OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 17:35

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 18.01.2014, 01:53 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Premyslel jsem, ze bych na SAM COUPE rad videl bezdratovy interface. Nejake komponenty jsem uz objednal. Co se rychlosti tyce, nebude to az takovy zazrak, ale pouzitelne to bude. Puvodni zamer byl pripojit k SAM COUPE bezdratovy joystick, ale spis bych to vyuzil treba jako bezdratovou sit. Do detailu zachazet jeste nebudu, dokud to nemam v ruce. Do mesice by to mohlo dorazit.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.01.2014, 16:02 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
zz_indigo píše:
VELESOFT píše:
zz_indigo píše:
A co si kupil? tie transceviery na 443Mhz co vedia TTL RS232 do rychlosti 9600 alebo 2.4Ghz moduily zo SPI ovladanim?


Prozatim si pohraju s SC2262 / SC2272. Objednal jsem si hotovy modul + ovladac s baterii. Chci to pripojit do joypadu. Stoji to par kacek a pouzitelne je to prakticky ihned. SPI verze by mi jen pridelala praci, takhle mam na vystupnich pinech primo paralelni data a na druhem cipu to same. Jen je tu mensi omezeni, jeden cip obslouzi jen 4 az 6 datovych bitu. 8 by bylo lepsi :-) Vzal jsem to na zkousku, mrknu, jestli delaj neco 8bitoveho primo s paralelnim vystupem. A take zalezi na cene, tyhle SC22x2 stoji fakt par korun.


Modli sa nech sused nema bezdratovy zvoncek ci meteostanicu ;-) A maximalne jeden joy ti pojde inak sa budu rusit.

Ja by som na tvojom mieste siel do takehoto riesenia: http://www.instructables.com/id/RF-3154 ... -and-Ardu/
Staci pripojit na seriovy port (lubovolny IO pin) a je hotovo. rychlost 9k6 zvladnes v pohode. akuret je to simplex. takze to co jeden vysiela vsetci pocuju vcetne jeho sameho. Na druhu stranu HW riesis minimalne a aj SW je relativne jednoduchy. Idealne na male siete. (multiplayer na ZX spectrum by bola pecka.

Dalsia moznost je toto: http://www.ebay.com/itm/NRF24L01-2-4G-R ... 0958914992 2Mbit maximalna rychlost ale vyzaduje to mat SPI rozhranie. ale odolnost proti ruseniu je radovo lepsia. A je mozne robit komunikaciu az v sietich nezavyslich streamoch. na 125 kanaloch. HW je dokonca este lacnejsi ako na pasmo 433Mhz.


Mam to zatim jen na testy. Vzhledem k cene to na predelani joypadu vychazi nejvyhodneji ze vsech. Dosah by mel byt co nejmensi (se zatazenou antenou), zhruba jen par metru bude stacit.
Zamlouva se mi prave ta paralelni datovka, oproti jednokanalovym verzim. Jeste jsem premyslel o CTR124, ktery ma az 12-bitove paralelni data, ale uz je to drahe.

Nove verze pro SPI sbernici muzu odzkouset az dodelam MULTIINTERFACE, ten ma SPI sbernic nekolik (pro SD kartu,RTC,D/A prevodniky...)

K tomu ruseni : kazdy obvod PT2262(SC2262) ma nastavitelnou identifikacni adresu, ktera je zahrnuta do protokolu. Takze sance, ze se strefim na stejnou adresu jako ma nekdo ze sousedu, je skoro nulova. Horsi by bylo, pokud si adresu nenastavim (to lze take) a u souseda bude nejake zarizeni stejne blbe zapojene. Pak se to bude rusit. Zatim z toho nechci delat vysilacku na 3km, ale vyresit prenos na kratkou vzdalenost. Casem pak zkusim ty prevodniky s SPI.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.01.2014, 17:27 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 10:52
Příspěvky: 1669
Bydliště: Mliecna draha
Has thanked: 19 times
Been thanked: 124 times
VELESOFT píše:
Mam to zatim jen na testy. Vzhledem k cene to na predelani joypadu vychazi nejvyhodneji ze vsech. Dosah by mel byt co nejmensi (se zatazenou antenou), zhruba jen par metru bude stacit.
Zamlouva se mi prave ta paralelni datovka, oproti jednokanalovym verzim. Jeste jsem premyslel o CTR124, ktery ma az 12-bitove paralelni data, ale uz je to drahe.


Na testy je to OK Len sa nakoniec budes tak ci tak musiet vratit na zaciatok.

ak chces aby ti to vydrzalo co najdlhsie tak nech ta ani nenapadne skratit antenu. mozes pretazit vystup vysielaca a skoncil si.
Navyse sa znevyhodnis pred susedovym zvoncekom ;-)

VELESOFT píše:
K tomu ruseni : kazdy obvod PT2262(SC2262) ma nastavitelnou identifikacni adresu, ktera je zahrnuta do protokolu. Takze sance, ze se strefim na stejnou adresu jako ma nekdo ze sousedu, je skoro nulova. Horsi by bylo, pokud si adresu nenastavim (to lze take) a u souseda bude nejake zarizeni stejne blbe zapojene. Pak se to bude rusit. Zatim z toho nechci delat vysilacku na 3km, ale vyresit prenos na kratkou vzdalenost. Casem pak zkusim ty prevodniky s SPI.


ina adresa neznamena ina frekvencia. SC2272 ma 6 bitovu adresu a 6 bitou data. to znamena ze kazde 64 zariadenie z tymto cipom ma rovnaku adresu. A to este nepocitame ze to bude na jedinej povolenej freq u nas 433.92Mhz

Ten modul len caka na data ktore zacinaju jeho adresou ale no nema z rusenim nic spolocne. obvod je len dekoduje a data prijimanie cez jeden datovy fuz z IR/RF prijimaca. A ten posiela co pocuje hlava nehlava.. Takze na vstupe bude vela roznych dat a ak sa budu prekryvat casy vysielania budu sa rusit. A to tak ze prijimacia cast nerozozna ze niekto na nu hovori.

Takze tvoje riesenie bude iste fungovat.Problem nie je v HW len v pouzitom prenosovom mediu. Takze bud pripraveny na to ze ked zazvoni sused tak komunikacia moze vypadnut, Ked sa bude poolovat meteostanica u druheho suseda zas moze vypadnut komunikacia.
V pripade zvonceka a meteostanice sa taketo problemy daju ignorovat ale pri joysticku su to IMAO showstoper.

_________________
Amiga 600 + a602, Amiga 600 PCB only, Commodore 64+ZZ-RAM V1.0 512k+C1541(18k RAM)+sd2iec +9.600 Rs232, Commodore 116 + 64k upgrade, ZX 81 ISSUE1 + ZX81XRAM

http://zz-indigo.mavipet.sk/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.01.2014, 19:09 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 10:52
Příspěvky: 1669
Bydliště: Mliecna draha
Has thanked: 19 times
Been thanked: 124 times
VELESOFT píše:
Bydlim v panelaku, tady nema bezdratovej zvonek nastesti nikdo :-) Modul jsem chtel na 433MHz, bohuzel jsem sehnal jen verzi na 315MHz. Je to jen na testy, pouzivat to nebudu. Antenku to ma vysuvnou, myslel jsem tim, ze to budu pouzivat se zatazenou (mensi dosah). To ruseni ve stylu preruseni signalu muze byt neprijemne, ale jedine co to zpusobi bude maximalne castecne pozastaveni prijmu dat. Kdyz ja budu vysilat, podobne to muze vypadat u souseda. Pouziva se vice typu techto dekoderu, od ruznych vyrobcu a pouzivaji podle me i jine protokoly a navic by kazde zarizeni melo mit i nastavenou ID adresu. To vse hodne snizuje sanci, ze by sousedovo prijimac prijal v poradku moje data. Pokud by doslo k nejhorsimu, budu mit na ZX misto joysticku jakysi METEO PRIJIMAC nebo muzu mit prehled o tom, jake programy na TV sousedka prepina :-) Suma sumarum, priznejme si, drat je proste drat.


No nie som si isty ci u vas mozes pouzivat 315Mhz minimalne na slovensku to legalne nie je sedia tam Vojaci. (A vramci regionov to byva dost podobne)

Jak som pisal to aby sa znizila sanca ze sa data dekoduju zle je u tychto systemov riesene vcelku slusne. Problem ktory sa vyriesit tu neda je zabezpecit aby si pocul KAZDE vysielanie tvojej protistrany.

A fakt ze vysielat mozes len 1/10-tinu casu tu nebudeme riesit ;-)

_________________
Amiga 600 + a602, Amiga 600 PCB only, Commodore 64+ZZ-RAM V1.0 512k+C1541(18k RAM)+sd2iec +9.600 Rs232, Commodore 116 + 64k upgrade, ZX 81 ISSUE1 + ZX81XRAM

http://zz-indigo.mavipet.sk/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.02.2014, 21:43 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Hehe, tak adapter prisel. Bohuzel to ale ma prilis zpomalene reakce, tlacitko nereaguje na rychle stisknuti, musi se pridrzet. A data se prenaseji jen nekolikrat za vterinu, takze pro hrani opet na prd. No odzkousel jsem to, ale pouzitelne v realnem case to neni. A pro prenos dat prilis pomale. :-(

Jednalo se o toto:
http://www.ebay.com/itm/New-IC2262-2272-4-Channel-Key-Wireless-Remote-Control-Kits-Control-Hotsell-ESY1-/141158848602?ssPageName=ADME:L:OC:GB:3160

Az tak jsem nezkoumal, co tu prodlevu zpusobuje, ale nad tim ted nebudu ztracet cas. Vratim se k tomu pozdeji. Nejak jsem nepochopil, jestli opravdu u cipu SC2262/2272 je podporovano 6 tlacitek. Vsude existuji jen zapojeni a schemata pro 4 tlacitka. 6 tlacitek je i ve schematu zapojeno pouze u IR verze techto cipu.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.02.2014, 19:35 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
zz_indigo píše:
VELESOFT píše:
Az tak jsem nezkoumal, co tu prodlevu zpusobuje, ale nad tim ted nebudu ztracet cas. Vratim se k tomu pozdeji. Nejak jsem nepochopil, jestli opravdu u cipu SC2262/2272 je podporovano 6 tlacitek. Vsude existuji jen zapojeni a schemata pro 4 tlacitka. 6 tlacitek je i ve schematu zapojeno pouze u IR verze techto cipu.


Dost ma mrzi ze som mal pravdu. Tie reakcie asi budu dane tym obmedzenim na vysielanie 1//10-tinu casu.

Neexistuje verzia pre IR to co lezie z toho IO je vzdy rovnaky signal.

2262 je 6 "tlacitkovy" vzdy a 2272 ma vrchne adresane pini take divoke bud sluzia ako vstup adresyt alebo ako vystup stlaceneho tlacitka. Je to v datasheete.


Ted ctu, ze prenovova rychlost u te moji 315MHz verze ma byt neco pod 5 K bps, coz by na ovladani joysticku v relnem case melo stacit. Jenze ten modul co mam doma je extremne linej. Zkusim to pak rozebrat a porovnat zapojeni, neco tam bude delat zpozdeni, nejspis nejakej RC, uvidime.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.02.2014, 20:55 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 10:52
Příspěvky: 1669
Bydliště: Mliecna draha
Has thanked: 19 times
Been thanked: 124 times
Matej píše:
Ale na prenos textu? Pre strategicke hry staci text... Resp. hry typu sach... Resp. chat...


Ani na to.

_________________
Amiga 600 + a602, Amiga 600 PCB only, Commodore 64+ZZ-RAM V1.0 512k+C1541(18k RAM)+sd2iec +9.600 Rs232, Commodore 116 + 64k upgrade, ZX 81 ISSUE1 + ZX81XRAM

http://zz-indigo.mavipet.sk/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.02.2014, 23:35 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
zz_indigo píše:
VELESOFT píše:
Ted ctu, ze prenovova rychlost u te moji 315MHz verze ma byt neco pod 5 K bps, coz by na ovladani joysticku v relnem case melo stacit. Jenze ten modul co mam doma je extremne linej. Zkusim to pak rozebrat a porovnat zapojeni, neco tam bude delat zpozdeni, nejspis nejakej RC, uvidime.


ano 5Kbps 1/10 casu potom 0. A nezabudaj ze tou rychlostou sa posiela to 12 bitove cislo. (adresa+tlacitka) nie rychlost zmeny tlacitok ;-)


To vim, posila se stav vsech pinu vlastne, tedy adresy+data a dalsi. Ale i tak je to co mam doma extremne pomale, to bude zamerne kvuli zakmitum omezene. Preci jen to je puvodne urcene jako dalkove ovladani, nikoli bezdratovy joystick. Uplne by stacilo, kdyby to prenaselo data (vsech 4-6 stavu) asi tak 50x nebo 60x za vterinu.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz