OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 10:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: PDF časopis
PříspěvekNapsal: 11.10.2013, 18:43 
Čo tak raz za polrok vydať SK/CZ časopis niečo ako bol BIT, LEVEL na začiatku, EXCALIBUR na začiatku ale s novinkamy 8bit/16bit aj HW, SW nielen scéna okolo hier. Možno ak by sa našli
aj ľudia ktorý kodia, skladajú, kreslia tak aj ZIP príloha (program, hudba atď).
Dobrý nápad či zlý nápad? Čo si myslíte?
Na fóre je cez 100 ľudí stačilo by ak by 10 napísali 2 až 5 strán A4 za polrok
a všetko by sa to nejako pekne upravilo a vydalo ako 20 až 50 stránkový PDF časák...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: PDF časopis
PříspěvekNapsal: 11.10.2013, 23:01 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
To není problém. Na amiga.webz.cz se dají ještě stáhnout AmigaCFP v PDF. Když někdo dodá obsah, rád to hned a kvalitně nasázím. Pokud by byla poptávka (bavme se o nákladu 800ks a výše), tak jsem schopen i vytiskout 16 str. časopis za 20Kč/ks (ale musel by se fakt prodat, nechci nikde nic dlužit).

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PDF časopis
PříspěvekNapsal: 12.10.2013, 07:25 
No na začiatok by to mohlo byť čisto PDF. Neskôr aj normálny časák pre predplatiteľov (vopred zaplatia ľudia aby sa to mohlo vôbec vydať bez straty). Príloha by sa riešila ako weblinka (nemá zmysel páliť CD resp. nahrávať 3"5). A napr. predplatitelia by mali heslo na prílohu a ostatný nie.
Ja by som si zobral Atari 8bit, Atari ST a Sega Megadrive (hry. chipmusic, pixelat, recenzie hw a sw).
Najlepšie by bolo mať šablónu napr. v ODT. A každá platforma by mala rôzne farebné záhlavie.
Mohla by tam byť aj hitparáda hier, nejaké rozhovory, fotky z akcií atď. Myslím že by to bolo fajn. A hovorím polročník raz za polrok tzn. 2 čísla ročne aby sa to vpohode stihalo.
Myslím že SK+CZ scéna si zaslúži poriadný časák...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: PDF časopis
PříspěvekNapsal: 13.10.2013, 16:15 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1509
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Pokud mohu mluvit ze své zkušenosti se sázením ZX Magazínu (2000-2005):
papírový časopis, v těch mizerně mrňavých nákladech, ve kterých se asi bude pohybovat, bude buď děsně drahý (a pak si ho málokdo koupí), nebo, aby mohl být levný, bude děsně mizerný (a pak si ho málokdo koupí).
I když jsme ke konci používali levný rychlotisk, byly náklady větší, než vybrané předplatné (nemyslím jen tisk, nezapomeňte na poštovné, a to se podařilo ZXM posílat v tehdy levnějším režimu tiskoviny, ne listovní zásilky).

ZXM ke konci proto vycházel už jenom jako PDF zdarma (které si vytisknout může každý jak chce a na čem chce, proto od 2002 už jsou PDF barevná, do té doby to byly černobílé tiskové předlohy) - a přesto bylo obtížné ho naplnit.
Abych vůbec mohl vydat číslo, musel jsem do něj sám napsat spoustu obsahu (čím víc, tím nižší musela být nutně kvalita). To je spousta investovaného času.

Aktuální dění se do časopisu dát nedalo, protože to bylo na internetu a u čtvrtletníku číst o tom, co bylo před třemi měsíci, by asi nikoho moc nebavilo. Dnes bude tohle ještě palčivější, než tehdy, protože aktuality máte denně na Facebooku nebo Twitteru (ty tehdy nebyly).

Uvažoval jsem i o tom, že bych ZXM rozšířil na všechny Z80 platformy (t.j. přibral CPC, MSX, ...), nebo dokonce udělal polovinu časopisu Z80 a polovinu 6502, abych ještě víc rozšířil potenciální publikum.
Ale i ataristi měli problém naplnit svůj FLOP a commodoristi se pro jistotu navzájem neinformovali vůbec.
Navíc motivace číst (nebo dokonce kupovat) časopis pro mix platforem by byla nízká podobně jako u Proxima magazínu, který byl napůl pro Spectrum a napůl pro PC - písíčkáři neměli motivaci kupovat ho, když je tam pro PC stejně jen půlka a zbytek se věnuje Spectru, a Spectristi zas, že je to časopis pro PC a Spectrum je tam jen napůl jako přívažek.
Proč by si atarista kupoval takový časopis, když tam budou pro Atari jen jeden, dva články, a zbytek se bude věnovat Seze, Spectru, SAPI, PMD nebo nedej bože GameBoyi?

Další věc byl průnik do komunity - co chvíli se stávalo, že se na Pandoře někdo ptal na něco, co bylo popsáno třeba v minulém nebo předminulém čísle ZXM (tedy zbytešná otázka).
Na moji odpověď "tohle jsem popsal v posledním ZXM, číslo XX, strana YY" bylo většinou reagováno stylem "aha, díky, já ale ZXM nečtu".
Pak si člověk říká - proč já se s tím vlastně píšu, když to nikoho nezajímá?
Takže nejen spousta investovaného času, ale i spousta ZBYTEČNĚ investovaného času.

Nepamatuju si moc, jaké to byly počty, ale když Proxima a Heptau se ZX Magazínem končili, bylo předplatitelů snad něco přes dvě stě. Matěj Kryndler přestal ZXM tisknout, když bylo předplatitelů snad mezi 20 a 50 (nebo mezi 50 a 100?).
Články u mne na blogu čte pravidelně přes 20 lidí (snad jsou to zhruba ti, které potkávám na Bytefestu a Foreveru).
Takže je otázka, zda se opravu za těchto podmínek vyplatí dělat český (česko-slovenský) scene časopis.

A už jenom bokem . zapomeňte při sázení časopisu na Office Writer nebo Microsoft Word! Žádné .odt nebo .doc!
Na DTP používejte DTP nástroje, ne sračky pro děti! Když už něco dělat, tak to aspoň zkusit dělat pořádně.
1998 používal Matěj Kryndler snad E.T. Klasik (obálku dělal Tritol v PagePakeru), rozdíl oproti prvnímu časopisu dělanému kompletně v PageMakeru (4/98-1/99) je veliký.
Navíc práce v PageMakeru (1999-2004) byla rychlejší - do šablony pro příslušnou rubriku se jen pastnul text a nasázely obrázky.
(Poslední číslo 2005 už byl InDesign a větším písmem, aby se to dalo tisknout na menší formát, podle mne mu to neprospělo.)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: PDF časopis
PříspěvekNapsal: 13.10.2013, 18:39 
Online
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Ja si predplacim AmigaFuture a velice me to bavi. Obvykle prectu peclive vic nez 70%. Tim vlastne nechci rict, ze vydavat podobny casopis je realne, spis neni, jen ze ja osobne bych ho kupoval, papisove casopisy mam rad a treba pro Speccy nikde nic neni.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PDF časopis
PříspěvekNapsal: 13.10.2013, 20:15 
Offline
Radil

Registrován: 12.05.2013, 21:24
Příspěvky: 300
Has thanked: 10 times
Been thanked: 47 times
Zdravím

no ono by se vyplatilo, podle mě něco takového v PDF tak 4x do roka a muselo by to
být vyloženě stylem Retro Computers, prostě rubriky o všem (od A800-C64-Sega-Amiga-ST až po Emulace PC, Android, Raspberry PI ...MAC atd...)
...ne pro prachy se to dělat nedá, spíše zdarma a vyloženě jako nadšenecká aktivita

_________________
ex-STklub BRNO,SEGA Mega Drive, Sharp MZ 800, ZX emul,Commodore C64 kalkulátory HP/TI/FX, (PSP, PS2, X360)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PDF časopis
PříspěvekNapsal: 14.10.2013, 10:39 
ZX Magazín:
Nič menej mne pomohol návod tuším na SQ-Tracker. Modrý ZX Magazín. Pomohol mi pochopiť teóriu pattern, tracker, nástroj atď. To som bol tuším prvák na strednej. Mali to v PNS a zaujalo ma to. Napriek tomu že som nemal ZX, ale PC s FastTrackerom 2. :)

RetroMagazín:
Ja by som to zúžil na 2x do roka /ale hrubší časák, viac strán/. Vyslovene všetky platformy aj demoscéna aj chipmusic aj pixelart a ako už spomenul aj RaspberryPI, Android a Emulátory... Proste Retro Magazín a videl som tu Lachtana, ľudí od ZX, Amigy atď... Mohla by sa tu poskladať kvalitná redakcia. Ja by som si zobral Sega MD a Atari 8bit/16bit scénu. Recenzie HW,SW ale aj novinky, demá a aj manuály na chipmusic, pixelart a podobne.
Ono by to mohlo byť zdarma. Možno by tam ale mohli byť reklamy /Android platforma, smartfón, ARM/ a tie by mohli teoreticky pokryť náklady na tlač /trebárs tóner na Laserovke/, alebo mini odmeny pre autorov. BTW mám farebnú laserovku tak takých 20-50ks by som zvládol, ale musel by som mať peniaze na tóner...
PDF na začiatok ako FREE stiahnutie a zopár KS pre predplatiteľov /by si zaplatili sami tlač/.
Jednoznačne by to bola bezzisková záležitosť (autor by zarobil max. 5 až 10euro ak by vôbec zarobil ak by bola reklama) na druhej strane tu nič také nieje a podporilo by to scénu.

DTP:
Jednoznačne DTP. I keď OpenOffice je jednoduchý a každý by vedel v ňom pracovať ak by bola šablóna. Ale výsledok by bol dosť neprofesionálny to je pravda. I keď môj známy vydaval Atari časopis Atarix a bol celkom vpohode. Dobrá kvalita. Ale aj taký SCRIBUS je free a je to DTP program. Ak by sa našiel človek čo vie sádzať prečo nie. http://www.scribus.net/canvas/Scribus
Hlavne nech to dobré vyzerá.

HRY a SW:
Mohli by tam byť aj nové hry a SW. No a kódy by boli len v tlačenej verzií časopisu napr.
No a zo zárobku z predaja časopisu čo by ostalo po tlači by sa mohlo dať niečo autorom.
Ako mini motivácia. Tak by komunita podporovala časopis aj autorov.
Resp. príloha ako download za peniaze /paypal napr./. No a tak by mohla byť príloha aj pri
PDF verzií. Viem že kódy by sa ofotili. Ale časť ľudí by si to kúpilo ako malú finančnú výpomoc pre autorov hier, sw.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: PDF časopis
PříspěvekNapsal: 14.10.2013, 11:07 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Jsem tady včera napsal příspěvek o tom, že mi máte posílat příspěvky na maila i se screenshotama a až toho bude dost, tak to nasázím. Ale někam to zmizelo...co to? Nějaký error v databázi?

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PDF časopis
PříspěvekNapsal: 22.10.2013, 20:27 
OK pošlem 3x článok SEGA a 3x článok ATARI...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: PDF časopis
PříspěvekNapsal: 22.10.2013, 20:31 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Tak kdo dál? Já napíšu nějakou retrorecenzi na hry na Amize.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PDF časopis
PříspěvekNapsal: 23.10.2013, 14:35 
Ešte otázka bude to A4 či A5 časopis?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: PDF časopis
PříspěvekNapsal: 23.10.2013, 15:29 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
A4. Na A5 si to pak může každý vyskládat v Acrobatu sám, když po tom bude toužit.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PDF časopis
PříspěvekNapsal: 23.10.2013, 21:43 
Ja len koľko toho mám napísať.

OK takže:
ATARI XE a ST
1.Prehľad HW noviniek
2.Nové hry a software
3.Miniseriál - RMT Tracker: 1.časť
4.Miniseriál - MaxYMiser

SEGA
1.Prehľad HW noviniek
2.Nové hry a software
3.Miniseriál - VGM Music Maker: 1.časť


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: PDF časopis
PříspěvekNapsal: 09.01.2014, 17:25 
Ako to vyzera s tym casopisom vieme posielat clanky? Nieco take ako "retro"magazin na SK/CZ potrebujeme ako sol...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: PDF časopis
PříspěvekNapsal: 09.01.2014, 18:26 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:03
Příspěvky: 1037
Bydliště: Praha
Has thanked: 204 times
Been thanked: 122 times
ja bych rad prispel, ale bohuzel, moje informace o deni na scene jsou skoro nulove, chodim jen na toto forum. ale napad je to vybornej... ja tak leda slozit neco v trackeru...

_________________
Uz jen emulator... FS-UAE a Fuse


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz