OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 20:12

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 31.05.2016, 07:59 
Offline
Radil

Registrován: 07.05.2014, 10:29
Příspěvky: 366
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
ahojte,

vsimol som si, ze tu je nejako malo priaznivcov arkád :-) a hlavne ak mam na mysli realny HW a nie nejake emulacie.
preco prip. pustat rozne konverzie, ked je mozne povodnu arcade verziu v plnej krase. :-)
mozem uviest taky starters guide pokec:

su 2 zakl. typy arcade cabinetov:
- deluxe (prisposobne konkretnej aplikacii - zvycajne aj so sedalom a napr. volant, riadidla a podobne)
- stadardny kabinet (normalna drevena skrina, existuju rozne varianty velkosti (mini, coctail - stolový a pod.)
Standardny kabinet obsahuje v zasade obrazovku (monitor), reproduktor (spravidla mono zvukovy vystup), vstupy (joysticky a tlacidla), napajaci zdroj a hlavne zakladnu dosku (arcade PCB, platine). Je to teda pocitac aj s monitorom a joyistikmi v drevenej skrini :-) okrem toho rozne drobnosti ako podsvietena tabulka s nazvom/grafikou - marque a pod.

jedna VEEELMI dolezita vec je orientacia kabinetu, resp. monitora v nom :-)
ktora moze byt podla polohy monitora:
a) horizontalna - bezna, horizontalna poloha monitora "na šírku".
b) vertikalna - monitor je postavený "na výšku" - niektore videohr. su naprogramovane s ohladom na vertikalne umiestneny monitor a NEDA sa to zmenit. t.j. jedinym riešenim ako z toho nezblbnut je otočiť a postaviť monitor alebo televízor "na výšku".

PCB doska obsahuje vlastne celý, spravidla "jednoucelovy" počítač (CPU, RAM, ROM, videoobvody, zvukové obvody spravidla aj so zosilnovačom) a pripaja sa ku zvysku cez konektor - tzv HARNESS. to je konektor na ktorom su kable, ktore vedu k monitoru, repraku, joystikom a zdroju.
V zasade existuju 2 typy konektorov (HARNESSov) - bud
a) custom - t.j. vlastny typ/PINOUT špecifický pre daneho vyrobcu (napr. KONAMI, SEGA), bezne sa vsak pouzvaju redukcie z jedneho typu na iny - napr. prevodnik z KONAMI na SEGA alebo z KONAMI na JAMMA (nižšie) a podobne
b) JAMMA - konektor/PINOUT je standardizovany a pouzivany cca od roku 1986/7 (ale zase zdaleka nie vsetky po roku 1986) , t.j. PCB s JAMMA harnessom sa daju jednoducho vymienat - su kompatibilne. Na zaciatok by som teda rozhodne odporucam JAMMA rozhranie: jednu dosku odpojite - inu pripojite a hotovo :-)

kedze JAMMA standard má defaultne len 3 tlacidla fire na osobu, maju niektore predovsetkym bojovky (SF2) ešte dalsi mensi konektor urceny na pripojenie dalsich tlacidiel fire. Vola sa to KICK HARNESS. Vdaka tomu ma napr. SF2 má spolu 6 tlač. Ale to je viac menej specialitka versus bojoviek. Vacsinou stacia 3 tlacidla v ramci JAMMA standardu. okrem KICK HARNESSu mozu byt este podobne konektory (harnessy) aj na ROTACNE joysticky (napr. Ikari).

Zdroj - ma std. napatia +5,+12 a -12V. da sa pouzit upraveny z PC ale lepsi je priamo arcade zdroj, lebo ma regulaciu urovne +5V, na co su niektore PCB velmi citlive.

Monitor - spravidla PAL/NTSC - da sa pouzit prakticky cokolvek s RGB a sync vstupom, na vystupe z HARNESSU je priamo signal RGB a sync - t.j. da sa pouzit televízor so scartom alebo RGB PAL monitor. ALE monitor je vyhodnejši, pretože má vacsinou korekciu v-sync a h-sync, dokaze posunut obraz, s čim môže byt na TV u niektorych PCB dost problém.

Reproduktor - vacsinou jeden (mono) - pripaja sa vacsinou priamo na harness. PCB vacsinou uz obsahuje zosilovac a potenciometer pre regulaciu hlasitosti.

kedze kabinet je vlastne len drevena skrina s vyssie uvedenymi komponentami da sa urobit skrinečka s (JAMMA) harnessom a vystupom na TV, vstupom na joysticky a napajanie zo zdroja, co sa oznacuje ako Supergun :-).

ak by bol zaujem, mozem pokracovať :-)


Naposledy upravil peroxid dne 31.05.2016, 12:43, celkově upraveno 5

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: arcade collectors guide
PříspěvekNapsal: 31.05.2016, 08:06 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 08:17
Příspěvky: 181
Bydliště: České Budějovice
Has thanked: 294 times
Been thanked: 29 times
Tohle je pro mne pole neorané, tak díky za nalévárnu a klidně pokračuj ;)

_________________
A1200, Blizzard 1230/50MHz, 64MB RAM, CF-IDE 2GB, WHDLoad registered; A600 HD, 2MB Chip, Fúria EC020 inside; CD32; C128, FDD 1541 II, UK1541; C64 I, FDD 1541 I;
Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE; ZX Spectrum +2, divIDE, CF-IDE 1GB; Didaktik Gama; Sega Mega Drive, Mega EverDrive v2


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.05.2016, 08:39 
Offline
Radil

Registrován: 07.05.2014, 10:29
Příspěvky: 366
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
OK
takze základné moznosti pre collectora sú:

a) zbierat cele kabinety - pre vacsinu asi uplne nerealne - dostupnost u nas je minimalna, doprava zo zahranicia zavratna (priviezt na voziku?) a kolko mate v domacnosti miesta pre nove skrine? okrem toho vela z kabinetov u nas nebolo pôvodnych ale vseliako samodomo vyrobenych alebo neodborne zprudenych...

b) mat len jeden kabinet/supergun a zbierat len PCB (zakladne dosky). pre beznych ludi ovela schodnejsia cesta - skladovat len zakladne dosky.
ako som uviedol, vacsina (mozno 90%?) PCB je jednoucelovych a obsahuje zabudované ROMky s jediným programom, t.j. jedno PCB=1 videohr.
existujú vsak aj PCB so slotom na vymenitelne ROM cartridge, ktoré potom funguju podobne ako domace konzoly.
Napr. asi najznamejsie sú Neo geo MVS, Sega Megatech a Megaplay (arcade Megadrive), ST-V (arcade Saturn). V tom pripade vam samozrejme staci jedna zakladna doska a viaceré cartridge. Niektoré dosky majú aj viac ako jeden slot, t.j. da sa sucasne pripojit 2 alebo viac cartridgov.

rozhodne by som odporucil zacat s nejakym JAMMA kompatibilnym PCB :-), ideálne niečo s horizontálnou orientáciou.

to be continued:-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.06.2016, 21:06 
Offline
Radil

Registrován: 07.05.2014, 10:29
Příspěvky: 366
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
dalej by som rad napisal aj nieco o cenach arcade HW.

co sa tyka vybavenia, ako som uz uviedol potrebujeme, bud cely JAMMA kabinet alebo
TV/RGB monitor (alebo 15khz to VGA konvertor), joystiky a tlacidla (prip. sa da upravit napr. kontroler z megadrive alebo podobny), reproduktor (prip. tiez vyuzitie TV repr. po uprave), zdroj (idealne arcade) a jamma konektor (harness) s káblami (tzv. loom).

mozete samozrejme pouzit aj nejaky komercne dostupny hotovy jamma supergun. ten ma na jednej strane jamma konektor a na druhej vstup pre napajanie (napr. PC zdroj), vstupy pre kontrolery (napr. kompatib. s Megadrive/Neo geo) a vystup na televízor/monitor (napr. RGB SCART). existuju samozrejme rozne typy s roznymi moznostami. je rozdiel, ci ide len o priame prepojenie signalov z jamma conectora cez odpory na SCART alebo je tam dalsia elektronika a vystup v inom formate. podobne moze byt rozna elektronika pre pripojenie ovladacov. a nakoniec moze ist len o samotny plosak s konektormi alebo o peknu krabicku :-)
cena je rozna, odhadom cca 50-300€.

cena arcade zdroja je samozrejme tiez rozna, ale pocitajte min. s cca 50€ za noname
jamma harness stoji (low cost) tiez min. 20-30 €
tlacidla a joystiky (alebo kontrolery) podla typu spolu min. 50€.
ak nepouzijete hotovy supergun s portami, budete si musiet sami pripojit na kabliky (harness/loom) joystiky a tlacidla, zdroj aj TV/monitor

ako som spominal, arcade board (PCB) je vlastne kompletny pocitac, takze na JAMMA konektore su vyvedene piny pre vsetky potrebné vstupy/výstupy.
je tam samozrejme zem, napajania 5V,12V,-12V, audio out, R,G,B a sync signál, Player 1 hore, dole, vpravo, vlavo, fire 1-3, to isté pre Playera 2,
signál coin (zvýšenie kreditu), start hry P1 a P2, príp. service mód.
presny pinout bez problemov najdete na nete.

príklad jamma konektoru na základnej doske:
Obrázek
spravidla je tam napisane JAMMA (aj ked v tomto pripade je to odfotene z opacnej strany) :-)

cena arcade boardov zavisi samozrejme od dopytu/ponuky, no v podstate od ich zriedkavosti a hlavne od ich ziadanosti (a zabavnosti).
pomerne lacne su vacsinou sportove a logicky hry, drahsie VS bojovky a najdrahsie BeatEMUps ale jednoznacne hlavne SHUMPS (strielacky s raketkou) :-)
asi najvacsi vyskyt je v juznych krajinach, kde boli dovolenkove resorty (Spanielsko, Taliansko), ale aj Nemecko.
cena (bez postovneho) sa vacsinou pohybuje cca od 30€ az po mozno XY :-) € (najvzacnejsie kusky). vacsina vsak stoji cca 100-150 €.

je este dôlezite rozlisovat originalnu dosku (ORIGINAL) od tzv. BOOTLEGu. Original doska ma spravidla oznacenie vyrobcu (napr. KONAMI, SEGA a pod.), obsahuje casto rozne custom cipy a hlavne klasicke ROMky (nie EPROM/EEPROM a pod., aj ked v tomto mozu byt aj vynimky - napr. ak bola opravovana) a celkovo vyzera profesionalnejsie.

Príklad JAMMA PCB (original):
Obrázek

ako som uz uviedol, niektore PCB maju slot na cartridge a samotne hry su v cartridgoch. tie mozu dosahovat podstatne vacsie rozmery nez je zvykom u domacich konzol. vacsinou mali aj podstatne vacsiu kapacitu (napr. 100 mbit vs 16mbit) nez bolo bezne na domacich konzolach.
Na velkosti zalezi? :-) tak ako kedy :-D
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.12.2016, 12:50 
Offline
Prvnička
Uživatelský avatar

Registrován: 02.12.2016, 12:26
Příspěvky: 22
Bydliště: Slovensko
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times
Ahoj super clanok
chcel by som len dat do pozornosti uzasne tlacitka za velmi rozumnu cenu z Ciny:
https://www.aliexpress.com/item/Arcade- ... 0.0.F2jyAH
Funguju cez USB s XP aj 10, a takyto krasny panel sa da z nich vyrobit:
http://lh3.googleusercontent.com/-vTUam ... 185835.jpg


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.12.2016, 16:10 
Mna by zaujimalo kde na SK/CZ dostat arcade joy a pushbuttons.
Tiez ci existuje nejake homebrew na arcade strojoch???


Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: 02.12.2016, 17:58 
Offline
Prvnička
Uživatelský avatar

Registrován: 02.12.2016, 12:26
Příspěvky: 22
Bydliště: Slovensko
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times
Fuha ja kupujem obcas nejake tlacitka v obycajnom elektre ale dam za 1 tlacitko tak 3-5 eur, cize cinske su podla mna najvyhodnejsie.
Co sa tyka homebrew, no exsituje samozrejme mnozstvo hackov ale aj celych hier, hlavne cinskych, ktore sa daju napalit na originalne dosky. Mam napriklad dosku Galaxian a na nej moze bezat cca 7 roznych hier. Ale za take prave homebrew by sa snad dali povazovat tie cinske dosky ktore maju v sebe xxx hier a Jamma konektor, cize mozes original hru v kabinete nahradit tymto zazrakom. Ale neodporucam :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.12.2016, 21:27 
A mas na predaj do 50Euro nejaku dosku???


Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: 02.12.2016, 21:52 
Offline
Radil

Registrován: 07.05.2014, 10:29
Příspěvky: 366
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Nieco existuje ale no tak moc homebrew na arcade systémy veru nečakaj :jump: . Nejde predsa o domace konzoly s velkou uzivatelskou zakladnou ale o uzavrete systemy...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.12.2016, 22:42 
Offline
Radil

Registrován: 07.05.2014, 10:29
Příspěvky: 366
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Nie je to asi otazka na mna, ale dam ti k tomu radu. Okrem dosky budeš samozrejme potrebovať tie veci, čo som napísal vyššie, minimalne JAMMA harnes (loom).
V tej cene (do 50€) sa väčšinou dajú kúpit v podstate len nejaké športové PCB, napríklad konkrétne Italia 90, Football champ (92), Squash, Ultimate tennis a Pocket Gal. Ešte možno zopar dalsich ale moc ich v tej cenovej kategórii už nie je a tie, čo som napísal sú asi najčastejšie.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.12.2016, 00:38 
Offline
Radil

Registrován: 12.05.2013, 21:24
Příspěvky: 300
Has thanked: 10 times
Been thanked: 47 times

Skvělé povídání, super.
Problém je, že automaty měly přesně danou životnost, (snad i zákonem i když si nejsem jist, zda se to netýkalo jen výherních), takže po pár letech končily na skládce na rozebrání.
No pár kousků se průběžně objevuje na Aukro, ale levné to není.


_________________
ex-STklub BRNO,SEGA Mega Drive, Sharp MZ 800, ZX emul,Commodore C64 kalkulátory HP/TI/FX, (PSP, PS2, X360)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.12.2016, 00:46 
Offline
Prvnička
Uživatelský avatar

Registrován: 02.12.2016, 12:26
Příspěvky: 22
Bydliště: Slovensko
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times
No zivotnost sa da ovplyvnit pravidelnou udrzbou aki to robia chlapci z http://www.arcadehry.cz
Udrzuju funkcne cez 150 automatov a ak si od Prahy odporuvam sa tam zajst pozriet!

Co sa tyka dosiek tak mozno by sa jedna nasla ale bez vsetkeho prislusenstva, tak ako vravi peroxid, musel by si si k nej vyrobit vsetko ostatne "na kolene". Je to ako kupit si len maticnu dosku z celeho PC a chciet hrat hry...tak porozmyslaj ci by si do toho chcel ist.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.12.2016, 10:50 
Chcel preco nie??? Ak by malo to malo Jamma konektor...


Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: 07.02.2017, 14:34 
Offline
Prvnička
Uživatelský avatar

Registrován: 02.12.2016, 12:26
Příspěvky: 22
Bydliště: Slovensko
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times
Matej píše:
Tiez ci existuje nejake homebrew na arcade strojoch???


Napadla mi jedna stranka, skus postudovat:
http://hbmame.1emulation.com/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz