OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 16.04.2024, 10:32

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Světelné pero / pistole
PříspěvekNapsal: 03.08.2014, 22:38 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1614
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Samík má konektor pro světelné pero (light pen) či světelnou pistoli (light gun). SAM obsahuje dva porty, ze kterých se dá vyčíst souřadnice pera, resp.pozice TV paprsku, na který pero ukazuje. Ale pero jako takové se nikdo připojit nepokoušel. On pro to není vlastně ani důvod, protože není žádný software. To sice je pravda, ale byla by tu ještě jiná možnost. SAM je kompatibilní se ZX Spectrem a dovoluje spouštět hry pro ZX.... no a tím pádem tam můžou běhat i hry pro spektráckou světelnou pušku. Už dříve jsem upravoval tento software pro různé světelné pušky, pro které byla původně slabá SW podpora. Popravdě řečeno existuje jen pár her, žádná sláva. Na ZX ovšem světelné zbraně fungují jinak. Žádné porty pro čtení souřadnic na ZX neexistují a světelná puška u her potřebuje speciální rutinu, která v době stisku fire začerní atributy obrazovky a rozsviti jen sprite na který se střílí. Takže na ZX je to úplně na prd, nepříjemně to bliká a brzdí to hru. Na sam coupe by se dala jednoduše upravit prakticky jakákoli ZX hra se zaměřovačem, nebo dokonce i hry pro k-mouse. O vše by se staral hardware sama a po softwarové stránce by byla rutina čtení souřadnic dost jednoduchá. S portováním ZX software pro samácký light gun by to mohlo být hodně rychlé, ale v první řadě se musí zkonstruovat pero/zbraň, co půjde připojit přímo do samáckého konektoru. Dnes jsem pod stolem vyhrabal tu ultralevnou herní konzoli PEGASUS/FUNSTATION a prozkoumal jsem světelnou bouchačku, která je součástí balení. Má sice jiný konektor, ale podařilo se mi to na ZX rozběhat a zmapovat zapojení. Chtěl jsem tím jen naznačit, že to na sam coupe zrealizovat půjde a časem ze mě něco určitě vypadne. Zatím to nechám u ledu, stejně bych na to musel nejprve napsat nebo upravit software.

Sam má omezenou přesnost čítače pozice X na nejmenší krok 4 pixely. S takovou nepřesností se perem kreslit moc dobře nedá, ale na pušku je to dostačující až moc. Napadá mě i jiný způsob, jak zkonstruovat dokonale přesný interface pro light pen/gun s přesností na 1 pixel. Ale s koncem CRT televizorů už asi nebude mít žádný smysl takovou věc stavět.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz