OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 18:09

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 15.12.2018, 12:00 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Koupil jsem tuto mechaniku TEAC FD-55GFR, jako že si "vylepším" počítač :-D
Ještě před platbou jsem kontaktoval prodávajícího, jestli bylo ok osobní předání v Praze. Nebylo, "protože až do konce roku je v ČB," ale že to pošle poštou dobře zabalené, aby se tomu nic nestalo. Poštovné 150 korun českých. (!)

Přišla ohromná krabice, ve které to prodávající "bystroušek" zabalil takto:

Obrázek

Mockrát děkuji! A tehdy jsem si to začal fotit.

Mechaniku jsem vyndal a přišrouboval k ní výstupky pro zasunutí do casu (omlouvám se za kvalitu některých fotek, stařeček foťák už má něco nacestováno).

Obrázek

Pak jsem mechaniku v casu zapojil. Poprvé za 22 let, co mám tento stroj, jsem použil 5.25" štekr na floppy kabelu.

Obrázek

Obrázek

Následně jsem stroj zapnul. 3.5" mechanika problikla OK, ale 5.25" ne.

Obrázek

To už byl pro mě varovně zdvižený prst. Následně Průzkumník potvrdil moje obavy - 5.25" mechanika nenalezena.

Obrázek

Naivní otázka - co s tím? Udělal jsem snapshot jumperů na bříšku mechaniky (z boku žádné nejsou). Jeden jumper je nastaven na D1 (jen bůh a ti nejlepší z vás ví co to znamená), druhý jumper pak na DC (kde taky nejsem o nic moudřejší).

Obrázek

Otázky:
- Nastavuje se něco v BIOSu, aby se objevily obě mechaniky?
- Má se kabel nějak přetočit? Tady na foru se kolikrát probíralo, že nějaké dráty v žilovém kabelu mají být prohozeny - ale nedával jsem pozor... :-(
- Platí u flopek princip Master-Slave? Má se mechanika nastavit na Slave? V BIOSu?
- Můžu kombinovat 3.5" mechaniku s potenciálně 2DD 5.25" mechanikou? Moje 5.25" je TEAC FD-55GFR (manuál)
- A doplňující otázka: Co na to Jan Tleskač?

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.12.2018, 12:14 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
V biosu musis nastavit druhou mechaniku.
Standardni kabel nijak nepretacis. Kdyz ho otocis, mechanika jen sviti, nefunguje.
Plati, ale u PC se obvykle neresi (proto ma kabel prekroucenou cast signalu), jinak hledej jumper DS0, DS1. Na teto fotce jsem nasel D0-D4... to bude nejspis ono. Nastaveno na D1, pokud mas mechaniku uprostred kabelu, je to B:.
Kombinuj, co ti dovoli BIOS. Vetsinou tedy DD a HD 3,5" i 5,25".
Jan Tleskac rika - u tehle mechaniky bacha, obcas byva vyviklany napajeci konektor.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.12.2018, 12:21 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 06.10.2015, 17:37
Příspěvky: 1554
Bydliště: Praha východ
Has thanked: 11 times
Been thanked: 144 times
Tady máš schéma interface a jumperů

Příloha:
Poznámka: TEAC FD-55 GFR
TEAC-FD-55-GFR2.jpg
TEAC-FD-55-GFR2.jpg [ 88.07 KiB | Zobrazeno 3693 krát ]


ještě pozice:

Příloha:
Poznámka: pozice
TEAC-FD-55-GFR1.jpg
TEAC-FD-55-GFR1.jpg [ 103.86 KiB | Zobrazeno 3690 krát ]

a tabulka - bohužel scan není moc čitelný. Opsal bych tu tabulku, ale nelze sem naťukat formátovaný text :(

Příloha:
Poznámka: tabulka jumperů
TEAC-FD-55-GFR3.jpg
TEAC-FD-55-GFR3.jpg [ 143.58 KiB | Zobrazeno 3690 krát ]

_________________
Hyperinzerce - historické počítače

ComputerAsylum WEB: http://www.computerasylum.co.uk
Twitter: https://twitter.com/COMPUTERASYLUM
Zprávy: https://www.euronews.com/ https://www.aljazeera.com/
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.12.2018, 14:52 
Offline
Profík

Registrován: 26.04.2015, 20:26
Příspěvky: 858
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 2 times
Been thanked: 92 times
Z fotek to sice není zcela zřejmé, ale kabely mají často dvojice konektorů (pro 3,5" a 5,25" vedle sebe), je nutno použít vždy jen jeden konektor na mechaniku, ten druhý ne! Další mechanika se zapojí až za křížení, kde bývá buď jeden nebo také dvojice konektorů. Při tom je třeba přepojit obě mechaniky jako D1.
Pokud by byly obě mechaniky zapojeny na kabelu bez křížení, je nutno nastavit jednu mechaniku jako D0, druhou jako D1.
Shodně je třeba nastavit v biosu příslušnou mechaniku. Ne každý bios mechaniky spolehlivě rozpozná.
Předpokládám, že máš konektor správně zasunutý: označená žíla (GND) jde na pin 1!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.12.2018, 19:37 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Starej_Mraf píše:
V biosu musis nastavit druhou mechaniku.
Standardni kabel nijak nepretacis. Kdyz ho otocis, mechanika jen sviti, nefunguje.
Plati, ale u PC se obvykle neresi (proto ma kabel prekroucenou cast signalu), jinak hledej jumper DS0, DS1. Na teto fotce jsem nasel D0-D4... to bude nejspis ono.
computerasylum píše:
With a twisted interface cable, both the "A:" and "B:" drives should be set for D1. The "A:" drive should be connected to the twisted end and the "B:" drive to the untwisted connector. On an untwisted cable the position of the drives in not defined, however the "A:" drive should be set at D2 and the "B:" drive set at D1.
jjilek píše:
kabely mají často dvojice konektorů (pro 3,5" a 5,25" vedle sebe), je nutno použít vždy jen jeden konektor na mechaniku, ten druhý ne! Další mechanika se zapojí až za křížení, kde bývá buď jeden nebo také dvojice konektorů. (…) Shodně je třeba nastavit v biosu příslušnou mechaniku. Ne každý bios mechaniky spolehlivě rozpozná. (…)
Předpokládám, že máš konektor správně zasunutý: označená žíla (GND) jde na pin 1!

Pánové, moc jste mi pomohli! :like:

Obrazem a slovem: Nejprve jsem zkontroloval přetočení kabelu (teď už vím jak se to jmenuje). Je přetočený, a před a za přetočením je po jednom štekru na každou mechaniku, takže tím se automaticky vyloučila možnost špatného zapojení.

Obrázek

Pak jsem vlez do BIOSu. Samozřejmě, že "Drive B" bylo nastaveno na "None". Změnil jsem natvrdo na HD 5.25" mechaniku (druhá možnost byla DD mechanika - to eventuelně vyzkouším později, i když to zřejmě nebude fungovat). Po rebootu bohužel mechanika B: opět neproblikla. To byla depka během startu systému. Už jsem se viděl, jak mechaniku vyhazuju, protože ji neumím zprovoznit...

Obrázek

Nicméně po startu systému vyskočila v system tray-i bublina (používám XP), že objeven nový hardware a mechanika se objevila v Průzkumníkovi! :jump: Zde foto, pro případ, že by i další (stejně jako já) doposud neznali ikonu pro 5.25" mechaniku :like:

Obrázek

Popadnul jsem tedy jednu ze sierrovek, konkrétně Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards (1987) a opatrně ji "vrazil" ji do mechaniky.

Obrázek

Mechanika ji vpohodě načetla. A pak že diskety byly nespolehlivé médium! :lol: Resp. víc jsem zatím nezkoušel, takže možná se ještě nějaký problémek vyrojí, nicméně minimálně čtení a rotace disku zdá se fungují bez problému.

Obrázek

Tímto jsem tedy vstoupil do nové éry svého retro-computingu, moc díky! :-)

Jinak, zde obrazem i písmem pro případ, že by někdo další řešil podobný problém a dogooglil se až sem.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.12.2018, 19:57 
Offline
Profík

Registrován: 26.04.2015, 20:26
Příspěvky: 858
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 2 times
Been thanked: 92 times
Gratuluji. Zejména pro úspěch u XP. Právě XP na některých HW 5,25" mechaniky podle mých zkušeností nenajdou. Pokud jde o spolehlivost disket, 360kB a 1,2MB diskety jsou docela spolehlivé i po mnoha letech, pokud nebyly skladovány ve vlhku (zplesniví). Nespolehlivé jsou 3,5" 1,44MB diskety. Ale záleží na výrobci. Např. Dell má spolehlivé dodavatele. Právě největší procento použitelných 1,44MB disket s FW má označení Dell.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz