OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů

Krsn Vnoce a Happy Fuckin Year 2020

Právě je 29.03.2020, 08:15

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ZX modul pro SAM COUPE
PříspěvekNapsal: 08.03.2020, 14:41 
Pan Štábní

Has thanked: 21 times
Been thanked: 256 times
Uz delsi dobu planuji navrhhnout a zhotovit externi ZX modul pro SAMa. Donedavna jsem diky praci nemel temer zadny volny cas, ale se zmenou zamestnani se to zmenilo k lepsimu. Takze prace na projektech pokracuji. Ale rovnou k veci. Pujde o externi interface s vlasnim procesorem, rom a ram. Po zapnuti se odpoji interni procesor uvnitr SAMa a jeho funkci prevezme externi Z80. SAM romka zustane take odpojena a opet ji nahradi externi 512kB flash eprom s moznosti strankovani a prepsani. Interface obsahuje take vlastni pamet sram od kapacity 512kB az teoreticky do 8MB. Puvodne jsem zamyslel udelat jen interface, ktery prida rezim strankovani ZX128 a cele to postavit na z beznych 74XX. Ovsem deska by byla o dost vetsi. Sahl jsem tedy opet po CPLD a pro jistotu rovnou vetsi 144 pinove pouzdro, kam jsou privedeny temer vsechny signaly ze sbernice.
Deska prvni verze bude mit ROM,SRAM,CPU a AY v patici. Ano, je tom i AY cip a audio vystup z SAA cipu je vyvedeny na sbernici, takze si ho interface primixuje do AY a novy audio out bude vyvedeny na stereo jack. Mezi casti adresove sbernice CPU a sbernici SAMa je CPLD, ktere meni adresovy prostor podle potreby, konkretne pro dosazeni strankovani videoram ZX128. Dalo by se to orezat jeste na absolutni minimum s jednim malym CPLD XC9572XL, bez romky a s mensi ram, ale jakekoli dalsi rozsireni funkce by znamenalo opet prekreslit celou desku a nahradit cpld za vetsi. Proto jsem sahl po XC95144XL (jde osadit i XC95288XL) ve 144 pinovem provedeni. To dovoli zpracovavat i RGB vystup ze sbernice a pripadne ho nejak i menit.
Ted je CPLD primo na desce, ale uvazuji o jeho oddeleni na desku samostatnou, ktera bude nasazena na pinove listy nad deskou s CPU, to jeste uvidim....
Po startu pocitace by mela externi romka spravne nastavit potrebne porty a dovolit start SAMa, nebo ZX128 rezimu. Ale bude mozne mezi SAM a 128 modem prepinat softwarove tam i zpet. Soucasti karty bude i SD slot, kde planuji DIVMMC podporu, ale na tom budu pracovat az nakonec.

Předmět příspěvku: Re: ZX modul pro SAM COUPE
PříspěvekNapsal: 21.03.2020, 08:54 
Pan Generální

Has thanked: 89 times
Been thanked: 250 times
Velesofte chci si optat zda jsou nejake dalsi novinky v tomto projektu? Budes delat projekt otevrene, tim myslim zda zverejnis schema a pripadne i eagle data? Zde se mi jedna o to, ze kdyz by jsi sel cestou externi CPLD desky tak bych pripadne uvazoval o udelani desky ktera by na FPGA desce simulovala to CPLD.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]