OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 23.04.2024, 22:56

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 179 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 23.12.2013, 14:37 
Offline
Radil

Registrován: 08.10.2013, 18:00
Příspěvky: 297
Has thanked: 13 times
Been thanked: 228 times
misticjoe píše:
A další várka se chystá, nechystá? Nějak jsem to totiž zprvu blbě pochopil - myslel jsem, že jde jen o emulátor periférií k MZ800. Ne, že je to emulátor i samotného stroje. Teď bych to bral samo taky :-)


Várka se vyplatí až tak od 10ks, aby byla množstevní sleva na součástky, jinak si to každý může objednat třeba z Farnellu sám (na stránce mám seznamy součástek i s objednacími kódy), plošňáků ještě pár mám, stačí si napsat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 23.12.2013, 14:42 
Offline
Radil

Registrován: 08.10.2013, 18:00
Příspěvky: 297
Has thanked: 13 times
Been thanked: 228 times
A díky chlapi za podporu a nadšení, jsem rád že se zas nějaký projekt podíval dál než do mého šuplíku :-)

Hezké Vánoce !
Bohouš


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 23.12.2013, 15:09 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:34
Příspěvky: 553
Has thanked: 413 times
Been thanked: 167 times
Podpora i nadseni jsou pekna vec, ale bez kvalitniho realizatora na nic. Takze jeste jednou diky. A samozrejme se tesime na dalsi projekty ;-)...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 23.12.2013, 21:13 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 23:26
Příspěvky: 326
Has thanked: 21 times
Been thanked: 22 times
nobomi píše:
JOeAim píše:
Tak jsem po několika hodinách pájení(moje první SMD) hotov. Obraz funguje, zvuk funguje, přepínání počítačů bez problému, klávesnice ok. Jen se mně nedaří nic nahrát. Do Sharpa netuším jak, a v modů zx spectrum to jakoby nahrává(červená LEDka bliká), ale pak jen reset. Mp3 to samý. Žeby nějaký studeňák?

Zkus na kartu nahrat obsah tohoto zipu. Přepínače 1 i 2 dej do polohy OFF t.j. nahoru. Měla by najet CP/M a po kombinaci kláves Q + F12 by měl z Quick Disku najet Unicard Manager, to je normální souborovej manažer odkud jdou přímo spouštět MZF soubory.

Pozor některé platformy dělají pěkný bordel na kartách, zkoušel jsem tři karty vytažené odněkud z Blackberry a nechtělo je to číst v emulátoru ani po naformátování ve woknech (pěkně si to wokna zjednodušujou, ten bordel tam nechají). Takže v PC to šlo číst, v emulátoru ne. Pomohl až lowlevel formát s přepisem SD Card Formatterem.


Asi budu za blbce, ale chyba byla v tom sd slotu. Já měl zato, že se nepájí ale, že karta ty piny přihne k desce. A po zkouknutí do schématu mně došlo, že problém bude tady. Takže jsem ten slot rozdělal, připájel, složil a všechno běhá jak má. Takže bych rád poděkoval za Tvůj projekt a hračku na dlouhé zimní večery. :) A samo jak už tady zmínili předemnou, veliké poděkování za tu neskutečně otravnou práci, všechny komponenty roztřídit. Jábych nato neměl nervy.

Jo a také přeji příjemné svátky


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.12.2013, 01:06 
Offline
Radil

Registrován: 21.10.2013, 09:25
Příspěvky: 286
Has thanked: 161 times
Been thanked: 116 times
Také jsem se dostal k sestavení a oživení STMZ800. Ale mám dvě otázky :)

1) k čemu jsou ty přepínače 1 a 2? Popis není ani na stránce projektu. Ano, už tady padlo že pokud jsou oba přepínače OFF nabootuje CPM automaticky.

2) v ZX48 emulaci mi příkaz LOAD funkuje dobře. např: LOAD "zxhry/tetris2.z80" nahraje a spustí hru tetris. Ale pokud toto zadám v ZX128 emulaci tak mi to nic nenahraje, zadávám to v módu 128 basic.

Jinak je to super a moc díky za archiv s CPM a Q disk s Unicard Manager .... pro nás nezasvěcené v SHARP MZ 800 je to super pomůcka...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.12.2013, 22:45 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 23:26
Příspěvky: 326
Has thanked: 21 times
Been thanked: 22 times
mmartinka píše:
Také jsem se dostal k sestavení a oživení STMZ800. Ale mám dvě otázky :)

1) k čemu jsou ty přepínače 1 a 2? Popis není ani na stránce projektu. Ano, už tady padlo že pokud jsou oba přepínače OFF nabootuje CPM automaticky.

2) v ZX48 emulaci mi příkaz LOAD funkuje dobře. např: LOAD "zxhry/tetris2.z80" nahraje a spustí hru tetris. Ale pokud toto zadám v ZX128 emulaci tak mi to nic nenahraje, zadávám to v módu 128 basic.

Jinak je to super a moc díky za archiv s CPM a Q disk s Unicard Manager .... pro nás nezasvěcené v SHARP MZ 800 je to super pomůcka...



To by mně taky zajímalo :) . Ano v modu zx128 to nefunguje. Já bych také uvítal něco podobného jako má sharp(výběr souboru pěkně na monitoru) protože není možné si zapamatovat co na kartě je. Tak jedině doufat, že autor bude mít náladu to bude vylepšovat. ;)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.12.2013, 23:04 
Offline
Radil

Registrován: 08.10.2013, 18:00
Příspěvky: 297
Has thanked: 13 times
Been thanked: 228 times
JOeAim píše:
mmartinka píše:
Také jsem se dostal k sestavení a oživení STMZ800. Ale mám dvě otázky :)

1) k čemu jsou ty přepínače 1 a 2? Popis není ani na stránce projektu. Ano, už tady padlo že pokud jsou oba přepínače OFF nabootuje CPM automaticky.

2) v ZX48 emulaci mi příkaz LOAD funkuje dobře. např: LOAD "zxhry/tetris2.z80" nahraje a spustí hru tetris. Ale pokud toto zadám v ZX128 emulaci tak mi to nic nenahraje, zadávám to v módu 128 basic.

Jinak je to super a moc díky za archiv s CPM a Q disk s Unicard Manager .... pro nás nezasvěcené v SHARP MZ 800 je to super pomůcka...



To by mně taky zajímalo :) . Ano v modu zx128 to nefunguje. Já bych také uvítal něco podobného jako má sharp(výběr souboru pěkně na monitoru) protože není možné si zapamatovat co na kartě je. Tak jedině doufat, že autor bude mít náladu to bude vylepšovat. ;)

1) přepínač 1 je stejný jako na Sharpovi, přepíná mód MZ700 a MZ800 pro start programu z IPL Monitoru, vzhledem k tomu, že se programy pouští přes manager nebo CP/M, tak je to jedno, doporučení je nechat OFF.
Přepínač 2 odmapovává FDD řadič na jiné porty, zavaděč v ROM je tak nenajde a nenabootuje z nich. Pokud chcete emulovat FDD, nechte OFF, pokud z nějakého důvodu FDD nechcete, dejte ON.

2) Snapshoty .Z80 a .SNA se pouští pouze z emulace ZX48, pokud je sejmutý ze ZX128, tak se před spuštění mód přepne a emulace dál jede v ZX128.

No a souborový manager pro ZX by se opravdu hodil, kdo se hlásí jako programátor ? :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.12.2013, 23:38 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 23:26
Příspěvky: 326
Has thanked: 21 times
Been thanked: 22 times
nobomi píše:
JOeAim píše:
mmartinka píše:
Také jsem se dostal k sestavení a oživení STMZ800. Ale mám dvě otázky :)

1) k čemu jsou ty přepínače 1 a 2? Popis není ani na stránce projektu. Ano, už tady padlo že pokud jsou oba přepínače OFF nabootuje CPM automaticky.

2) v ZX48 emulaci mi příkaz LOAD funkuje dobře. např: LOAD "zxhry/tetris2.z80" nahraje a spustí hru tetris. Ale pokud toto zadám v ZX128 emulaci tak mi to nic nenahraje, zadávám to v módu 128 basic.

Jinak je to super a moc díky za archiv s CPM a Q disk s Unicard Manager .... pro nás nezasvěcené v SHARP MZ 800 je to super pomůcka...



To by mně taky zajímalo :) . Ano v modu zx128 to nefunguje. Já bych také uvítal něco podobného jako má sharp(výběr souboru pěkně na monitoru) protože není možné si zapamatovat co na kartě je. Tak jedině doufat, že autor bude mít náladu to bude vylepšovat. ;)

1) přepínač 1 je stejný jako na Sharpovi, přepíná mód MZ700 a MZ800 pro start programu z IPL Monitoru, vzhledem k tomu, že se programy pouští přes manager nebo CP/M, tak je to jedno, doporučení je nechat OFF.
Přepínač 2 odmapovává FDD řadič na jiné porty, zavaděč v ROM je tak nenajde a nenabootuje z nich. Pokud chcete emulovat FDD, nechte OFF, pokud z nějakého důvodu FDD nechcete, dejte ON.

2) Snapshoty .Z80 a .SNA se pouští pouze z emulace ZX48, pokud je sejmutý ze ZX128, tak se před spuštění mód přepne a emulace dál jede v ZX128.

No a souborový manager pro ZX by se opravdu hodil, kdo se hlásí jako programátor ? :-)


Jo kéž bych na to měl hlavu. :(
Tak nemusí to být rovnou souborový manager. Stačil by jen prolistovat. podobně jako třeba u D40/D80. ;)
Sakra to mně nenapadlo, zkusit snapnout něco pro 128, a pak to vyzkoušet. A ono to fakt funguje :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.12.2013, 16:30 
Offline
Kecálek

Registrován: 21.12.2013, 13:09
Příspěvky: 96
Has thanked: 3 times
Been thanked: 40 times
Takže jsem včera vybojoval na poště stavebnici MZ800, dnes ji postavil (ve skutečnosti pájela přítelkyně, neboť já už to se svým zrakem a třasem v rukách nedávám, za což jí velmi děkuji...), oživil a otestoval. Musím říct, že od začátku jsem nadšený - vše přišlo precizně zabelné, označené a roztříděné, osazení proběhlo bez problému a stejně tak oživení. Destičku do krabičky dávat nebudu - slíbil jsem, že zkusím udělat emulátor Sorda M5 a v krabičce bych nemohl připojit J-link. Teď mě ještě čeká vyrobit redukci na programovací kablík a můžu si začít opravdu hrát... Ještě jednou - Bohoušovi patří velký dík za tenhle projekt - ať už po stránce FW, nebo HW :god:
Pavel


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.12.2013, 18:56 
Offline
Radil

Registrován: 08.10.2013, 18:00
Příspěvky: 297
Has thanked: 13 times
Been thanked: 228 times
OK, tak na četná přání jsem rychle spíchnul manager pro unicartu na ZX (můj vůbec první program pro Spectrum :-) ). Hledal jsem dlouho volné místo, až jsem emulaci unikarty píchnul na porty 3Bh (command) a 5Bh (data). Navíc pokud firmware při bootu ZX48k (kombinace kláve Z + X + F12) najde v adresáři unicard soubor zxloader.cfg, přečte z něj textový řádek a ten použije jako jméno souboru (snapshotu), který spustí. Co přidat na kartu, aby se spustil manager, přikládám v zipu.

Do STMZ800 si stáhněte nový firmware, odkaz je aktualizovaný na mých stránkách, zip je přimo zde.
Kdo si nepamatuje postup, ani kde je, tak je tady.

Ovládání ZX unicard managera: nahoru, dolu listování adresářem, doleva, doprava skok po stránkách, enter výběr adresáře nebo spuštění snapshotu. Break (shift+mezerník) skočí na adresu 0 (spustí ZX ROM). Nahoře je řádek s aktuálním cestou výpisu, následuje blok max. 16 souborů nebo adresářů s uvedenou délkou (u souborů), maximálně 16 stránek (celkem maximálně 256 souborů v jednom adresáři). Dlouhé názvy podporovány (název max. 54 znaků, v seznamu oříznuto na 32 znaků).

Dotazy na mou hlavu a šťastný Nový Rok !
Bohouš ZX programmer :-)


Přílohy:
zxunicard.zip [2.77 KiB]
644 krát
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.01.2014, 15:03 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 23:26
Příspěvky: 326
Has thanked: 21 times
Been thanked: 22 times
Tak tady nezbývá než se hluboce poklonit. :god: Je to naprosto super.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.01.2014, 22:29 
Offline
Stydlín

Registrován: 11.11.2013, 18:43
Příspěvky: 6
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Zdravím,

chtěl bych požádat o radu. Na kartu jsem si nahrál zde zveřejněný obsah. Po spuštění najede CP/M. Po stisku Q+F12 se ale nespustí Unicard manager, ale resetuje se počítač a znovu najíždí CP/M.
Pokud smažu všechny fd.cfg, dostanu se po restartu k výběru Quick disk, Tape, Monitor a odtud po stisku Q Unicard manager spustím.

Při stisku F12 v ZX modu dojde k restartu MZ800. Pokud jsem to správně pochopil, mělo by se pouze restartovat ZX Spectrum.

Kde by mohl být problém?

Díky Kamil


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.01.2014, 22:41 
Offline
Kecálek

Registrován: 21.12.2013, 13:09
Příspěvky: 96
Has thanked: 3 times
Been thanked: 40 times
No pokud se k tomu můžu vyjádřit tak:
1. pokud Ti nabíhá CP/M, tak máš přepnuté přepínače na OFF - přepni oba na ON a vypni a zapni emulátor, spustí se volba v monitoru, kde přes Q se spustí Unicard Manager v2.2
2. F12 restartuje emulaci, takže opět naběhne Sharp/CPM - to je správně. Pokud chceš jen resetovat Spectrum, tak já to dělám jako když spouštím jeho emulaci - držím Z+X a mačkám F12
Pozor s těmi přepínači - vypozoroval jsem, že po změně jejich nastavení MUSÍŠ vypnout a zapnout napájení...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.01.2014, 02:38 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1496
Bydliště: Kurim
Has thanked: 831 times
Been thanked: 587 times
Unicard Manager se spousti z emulovaneho Quick Disku. Q+F12 by melo spoustet Unicard manager z QD. Je to pro to, ze defaultne ma prioritu floppy. Tim ze smazes ty floppy konfiguraky, tak vlastne "vystrcis" diskety z mechaniky a CP/M nenabootuje.

Zkontroluj, zda mas na SD karte v adresari unicard soubor mzfloader.mzq nebo v rootu SD karty soubor rdloader.mzq.

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.01.2014, 12:23 
Offline
Radil

Registrován: 08.10.2013, 18:00
Příspěvky: 297
Has thanked: 13 times
Been thanked: 228 times
Tak opět na četná přání je tu aktualizace :-)

Můžete si experimentálně přidat navíc PMD 85-3 i s emulací 4 mechanikové PMD 32-SD apod.
Čtěte a stahujte opět u mě DFU z odkazu zde.

Oprav a úprav je tam víc, jako třeba Print Screen pro všechny emulované platformy a třeba
ještě opravená hlasitost u mp3 (už by neměly být přebuzené při přehrávání - mimochodem,
už jste zkoušeli, co to udělá, když dáte v ZX unicard manageru Enter na soubor s koncovkou
mp3 ? :-)

Příjemnou zábavu
Bohouš


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 179 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz