OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 21:34

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Megabajtový modul
PříspěvekNapsal: 11.01.2014, 15:54 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
SCjoe píše:
Jsem si stýskal, jak zabudovat megovku dovnitř SAMa,
zda vůbec bude s další přidrátovanou preriferií SAMík stabilní,
Velesoft zmínil modernizovaný a hlavne miniaturizovaný modul,
a ejhle, Piggot už má chvíli na svých stránkach prototyp:
čtvrtý obrázek zeshora: http://samcoupe.com/

Podpora megovky byla zatím hlavně v DOSu, pro RAMdisk, a v Driveru,
láka však plná rychlost 6 MHz a podobnost se stránkováním ZXS128.


No, ten Piggot to zase stavi z hradel. Takze deska bude mit podle jen 5 cipu, coz je dnes uz zbytecne a hlavne to omezi funkcionalitu zase jen na jednoucelove rozsireni ala 1MB po vzoru stare megovky. Originalni 1MB modul mel furu soucastek a to hlavne diky domu, ze tam byly pouzite pameti dram. Celkem to melo 8x pamet DRAM, nejake porty, dekodery ve forme obvodu GAL a dalsi hradla. Dnes je pamet SRAM cenove daleko dostupnejsi. Da se koupit v kapacitach 1MB i 2MB v jednom pouzdru SMD. Takze cela pamet az do kapacity 2MB muze byt v jednom cipu. A ten zbytek je jen dekoder portu + strankovaci mechanismus a cele se to vejde do jednoho maleho CPLD.

Take planuju, ze megovku navrhnu co nejmensi komplet v smd a zalozenou jen na dvou obvodech + stabilizator a kondiky.
Staci na to XC9572XL-VQ64 + SMD SRAM v kapacite 1-2MB + stabilizator 3.3V

Koukam na dostupne sramky a verze 1MB (5V verze) se da pripojit primo na sbernici SAMa, protoze neni treba resit prechod 5V<>3.3V. Pro 1MB modul by tedy stacilo bohate jedno male CPLD a jedna 1MB sramka. Vysledna cena materialu vcetne plosneho spoje a konektoru by vychazela u externi verze zhruba kolem 360 Kc. Interni verze muze mit jen mensi desku a vychazela by na 300 Kc.

A ted 2MB verze. Ta by byla shodna s 1MB verzi, jen by byl osazeny druhy 1MB cip navic. (existuje i 2MB sramka, ale ta je koukam ted dost draha - nekolikanasobne drazsi). Takze by bylo vyhodnejsi uz osadit dve jednomegove pameti vedle sebe. Tady material vychazi zhruba na 450 Kc.

U verzi nad 2MB by asi bylo cenove stale nejvyhodnejsi pouzivat 3 nebo 4 jednomegove sramky, ale rostl by pocet soucastek a tim i slozitejsi pajeni. Ale na druhou stranu, je opravdu nutne mit vsechny 4MB externi ram ? Vyuzije to nekdo rozumne ? Puvodne se vyuzivala jako ramdisk (virtualni disketa), ale to postrada smysl, pokud mame pripojeny IDE interface(ATOM). Vyuziti megovky bych videl spis jako klasicke rozsireni ramky, tedy pro hry a ostatni software. Diky CPLD ale neni vubec nutna takova jednoucelovost a klidne to muze s pameti nakladat i jinak...

Take je moznost postavit stejny modul a pouzit tam dve dvoumegabajtove sramky. Cena by se zvedla docela dost, ale snizil by se zaroven pocet obvodu na 3.

Samozrejme by se dala postavit i verze klasicka bez SMD soucastek. Na pameti sram i na CPLD by se pouzila patice. Takova verze by byla o neco vetsi, ale zase by se v pripade poruchy dala opravit pouhou vymenou soucastek. Pameti v DIP pouzdru se daji koupit bezne. Cena dilu na 1MB neSMD modul vyjde zhruba na 400 kc. Pro 2MB neSMD modul by se dala pouzit specialni jednocipova 36pinova sramka s integrovanou baterii a 2MB modul pak vyjde na 790 Kc. Pri pouziti dvou techto cipu mame uz plny 4MB modul s cenou dilu 1350 Kc. 36pinova sramka je sama o sobe zalohovana baterii (doma zalohovani kolem 10 let) a koupit se da treba zde:
http://www.ebay.com/itm/16-Mb-2Mb-x-8-ZEROPOWER-SRAM-ST-M48Z2M1Y-70PL1-DIP36-1pcs-New-M48Z2M1Y70PL1-/111185681785?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19e32edd79
DATASHEET: http://pe2bz.philpem.me.uk/pdf%20on%20typenumber/M-N/M48Z2M1Y.pdf

A jako posledni vetu bych dodal, ze muj MULTIINTERFACE bude opravdu multifunkcni, takze muze pracovat i jako klasicka megovka, kdyz si to uzivatel bude prat. :-)

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Megabajtový modul
PříspěvekNapsal: 11.01.2014, 17:03 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Pred lety jsem delal navrh na 1-4MB externi pamet. Znamej to chtel bez SMD a z berne dostupnych sramek 512kB.
Tu je schema postavene na GALu:
http://velesoft.speccy.cz/other/SAMCOUPE-1-4MBmem-V03.png

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Megabajtový modul
PříspěvekNapsal: 11.01.2014, 22:43 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
SCjoe píše:
To zapojení chápu i já :lamer: Galy si už umím naprogramovat.
Nejlépe něco málo na universální desku a bez pájení těch titěrných smd nožiček (nemám vybavení ani zkušenost).

Existuje pro tohle zapojení jeden větší čip než 512kB, nejlépe 2 MB, v nějaké rozumné patici?


Bezne se dela sram v klasickem pouzdru DIP32 a s kapacitou az 512kB.
Ale vyrabi se i sramka s kapacitou 2MB, ktera ma jen o par pinu delsi pouzdro = DIP36 , je logicky nekolikanasobne drazsi a ma vlastni interni baterii pro zalohovani obsahu. Psal jsem o tom v predchozim prispevku. Jeste jednou zde je link na Ebay:
http://www.ebay.com/itm/16-Mb-2Mb-x-8-ZEROPOWER-SRAM-ST-M48Z2M1Y-70PL1-DIP36-1pcs-New-M48Z2M1Y70PL1-/111185681785?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19e32edd79

Napajeni ma klasicke 5V a pinout je tusim shodny s 512kB sram, jen ma navic horni piny vyuzite pro dalsi adresy a pin VCC ma presunuty take na posledni pin. Techto SRAMek s vlastni baterkou se da koupit vice druhu/kapacit a za solidni cenu. Akorat jsou to velke kravy, neco jako prodlouzene RTC dallas :-D

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Megabajtový modul
PříspěvekNapsal: 09.02.2014, 17:21 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Tento vikend jsem si udelal trochu casu a zkusil jsem nakreslit desku megabajtoveho modulu pro SAM COUPE. Jenze pak jsem si rikal, ze by nebylo spatne tam rovnou dat 2MB ramky. Cele to bylo stavene na dvou obvodech - CPLD + SRAM. 2MB sram je docela dostupna, ale trochu drazsi, nez kdybych pouzil dve pameti 1MB soucasne. Nakonec jsem dal prednost nizsimu poctu soucastek pred nizsi cenou (rozsil v cene je asi 80Kc). Bylo to male a ja mel na plosnem spoji jeste dostatek mista. Nakonec jsem vedle ramky pridal jeste 512kB flash eprom, aby interface mohl fungovat i jako externi prepisovatelna romka. Bohuzel na toto uz dvouvrstva deska nestaci a musel jsem to upravit na ctycvrstvej plosnak(cenovy rozdil neni az tak velky). Pamet SRAM jsem pouzil 5V verzi (funguje v rozsahu od nejakych 3V do 5.5V) takze muze byt pripojena primo na sberncii, o to jednodussi zapojeni a mensi pocet soucastek. CPLD jede na 3.3V, ale je 5V tolerantni. Data celeho interface jsem oddelil od SAMacke sbernice odporama, coz potlaci pripadnou kolizi s jinou periferii (kdyby nahodou nekdo neco blbe zapojil). Preci jen je to komplet v SMD a vymena soucastek neni az tak jednoducha. Ted jsem ve stadiu, kdy mam vse hotove, ale zbylo mi jeste volnych pinu u CPLD. Zkousel jsem pridat CF slot, ale pro ten neni na desce misto, musel bych plosnak dvojnasobne protahnout. S CF slotem by to mohlo fungovat v 8bitovem pametovem rezimu stejne jako ATOM LITE. Toto reseni jeste zvazim, neni to moc prace a je to nejjednodussi na obsluhu. Prozatim jsem ale ponechal plosnak co nejmensi a nasel na nem misto pro umisteni MICRO SD slotu. Neslibuju, ze CPLD na obluhu SD karty jeste bude stacit, protoze i bez ni bude mit co delat, ale misto na konektor tam mam, tak ho zapojim. SD podpora by byla mozna jen pokud v CPLD zbyde trochu mista, ale bylo by to na ukor funkcnosti modulu.

Mozna to vypada jako takovy mensi multiinterface, ale primarne to bylo navrzene jako externi megovka. CPLD jsem pouzil male,levne a dostupne a nemuzeme od nej ocekavat, ze zvladne vsechno. Jo a pro predstavu o velikosti desky, navrhnul jsem to rozmerove presne tak, aby to pasovalo do plastoveho obalu cartridge s hrama od konzole PEGASUS/FUNSTATION 3. Plastovy kryt cartridge je siroky stejne jako konektor sbernice SAM COUPE a nic neni treba sroubovat a ni vrtat. Do obalu se pouze vlozi vhodne tvarovany plosnak a cele se to tlakem zacvakne. Vypada to pekne.
A ted trochu o moznostech, co takovy interface muze umet (diky malemu CPLD neni mozne aby umel 50veci najednou, takze si musime vybrat to ci ono, pripadne by vzniklo nekolik verzi firmware pro CPLD.

Navrh na funkcionalitu

Nektere verze budou muset obsahovat i strankovani rom po 16kB blocich a bylo by to podle vzoru MB02+ interface ze ZX (nejjednodussi a nejlepsi reseni). Flasher pro to uz existuje, nebude třeba psát nový.

VERZE 1:
- podpora az 2MB externi ram
- pri podpore jen 1mb muze byt druhy megabajt ram vyuzity pro dalsi ucely
- moznost pouziti DIVIDE pameti (kompatibilita s pameti z DIVIDE interface ze ZX) ale rozsirene na 512kB (stejne jako to ma DIVMMC interface)
- externi romka muze nahradit puvodni interni samackou a nemel by byt problem misto rom pripojit i externi ramku (ta muze byt prepisovatelna, ale muze se i tvarit jako read only pro lepsi emulaci rom)
- porty ramdisku mohu udelat citelne
- pridani startu do ZX128 rezimu. Tady by slo o to, ze interface uz bude mit vlastni ZX romku a externi pamet pripoji do hornich 32kB. Strankovani je tam po 16kB blocich podobne jako ma ZX128, akorat musi byt na jinem portu (sam pouziva port #xxFD pro MIDI a generuje pri kazdem pristupu preruseni). I tak ale kdybych ve 128rom prepsal cislo portu na 129, tak by 128editor mohl plnohodnotne behat. Akorat neni mozne pouzit druhou spektrackou videoram.
- podpora externi rom
- podpora SD karty by zde uz asi nebyla mozna
- podpora CF by mozla byt bez problemu (nezabira temer zadne misto v CPLD)

VERZE 2:
- podpora az 2MB externi ram
- pri podpore jen 1mb muze byt druhy megabajt ram vyuzity pro dalsi ucely
- moznost pouziti DIVIDE pameti (kompatibilita s pameti z DIVIDE interface ze ZX) ale rozsirene na 512kB (stejne jako to ma DIVMMC interface)
- pro externi rom by zde nebylo asi misto (ikdyz, to se uvidi...)
- podpora SD by byla teoreticky mozna
- podpora CF urcite bez problemu

VERZE 3:
- podpora az 2MB externi ram
- pri podpore jen 1mb muze byt druhy megabajt ram vyuzity pro dalsi ucely
- moznost pouziti DIVIDE pameti (kompatibilita s pameti z DIVIDE interface ze ZX) ale rozsirene na 512kB (stejne jako to ma DIVMMC interface)
- podpora externi rom
- podpora snapshoru 512kB. V tomto rezimu by interface mohl ukladat snapshoty cele pameti sam coupe ram 512kB. Funkcne neco jako MULTIFACE ze ZX, ale delane specialne pro SAM COUPE.
- podpora SD neni mozna
- podpora CF urcite bez problemu.

Na plosny spoj se nemusi zdaleka osazovat vse. Deska je viceucelova a muze slouzit treba jen jako:
- levny interface s externi prepisovatelnou rom (osazuje se jen CPLD + ROM)
- jen jako externi 2MB pamet ram (osazuje se jen CPLD + SRAM 2MB)
- jen jako SD nebo CF interface ((osazuje se jen CPLD + SD/CF slot)

Typ pouzitych soucastek:
Hlavni CPLD = XC9572XL-VQ64 ( 3.3V verze, 64 pinu, roztec 0.5mm ) http://www.tme.eu/cz/details/xc9572xl10vqg64/obvody-programovatelne-xilinx/xilinx/xc9572xl-10vqg64c/#
Pamet sram 2MBx8bitu = LYONTEK - LY62W20488ML-55LLI ( 5V verze, 44 pinu, pouzdro TSOP44-II ) http://cz.farnell.com/lyontek/ly62w20488ml-55lli/sram-16m-2mx8-2-7-5-5v-44tsopii/dp/2253669
Pamet flash eprom 512kB = AM29F040 (5V verze, 32pinu, roztec 0.5mm ) http://www.tme.eu/cz/details/am29f040b-70ef/pameti-flash-paralelni/spansion/#
Stabilizator = LP2950CZ-3.3 http://www.tme.eu/cz/details/lp2950cz-3.3_nopb/stabilizatory-napeti-neregulovane-ldo/texas-instruments/#te3fd8fabb255a6a3f52feafda09ac50c
Konektor pro sbernici SAM COUPE = http://www.tme.eu/cz/details/09031646922/konektory-din-41612-din-41617/harting/#
No a ten zbytek jsou jen kondiky, odpory, tlacitko MAGIC/NMI, prepinace/jumpery, micro SD slot, 4 vrstvej plosnak.

Konektor pro sbernici musi mit osazenou jen horni a spodni radu pinu a musi mit nezahnute prime piny, ktere se pred osazenim musi ohnout smerem k sobe(dovnitr) tak, aby byly vzdalene zhruba 1.5mm od sebe. Pak se z boku mezi ne vsune plosny spoj tak, aby sedely kontakty na pinech a uz se jen zapaji. Plosny spoj nema prokovene otvory pro standartni 90 stupnu zahnuty konektor, ktery se u periferii na SAMa dosud pouzival. Ja ale zvolil zamerne primej konektor a pajeni na kontakty z obou stran, stejne jako u ZX periferii. Duvod byl jediny, aby to rozmerove sedelo presne uprostred pri pohledu na plastovy kryt interface z boku. Zahnuta verze totiz na plosnem spoji jaksi lezi, takze by to hnusne trcelo mimo.

Jeste info k prepinacum a tlacitku:
- je tam jeden mikrospinac (stejny jako NMI tlacitko u DIVIDE interface na ZX) a mel by plnit funkci tlacitka NMI/MAGIC, kdy skoci do menu v externi pameti.
- perpinac/jumper "BOOT" - v poloze ON zajisti, ze po zapnuti pocitace nabehne automaticky externi romka (treba s menu, nebo co si tam kdo da). V poloze OFF nabehne po zapnuti original SAM COUPE rom a externi romka se pak da pripojit dodatecne (manualne, nebo treba MAGIC tlacitkem)
- prepinac/jumper "12/34MB" - u tohoto prepinace jsem predpokladal, ze by se prepinalo jestli se ty 2MB ram hlasily jako prvni+druha megovka, nebo jako treti+ctvrta megovka. Originalni 1MB moduly maji na sobe totiz 4 jumpery, kteryma se nastavuje pozice 1,2,3 nebo 4, urcujici v jake casti 4MB prostoru se dana megovka bude hlasit. Spravne by kazda megovka mela mit jinou pozici. Proto ten prepinac.

Pro jistotu jsem to zazalohoval a hotovej navrh plosnaku i schema najdete zde: (kresleno v Eagle 6.20)
http://velesoft.speccy.cz/other/samcoupe_ramdisc_2mb%20G%20(SD%20verze%20-%20na%20OLDCOMP).zip
(je to zatim posledni verze, mozna jen uz nepatrne protahnu plosnak, aby se SD slot dotykal zadni casti platoveho krytu, aby karta nebyla moc "utopena")


Přílohy:
sam_mega_bottom.png
sam_mega_bottom.png [ 28.24 KiB | Zobrazeno 14979 krát ]
sam_mega_top.png
sam_mega_top.png [ 30.14 KiB | Zobrazeno 14979 krát ]

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Naposledy upravil VELESOFT dne 09.02.2014, 23:25, celkově upraveno 6
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Megabajtový modul
PříspěvekNapsal: 09.02.2014, 21:11 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
A zde je slibene foto cartridge FUNSTATION 3/PEGASUS. Rozmer desky jsem prizpusobil tomuto plastovemu krytu.

Velikost krytu je 118 x 50 x 15 mm


Přílohy:
Poznámka: Otevreny plastovy kryt cartridge od herni konzole FUNSTATION 3
IMGP9426.JPG
IMGP9426.JPG [ 145.22 KiB | Zobrazeno 14980 krát ]
Poznámka: Plastovy kryt cartridge od herni konzole FUNSTATION 3
IMGP9427.JPG
IMGP9427.JPG [ 151.8 KiB | Zobrazeno 14980 krát ]

_________________
http://velesoft.speccy.cz/
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Megabajtový modul
PříspěvekNapsal: 09.02.2014, 22:31 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
A tady je predbezny nahled jak by mohl vypadat plosnak verze s CF konektorem. Vlastne jsou na desce oba konektory, jak CF tak SD, osadit se pak mohou bud oba, nebo jeden. Funkcne stejna deska, jen s CF konektorem pro moznost funkce ATOM LITE.


Přílohy:
sam_mega_cf+sd.png
sam_mega_cf+sd.png [ 25.99 KiB | Zobrazeno 14969 krát ]

_________________
http://velesoft.speccy.cz/
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Megabajtový modul
PříspěvekNapsal: 09.02.2014, 23:40 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Myslite, ze by melo smysl udelat jeste trochu modifikovanou odlehcenou verzi pouze pro 1MB ? Treba i optimalizovanou pro nejnizsi moznou cenu, ale na ukor funkci. No jestli se tohle zada do vyroby, jsem zvedavej co s tou svoji megovkou bude Piggot pak delat. Sice tam nemame 4MB ram ale jen 2MB, zato mame dalsich pul mega romky a hafo funkci navic. Velka pamet preci jen neni jeste vsechno. Pokud Piggot vyda megovku funkcne omezenou opet jen jako ramka, tak moc velke vyuziti v tom nevidim. Software na to neni, snad jen muj snaper. A jako ramdisk to uz pouzivat nejde, protoze mame BDOS s IDE/CF disky a zde uz podpora nema smysl. Prave proto my prislo hloupe jen kopirovat stary design.

Premyslel jsem o zalohovani externi ram baterii, ale nakonec jsem tam baterku nedal (ale melo by to jit). FLASH EPROM obsah pri vypnuti neztrati a SRAM bych videl radeji smazanou pri kazdem zapnuti, o to se take postara kod bootovaci romky. Vzhledem k tomu, ze ram muze byt vyuzivana ruznym zpusobem (divide ram, megovka, dvoumegovka, emulace rom ramkou, SAM COUPE snapshot,atd.., tak zalohovat fakt nema smysl. Data se pripadne z RAMky ulozi na disk.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Megabajtový modul
PříspěvekNapsal: 12.02.2014, 18:27 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
SCjoe píše:
Prosim 2 MB, ono se zatim lepe pracuje se souborem v pameti nez na karte. Novy Trinity BDOS uz umi velke GB karty. Ted zkousim novy ProDOS, umi na CF/SD nacitat z FAT12/16/32. Vyuziti se tedy najde.

Diky za ext. ROM a pametovy model DivIDE.
Prosim nedelej z toho velkou ctvercovou desku. Staci piny, at si CF slot, stejne jako jine sloty a konektory, kazdy umisti kyzenym smerem.

Samovi chybi profi verze motherboardu, mix se sambusem a s moznosti internich karet. Porad se primlouvam za miniITX format. Nevesly by se pak na desku dva-tri expanzni konektory namirene smerem nahoru? Predstavuji si, jak vyse uvedeny (nectvercovy, uzky) IF zastrkavam nastojato do boardu.

Cartridge pro Funstation neresi vrabci hnizdo. Kam pak Centronics, SID IF, Surround?


Pravda, ta karta neni pruchozi, za ni nic nepripojis. Ale u SAM COUPE se vzdy pouzivala bud rozdvojka nebo sambus. No, mozna bych ale preci jen mohl desku o nejaky cemtimetr protahnout a hned za piny k pajeni konektoru pridat jeste prokovene otvory pro moznost i vertikaniho pripojeni na sbernici. Tady by se uz dal pak ze zadni strany pripajet primo pruchozi konektor. Stale ale pocitam s tim, ze si nikdo nebude pripojovat 4 ruzne karty soucasne. Ono to proste bez uplneho posilovace sbernice moc spolehlive nejde. A ani SAMBUS neposiluje ty nejvice problemove signaly, bohuzel. Prozatim pro ostatni majitele originalniho SAM COUPE je dostupna akorat rozdvojka or PIGGOTa. U SAM COUPE by to chtelo asi co nejdrive vyresit tento problem se sbernici. A pri vetsim poctu periferii je nejvetsi problem take napajeni, ktere uz musi byt z extreniho samostatneho zdroje (jako to ma SAMBUS).

Obal z cartridge pro funstation jsem zvolil z par dulezitych duvodu, daji se za rozumnou cenu sehnat, maji perfektne tvarovany otvor, ktery rozmerove odpovida SAM COUPE konektoru a hlavne je krytej, takze kontakty necumi ven. No a je to male a netreba to az tak moc upravovat (jen par direk na tlacitko). I bez krytu je deska dostatecne mala. A prave kvuli tomu, aby uzovatel nemusel mit na sbernici dva megove moduly + romkovy modul + buhvi co jeste, snazil jsem se to udelat multifunkcni a na jedne male desce. Ten pruchozi konektor jeste zvazim (a samozrejme ten puvodni nepruchozi konektor vedle nej by zustal, at si to kazdy zapaji jak chce. Zjistitl jsem, ze zrovna ta moje cartridge of FUNSTATION ma kratsi telo cartridge, nez se bezne prodava, takze jsem plosnak delal zbytecne moc malej. Skutecna delka cartridge je podle fotek asi o 1cm delsi a to by presne stacilo na pridani pruchozich pinu. Plastovy kryt je dost dulezita vec. Pri pouziti jako interni karta ve slotu to muze byt jen deska, ale pri externim pripojeni k SAM COUPE uz poslouzi krytka jako spolehliva ochrana. Bohuzel ta krytka je pouzitelna jen pri nepruchozim konektoru, tedy ucreno pro pripojeni primo do sam coupe nebo do rozdvojky/sambusu. Vyhoda je take velice mala tloustka krytu, coz umozni vytorit rozdvojky/posilovace s vetsim mnozstvim konektoru a blize k sobe. Stare periferie pujdou take pripojit, ale treba jen ob jeden konektor. Surround by mohl jit emulovat v multiinterface (pokud tam jeste pridam dalsi D/A).

Hlavni deska klonu muze mit klidne i ty tri konektory, akorat to sezere dost mista, Jeste je reseni pouzit tam nove mensi konektory urcene pro nove karty(low profile, slim, full smd, fast speed)

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Megabajtový modul
PříspěvekNapsal: 12.02.2014, 20:01 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
SCjoe píše:
>U SAM COUPE by to chtelo asi co nejdrive vyresit tento problem se sbernici. A pri vetsim poctu periferii je nejvetsi problem take napajeni>
No prave proto myslim na miniITX. S napajenim zde neni takovy problem problem. A pocitam, ze se miniITX rozmer vejde i do funstation...

>aby uzivatel nemusel mit na sbernici dva megove moduly + romkovy modul + buhvi co jeste>
Jo, idealni, pokud to bude pripojeno k puvodnimu Samikovi, tak staci jen prestrikat kastli IF ci SAMa. ;)
Ale u klonu to snad vse bude uz v zakladu na desce? K funstation bych pak pripojoval jen exoty typu SID, LCD development display...


Jo, u miniITX urcite takovy problem s napajenim nebude a spoje budou velmi kratke. tim lepe. O funstation ani tak nejde, ale vejde se to tam.
K tem plastovym krytkam od cartridge - delaji se v nekolika barvach, mozna i bile....
Ano, u klonu predpokladam ze bude vse co pujde na zakladni desce, uvidime jak se to vejde...

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Megabajtový modul
PříspěvekNapsal: 12.02.2014, 20:24 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
SCjoe píše:
Pardon, ze si zase vymyslim, ale i na te male desce vidim jeste furu mista.
8-)
Treba pro druhy SD slot. kdyz uz v BDOSu mame hot-swap http://www.samcoupe.com/

:roll: A tohle pisu, protoze Piggot rikal, jak je to snadne.
? piny pro nasazeni mensiho LCD displeje, viz SAM Coupe Debug LCD Interface.
Samovi by se hodily druhe oci, treba pro indikaci zapnuti vypnuti scrolu v CP/M nebo zobrazeni cisla aktualniho recordu na SD karte...


Tento modul byl primarne urceny jen pro rozsireni pameti. SD slot jsem jen pridal na desku, ale pokud pridam SD podporu do CPLD, budu muset omezit ostatni funkce. SD podpora v CPLD zere misto, zatimco CF karta nepotrebuje prakticky zadnou HW podporu, jen jeden pin (selekt). Pripravovany MULTIINTERFACE uz ale bude daleko nadupanejsi ohledne funkci. Tento "XMEG" interface je jen takovy odvar, ale i tak muze svoji funkci plnohodnotne plnit. MULTIINTERFACE ma na desce osazenou super rychlou 1MB sram s 16bitovou datovou sbernici. V pripade potreby pujde osadit take 2MB SRAM, ale ta ma uz bohuzel jen 8bitova data a je nekolikanasobne pomalejsi, takze by doslo k omezeni nekterych funkci.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Megabajtový modul
PříspěvekNapsal: 12.02.2014, 21:03 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
SCjoe píše:
Ok. Ja jen zkusil, jestli tam nemas rezervy. Jeden SD slot staci.

Ackoliv se zacalo megovym modulem, troufam si tvrdit, ze nove funkce by mohly byt ocenovany v tomto poradi.
1. exROM
2. memory model DivIDE + SD (divMMC?)
3. exRAM + strankovani ZX128

Mam zkustit pruzkum na sam-users? (jak jsem psal, je treba podnitit predstavivost, mnozi proste sedi a cekaji na hotove desky od Piggota).


U toho DIVIDE rezimu bych pouzil dualni funkci, mohlo by to behat jak v ZX modu (jako bezne DIVMMC), nebo v SAM COUPE rezimu se SAM rom. Proste by se zmenily adresy tape rutin a dalsich mapovacich bodu. Premyslim ted jak to realizovat co nejjednodussi a presto co nejlepsi/nejuniverzalnejsi. Strankovani ala ZX128 zde neni mozne na portu #xxFD kvuli preruseni z MIDI. Musi byt presunute bud na jiny samostatny port, nebo se bude vyuzivat port megovky, ale samostatny port bude o neco lepsi. Da se udelat oboji, dokonce i port #7FFD tak klidne narvu (jen ke strankovani ZX rom a ram), ale interface by mel konfiguracni porty, na kterych by si uzivatel zvolil jake porty a funkce budou pristupne. Kdo by chtel pouzivat port 7FFD, musel by mit v pocitaci udelanou upravu co zcela odpoji interni MIDI, ale zase umozni pouzivat port #7FFD aniz by ASIC generoval preruseni.

S pritomnosti velke rom mame moznost po zapnuti prenest libovolny DOS do ramky bez nutnosti bootovani z FDD ci jineho disku. A tech dosu muzeme mit v rom hodne. Stejne tak romka, muze tam bit original i HD-BOOT rom pro IDE, dalsi pro ATOM LITE, atd... Tady jde jen o to, co si tam kdo narve a jakej software pro to napise. Rom mohu take rozdelit na dva samostatne 8kB strankovatelne bloky.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Megabajtový modul
PříspěvekNapsal: 12.02.2014, 22:45 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
SCjoe píše:
Ano, PLEASE, strankovani po 8 KB.
Divim se, ze na tento dobry mrav v MGT casem zapomneli.
Bude-li misto, do toho blokovani MIDI bych sel...


K tomu MIDI bych dodal, ze ASIC pokazde, kdyz ctes nebo zapisujes na 8bitovy port #FD, generuje preruseni pro CPU. Toto ma ale casto katastrofalni nasledky u ZX software, ktery se pokousi prehravat AY hudbu nebo strankovat na portu #7FFD. Preruseni bude jednak z pohledu ZX volane predcasne(v nevhodnou dobu) a za druhe pokazde(pokud je povolene) poskodi data na zasobniku a skoci na rutinu preruseni, ktera o nejakem MIDI vubec nevi. V nekterych pripadech tak dojde jen ke zpomaleni programu vlivem mnohonasobne castejsiho volani rutiny preruseni. V jinych pripadech zase k necekanemu poskozeni zasobniku, ne vzdy je zasobnik pouzivan jen pro adresy.

Tak, a ted si probereme, jak se da port MIDI na SAM COUPE vypnout/zablokovat. Je nekolik moznosti.

1) HW uprava pocitace - je treba prerusit signal IORQ vedouci z CPU do ASICu a pripojit mezi takto preruseny signal dekoder portu. Idealni je to realizovat jako mala deska pod CPU. Puvodni CPU se musi osadit do patice. Do maleho plosnaku, obsahujiciho dekoder portu #FD, se zapoji puvodni CPU a cele se to vlozi do patice na desce SAM COUPE. Vlastne jde o malou desticku vkladanou mezi CPU a SAM COUPE. Cely dekoder by mohl byt postaveny na jednom obvodu GAL16V8, idealne hodne rychla verze. Funkce upravy je velice jednoducha - pokud na adreach A0-A7 je adresa #FD a zaroven je IORQ=0(aktivni), pak do obvodu ASIC misto stavu IORQ posleme log.1. Ve vsech ostatnich pripadech nechame prochazet signal IORQ z CPU do obvodu ASIC beze zmen.

2) druhou moznosti je opet HW uprava pocitace, ktera spociva v preskrabnuti signalu IORQ vedouciho do ASICu a opetovneho spojeni obou prerusenych koncu pomoci odporu. Akorat se primo pin IORQ z obvodu ASIC privede na sbernici na pin DBDIR (ten je nezapojeny). Externi periferie si pak sama musi hlidat svoje porty a kdykoli muze SAMovi zakazat libovolny port. To udela jednoduse nastavenim pinu DBDIR na log.1. Variant tohoto zapojeni existuje vice, funkcne vychazeni ze stejneho principu.

3) dale existuje metoda, kdy muze externi periferie zablokovat signal preruseni kdykoli uzna za vhodne. Pokud by si externi interface dekodoval pristup na port #FD, mohl by ve stejnou dobu potlacit signal INT (signal preruseni), ktery generuje ASIC. Tento signal vede pres odpor(oslabeny) do CPU, ale INT na sbernici je s CPU propojeny primo. Takze sbernice ma pri praci s prerusenim vyssi prioritu a diky tomu by se toto dalo jednoduse obejit touto elegantni metodou. Tuto metodu pokud vim u SAM COUPE jeste nikdo nezkousel, ale podle me by mela fungovat a je to hodne jednoduche. No... GAL tady lezi prede mnou, tak ze bych ho zkusil pridratovat a overit to ? Pokud by tato metoda fungovala, mohl bych na XMEG / MULTIINTERFACE primo pouzivat ZX128 ram na spektrackem portu #xxFD a nebylo by treba ZX128 software nijak upravovat. Ale tady jde jen o pamet, prepinani ZX videoramek externe proste neudelame.

Jestli budu chtit metodu "3" pouzivat v XMEG interface, budu musem obetovat jeden pin CPLD, ale vsechny jsou uz obsazene. Asi bych vyhodil prepinac polohy megabajtu, proste by to bylo jako megovka natvrdo nastavene na pozicich prvni + druha (stranky 0-127).

Prave jsem si naprogramoval obvod GAL16V8 pro metodu 3. Mam tu vse pripravene na stole, zitra k tomu pripajim nejakych 17 dratu a melo by to behat. Sam jsem zvedavej :-) Je teda pravda, ze signal INT by mela externi periferie v pripade potreby pouze stahovat do log.0 a nikdy tam nema davat tvrdou jednicku. Ale me spis zajima, jestli to pojede (typuju ze jo). Pripadne by se to dalo udelat jako samostatny miniaturni modul pod CPU. Metody 1 a 2 kompletne odstrani port #FD. To znemozni pouzivani midi portu a zaroven to vypne i generovani preruseni. Zatimco metoda 3 pouze vypne preruseni, ale midi je stale na portech #FD pouzitelne. Akorat se chova tak, jakoby bylo stale nastavene DI.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Megabajtový modul
PříspěvekNapsal: 13.02.2014, 18:00 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
SCjoe píše:
Souhlas s bodem 3.
Prepinac megovky neni treba. Okenni Driver nacita mnohosetkilobajtove soubory do dostupnych 16 KB a ProDOS zrizuje vzdy cele dostupne 1024 KB ramdisky. Vzdy pekne od zacatku.
Jeste prosim misto pro pripoj nejake LEDky - 1. pripojeni exRAM 2. pripojeni exROM 3. detekce karty 4. zapis na kartu. 5. detekce allram rezimu ... prip. horni a dolni ROM
Ale Memory Led Map nezadam :-)

Bylo by tam misto na Gordonem puvodne zamyslenou ficuru?
zapis mel fungovat do RAM, ale cteni by probihalo vzdy z ROM


U XMEGu neni uz ani jeden volny pin. Ledka je tam pro signalizaci prace s SD, mohu pridat i POWER led, ale to je asi zbytecne.
Zapis do ram a cteni z rom je samozrejme mozne udelat. Respr. jeste jinak, zapis bude do jine ramky, nez ramka, ze ktere se cte (vse ve sdilenem adresovem prostoru misto romky).
Led mapu si muzeme vychutnat az u plne verze MULTIINTERFACE, tady je na to malo pinu.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Megabajtový modul
PříspěvekNapsal: 13.02.2014, 21:14 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
SCjoe píše:
Aha. Naivne jsem myslel, ze se LEDka da na spojnici mezi prislusnym pinem CPLDecka a pameti.
S tim zapisem/ctenim na jedne adrese by byla sranda, nekde mam poznamky, jak by se zjednodusil a urychlil SAM BASIC.


Ale jo, ledka se da pripojit take k pinu select od pameti rom nebo sram, jenze v tomto pripade to postrada smysl. Proste zalezi na tobe, jestli chces skutecne pouzivat externi rom, nebo externi ram, obe pameti mohou byt pouzite jako nahrada interni romky uplne stejne. A v divide rezimu by ti to blikalo pekne chaoticky jak by CPU prechazel z 8kB rom do vedlejsi 8kB ram. Myslim, ze ledka na romku neni vubec treba, to musi kazdy vedet, co ma pripojene, pripadne si stisknes tlacitko MAGIC a v menu si prohlednes konfiguraci portu interface. Porty mohou byt vzdy citelne a pak uz je na software, jaky se pro to napise.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Megabajtový modul
PříspěvekNapsal: 14.02.2014, 18:52 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
SCjoe píše:
Tady ma Jarek portfix a zminuje MIDI
http://8bit.yarek.pl/upgrade/sam.portfix/


Jojo, je to to co jsem psal.

Sakra, ted koukam, ze jsem v XMEG zapomel na signal CLK z CPU. Tak jsem to ted narychlo opravil, ale stalo me to dalsi pin (obetoval jsem prpeinac 12/34MB). Uvidim jestli by se vesel slot pro klasickou SD kartu misto micro SD.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz