OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 20:51

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Domácí bastlení hardware
PříspěvekNapsal: 04.03.2014, 20:45 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Na Ebay se dá za pár kaček koupit univerzální oboustranná vrtaná deska, ideální pro připojení k ZX nebo SAM COUPE.

První verze o rozměru 90mm x 150mm (34 x 54 pinu). Deska je oboustranná a vrtaná (jestli je prokovená nevím). Ale za tu cenu (67 Kc) je to super.

Další verze má rozměr 80mm x 120mm (30 x 42 pinu) a díky menším rozměrům je vhodná spíš pro ZX, ale konektor SAM COUPE na ní půjde napájet z boční delší strany. Cena desky je 27 Kč, takže bez rozmýšlení hned objednávám :-).

http://www.ebay.com/itm/Double-Side-Prototype-PCB-FR-4-Stripboard-Universal-Printed-Circuit-Board-8-Size-/360709938594?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item53fbfcdda2

Pokud by byl zájem o univerzální desky navržené na míru pro ZX, mám je někde ve formátu pro Eagle a bylo by možné je vyrobit v Číně. Rozměr by byl asi 8x10cm, deska by byla prokovená, oboustranná s nepájivou maskou, oboustranným potiskem s popisem jednotlivých pinů a cena kolem 50Kc za kus. Dodané mohou být zhruba do měsíce. Kdo by jste měl zájem, klidně pište sem. Mohu zveřejnit 3D náhled desky, jak to bude vypadat. Také mám hotový návrh menší univerzálky šité na míru do plastové krabičky z GME a rozměr desky je asi 54x78mm, má na horní straně lištu s kontakty pro napájení konektoru canon (joysticky, tiskárna,atd...), piny pro USB nebo PS/2 konektor, deska je vertikální, takže může být dodatečně připojený i průchozí konektor.

Někde bych měl mít i návrh univerzálky pro SAM COUPE sběrnici, ale musel bych pohledat....
Cena jedné desky do rozměru 10x10cm je vždy pod 50 Kč.

Pokud by nebyl zájem, nebudu se tím dále zabývat. Pokud by zájem byl, tak desky lze objednávat jen v násobcích po 10 kusech. Ideální by bylo dát dohromady minimálně 10 zájemců.

Par 3D nahledu

ZX univerzálka do plastové krabičky U-KP19 nebo U-KP19A (GME.CZ):
ObrázekObrázek

Zde pro úplnost již upravená krabička (vyříznuté otvory) - jde o foto K-MOUSE interface, ale krabička je stejná a celá k-mouse se dá na té univerzálce také postavit :-) :
ObrázekObrázek

Dalsi vetsi univerzalka:
ObrázekObrázek

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí bastlení hardware
PříspěvekNapsal: 06.03.2014, 21:25 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Jiiira píše:
Já jsem s vývojem HW na univerzálkách skončil velice záhy, takže zájem určitě nemám...

Navíc to ve mně vyvolává otázku - kdo tady na OldCompu vytváří nový HW pro ZXko, kromě tebe a (trochu) mě...? :P


No já univerzálku použil asi jen 2x v životě. Pak jsem přešel na návrhy plošných spoju přímo v Eaglu a nechával jsem si celá léta dělat menší série desek u firmy Kohout v Praze. Ceny desek byly super. Sice slo o domácí výrobu (osvit pšes folii z laserovky, leptání, ruční vrtání a ruční ostřhnutí desky). Ale furt to bylo pohodlnější, než něco drátovat na univerzálce, akorát jsem se nesměl při návrhu desky seknout...

Přemýšlím, komu by se taková ZX univerzálka mohla hodit, a napadá mě snad jen začátečník s HW, co si chce něco malého připojit k ZX. Univerzálka má výhodu akorát v té univerzálnosti. Deska může posloužit třeba jako romkový modul, pro nabastlení UVY to RGB adaptéru pro ZX 48, joystick interface, prostě cokoli. Akorát se musí veškeré spoje drátovat. Pro toho, kdo nemá se ZX hardware moc zkušeností, neumí kreslit plošné spoje, nebo mu přijde výroba desek pro jednorázový projekt příliš drahá, univerzálka může ještě dobře posloužit (a zapojení se dá kdykoli změnit).

Ale ti zkušenější už mají v zapojení desky předem jasno a jdou přímo do výroby profi desek. Nevím, jestli MATRON už prototypovou výrobu rozjel, nenašel jsem nikde v ČR firmu, kde by bylo možné objednat za solidní cenu (bez poplatků k výrobě podkladů) třeba jen dvě malé prokovené desky. Takže Čína to prozatím jistí.

K té druhé odpovědi - u nás v ČR je velice málo vývojářů ZX hardware a ještě méně vývojářů hardware pro SAM COUPE a ještě méně majitelů SAM COUPE :-)
Tak schválně by mě zajímalo, kolik lidí na tomto samáckém fóru má skutečného SAMa.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí bastlení hardware
PříspěvekNapsal: 07.03.2014, 22:39 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
suksoft píše:
Osobne bych nejakou koupil, treba dva kusy. Lepsi rozmer by byl ale 10x10cm at se tam vejde vice soucastek a urcite bych chtel jit do zlata at se to muze doma valet treba pet let a stale to bude jako nove. Cena pro 5 kusu by byla 155Kc/deska a pro desek desek by to bylo 86Kc/deska. Mala deska ma pekne udelanou cast pro konektor. Ten obrazek vetsi univerzalky je presne co bych chtel a jen bych tam dal popisku vyvodu konektoru - je to zadarmo a tak proc ne. Ja osobne jsem delal desku pro Sharpa a vypada takto http://www.radeksuk.cz/sharp/sharpdeskarevizeA08.pdf Myslim ze kdyz by se to dobre navrhlo tak by deska mohla byt pro oba pocitace a tak by se mohlo najit pet kupcu a realne to udelat. Kazdy by vzal dve desky a vcetne postovneho by to bylo nekde okolo 220Kc. Akorat pro Sharpa je lepsi rozmer 15x15cm, protoze 10x10 je docela male a nejde to dat do slotu.


No ja asi s tema univerzalkama uz nic delat nebudu. Zatim je mam navrzene tak jak jsou. Ikdyz pridat par pinu by nebyl problem. Zlato bejva dobry na kontaktech karet, ale pro ucel ZX/SAM COUPE je to zbytecne, mame zde na plosnaku jeste pripajeny dalsi konektor, opacny nez ma SHARP. Takze zatim bych objednal maximalne jen to co mam navrzene, ale jen v pripade, ze se sejde alespon 9 az 10 zajemcu.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí bastlení hardware
PříspěvekNapsal: 08.03.2014, 09:05 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Pro úplnost ještě upozorním na variantu ležící mezi univerzální deskou a hotovým interfacem pro Spectrum - je to ZX ExpBoard, kterou jsem vytvořil a léta používám k plné spokojenosti ;)
Umožňuje mi připojit víc věcí najednou a šetří peníze za přímé konektory... ;)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí bastlení hardware
PříspěvekNapsal: 09.03.2014, 14:36 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
A dalo by se udelat podobny expboard, ale obojzivelny, tedy se trema radama pinu misto dvou a sirka pinove rady by byla 32 pinu. To by umoznilo osazeni jak klasicke dvourade pinove listy (a na ni pripadne konektor pro zx periferie), tak konektory DIN41612 s osazenyma radama A+C (tak to ma sam coupe). Myslim, ze misto pro pripajeni hlavniho konektoru sbernice tam je jak pro SAM COUPE(tam je konektor 90 stupnu zahnuty a potrebuje na desce jen dve rady prokovenych otvoru), tak pro ZX (klasicke pajeci plosky na hrane desky, pripravene pro pripajeni konektoru SLOT). Cela deska by tak mohla byt hodne univerzalni a pouzitelna nejen u ZX a SAMa.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí bastlení hardware
PříspěvekNapsal: 09.03.2014, 16:30 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Samozřejmě by se tohle dalo udělat - ZX ExpBoard má jen propojené piny stejného čísla, není tam nic dalšího... A když zachováš rozteč konektorů (2cm), můžeš se klidně realizovat... ;)

Ale "osazeni klasicke dvourade pinove listy (a na ni pripadne konektor pro zx periferie)" - to jsi nepochopil základní účel ZX ExpBoard - ušetřit za ZX konektory a dopřát si kvalitnější elektrické vlastnosti. Proto je na kartách pinová lišta (jenom) a ne ZX konektor:


Přílohy:
ZX_ExpBoard-deska.jpg
ZX_ExpBoard-deska.jpg [ 53.72 KiB | Zobrazeno 8768 krát ]
ZX_ExpBoard-karty.jpg
ZX_ExpBoard-karty.jpg [ 54.79 KiB | Zobrazeno 8768 krát ]

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí bastlení hardware
PříspěvekNapsal: 09.03.2014, 16:47 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Jiiira píše:
Samozřejmě by se tohle dalo udělat - ZX ExpBoard má jen propojené piny stejného čísla, není tam nic dalšího... A když zachováš rozteč konektorů (2cm), můžeš se klidně realizovat... ;)


No u SAM COUPE by ty 2cm byl problem prave kvuli tomu, ze vsechny original periferie maji dost velkou krytku, proto ma take SAMBUS vetsi odstup konektoru. Navrhoval bych neco jineho, udelat tech konektoru za sebou vice a tesne natlacene na sebe (po trech radach kazdy). Konektory si pak kazdy muze osadit kde se mu prave hodi a kolik jich potrebuje. Takova deska uz ale existuje a prodava se. Neposilal jsem sem uz link nahodou ? Akorat jedine co ji chybi jsou ty piny pro pripajeni konektoru SLOT.

Jiiira píše:
Ale "osazeni klasicke dvourade pinove listy (a na ni pripadne konektor pro zx periferie)" - to jsi nepochopil základní účel ZX ExpBoard - ušetřit za ZX konektory a dopřát si kvalitnější elektrické vlastnosti. Proto je na kartách pinová lišta (jenom) a ne ZX konektor:


To ja vsechno vim, zes to tak zamyslel, ale ne kazdy by to vyuzil s pinovyma listama. Nikomu se prece nebrani v tom si tam napajet cokoli, at uz je to pinova lista, nebo na ni napajena destiska sbernice pro pripojeni beznych periferii (pak to poslouzi jako jakysi rozbocovac sbernice), na piny si muzeme natvrdo pripajet i kompetni ZX interface, nebo misto pinove listy muzeme osadit DIN41612 v uzkem dvouradem provedeni, ale to uz je cenove trochu narocnejsi. Myslel jsem navrh desky jako takove, bez toho abych predem definoval jeji vyuziti a typy konektoru. Proste takova rozbocka s sirsim vyuzitim.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí bastlení hardware
PříspěvekNapsal: 09.03.2014, 19:15 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Narychlo jsem naplacal konektory vedle sebe a propojil vhodne rady pinu. Takze tu je maly nahled nedokoncene desky. Na obou stranach ma piny pro pripajeni konektoru slot, nebo pinove listy ci jineho konektoru s rozteci 2.54mm. Trirade skupiny prokovenych otvoru jsou zapojene tak, ze tam jde osadit jak dvourada pinova lista, tak libovolnej konektor DIN41612, at uz dvou nebo triradej. Tloustka spoju je jednotna, protoze nepocitam s zadnym pevnym umistenim VCC a GND. Nicmene aby takovy napajeci vodic prilis netrpel, bude dobre udelat tu desku s poctivym platovanim, treba 70 mikro nebo vic. Mozna ten pravej konektor (ve stylu ZX sbernice) vyhodim a na ZX by se pruchodnost dala jednoduse zajistit osazenim 90 stupnu zahnute dvourade pinove listy a do ni se da pripadne pripajet plosnak zx sbernice. Nebo mohou existovat paralelne dve verze desek, to bude lepsi. A ve finale by vznikla jeste zkracena verze. Ted na to neni cas, takze to necham zatim odlozene.


Přílohy:
expander1.png
expander1.png [ 12.19 KiB | Zobrazeno 3338 krát ]

_________________
http://velesoft.speccy.cz/
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz