OldComp.cz
http://oldcomp.cz/

Reverse engineering Ted Nelson
http://oldcomp.cz/viewtopic.php?f=77&t=8433
Stránka 11

Autor:  dex [ 05.04.2020, 09:53 ]
Předmět příspěvku:  Reverse engineering Ted Nelson

Jestli se mluví o Douglasu Engelbartovi jako o vzionáři, který vynalezl myš, okenní prostředí, předpověděl internet a cloud, pak tu máme ještě jednoho.

Ted Nelson je spojen s pojmy hypertext, hypermedia, virtualita, ba i teledildonika, je spojován s Undo funkcí.
Jeho vize měl zhmotnit projekt Xanadu a ZigZag, o kterém tvrdí, že WWW je silné zjednodušení jeho projektu a krok špatným směrem.
Méně se ví, že byl jedním z prvních prodejců Apple I (Itty Bitty) a že se věnoval i zpracování textů - ve vlastním programovacím jazyku Lollipop vytvářel pro Apple II textový editor JOT, který měl mít extrémně jednoduché ovládání, sám se starat o velká písmena na začátku vět, rozlišovat slova, věty a odstavce, vracet se ke starším verzím (text není uložený jako text,ale jako databáze pointerů na jednotlivé změny, při vkládání se s textem nehýme, jen se přidá pointer na vloženou sekvenci, ...) a tak.
(Měl umět, ale Apple II verze to asi nemá, při práci zobrazovat "v náhledu" vzdálené části dokumentu a při pohybu v textu je plynule "přibližovat".)

Eric Rangell nachystal na letošní KansasFest (je otázka, zda se bude konat, ještě ho nezrušili, Rangell tam ale nejede) prezentaci JOTu naportovaného pod Forth.

Podklady k prezentaci jsou na GitHubu: https://github.com/erangell/kfest2020
Video na Youtube pak zde: https://www.youtube.com/watch?v=wYRwjHnIlYA

Stránka 11 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/