OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 13:35

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 02.08.2014, 17:17 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Toto vlákno bude asi hodně krátké a spíš se zde proberou rozdíly oproti ZX Spectru, které má na sběrnici prakticky stejné signály.
Pro přehlednost to nejpodstatnější v bodech:

Sběrnice sam coupé
- obsahuje všechny signály vyvedené ze Z80CPU
- data na sběrnici jsou propojena přímo se Z80CPU
- obvod ASIC(ULA) má datovou sběrnici oddělenou odpory, takže externí periferie na sběrnici může při čtení dat z ram a portů (kromě fdd portů) vnutit vlastní data a přetlačit tak asic.
- obsahuje kompletní RGB výstup (7bitový) a stereo audio vyýstup
- najdeme zde kromě ROMCS vstupu, který slouží pro vypnutí romky externí periferií, také výstupní signál RMCSR, určený k detekci kdy Asic chce připojit interní romku.
- výstupní signál XMEM dává na vědomí, že je horních 32kB ramky odpojeno(sam umí vypnout horní půlku paměti) a externí periferie tak může připojit vlastní pamět.
- pak tu máme signál MSEINT, který je současně vyvedený i na konektor pro myš. Původně měl sloužit pro mouse interface, kdy myš aktivuje přerušení při každé změně pohybu. Signál ale nikdy nebyl využitý ikdyž po funkční stránce s ním HW počítá. Někdy v budoucnu by se dal využít k jiným účelům...
- zbytek signálů jsou uz jen nějaké signály detekující přístup na určité porty/skupiny portů (DISC1,DISC2,PRINT), EARMIC což je kazeťákový vstup
- signál 8MHz je rovněž vyvedený, sam ho používá jako hodiny pro zvukový čip SAA1099 a zároveň i pro řadič FDD (VL1772)
- signál SPEN by měl být vstup ze světelného pera (to pro SAM COUPE ale nikdy neexistovalo).

Další rozdíly:
- CLK signál na sběrnici je vyvedený přímo od procesoru. Narozdíl od ZX Spectra, kde je na sběrnici invertovaný.
- CLK signál narozdíl od ZX Spectra není nijak pozastavovám a jede na pevně daných 6.0 MHz. Asic samozřejmě procesor občas brzdí, ale už pomocí signálu wait, tak jak se má.

Jak je vidět, sběrnice obsahuje podstatně víc signálů než ZX a přímo ze sběrnice tak lze vyvést RGB výstup, audio out, kazeťákový vstup, připojit světelné pero a další...
Dokonce lze pomocí jednoduché redukce připojit ZX periferie k SAM COUPE(s jistým omezením). Obě sběrnice obsahují stejné signály, jen jinak rozmístěné. ZX periferie mají ale bohužel neůplnou adresaci portů a některé kolidují s porty SAMa. Stavět nový HW pro SAM COUPE je asi stejné jako pro ZX, jen se nesmí zapomenout, že sběrnice funguje rychleji a třeba použitá externí paměť rom nemůže mít přístupovou dobu 250 ns, u SAM COUPE je lepší používat rychlejší paměti žekněme 90 a 70ns, které dnes seženeme běžně, a interní paměti DRAM nesmí být pomalejší jak 100ns.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.08.2014, 21:14 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
SCjoe píše:
Popises prosim Tvoje redukce pro ZX interfacy? Jestli si dobre vzpominam i u prvni verze byly nejake jumpery...


Ty jumpery byly myslim NMI a RESET.
Jak píše SCjoe, udělal jsem dříve pár redukcí ze SAM sběrnice na ZX sběrnici. Byl to jen holej plošňák, pouhá redukce z jednoho konektoru na jiný.
Foto je zde:
http://velesoft.speccy.cz/samcoupe/sam-zxbus/zxbus-convertor-old.jpg

Pomocí této redukce se mi podařilo připojit třeba D40/D80, DIVIDE a další. Ale nelze to připojit jen tak a zx periferie často kolidují s porty sama. Je tedy občas třeba zx periferii trošku upravit a ověřit adresy portů, jestli to použít půjde nebo ne. Další problém je s romkou. ZX periferie, které vyžadují zx rom, se prostě na sam coupe spustit nepodaří, protože sam má úplně jinou rom s odlišným obsahem. Já to obcházel tak, že jsem si upravil divide i d80, abych mohl přepínačem zablokovat signál MREQ, čímž zx periferie vůbec nesahá ani nevyžaduje paměť. Takže stačilo zablokovat(vypnout) ZX periferiím přístup k paměti, pak jsem si na sam coupe v klidu spustil zx emulátor (spočívá jen v tom, že se nastaví allram režim a do spodních 16kB se nahraje zx romka). V ZX rezimu stacilo povolit na zx periferii paměť a pak už jen zresetovat počítač (k tomu ale nejde použít reset tlačítko u sama, ale musí se připojit samostatný oddělený reset, který povede jen a pouze do Z80CPU). Stránkovací port divide ale koliduje s porty první FDD mechaniky, takže ho lze připojit jen s odpojenou první fdd. S UR-4 problém nebyl žádný. Jak je vidět, redukce jako taková neřeší vše, ale dají se s ní připojit některé moderní interface s úplným adresováním portů - například kempston interface nebo k-mouse turbo. Divide by se dalo velice jednoduše upravit, aby na sam coupe v zx režimu mohlo běhat.

SAM COUPE je po HW stránce velice podobné ZX spectru. Stačí si místo původní romky do sam coupe dát ZX romku s malou úpravou (pár outů pro nastavení palety barev a správné rozložení paměti) a SAM bude po zapnutí a resetu používat klasickou ZX romku a 48kB ram, prostě nastartuje přímo do ZX módu. Má to ale jeden háček, pokud program běží v romce, cpu není nijak bržděné a běží na plných 6MHz. Tím, že máte připojenou zx romku, může teď samík používat zx periferie bez úprav (pokud nekolidují porty). Akorát zx romka bude skoro 2x rychlejší než na zx a to včetně tape rutin.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.08.2014, 21:17 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Jiiira píše:
To by mě zajímalo, jestli by šlo připojit tohle... ;) Když to má úplnou adresaci...?


Jojo, jasně, UR-4 a ostatní lépe adresované periferie tam připojíš jedna báseň. Akorát na to potřebuješ minimálně tu redukci sběrnice. SAM COUPE můžeme brát jako takové ZX s jinou romkou a jiným konektorem sběrnice. Ten zbytek, to jsou jen nové features pověšené na porty.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.08.2014, 21:58 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Jiiira píše:
No, kdyby byl zájem, tak bych mohl využít už nakreslenou desku ZX ExpBoard a udělat z ní kombinaci tebou zmíněné redukce s rozdvojkou/roztrojkou pro karty s pinovou lištou a ZX konektorem pro všechno ostatní...


SAM COUPE ma menší problém, že už na sběrnici toho moc neutáhne. Doporučeno 250mA, takže na to máme SAMBUS, který má samostatný externí zdroj. Rozbočovač sběrnice bude také (časem), ale s plným posílením sběrnice. (sam má problém s datovkou, pokud se toho připojí víc). A právě všechny tyhle problémy by měl vyřešit nový multiinterface (ve verzi pro ZX i SAM COUPE), kde bude minimum součástek a vše na jedné desce a bez extrerního zdroje. Roztrojku s pinovyma listama mam pro SAMa take hotovou, musel bych pohledat pár měsíců zpět. Ale to nejdůležitější jsem ještě nenapsal - pro plnohodnotný převod ze SAM sběrnice na ZX sběrnici je už třeba pokročilejší logika a právě proto jsem navrhnul toto:
http://velesoft.speccy.cz/samcoupe_zxbus.htm
Jde o redukci doplněnou o CPLD, kde probíhá složitější filtrace adres.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.08.2014, 22:15 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
misticjoe píše:
Já se jen nenápadně zeptám - tohle sběsilé rozjetí nejrůznějších témat a otázek okolo Sama má za účel odladit všechny detaily na tebou chystaném klonu? Nebo si od klonu upustil a soustředíš se pouze na rozšiřující HW k origo Samovi? Protože já osobně jsem se na klon hodně těšil a nerad bych slyšel, že nebude ;-)


Základní vývojovou desku pro klon mám už doma a osazenou. Teď z ní sice bude ZX multiinterface, ale současně se bude pokračovat na sam klonu(lišit se bude jen firmware). Každá z věcí, které zde řeším, bude mít něco společného s novým klonem. Tak například myš, zapojení joysticku, podpora kurzor joysticku, odlévané díly pro nový case, zx sběrnice... prostě vše. V žádném případě neupouštím od klonu. Doma jsem si postavil kvůli tomu už model, mám vše naměřené pro nový case, nakoupil jsem klávesnice a zmapoval jejich matice, atd.... spoustu věcí kolem, ale vše pro jednu věc - nový SAM. Ty projekty, které tu probíráme, jsou staré a hotové, jen se opravují chyby a design a o výrobu desek se stará už někdo jiný. Zatím vždy jsem dotáhl rozdělané projekty do konce. Ale občas jeden nový projekt pojal v sobě 20 jiných, takže bylo zbytečné se k nim vracet. (třeba PROFI INTERFACE...)

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.10.2016, 00:04 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
VELESOFT píše:
SCjoe píše:
Popises prosim Tvoje redukce pro ZX interfacy? Jestli si dobre vzpominam i u prvni verze byly nejake jumpery...


Ty jumpery byly myslim NMI a RESET.
Jak píše SCjoe, udělal jsem dříve pár redukcí ze SAM sběrnice na ZX sběrnici. Byl to jen holej plošňák, pouhá redukce z jednoho konektoru na jiný.
Foto je zde:
http://velesoft.speccy.cz/samcoupe/sam-zxbus/zxbus-convertor-old.jpg


Nafotil jsem jak vypada takova redukce SAM>ZX BUS pripojena k pocitaci. Da se s jeji pomoci pripojit k SAM COUPE treba K-MOUSE ci jiny ZX interface nejlepe s uplnou adresaci a s porty, ktere nekoliduji se samem. Dnes jsem zkousel na sbernici rozbocovac + megovku + redukci na ZX bus + K-MOUSE2016LP se zpomalovacem procesoru. Zpomalovac funguje dobre, krasne se da WAITem v prubehu hry zpomalovat a v ZX rezimu tak dosahnout u her rychlosti shodne se skutecnym ZX. Napriklad hudba pro speaker pak hraje dobre.


Přílohy:
Poznámka: Redukce SAM>ZX BUS s pripojenou K-MOUSE2016LP
WP_20161015_019.jpg
WP_20161015_019.jpg [ 216.37 KiB | Zobrazeno 7529 krát ]
WP_20161015_018.jpg
WP_20161015_018.jpg [ 214.31 KiB | Zobrazeno 7530 krát ]

_________________
http://velesoft.speccy.cz/
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz