodušší, než ULA... nešel by nahradit rovnou?

Andy Rea rozebral ULU do mrtě - http://rtin.be/zx81/ZX81.ULA.Replacement.By.Andrew.Rea.(2016-10-19.19.12.43).htm
Přehlednější schéma tu - http://rtin.be/zx81/ZX81.ULA.Replacement.By.Andrew.Rea.(2016-10-19.19.41.45).htm
Možná hezké témátko na začátečnický FPGA projekt... Stejně se do toho vhdl chci konečně pustit :twisted:

Kubik píše:
A pokud by se tohle delalo, tak by bylo vhodny jeste nahradu membrany v klavesnici mikrospinacema, neco jako ma Pokemon pro Speccyho. Mam pocit, ze Nostalcomp neco takovyho mel taky.

Pokemon má i pro ZX81, mám, funguje výborně.

microlan píše:
Ta 81ka bude zlacená, nebo jen hal?

Pokud to má být replika, blízká originálu, tak asi spíš HAL, nejlépe olovnatý. Martin taky navrhoval (jako u originálu) vyhodit masku z horní strany. Napsal jsem do Elecrow dotaz, jak to v tom případě dopadne z potiskem - jestli na holé mědi bude, nebo ne...

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PCB ZX81 issue one
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 13:35 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
2 Jiiira:
Ano, ZX81 má 8KB ROM. Ale v následujícím adresovém úseku se těch 8KB ROM zrcadlí. Proto jsem tam použil 16KB (stačí přivést A13). Dole je originální 8KB operační systém a zbylých 8KB používám pro uložení programů (Basic i stroják), které jsem vždy opatřil jednoduchou "zavlékací" rutinou a tak je mohu kdykoliv rychle natáhnout do RAM a spustit. Bohužel jsem připravil jen pár takových prográmků a pak jsem se tomu přestal věnovat, protože se objevil ZXPand a nějak jsem ztratil motivaci:-). Více zde: http://nostalcomp.cz/zx81_soft.php

Problém by mohl teoreticky nastat v případě, že by si nějaký softík ověřoval "autentičnost" ZX81 tak, že by porovnával data ze zrcadla s originálním OS. Sice žádný takový neznám, ale i tak se to se dá řešit tím, že by v jedné z ROM bank byl operační systém 2x za sebou:-)

Co se týká těch 32KB RAM, tak za těmi prvními 16KB RAM se opět 2x zrcadlí ROM, takže po úpravě adresového dekodéru by nebyl problém tam dát druhých 16KB RAM. Opět by tu mohl nastat problém popisovaný v předešlém odstavci, ale fakt je to asi jen bohapustá teorie a žádný takový program, který by si něco ověřoval v zrcadlech ROM neznám. Případně se ten druhý úsek 16KB RAM může namapovat až nahoru, kde se v originále zrcadlí prvních 16KB RAM. Prostě to jde a hotovo:-)

SCL je v podstatě jen náhradou několika IO řady 74xx, tedy jen logická síť TTL. Když vezmeš schéma zapojení ZX80, připočteš integráče nutné k realizaci NMI generátoru (viz. stránky Granta Searla) a odečteš procesor, RAM a ROM čipy, dostaneš seznam IO, které tvoří SCL:-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PCB ZX81 issue one
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 13:46 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
Citace:
S tím bych počítal určitě, ale to se dá spáchat i na originální desku, do pocínované krabičky. Vypadá to pak celkem věrohodně. Chystám se vyzkoušet tuhle Pokemonovu variantu se 74LVC..
Kdyby to vypadalo špatně, možností je určitě víc...


To je moc složitý. U verze s Ulou 201 stačí tohle: http://www.classic-computers.org.nz/blo ... r-zx81.htm. Mám odzkoušeno a v pohodě. U verze s Ulou 184 mám vlastní řešení s LM1881. Určitě by se to dalo spojit dohromady a vytvořit zapojení vhodné pro obě verze SCL (možná by jen stačilo jumperem odepínat nově generovaný BP pro verzi 201)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PCB ZX81 issue one
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 14:11 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2588
Bydliště: Praha
Has thanked: 510 times
Been thanked: 619 times
Zase tak moc složitý to není :) Sympatické je na tom to, že je to univerzální řešení, pro všechny tři verze ULA i pro ZX80

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PCB ZX81 issue one
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 14:16 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Nostalcomp píše:
Co se týká těch 32KB RAM, tak za těmi prvními 16KB RAM se opět 2x zrcadlí ROM, takže po úpravě adresového dekodéru by nebyl problém tam dát druhých 16KB RAM. Opět by tu mohl nastat problém popisovaný v předešlém odstavci, ale fakt je to asi jen bohapustá teorie a žádný takový program, který by si něco ověřoval v zrcadlech ROM neznám. Případně se ten druhý úsek 16KB RAM může namapovat až nahoru, kde se v originále zrcadlí prvních 16KB RAM. Prostě to jde a hotovo :-)
Nechci se pouštět do velkých rozborů, ale pokud se nepletu a existuje nějaký MemoPak s 32KB, bylo by myslím nejlepší udělat to adresované/zrcadlené podle něj a hotovo...

Nostalcomp píše:
SCL je v podstatě jen náhradou několika IO řady 74xx, tedy jen logická síť TTL. Když vezmeš schéma zapojení ZX80, připočteš integráče nutné k realizaci NMI generátoru (viz stránky Granta Searla) a odečteš procesor, RAM a ROM čipy, dostaneš seznam IO, které tvoří SCL:-)

Měl jsem na mysli slovní popis, co to dělalo. Pokud mám chuť na detektivku, otevřu si knihu, nebo pustím film... 8-)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PCB ZX81 issue one
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 14:18 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
Citace:
Zase tak moc složitý to není

Je to složitý a je to hanebně moderní. Žádný SMD LVC bazmek do ZX81 nepatří! S vyjímkou NOUZOVÉ náhrady SCL za pomoci CPLD či FPGA, pochopitelně :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PCB ZX81 issue one
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 15:03 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2588
Bydliště: Praha
Has thanked: 510 times
Been thanked: 619 times
Jako polehčující okolnost bych snad jen uvedl, že se za to stydím a právě proto to schovávám do plechové krabičky, připomínající původní modulátor :)

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PCB ZX81 issue one
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 15:17 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
Citace:
Jako polehčující okolnost bych snad jen uvedl, že se za to stydím a právě proto to schovávám do plechové krabičky, připomínající původní modulátor

OK, ale skřípat zubama u toho musím, to je ti snad jasný. To NOSTAL.... nemám v nicku náhodou :D

Citace:
Měl jsem na mysli slovní popis, co to dělalo. Pokud mám chuť na detektivku, otevřu si knihu, nebo pustím film...

Šmarjá, jaká detektivka? Co je na schématu ZX80 detektivního? :D

Co dělá SCL.... Máš na jedný straně procesor a na druhý straně paměti (RAM a ROM)
a periferní I/O záležitosti, tedy konektory maticové klávesnice, TV výstupu a magiče.
A chceš z toho mít počítač. Co potřebuješ? Potřebuješ něco mezi ten procesor a to ostatní, aby to fungovalo :D

Potřebuješ tohle:
adresový dekodér pro výběr paměti
adresový dekodér pro výběr I/O
oddělovací obvody pro I/O (sběrnicové transceivery, latche)
oscilátor pro taktování CPU
obvody zobrazení na TV

To je veškerá funkcionalita slavného SCL.

Pokud bychom neřešili zobrazení, je to pár čipů, protože právě to zobrazení je nejsložitější část SCL. Obsahuje posuvný registr pro vysouvání dat z RAM na TV a obvody (hradla a klopáky) pro tvorbu synchonizačních a zatemňovacích pulsů. U ZX81 je to pak ještě ten NMI generátor, což je klopák, který v pravidelných intervalech aktivuje nemaskovatelné přerušení, v jehož obslužné rutině procesor kopíruje data z videoram do toho šoupáku.

U ZX80 bez NMI generátoru (nebo ZX81 v režimu FAST) se procesor zabývá zobrazením jen pokud nemá nic jinýho na práci. Proto, když ho zaměstnáme počítáním tak nezobrazuje nic :-) U ZX81 v režimu SLOW procesor většinu času zobrazuje a počítá pouze v době zatemění obrazu.

Připojení klavky a MGF je u ZX80/81 triviální, jen pomocí oddělovačů řízených z dekodéru I/O.

Kapišto? ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PCB ZX81 issue one
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 15:24 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2588
Bydliště: Praha
Has thanked: 510 times
Been thanked: 619 times
A pokud by ti to takhle od Nostalcompa nestačilo, tak tady to máš i s obrázkama :twisted: - http://rtin.be/zx81/ZX81.ULA.Replacement.By.Andrew.Rea.(2016-10-19.19.12.43).htm

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PCB ZX81 issue one
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 15:33 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
vanthomas píše:
A pokud by ti to takhle od Nostalcompa nestačilo, tak tady to máš i s obrázkama :twisted: - http://rtin.be/zx81/ZX81.ULA.Replacement.By.Andrew.Rea.(2016-10-19.19.12.43).htm

On měl problém s jednou detektivkou a ty mu naordinuješ celej detektivní seriál.... :D

Ale jinak skělej popis pro nás, co detektivky můžeme ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PCB ZX81 issue one
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 15:44 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
No, to už je mnohem lepší... ;)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PCB ZX81 issue one
PříspěvekNapsal: 24.04.2017, 17:02 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
Tak. A teď když už všichni všechno víme, tak necháme Vanthomase v klidu pracovat, bo už má dostatek indicií k návrhu desky á la Sparrow81 (nebo klidně i jinýho ptáka). Ideálně ve dvou vyhotoveních - jednu pro origo SCL a druhou pro nějakou tu CPLD/FPGA náhradu. Viď že že jo? ;)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 159 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz