OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 02:14

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: verifying dmi pol data - omg wtf?
PříspěvekNapsal: 10.11.2015, 16:37 
Offline
Prvnička

Registrován: 22.05.2013, 13:13
Příspěvky: 16
Bydliště: Lanškroun
Has thanked: 9 times
Been thanked: 2 times
Postup není složitý, ALE..... :)
Dle výrobce / producenta tvého BIOSu (AMI / AWARD / Phoenix atd.) spustíš z DOSu příslušný exe flash prográmek. Ten se zeptá na název souboru s BIOSem, který chceš flashnout, on to udělá, no a pak nastává chvíle pravdy, kdy daná deska v mnoha případech zobrazila poslední obrazovku v celém svém požehnaném životě. Pokud se nový BIOS z jakýchkoliv důvodů "nechytne", nastal definitvní konec a smrt - pokud tedy nevlastníš externí programátor dané flash EPROM paměti.
Je tedy (pokud možno) maximálně nutné najít PŘESNĚ ten správný soubor s BIOSem pro tvoji desku, a to ještě ideálně i pro stejnou revizi desky (pokud existují desky se stejným označením např. ve verzích 1.0, 1.1, 1.1A atd.).
"Údajný" BIOS update soubor, jak uvádíš, tedy nezní vůbec dobře - tady je nutné si být pokud možno zcela jistý :D


Naposledy upravil Sany dne 10.11.2015, 17:31, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: verifying dmi pol data - omg wtf?
PříspěvekNapsal: 10.11.2015, 17:11 
Offline
Prvnička

Registrován: 22.05.2013, 13:13
Příspěvky: 16
Bydliště: Lanškroun
Has thanked: 9 times
Been thanked: 2 times
Sledge píše:
Kdysi jsem se s podobným chováním setkal, jen se to neseklo až u "...DMI pool ...", ale už u "Updating ESCD..." - trvalo minutu dvě, než se deska vzpamatovala, a i pak to bylo vyloženě lahůdka. Neustále modrá smrt, nefungovaly COM porty, celá ta sestava byla prazvláštně vyhnilá. A Cyrix 6x86 to korunoval :) Řešením byla popelnice, z pokusů o opravu nezabralo nic, bůhví, čím to bylo.


Sledge, jj - tuhnutí u "Updating ESCD" je zřejmě druhá alternativa v podstatě totožného hw problému, jako u "DMI pool", a oboje je velmi nepříjemné k řešení - příčina je totiž jak se domnívám spíše hw povahy (pokud ne BIOSem). U jedné mojí testovací desky např. nastává přesně ten problém s "Updating ESCD", a taky už jsem byl na cestě desku vyhodit - ale nakonec se zjistilo, že když celkem nesmyslně propojím ClearCMOS jumper, a zároveň na desce NENÍ osazená CMOS baterka, deska to (doteď netuším proč) přestala dělat. Pro běžný provoz sice nic moc, ale pro testování zakoupených PCI grafik z aukra je to ok :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: verifying dmi pol data - omg wtf?
PříspěvekNapsal: 10.11.2015, 17:58 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
To není tak docela pravda. Je dobré si starý BIOS nejdříve stáhnout a uložit na disketu pod nějakým rozumným jménem. Hodně desek z té doby už mělo jakýsi safe mód, v kterém naběhly, když se flash nepovedl (tj. vrazil jsi tam nekompatibilní BIOS). Pak stačilo poslepu napsat např. "AWDFLASH.EXE oldbios.bin" a počkat na pípnutí. Reset a vše zase jelo.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: verifying dmi pol data - omg wtf?
PříspěvekNapsal: 10.11.2015, 19:51 
Offline
Profík

Registrován: 12.05.2013, 19:31
Příspěvky: 694
Bydliště: České Budějovice
Has thanked: 738 times
Been thanked: 53 times
Tak jsem stáhnul bios přesně podle parametrů, co vypisoval ten původní při startu, nahrál ho na spouštěcí disketu společně s nejnovější verzi awdflash, nabootoval z diskety, spustil awdflash, zadal 5agm2b02.bin, zálohoval starej jako old.bin a spustil flash a hodilo mi to hlášku Unknown Flash Type... a vrátilo z5 na disketu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: verifying dmi pol data - omg wtf?
PříspěvekNapsal: 10.11.2015, 20:07 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
No tak to nás přivádí zpět k myšlence, že ta deska prostě už není zdravá. Ještě bych zkusil vytáhnout švába BIOSu a pořádně očistit kontakty (jestli jsi to už neudělal). Jestli je napájenej přímo na desce, tak prohřát.
ps.: pak mě ještě napadá, že na některých deskách se musel flash tuším povolit jumperem na desce
- tak tohle neplatí. Podle minifota na netu a manuálu.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: verifying dmi pol data - omg wtf?
PříspěvekNapsal: 10.11.2015, 20:14 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Ty...a nekoupil sis ho od tohohle týpka? :-)
http://www.tek-tips.com/viewthread.cfm?qid=1031639
Jinak manuál máš tady:
ftp://78.46.141.148/driver/Mainboards/C ... kIz8b8qhaQ

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: verifying dmi pol data - omg wtf?
PříspěvekNapsal: 10.11.2015, 20:59 
Offline
Profík

Registrován: 12.05.2013, 19:31
Příspěvky: 694
Bydliště: České Budějovice
Has thanked: 738 times
Been thanked: 53 times
Dík moc! Zkusil jsem bios vyndat ocistit nožičky i patici, vytřít uchošťourem s kontakt sprejem, nechat to pořadně vyschnout, vrátit z5, modlit se... výsledek bohužel nestál za námahu. UNKNOWN FLASH TYPE.
Je čas udělat desce Pá pá a poohlédnout se jiné...
Všem zúčastněným moc děkuju!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: verifying dmi pol data - omg wtf?
PříspěvekNapsal: 10.11.2015, 23:53 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
To se prostě někdy stává.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: verifying dmi pol data - omg wtf?
PříspěvekNapsal: 11.11.2015, 00:16 
Offline
Prvnička

Registrován: 22.05.2013, 13:13
Příspěvky: 16
Bydliště: Lanškroun
Has thanked: 9 times
Been thanked: 2 times
Springy : jen akademicky, pokud bys tomu ještě chtěl věnovat čas - tahle chyba může souviset i s verzí flashovací utility, která danou desku / chipset / EPROM musí znát a umět s ní pracovat. Dost často se z tohoto důvodu k samotnému BIOSu přibaloval i příslušný flash prográmek ve vhodné verzi / revizi, aby tento problém nenastával. Takže pokud bys postahoval víc těch flash utilit, nejlépe ve starých verzích, některá by se mohla chytnout a zafungovat - ale je otázka, jestli ti ta deska stojí za takovéhle hraní a laborování...

Misticjoe : ten nouzový recovery režim po nepovedeném flashování BIOSu je zajímavé info a může se hodit, když by se někdy nezadařilo - píšu si :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: verifying dmi pol data - omg wtf?
PříspěvekNapsal: 11.11.2015, 01:14 
Offline
Profík

Registrován: 12.05.2013, 19:31
Příspěvky: 694
Bydliště: České Budějovice
Has thanked: 738 times
Been thanked: 53 times
Ostatně, vyhodit ji mohu kdykoliv :)...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: verifying dmi pol data - omg wtf?
PříspěvekNapsal: 11.11.2015, 11:09 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Sany píše:
Misticjoe : ten nouzový recovery režim po nepovedeném flashování BIOSu je zajímavé info a může se hodit, když by se někdy nezadařilo - píšu si :)


Abych byl upřímný, nevím kolik desek to umí (nebo zda to je fičura Award BIOSu). Kdysi, když jsem měl ještě Durona, tak jsem takhle provedl flash se špatnou revizí. Deska ani ťuk. Samozřejmě mě zachvátila panika jako kjáva (externí programátory v mém okolí neexistovaly). Nakonec jsem narazil na netu u kamaráda na postup, jak se deska aktivuje v ono "safe módu" - nešel obraz, nic na slotech, atp. Jen floppy a PS2 klávesnice. Poslepu jsem provedl reflash a ona žila. Ta úleva, to si nedokážeš představit :-)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: verifying dmi pol data - omg wtf?
PříspěvekNapsal: 11.11.2015, 17:16 
Offline
Radil

Registrován: 26.05.2013, 14:18
Příspěvky: 521
Bydliště: Šalingrad
Has thanked: 88 times
Been thanked: 56 times
Jenom drobnost, neco podbnyho mi delela kdysi zaplej antivir v biosu..

Edit: Skus si sehnat starsi ATI s bios v patici a prehrat bios pro desku pomoci atiflash. Navody na netu najdes jako Hotflas atiflash. Pripadne, pokud tam je bios v DIP MX 28F1000PPC tak nejni problem ho prehrat programatorem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: verifying dmi pol data - omg wtf?
PříspěvekNapsal: 11.11.2015, 22:05 
Offline
Prvnička

Registrován: 22.05.2013, 13:13
Příspěvky: 16
Bydliště: Lanškroun
Has thanked: 9 times
Been thanked: 2 times
misticjoe píše:
Sany píše:
Misticjoe : ten nouzový recovery režim po nepovedeném flashování BIOSu je zajímavé info a může se hodit, když by se někdy nezadařilo - píšu si :)


Abych byl upřímný, nevím kolik desek to umí (nebo zda to je fičura Award BIOSu). Kdysi, když jsem měl ještě Durona, tak jsem takhle provedl flash se špatnou revizí. Deska ani ťuk. Samozřejmě mě zachvátila panika jako kjáva (externí programátory v mém okolí neexistovaly). Nakonec jsem narazil na netu u kamaráda na postup, jak se deska aktivuje v ono "safe módu" - nešel obraz, nic na slotech, atp. Jen floppy a PS2 klávesnice. Poslepu jsem provedl reflash a ona žila. Ta úleva, to si nedokážeš představit :-)


Mockrát v životě se mi to nestalo, kdy na chvíli jakoby přestane tlouct srdce, stáhne pr.el a čas se na chvíli zastaví - ale upřímně věřím že to může být právě okamžik, kdy přeflashuješ značkovou drahou desku ve svém hýčkaném PC, a ono už to po restartu nenajede :) Osobně se mi toto naštěstí zatím nestalo, a flashování se také pokud možno vyhýbám - pod heslem "Pokud to funguje, nesahej na to"... ale parkrát už jsem to taky samozřejmě musel z nejrůznějších důvodů udělat, a ten okamžik před odklepnutím posledního enteru pro restart po flashi, to je pocitově něco tak silného a slovy zcela nepopsatelného, že to asi pochopí jenom ten, kdo to už sám také zažil :D


Naposledy upravil Sany dne 11.11.2015, 22:07, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: verifying dmi pol data - omg wtf?
PříspěvekNapsal: 11.11.2015, 22:07 
Offline
Profík

Registrován: 12.05.2013, 19:31
Příspěvky: 694
Bydliště: České Budějovice
Has thanked: 738 times
Been thanked: 53 times
JJ, je v patici na MX 28F1000PPC :). Beru ji, jen tak z hecu, na PP a IdeFix mi ho zkusí naprogramovat. Je ale možné, že je ta romka v háji, neboť Uniflash ji ani nedetekoval a starší Awdflash ji nezvládl smazat... V biosu byl antivirus disablovanej a flash protection taky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: verifying dmi pol data - omg wtf?
PříspěvekNapsal: 12.11.2015, 12:40 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Teď jsem se ještě dočetl u BIOSů pro svůj Tomato 486 board jednu věc:
"v4.00 also can only be used in certain later revisions on the Zida 4DPS board and only in Flash ROM not EPROM (because it performs an ESCD update at boot that fails on write-only chips)"
Aby to nebyl i tvůj případ. A v návodu je:
"Press "DEL" to enter BIOS SETUP, remember to set internal and external cache "Disabled"."

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 39 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz