OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 11:44

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Asus TXP4 nechce bootovat
PříspěvekNapsal: 23.10.2019, 15:48 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 448
Has thanked: 27 times
Been thanked: 201 times
Zdravim ve spolek!

Mám tu desku Asus TXP4 s Pentium MMX 233 MHz, deska mi detekuje harddisky, ale nechce bootovat.

Zkusil jsem různá nastavení BIOSu, jako vypnout/zaptnout DMA, různé módy, atd. nic nepomáhá. Vyzkoušel jsem i různé kabely a primary/secondary IDE a několik stařších harddisků, které bootují v jiném počítači. Připravil jsem si také CF kartu 8GB s DOS 6.22, BIOS sice ukáže "CF Card" jako ID výrobce, ale když už se má spusit OS, tak se nic neděje (stejné s dalšími HDD).

Zdá se, že to může být něco s řadičem, ale třeba máte někdo ještě nějaký nápad, co zkusit!? Případně mi doportučte nějaký řadič IDE do PCI, se kterým bych to mohl zkusit, např. něco takového.

BruXy


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Asus TXP4 nechce bootovat
PříspěvekNapsal: 23.10.2019, 16:55 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Z FDD, nebo CDROM bootuje?

Clear CMOS - promazat nastavení setupu a vrátit do defaultu?

Update BIOSu? Tohle vypadá, že už má EEPROM, dá-li se k tomu najít utilitka, zkusil bych přeplácnout třeba i stejnou verzí, co tam je.

Pokud nabootuje z FDD/CD, pustil bych test na HDD, třeba jen přečíst celou kapacitu a ověřit, že IDE je ok.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Asus TXP4 nechce bootovat
PříspěvekNapsal: 23.10.2019, 16:56 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Hm to by mělo bootovat jestli řadič funguje. Přilepil bych tam pokusně i CD-ROM mechaniku a vyměnil kabel a dal si pozor na nastavení v biosu, je toho tam z možností požehnaně. PCI řadič by to už mělo vzít prakticky každý, i různé levné SATA. Taky bych se díval zda deska při POSTu nezamrzne, to by mohl být problém s RAM nebo BIOS se už pomalu poroučí. Deska má k dispozici manuál tak bych si ho přečetl https://www.asus.com/supportonly/TXP4/HelpDesk_Manual/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Asus TXP4 nechce bootovat
PříspěvekNapsal: 23.10.2019, 18:24 
Offline
Radil

Registrován: 28.05.2013, 11:24
Příspěvky: 448
Has thanked: 27 times
Been thanked: 201 times
Díky za rady, manuál jsem samozřejmě četl a BIOS zresetoval. Je možné, že BIOS dělá nějaké brikule, protože si stěžuje na baterku. Zkusím ještě tu disketovku (ale jsem momentálně v situaci, kdy si budu muset pořídit pakl disket z Amazonu) a vyzkoušet nějakou z vybrakovaných 3.5" disketovek zda fungují).

Czech Human píše:
Taky bych se díval zda deska při POSTu nezamrzne, to by mohl být problém s RAM nebo BIOS se už pomalu poroučí.


To s tím POSTem mi není jasné. Na co se mám přesně dívat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Asus TXP4 nechce bootovat
PříspěvekNapsal: 23.10.2019, 20:10 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
No když jsou potíže s deskou typu že deska sice najede ale tak tak, často se to zakousne po zobrazení tabulky s CPU, velikostí RAM atd. A jestli si deska stěžuje že CMOS battery fail tak vyměnit. Je tam obyč. knoflík a může se stát, že se jí z toho důvodu nechce... Jinak deska slušná, ve své době byla vcelku nadstandardně vybavená na tuhle levnou kategorii. A ještě bych doporučil použít menší kartu - 2 nebo max. 4 GB, tyhle desky dost často končí na 4 GB, podporu 8GB měly až o něco pokročilejší čipsety... Jistota je přídavná PCI karta ta bude umět disky každé velikosti v téhle kategorii.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz