OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů
Právě je 24 lis 2017, 02:59

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Pravidla fóra

Jediné volné fórum. Zde je místo pro Off Topic a je zde možnost pokecat.

Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 160 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Koho volit?
PříspěvekNapsal: 20 říj 2017, 10:31 
Kecka

Has thanked: 15 times
Been thanked: 7 times
Zkoumal jste někdo Janečkův (nejen)volební systém https://www.d21.me/cs/ ?

PříspěvekNapsal: 20 říj 2017, 10:41 
Profík

Has thanked: 3 times
Been thanked: 54 times
Včera jsem měl debatu s mojí přítelkyní, prý bude volit piráty. Důvod? Šéf pirátů prý umí programovat... Co na to říct?

Kouknul jsem na jejich program

https://www.pirati.cz/program/psp2017/2 ... -programu/

i kdyby byl zvolen a dostal třeba neuvěřitelných 36%, stejně by musel do koalice s další stranou nebo stranami. A tak by mne zajímalo, jak by těch bodů chtěl dosáhnout.

Třeba hned bod 1 - Vymáhání hmotné osobní odpovědnosti politiků a úředníků

Tak to už v českém právním řádu existuje, v praxi se to ale nevymáhá, protože úředník proti úředníkovi nepůjde. To by musel pirátský chlapec nejdříve změnit mentalitu českých lidí.

Co by možná mohl změnit (kdyby se stal ministrem spravedlnosti), totiž praxi, kdy žalovaní, kteří vyhrají a byli poškození státem, měli automaticky právo na odškodnění ze strany státu. Dnes je praxe taková, že sice vyhrajete spor se státem, ale chcete-li náhradu za náklady soudního řízení, musíte žalovat stát. Tedy ministerstvo spravedlnosti. To se žaluje u OS Praha 2, kde má sídlo ministestvo spravedlnosti. Má to však 2 háčky: (a) žádný advokát vám nenapíše žalobu proti státu, aby si nepopudil ministestvo spravedlnosti. Musíte si ji napsat sami a nesmíte udělat chybu, jinak jste to prošvihli. A dále (b) žalovaná strana - ministerstvo spravedlnosti je současně rozhodčím, tedy soudem. Protože soudce je placen ministerstvem spravedlnosti. To je přece úžasné, ne? Od roku 1990 se dosud neprovedla odluka justice, soudů od ministerstva spravedlnosti.
Ale toto nemá v programu žádná z politických stran :)

Ale zpět k volebnímu programu pirátů. Třeba bod 3 - Zabráníme únikům zisků z ČR do daňových rájů

Jakpak to hošík pirátskej chce udělat? Zakázat cizím firmám investovat v Česku a zakázat českým občanům podnikat v zahraničí? Přistoupením k EU se ČR zavázala k volnému pohybu kapitálu.

Toto mne také pobavilo:

Na úřad z domova – možnost vyřídit si 90 % papírování přes internet bez obíhání úřadů

Příklad:
Srovnejte si, kolik má ČR finančních úřadů. Pro srovnání, v mnohem větší Anglii existuje jediný úřad.
Rozdíl je také v tom, že v ČR má důkazní povinnost podnikatel, zatímco v Anglii úřad. V Česku je tedy podnikatel automaticky podezřelý a stále musí dokazovat, že nic neudělal. A úředníci v Česku se množí a množí, stále mají co dělat, protože každý je přece podezřelý.

A teď si představte, že hošík pirátskej chce zjednodušit daňový systém a vše dělat po internetu. Co udělá s tou armádou finančních úředníků, které propustí? Kde na to vezme peníze? Když zjednoduší papírování, pak bude mít na krku armádu nezaměstnaných a nezaměstnatelných občanů - bývalých úředníků. A bude jim muset platit podporu, protože oni úředníci lastně nic neumí a nejsou ani ochotní se něco učit a starat se sami o sebe, tedy podnikat. A kde vezme peníze na zavedení vysokorychlostního internetu? Dotaci z Bruselu už Česko prošvihlo.

Toto je také SciFi: Aktivní účast na rozhodování v EU :D Jak toho chce dosáhnout?

Nebo toto:

Nekompromisní rozkrývání korupčních vazeb. Nejdříve by musel změnit myšlení lidí. Korupci se daří tam, kde se považuje za normální.

Obrázek

PříspěvekNapsal: 20 říj 2017, 10:46 
Profík

creep73 píše:
Zkoumal jste někdo Janečkův (nejen)volební systém https://www.d21.me/cs/ ?

Já tam tedy nějaký program moc nevidím. Rozesmálo mne tvrzení, že " zdravotní péče v UK jsou na vrcholu žebříčku vládních priorit.". To je fakt bomba :D :D :D Autor zjevně nežil v UK.

To s těmi minus hlasy zčásti už existuje. V ČR lze hodnotit soudce, je na to web. Akorát, že to nemá žádný přímý dopad na plat soudce.

Obrázek

PříspěvekNapsal: 20 říj 2017, 11:04 
Kecka

Has thanked: 15 times
Been thanked: 7 times
computerasylum píše:
Já tam tedy nějaký program moc nevidím.

Myslel jsem tohle https://www.d21.me/assets/d21.pdf

PříspěvekNapsal: 20 říj 2017, 11:41 
Radil

Has thanked: 18 times
Been thanked: 80 times
computerasylum píše:
Na úřad z domova – možnost vyřídit si 90 % papírování přes internet bez obíhání úřadů
Příklad:
Srovnejte si, kolik má ČR finančních úřadů. Pro srovnání, v mnohem větší Anglii existuje jediný úřad.
Rozdíl je také v tom, že v ČR má důkazní povinnost podnikatel, zatímco v Anglii úřad. V Česku je tedy podnikatel automaticky podezřelý a stále musí dokazovat, že nic neudělal. A úředníci v Česku se množí a množí, stále mají co dělat, protože každý je přece podezřelý.

A teď si představte, že hošík pirátskej chce zjednodušit daňový systém a vše dělat po internetu. Co udělá s tou armádou finančních úředníků, které propustí? Kde na to vezme peníze? Když zjednoduší papírování, pak bude mít na krku armádu nezaměstnaných a nezaměstnatelných občanů - bývalých úředníků. A bude jim muset platit podporu, protože oni úředníci lastně nic neumí a nejsou ani ochotní se něco učit a starat se sami o sebe, tedy podnikat. A kde vezme peníze na zavedení vysokorychlostního internetu? Dotaci z Bruselu už Česko prošvihlo.

Podání na dálku ještě nemusí nutně vést k rozpuštění "armády" finančních úředníků. Nejvíce práce se na úřadech odvádí v pozadí a ne na přepážce. Pokud se takové věc udělá dobře, může to vést k určitému snížení nákladů. Ale zase je potřeba vybudovat, udržovat a pečlivě chránit nějaký informační systém, který není zadarmo. A část nákladů se přenese na občany, ti si pak musejí platit připojení k internetu (nebo zajít někam, kde je volně dostupné) a věnovat čas obsluze nějaké formy soudobého osobního počítače (spousta lidí to zvládá, ale pořád bych to obecně nepovažoval za úplně jednoduché).

Zjednodušení legislativy by pomohlo všem (i těm úředníkům, kteří slouží jako předvolební fackovací panáci - "méně úředníků a více policistů v ulicích", to je takový roztomilý evergreen). Často se mi stalo, že úředník byl ochotný, ale chyběla mu hlubší znalost legislativy, která se mění až příliš často. Ale jak mít jednoduchou legislativu ve značně složitém propojeném světě, kde navíc ještě při tvorbě legislativy často převládají partikulární zájmy politických stran (tomuto problému se hodně věnoval třeba i E. Beneš).

PříspěvekNapsal: 20 říj 2017, 12:04 
Radil

Has thanked: 35 times
Been thanked: 56 times
computerasylum píše:
Včera jsem měl debatu s mojí přítelkyní, prý bude volit piráty. Důvod? Šéf pirátů prý umí programovat... Co na to říct?

Kouknul jsem na jejich program

https://www.pirati.cz/program/psp2017/2 ... -programu/

Souhlasím s tebou, že jejich program po spuštění provede neplatnou operaci a bude nutné jej ukončit :-)

PříspěvekNapsal: 20 říj 2017, 14:35 
Radil

Has thanked: 35 times
Been thanked: 56 times
Dnes a zítra třeba mobilizovat síly!

Obrázek

PříspěvekNapsal: 20 říj 2017, 16:04 
Profík

Has thanked: 120 times
Been thanked: 58 times
jj, sel jsem... uz mam odvoleno :)

Mac mini (late 2009) / 4 GB RAM + C2D P8700 2,53 GHz CPU / SSD - El Capitan
MacBook (early 2009) / 4 GB RAM + C2D P7350 2 GHz CPU - El Capitan
486 DX4 / SB AWE 32 ISA / 2x SCSI HDD (1 GB + 2 GB) / SCSI CD RW Teac / 64 MB RAM / 4 MB grafika PCI / PCI USB 1.1 - MS-DOS 5 + Win98

PříspěvekNapsal: 20 říj 2017, 17:48 
Site Admin

Has thanked: 758 times
Been thanked: 748 times
Také mám odvoleno. Nakonec mi svědomí nedalo, zakroužkoval jsem Klausíka a vhodil ODS. V rozhodující chvíli mě ta rebélie s Okamurou nějak přešla :-)

PříspěvekNapsal: 20 říj 2017, 18:15 
Profík

Has thanked: 43 times
Been thanked: 200 times
Zeman prý volil Čecha. Čekal jsem že presstitutkám řekne něco údernějšího :lol:

Filipíny: Rozpočet komise pro lidská práva, která má zabíjení během kampaně proti drogám vyšetřovat, byl v září snížen na 1000 filipínských pesos (430 Kč). Komise přitom zažádala o 1,73 miliardy filipínských pesos (740 milionů Kč).

PříspěvekNapsal: 20 říj 2017, 18:23 
Pan Štábní

Has thanked: 74 times
Been thanked: 105 times
My to v rodine vyresili tak, ze ja to hodil Pitomiovi a maminka ODS. Kamaradka, ktera se k nam pridala (jeli jsme z chaty autem) nakonec taky hodila Pitomia jako mensi zlo.
Ocekavam, ze za pul roku prijedu na predcasne volby :)

ZX-81, ZX Spectrum, ZX Spectrum+, ZX Spectrum+2, Sinclair QL, Timex 1000 / 1500, CPC464, CPC6128, GX4000, Atari 2600 / 2600Jr, 600XL / 800XL / 130XE, Atari 260ST / 520ST / 1040ST / 1040STE / Mega / MegaSTE, C16, C64, C128, C128D, Amiga A500, Macintosh IIcx / IIvx / SE / LC II / 630 / 7300 / PowerMac G3 / G4 / G5, Laser210-8k / VZ200, Philips VG8010/8020, Canon V-20, Sony HitBit, Sanyo MPC-100, TI 99/4A, Didaktik Gama / M, IQ 151, PMD-85, MZ-700, PCW8256, Acorn Electron, CoCo, CoCo2, Oric Atmos, SGI Indy / Octane 2 / O2 / Indigo 2, HP-9000 715/80 a 715/100, IBM RS6000, Thomson MO5 / MO5E / MO6 / TO8, Dragon 32, Matra Alice, IBM PS/2 Model 30

PříspěvekNapsal: 20 říj 2017, 19:54 
Profík

creep73 píše:
computerasylum píše:
Já tam tedy nějaký program moc nevidím.

Myslel jsem tohle https://www.d21.me/assets/d21.pdf

Celé jsem to tedy přečetl. Je to zajímavá práce. Ačkoliv zřejmě není určena nikomu v ČR., když je psána anglicky. I když je v české PS spousta vzdělaných lidí s titulem, který získali i bez návštěvy vysoké školy (zřejmě byli mimořádně nadaní, chytří a schopní, že do VŠ ani chodit nemuseli), nějak si neumím představit, kolik z nich by zvládlo tento dokument nejen přečíst, ale ještě pochopit. A k tomu, aby se ujal, by muselo dojít ke změně volebního systému. K tomu by bylo potřeba hodně hlasů PS. Takže to vidím dost pesimisticky :D

Když jsem byl na Virginia Uni, četl jsem tam jednu knihu. Nevím už jak se jmenovala, ale utkvěla mi z ní jedna myšlenka. Šlo o to, že u moci se stále v kruhu střídá postupně diktátor (totalita), která je nahrazena vládou umělců a ti jsou následně vystřdáni vládou byznysu, podnikatelů, která nakonec je svržeena a vystřídána zase diktátorem a totalitou. Na to jsem si vzpomenul při čtení kapitoly první, té práce.

Obrázek

PříspěvekNapsal: 20 říj 2017, 20:29 
Profík

Has thanked: 6 times
Been thanked: 145 times
No ja teda nemám volebné právo v ČR do PS, len v komunálných volbách ale čo tak Slobodný ? V GB to dotiahli až k Brexitu viz Niegel Farrage poslanec v EU.
A nevravte mi, že v GB to neboli slobodný a také sračky ďalej, NF je jednoznačne ideologicky najbližší slobodbým. No a jeho prejavy v EU parlamente si prosím tiež pustite ako sa pri nich krútila ta sviňa Barroso.

PříspěvekNapsal: 20 říj 2017, 20:31 
Profík

baktra píše:
computerasylum píše:
Příklad:

Podání na dálku ještě nemusí nutně vést k rozpuštění "armády" finančních úředníků. Nejvíce práce se na úřadech odvádí v pozadí a ne na přepážce. Pokud se takové věc udělá dobře, může to vést k určitému snížení nákladů. Ale zase je potřeba vybudovat, udržovat a pečlivě chránit nějaký informační systém, který není zadarmo. A část nákladů se přenese na občany, ti si pak musejí platit připojení k internetu (nebo zajít někam, kde je volně dostupné) a věnovat čas obsluze nějaké formy soudobého osobního počítače (spousta lidí to zvládá, ale pořád bych to obecně nepovažoval za úplně jednoduché).

Zjednodušení legislativy by pomohlo všem (i těm úředníkům, kteří slouží jako předvolební fackovací panáci - "méně úředníků a více policistů v ulicích", to je takový roztomilý evergreen). Často se mi stalo, že úředník byl ochotný, ale chyběla mu hlubší znalost legislativy, která se mění až příliš často. Ale jak mít jednoduchou legislativu ve značně složitém propojeném světě, kde navíc ještě při tvorbě legislativy často převládají partikulární zájmy politických stran (tomuto problému se hodně věnoval třeba i E. Beneš).

No jo, já pořád srovnávám Česko s Anglií a říkám si, proč to v Anglii jde a v Česku nejde. Británie má 6x více obyvatel než Česko. Obchodní rejstříky mají jen tři. Jeden pro Anglii a Wales, druhý pro Skotsko a třetí v Severním Irsku. Finanční úřad mají jen jeden. Údajně má necelých 300 zaměstnanců. Nechodí se tam, vše jen přes internet. Hlášení o DPH (tedy VAT) má jen 9 řádek a 1 kolonku, z toho však daňový poplatník vyplňuje jen 7 řádků. Zbylé dva dopočítá systém. Systém automaticky strahne peníze z účtu nebo automaticky vrátí přeplatek.
Kolik tam je firem? Hodně. Registrační čísla se přidělují postupně. Vypočetl jsem podle registračních čísel a datumů regstrace, že průměrně každý den vznikne cca 900 firem. Ale 95% z nich jich současně zanikne. Automaticky, protože neodevzdají daňové hlášení z příjmu. Úřední počítač se neptá. Prostě ředitel firmy neodevzdá do stanoveného data účetní uzávěrku, následuje čekací doba 3 měsíce a automatický výmaz.
Náklady na tento anglický systém nejsou moc velké. Česko má mnohem více úředníků pro mnohem méně firem a náklady na českou armádu úředníků jsou obrovské. Pokud se ke mne doneslo od kámoše poslance, náklady na provoz FÚ převyšují příjem daní z příjmu od firem. Ale existencí FÚ se vytváří umělá zaměstnanost.

Když ČR přistupovala k EU, řešil se problém, co s celníky. Bylo jich moc a nebyla pro ně práce. Nakonec se to vyřešilo: zřídil se pro ně nový úřad - Úřad pro ochranu osobních údajů. No není to úžasné?

V Anglii vysokorychlostní internet není problém. V ČR je to problém. Ministerstvo průmyslu a obchodu jej nevyřešilo, ačkoliv mohlo. Peníze na to byly z EU. Zato má Česko EET, na venkově pokladny přes mobilkový internet. Kolik peněz na to dal český stát?

V Anglii je obchodní zákon dlouhodobě neměnný. Je to tradice. V ČR se obchodní zákoník mění stále.
Účetní předpisy v Anglii jsou dlouhodobě neměnné. Anglosaský účetní standard je tradicí. V ČR se předpisy o účetnictví mění tak rychle, že daňoví poradci ani nestíhají se vzdělávat. :D

Na jaře roku 1990 jsem se nachomejtl, skoro nechtěně k tvorbě Obchodního zákoníku. Na Smíchově, v budově, kde dnes sídlí Seznam.cz se objevil emigrant žijíí v Rakousku, byl to známý někoho z těch lidí tenkrát nahože (Dyba, Pithart,Klaus ...). Seděl u malého stolku s psacím strojem a sepisoval česky Obchodní zákoník. Okolo se naklánělo asi 10-15 lidí a radili mu, to tam dej, to ne a to jo ... On přitom vycházel z rakouského obchodního zákona. Když to sepsal, odnesl to těm nahoru. Tam to upravili a odhlasovali. A od té doby se to stále upravuje a opravuje a dodělává... :D

Takže resumé:

ano zjednodušení legislativy by pomohlo všem ale stav úředníků by se tím nesnížil. Troufnu si tvrdit, že by jich přibylo. Platí totiž Parkinsonův zákon.
Mimochodem, víte že za doby Margaret Thatcher mělo Spojené království ministerstvo pro kolonie, ačkoliv nemělo žádnou kolonii? A počet úředníků toho ministerstva rok od roku rostl...
Také si nemyslím, že by úředníci byli schopni stát se policisty v ulicích. Sotva by prošli fyzickými testy. Spíše by pro ně vznikl nějaký jiný, nový úřad.

Ta elektronizace... to už tu bylo. ČR měla svého času i ministerstvo pro elektronizaci. Bylo to za dob ministra Mynáře. V tom ministerstvu byla i ministryně, které patřil obchod SanuBabu v Praze. Mynář pak měl nějaký malér, vláčeli ho po soudech. Ministerstvo pro elektronizaci zaniklo. Říkalo se mu posměšně "ministerstvo pro komunikaci mezi ministerstvy". Mělo zajistit propojení různých systémů v různých ministerstvech. Nezdařilo se nic, krom prošustrování spousty peněz.

Obrázek

PříspěvekNapsal: 20 říj 2017, 20:42 
Profík

Shony píše:
No ja teda nemám volebné právo v ČR do PS, len v komunálných volbách ale čo tak Slobodný ? V GB to dotiahli až k Brexitu viz Niegel Farrage poslanec v EU.
A nevravte mi, že v GB to neboli slobodný a také sračky ďalej, NF je jednoznačne ideologicky najbližší slobodbým. No a jeho prejavy v EU parlamente si prosím tiež pustite ako sa pri nich krútila ta sviňa Barroso.

S tím Brexitem je to malér. Libra klesla díky Brexitu o 20%. Všichni vědí, že v referendu došlo k podvodu, když si tam onen chytrák dělal srandu. Jenže referendum je tradice a tradice je zvyklost. Ta se v Anglii těžko porušuje. Dnes se spekuluje, jak z toho ven. Jedna možnost je, že se bude jednat a jednat až do ztracena. Sice se z EU jako vystoupí, ale nic se nepodepíše. Další možnost je, že nadejdou volby, a nová vláda vymyslí nějaké nové referendum, sice to staré o Brexitu bude platit, ale to nové bude také platit a pak se uvidí. Hlavně jde o to, jak zvednout kurz libry. To je základ. Příliš nevěřím, že by se stihlo spořádaně opustit EU již v roce 2019. VždyŤ to je za rok a pár měsíců. Momentálně se UK s Bruselem hádají o peníze. A to je na dlouho. :D

Obrázek

Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 160 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina