OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 17:30

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 119 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 19.05.2019, 08:45 
Offline
Profík

Registrován: 26.04.2015, 20:26
Příspěvky: 858
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 2 times
Been thanked: 92 times
zxcygnus píše:
-> jjilek: Až najdu čas, zkusím ještě pár možností, ale na W98 se fakt nechystám. Nic mě na nic zatím neláká. A i jiných počítačů na hraní mám dost. Nicméně čtu, co tu všichni píšete, pro případ, že některý z triků pomůže.

Já Ti na těch W98 jen demonstruji, že ty disky by deska měla zvládnout. Systém na to nemá vliv.

Clear CMOS, default Bios a všechno znovu nastavit?!
CMOS clear při vypnutém napájení!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 19.05.2019, 14:21 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Kubik píše:
Takový věci jako jinej kabel jsi predpokladam zkoušel...
jj, zkoušel. Mám v PC dva zkrácené 40 žilové, jednak jsem je prohodil, druhak jsem připojoval větší HDD na sekundární kanál, kde zcela bez potíží funguje ATAPI CDRW (jako čtečka - Samsung SW-252SEN) a nakonec jsem pro jistotu zkusil i 80 žilový (s dírkou místo vynechaného pinu). Vše stejné, žádný rozdíl v chování čehokoli.
jjilek píše:
Já Ti na těch W98 jen demonstruji, že ty disky by deska měla zvládnout. Systém na to nemá vliv.
Však já to taky tak beru. Měla by...
jjilek píše:
Clear CMOS, default Bios a všechno znovu nastavit?!
CMOS clear při vypnutém napájení!
Vlastně taky zkoušel. Mám ještě jednu grafiku, která mi občas nechce naběhnout a právě kvůli ní jsem i po přibastlení baterie CMOS resetoval. A před i potom s HDD experimentoval. Opět žádný rozdíl.

Krom toho, ono toho tam stejně není moc k nastavení.

Jen jako rekapitulace:
- z 512MB CFky vše šlape perfektně
- z 10G diskem deska chodí do 8GB, pokud udělám <504MB oddíl a bootuji z něj.
- ze 40G disku teď nenabootuji, Linux prozatím mazat nechci, budu řešit mnohem později, mimo jiné až udělám bootovací diskety
- jakéhokoli CD bohužel deska bootovat neumí, to by mi pomohlo hodně

Kromě toho jsem narazil na tento bug FreeDOSu https://sourceforge.net/p/freedos/bugs/206/

Mezitím jsem na tom pustil Memtest86 (v 2.11), to pár hodin potrvá než proběhne alespoň párkrát. Ukazuje správnou velikost paměti, správný čipset Intel i430FX i CPU, detekuje cache L1 8k, L2 neznámá, L3 není, s L1 cache 93 MB/s, bez cache rychlost 74MB/s.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 19.05.2019, 16:01 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Mám nejasné pocit, že nějaký EZ-drI've uměl boot z CD. Anebo je čas na jinou desku :)

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 19.05.2019, 18:31 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Kubik píše:
Mám nejasné pocit, že nějaký EZ-drI've uměl boot z CD.
By mohlo být zajímavé, ale DOS pravděpodobně nechám být, jak je. Těch pár her můžu mít i na různých malých CFkách, nemusím mít nutně všechno na jednom disku. A tím je v podstatě problém vyřešen. GUS funguje, hry hrajou, chová se to vcelku ok. Potud není problém.
Kubik píše:
Anebo je čas na jinou desku :)
Bych nepředbíhal, deska už má svůj věk, ale nemyslím, že by byla skutečně vadná. Věnoval jsem teď nějakou chvilku pátrání po disketových linuxech a po pár pokusech s velmi starými ve kterých nejde dělat skoro nic (jádra 2.0 až 2.4, ale takřka bez utilit) jsem našel jednu, která se jmenuje BG-Rescue Linux (tady http://www.giannone.ch/rescue/current/).

Je to postavené na jádře 2.6.32.71, což není zas až tak staré... zkompilováno to bylo v roce 2016, ale řada 2.6.x se datuje dle Wikipedie jako stabilní někdy od roku 2004 (docela moderní software k v té době 10 let starému PC). A tohle maličké třídisketové distro 10G HDD detekuje zcela správně, umí s ním plně pracovat, rozdělit, vytvořit fs, nebo připojit víc filesystémů (fat, extfat, ext2, ext3, ntfs), má testovací utilitu badblocks atd... ale zas nemá browser links, jako jiná dvoudisketovka, má pouze ftp klient, wget a takové věci.

Třeba hdparm říká
Kód:
hdparm -g /dev/sda

/dev/sda:
 geometry        = 1216/255/63, sectors = 19541088, start = 0
Což znamená 19541088*512/1024/1024/1024 = 9.31GB, přesně jak má být.

No jo, jenže s tímhle jádrem už to bez problémů namountuje i 320G externí USB disk... čímž jsem mimochodem ověřil, že i ta USB karta je zcela ok.

Na 150MHz Pentiu se to nechová špatně, z RAMky obsazuje pár MB ramdisk, okolo 10MB běh Linuxu a pořád zbývá pár desítek MB pro souborovou cache. Takže zatím dobrý, Linux s jádrem 2.4.x, nebo 2.6.x asi má naději pokud to nepřeženu s množstvím běžících procesů a nebudu pouštět moc velký bloatware (Xka :-))


Přílohy:
Poznámka: zobrazeno linksem v disketovem Linuxu Floppix
DSC03377 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03377 oriznuto zmenseno.JPG [ 202.22 KiB | Zobrazeno 6524 krát ]
Poznámka: sledování utilitou status v BG-Rescue
DSC03382 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03382 oriznuto zmenseno.JPG [ 171.33 KiB | Zobrazeno 6524 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 24.05.2019, 17:14 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Znalci pochopí, kam mířím :-)
Kód:
CFLAGS="-O2 -march=i586 -pipe"
CHOST="i586-pc-linux-gnu"

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 27.05.2019, 01:00 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Další experiment s dobovým OS... 18 let starý Mandrake 8.0 už je skoro v kategorii oldcomp sám o sobě (Wikipedia říká, že byl vydán 03/2001, dle data na obrazech CDROM to je 04/200, ke stažení tady http://ftp.kh.edu.tw/Linux/Mandrake/iso/8.0/)

Alespoň jsem si ověřil, že grafika S3 Vision 864 s 1MB zvládne až 1024x768 v 256 barvách (v nabídce konfigurátoru je i 800x600 16bit barvy a 640x480 24 bit). Mám ještě grafiku Alliance Promotion AT24, ale ta je nejspíš méně kompatibilní... uvítal bych něco jako S3 Trio 64V+ (nebo nějaký S3 Virge). Nepřebývá někomu?

Opět se potvrdilo, že 10G disk šlape zcela korektně bez omezení. Opět tedy je problém jen v DOSových OS (Windows 95/98 taky řadím mezí DOSové OS).

hdparm s diskem pracuje rychlostí 24MB/s z/do cache, 5.65MB/s z/na médium.

Na druhou stranu, rok 2001 to jsou hodně dřevní doby pro Linux na desktopech, takže třeba USB myš se konfiguruje tak, že ji konfigurátor detekuje při bootu a je nutné na volit typ, jinak nefunguje. To samé RS232 myš, nutno navolit předem, nejenom připojit kdykoli se mi zlíbí, jak jsme zvyklí dnes.

Bohužel je v tom cosi shnilého, celé to má tendenci zamrzat. Jak v Xkách, tak v textové konzoli. Netuším proč a ani se mi to nechce řešit. Částečně na vině může být i to, že jsem při instalaci použil jen jedno ze dvou CD, neměl jsem druhé prázdné CDRW médium. Možná to má souvislost se sítí... když jsem síťovou kartu vypnul (RTL-8029 - v určité období k ní byly zabugované ovladače), tak to vydrželo fungovat mnohem déle, ale stabilní to není (narozdíl třeba od her v DOSu, nebo jiného Linuxu, Memtestu atd... to všechno běží hodiny).

80MB RAM skutečně není ani pro tak starý Linux mnoho a každý megabyte navíc by byl znát, ale je to na hranici, kdy už to na některé velmi základní věci stačí. Superjednoduché window managery jako je twm běhají zcela bez problémů a omezení je jen v tom, kolik a jakých na tom uživatel spustí aplikací.

Pár terminálů, mc, twm, nijak redukované procesy na pozadí... z 80MB zbývá trvale volný tak 1MB, ale část využité paměti jsou souborové cache (třeba 20 - 30MB), takže systém pořád ještě neswapuje.

EXT2 filesystém je takové malé peklo samo o sobě. Při každém tvrdém resetu následuje zdržující kontrola, stejně jako na FATce...

A tlačítko reset je při experimentech s Mandrake 8.0 prostě jen další klávesa, často používaná...

Ale to pořád není cílem. Mám připraveno něco lepšího nabootuje-li to.


Přílohy:
Poznámka: instalace
ctyrmix.jpg
ctyrmix.jpg [ 425.6 KiB | Zobrazeno 6379 krát ]
Poznámka: Olcomp.cz jsem v Konqueroru nezobrazil :-(
DSC03480 vytuhlo.JPG
DSC03480 vytuhlo.JPG [ 368.44 KiB | Zobrazeno 6379 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 27.05.2019, 08:00 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Nejakou Virge, Trio nebo eventuelne Ati Rage II bych urcite nasel. A nechces rovnou presedlat na nejaky modernejsi board, ktery umi i K6 a SDRAM? Na tom by ten Mandrake mel litat. Nebo trvas na tom Pentiu?

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 27.05.2019, 12:48 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Kubik píše:
Nejakou Virge, Trio nebo eventuelne Ati Rage II bych urcite nasel. A nechces rovnou presedlat na nejaky modernejsi board, ktery umi i K6 a SDRAM? Na tom by ten Mandrake mel litat. Nebo trvas na tom Pentiu?
Spíš trvám na tom Pentiu :-)

Jen si s tím hraju. Kdybych opravdu chtěl provozovat starý Mandrake/SuSe/Debian atd... tak si ho rozchodím ve virtuálu a tomu virtuálu nastavím vhodné parametry. Stejně jako to dělám s W10 :-)

Pro mě je výzva, jaký nejlepší (nejmodernější) software se mi na tom podaří zprovoznit. Jestli se mi podaří ze 150MHz Pentia opravdu vytáhnout maximum. To, že na tom perfektně běhá Carmageddon 1, nebo Warcraft 1 je fajn, ale to běhá i na slabších strojích. (spíš trochu zápasím s himemx/jemmex a podobnými správci paměti ve FreeDOSu, které jsou nějak nekompatibilní a zabugované... možná si udělám i instalaci MS DOSu 6.22, někde jsem měl originálky, když už jsem se zásobil 512MB CFkami).

A staré Windows 9x mi nic neříkají... to období mě skoro minulo - ze ZX Spectra jsem doma skočil na 486 DX4@100 s DOSem (a W95 občas, když to nešlo jinak, bylo třeba něco vytisknout) a po pár experimentech s WNT 4.x (a trošku Novellem) rovnou Linux. Naopak. Musel jsem řešit tolik otravných problémů s Windows všeho druhu, že mi to svět Microsoftu znechutilo navždy... drží mě to do teď.

Takže Linux, nejnovější možný Linux, který vystačí s 80MB RAM a i586 CPU. To není snadné nalézt jako binární distribuci. Protože binární distribuce se snaží být univerzální a obsahují spoustu zbytečného balastu.

Zároveň, kdyby byl příliš moderní, tak už některé věci podporovat nebude. Opravdu netuším, jak je na tom třeba jádro řady 4.x.x s podporou ISA zvukových karet (GUS PnP/SB AWE 64), s jádrem 2.6.x a OSS fungují perfektně.

A Xka... narazil jsem na to, že novější xorg sice mají modul ovladače pro S3 (proto to Trio/Virge), ale není tam uvedena S3 Vision 864, jen Vision 968 (a ještě něco, nutno zkusit). Bez Xek není grafika a to je jen půl zábavy.

Neskutečný problém je šifrování všeho druhu, SSL stárne jak vlašák v parném létě na slunci, certifikáty přestávají platit, staré způsoby autentizace louskají školáci dávno připravenými skripty...

Alespoň si můžu být jistý, že Spectre ani Meltdown na Pentiu 1 fakt nefungují :-)

Další problém je shánění balíčků. Mám něco v archivu, něco lze vygooglovat, ale tu a tam jsou takové které zmizely z internetu.

A jsme obloukem zpět u binárních distribucí. Ty sice nainstaluju, ale jsou rigidní, neměnné. Co do nich dali, to v nich je a nic víc. Některé ani nemají nástroje na to, abych si do nich něco přikompiloval. Proto je pro mě Mandrake jen takový mezikrok na vyzkoušení, jak to vypadalo a pryč od toho.

Takže co zvolit?

Co zvolit... sestavit si všechno sám? Nebo si to usnadnit použitím skoro hotového Gentoo? Další možnost je "Linux From Scratch", sestavit si vše sám bez berličky v podobě balíčkovacího systému, který alespoň trochu hlídá, co lze s čím kombinovat. Možnost pro skutečné hardcore haxory :-)

Prozatím jsem zvolil Gentoo. Přeci jen jsem linuxová lama. Vzal jsem archivovanou instalaci z modernějšího PC, přizpůsobil jsem jádro i586, vyházel zbytečnosti jako power management a desítky dalších věcí, přepnul cílovou platfomu celého systému (ještě jsem měl na výběr i i386 a i486 :-)) a překompiloval něco málo přes 800 balíčků pro i586 bez MMX a dalších fíčur.

A pořád nemám vyhráno, dokud to nenabootuje, protože zbaběle kompiluji a konfiguruji na Pentium DualCore @ 2.8GHz se 3GiB RAM, kde to všechno pěkně sviští. I tak překompilace všeho trvá řádově den a půl v kuse a postupně to sestavuji už druhý týden (po večerech a příležitostně).

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 27.05.2019, 13:11 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Tak vono tam Pentium/75 taky jde osadit, coz pak o to, a muzes tam mit az 512MB RAM :) Ale jak je ctena libost, aspon se mrknu po nejakych tech grafikach.

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 27.05.2019, 13:23 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Linux vždy bola a je poriadna brzda. Windows 98 SE mi slušne chodil na 486DX4-100 (alebo to bolo už Pentium? Nepamätám si) s 32 MB RAM, bol tam office, hry, zvuk, aj nejaké maličké videá sa dali spúšťať. Vždy keď som chcel nejaký Windows nahradiť Linuxom, narazil som na problém že Linux vyžaduje snáď dvojnásobok toho, čo stačilo Windowsu, aby chodil rovnako rýchlo a mal rovnaké funkcie.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 27.05.2019, 14:25 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Omlouvám se, že do toho vstupuju, ale když už tu padla nabídka... Sháním nějakou desku pro pentium ISA a PCI, do AT case. I s fousama typu LTP, COM. Moje letitá deska už jaksi neobživla.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 27.05.2019, 14:37 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
PotPalo píše:
Linux vždy bola a je poriadna brzda. Windows 98 SE mi slušne chodil na 486DX4-100 (alebo to bolo už Pentium? Nepamätám si) s 32 MB RAM, bol tam office, hry, zvuk, aj nejaké maličké videá sa dali spúšťať. Vždy keď som chcel nejaký Windows nahradiť Linuxom, narazil som na problém že Linux vyžaduje snáď dvojnásobok toho, čo stačilo Windowsu, aby chodil rovnako rýchlo a mal rovnaké funkcie.
Tohle je skvělý zárodek flamewaru, zkus to na abclinuxu.cz, nebo root.cz, tam jsou tyhle bouřlivé a nekonečné diskuze velmi tradiční :-)

Souhlasím s tím, že W9x mají nároky nižší. Výrazně nižší. Však je to taky skoro jen grafická nadstavba nad MS DOSem ;)

A ano, základní nároky Linuxu obecně jsou vyšší. Ty úplně nejzákladnější. A vyšší myslím vyšší než u MS DOSu s nadstavbou. Což je můj problém s malou RAM.

Na druhou stranu, když se dostaneš do oblasti WXP, tak už se rozdíly začínají stírat, u W7 už to je lehounce ve prospěch Linuxu a u W10 je to úplně obráceně. W10 nemají šanci.

Zkušenost asi měsíc stará - dostal jsem notebook s Core i3 @ 2GHz se 4GB RAM a točivým HDD. W10 se na tom vlekly jak smrad ať jsem s nimi dělal, co chtěl (plně aktualizovaný, vypnutý superfetch i windows search)... bez antiviru se na tom dal spustit jakš takš MS Office a Firefox, ale nebylo radno toho kombinovat víc najednou, otvírat příliš dokumentů, nebo příliš webů. Z firmy ho vyhodili, že už ho ani nechtějí ani děti na hraní.

Smazal jsem to komplet, nainstaloval Debian 10 (ještě stále není stabilní a finální) s LXDE jako window managerem a běhá to docela ok. Koupil jsem do toho 256G SSD, doplnil +8GB RAM z nefunkčního šrotu (nějaké Lenovo s Core i5) na celkem 12GiB a je z toho počítač živější než stroj s W10 na novějším a rychlejším Core i7...

Tam, kde si W10 dneska sežerou 50 a víc GiB na disku, Linux vystačí řádově okolo 15 - 20GiB i se zdrojáky nainstalovaného softwaru a hromadou aplikací. Podobně s RAM, sedím u počítače s 8GiB RAM (a nějakou Core i5), Linux si z té RAM spotřebuje do 2GiB max (teď třeba okolo 1.5GiB) a z toho většinu Firefox, ne OS. Samotný OS vystačí s RAM do malých stovek MB, někde okolo 300MB i s bloatwarem typu KDE.

To Gentoo, co připravuju, si při nabootování sežere asi 25MB RAM a dá se v něm - v textové konzoli - dělat docela dost. Ano, je to náročnější než W9x, ale je to skutečný multiuživatelský operační systém se spoustou síťových možností. Spuštěním Xek a nějaké aplikace v nich spotřebuju dalších pár desítek MB... z celkových 80 už moc nezbyde, nejspíš to tu a tam bude swapovat, na Firefox můžu zapomenout předem.

Takže ono to je celé dost relativní.

Ale zpátky k tématu, ok? Mým cílem je teď zprovoznit moderní (modernější) OS na počítači cca z roku 1996 + nějaký ten lehký upgrade v rámci možností hardwaru blízkých pár let potom.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 27.05.2019, 15:01 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Ja nechcem žiadny flame, iba konštatujem moje poznatky. Kedysi som opravoval (skladal/predával) staré PC, začínal som s 386, skončil s Core2Duo, a musel som rozhodnúť aký OS tam dám. Ono kedysi keď bol slabý počítač, tak na internet bol použiteľný, na hry už nie. Dnes je to skôr naopak, na hry ešte stačí, ale internet je taký náročný, že až. So software som skončil pri Windows XP. Vždy som sa snažil dať taký OS, aby to svižne chodilo, nie za každú cenu najnovší, a po kliknutí myšou čakať 5 minút. Sedmičky som niekomu inštaloval iba z núdze, inak som dával Ubuntu. Sám som pomaly skončil s PC, keď vidím tú divočinu čo sa deje. Nieje absolútny záujem opraviť chyby v programoch, namiesto toho sa na to lepia ďalšie a ďalšie smeti, a jedného pekného dňa (v dobe keď už nikto ani poriadne nebude vedieť na akom základe to funguje) sa to celé zosype. A nastane doba kamenná. :mrgreen: Dnešné supervýkonné počítače zaberú 99,9% času dešifrovaním a prekladaním programu (kadejaké jazyky a skripty bežiace pod inými jazykmi a skryptami), a iba ten zvyšok je skutočná činnosť.

Už Win sedmičky sú fuj (začínajú si robiť čo chcú), desiatok by som sa nedotkol ani palicou. :poke: Tie berú užívateľa ako príťaž, najradšej by si žili sami svojím životom.

Skúšal si na tom Kolibri OS? Ten je v assembleri.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 27.05.2019, 15:05 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Pro zajímavost - nároky připravovaného Gentoo na rychlém stroji...

Ano, obsazuje 100MB RAM, ale 57MB z toho je souborová cache, kterou lze zahodit a část buffery. Reálně obsazeno je 37MB přičemž je spuštěný konfigurátor jádra, mc, ssh a pár zanedbatelných drobností. To by se do 80MB na i586 mohlo vejít, ne?

Ten gigový swap je tam jen tak pro jistotu :-)

A co se obsazení disku týče - tak to je na 250GB, ale zkopírováno ze 40GB ATA, proto oddíly nezabírají celý prostor.

Na sda1 je jen /boot s jádrem, prakticky celý oddíl je prázdný, možná ještě přeorganizuji.
Na sda2 je root, tj. celý systém se všemi aplikacemi, utilitami, logy atd... to zabírá cca 4.1GiB z cca 6.
sda4 je extended oddíl (v něm jsou sda5, sda6 a sda7)
Na sda5 je ve 21GiB oddílu záloha původní instalace pro i686, cca 8GiB distfiles (zdrojáky balíčků) a zdrojáky více jader přičemž jedno je tam rozbalené a zkompilované.
Na sda6 je /home a v něm teď není skoro nic, to bude prostor pro uživatelská data.
Na sda7 je swap.


Přílohy:
2019-05-27_pripravovane_gentoo_na_pentium_02.png
2019-05-27_pripravovane_gentoo_na_pentium_02.png [ 22.3 KiB | Zobrazeno 6325 krát ]
2019-05-27_pripravovane_gentoo_na_pentium_01.png
2019-05-27_pripravovane_gentoo_na_pentium_01.png [ 10.51 KiB | Zobrazeno 6325 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 27.05.2019, 15:11 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
PotPalo píše:
...So software som skončil pri Windows XP. Vždy som sa snažil dať taký OS, aby to svižne chodilo, nie za každú cenu najnovší, a po kliknutí myšou čakať 5 minút....
Chápu a nejpíš bychom se shodli. Ale jak jsem psal. Já Windows nerad tak nějak všeobecně.

A ano, souhlasím s tím, že frikulínství často převládá (nové barvičky na úkor funkčnosti). Proto jsem taky skončil u Gentoo a Debianu, ne u Ubuntu, OpenSuSE a pod...
PotPalo píše:
Dnešné supervýkonné počítače zaberú 99,9% času dešifrovaním a prekladaním programu (kadejaké jazyky a skripty bežiace pod inými jazykmi a skryptami), a iba ten zvyšok je skutočná činnosť.
Další vrstva abstrakce řeší kdejaký problém předchozích vrstev, kromě problému s příliš mnoha vrstvami abstrakce.
PotPalo píše:
Skúšal si na tom Kolibri OS? Ten je v assembleri.
Nezkoušel, slyším o něm prvně. Dá se instalovat z diskety? Protože to Pentium z CD nenabootuje.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 119 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz