OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 19:45

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 10.02.2021, 21:21 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
PotPalo píše:
Prečo? Lebo paranoja. Surovo vypnúť napájanie počítaču kde sa točí harddisk, a tento potom cvakne, to sa mi nepáči. Radšej by som bol keby zaparkoval na pokyn softvéru, to podľa mňa robí šetrnejšie pre hlavičky, ako keď sa iba odstredivou silou buchnú na kraj.

Našiel som tú utilitu, volá sa spindown. Disk síce zastaví, ale vypíše na celú obrazovku nejakú reklamu v textovom režime. Skúšal som prepínač >nul ale nepomohlo.

Ok, ale disky sú na to stavané. Problém vraj mali len prvé disky. Písal si o vypnutí, nie parkovaní. Vždy som si myslel, že parkovacie utility len zaparkovali, ale nikdy disky nevypli, preto som sa čudoval, že prečo chceš vypnúť.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.02.2021, 21:25 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
PotPalo píše:
PARK.COM som skúsil, neurobil nič a vyhlásil neznámu odozvu z disku. Ono vôbec kedysi sa disky nevypínali príkazom, ale sa iba presunula hlavička... to mi nepomôže. Chce to niečo pre DOS čo disku vyšle príkaz na vypnutie.

Nastavil som MSDOS.SYS, v CONFIG.SYS mám boot menu a v AUTOEXEC.BAT sa podľa toho pokračuje. Takže Windows 98 sa spúšťa príkazom win z autoexecu a po vypnutí sa do neho aj vráti, takže na obrazovke je veľký text že sa môže počítač vypnúť, ale spracúva sa autoexec.bat. Textový výpis túto obrazovku zruší, takže by to malo byť niečo čo nič nepíše, iba zastaví disky.

Tak to presmeruj na nul:
PARK.COM>nul

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.02.2021, 21:32 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Ok, teraz som to celé prečítal, vraj nul nefunguje. To je škoda. Tiež je ale možné, že to nepoužíva štandardný výstup. Iné utility nebežia?

Ten autoexec.bat a pokračovanie po ukončení už asi z diskusie rozumiem.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.02.2021, 22:24 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Skrátka som prišiel na to, že po vypnutí vo Windows 98 ešte pokračuje súbor typu netopier, ;) takže DOSovská utilita na zastavenie disku než to vypnem vypínačom by bola vhod.

Skôr ako riešiť výpis po jednom by bolo lepšie keby sa niekto vyznal a zrušil by tú ochranu proti presmerovaniu na nul. To mi príde z programátorského hľadiska ľahšie. Pokiaľ výpis presmerujem na súbor, tak sa vytvorí súbor s nulovou dĺžkou a všetko sa normálne vypisuje na obrazovku.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.02.2021, 22:45 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 864 times
Been thanked: 697 times
Myslím že tahle verze DOSu už znala přesměrování chybového výstupu:
park 2>nul

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.02.2021, 22:47 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2773
Has thanked: 224 times
Been thanked: 601 times
V Céčku jsou dva výstupní proudy, standardní (1) a chybový (2), a jeden vstupní (0).
Přesměrovává se jen standardní výstup (stdout), pokud program vypisuje do stderr, přesměrovat to nejde. Chybová hlášení jdou prostě přímo na obrazovku, ne do proudu výsledků zpracovatelného jinými nástroji.
V Linuxu bych to udělal přesměrováním program 2> někam, ale nevím jestli tohle v DOSu šlo udělat také. Vyzkoušej to. (Ha, koukám že Panda mě předběhnul :))

Jak má udělané to spouštění? Přímo v autoexec.bat je M602, a z něj se z menu příkazem WIN zapínají Widle? To je docela zvěrstvo! Předpokládám že když M602 ukončíš přes F10, tak to do voken naběhne také.

Podívej se do MSDOS.SYS, měla by tam být položka BOOTGUI = 1, která automaticky spustí grafické rozhraní. Pokud hodnotu změníš na 0, po autoexecu to skočí do holého DOSu. Jestli bude tou hlavou mlátit i v něm, tak je to nejspíš vlastnost disku. Měl jsem kdysi také takový, po samočinném vypnutí ATX zdroje si prostě klapnul a zastavil.

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.02.2021, 22:55 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
To s mojím ujom bolo pred 15 rokmi. Dnes je to už dávna minulosť. :-) Či ty myslíš asi jeho problém. Lenže on nechce ísť do holého DOSu. On chce ostať pri tom nápise. Nostalgia, vieš? Ale nie, zrejme dotyčný, pre ktorého to robí asi ani parkovanie nerieši a tak chce, aby nápis zostal bez zmeny.

Mimochodom, to, že MSDOS.SYS bol textový už v dobe W95 je pre mňa ešte aj teraz novinka. Doteraz som to nevedel.

Doplnené: Síce, niečo sa mi teraz matne vybavuje. Takže beriem späť, vedel som to.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.02.2021, 23:32 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Že existuje nejaké 2>nul počujem teraz prvý krát. A navyše to nefunguje, číslo 2 berie program ako argument a nastaví sleep na 2 minúty. Texty vypíše normálne. Nechám to tak, tento program na to nieje vhodný. Myslel som že na to existuje nejaký maličký program, veď to nemôže byť ťažšie ako OUTnuť nejakú hodnotu na nejaký port v assembleri, pár bajtov.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.02.2021, 23:35 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2773
Has thanked: 224 times
Been thanked: 601 times
Nojo, byl textový, místo něj nacpali do IO.SYS úplně všechno včetně toho animovaného loga! Ale já jsem měl ve W98 obrázek s jinou animací, našel jsem to někde na netu - běžely tam pruhy jako při nahrávání z pásku na Spectru. Také nostalgie, takže vím :-D

Nejde o to aby šel do holého DOSu, ale aby systém třeba nečekal na automatické spuštění toho GUI a nebyla tam na pozadí nějaká zastavená služba.

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.02.2021, 23:36 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
To nie je out, ale presun hlavičiek na koniec disku. A to sa robí cez služby DOSu. Ale v podstate je to asi na 32 bajtov. Samotný presun je jednoduché volanie služby, ale ako zistiť koniec disku, to netuším. Možno stačí len poslať na poslednú adresovateľnú stopu, ktorá na disku ani fyzicky nemusí byť, ale to sa musí vyjadriť nejaký odborník.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.02.2021, 23:38 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 864 times
Been thanked: 697 times
Nechce zaparkování, ale vypnutí napájení disku.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.02.2021, 23:40 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
http://www.kyblsoft.cz/stareprog
Tam treba stiahnuť Sysman a v ňom je všetko o službách DOSu. Za svojich čias mi veľa pomohol.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.02.2021, 23:40 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Panda38 píše:
Nechce zaparkování, ale vypnutí napájení disku.

On chce parkovať a zároveň vypnúť, ale o vypnutie mu nejde tak veľmi.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11.02.2021, 01:00 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Ide o to aby disk zaparkoval=zastavil, ako to bolo vo Windows 95 pri vypnutí. V 98 neviem prečo ale disk nezastaví, stále točí. Pri ATX systémoch to bolo počuť ako Windows 98 surovo vypol napájanie krútiacemu sa harddisku, zatiaľ čo Windows XP najprv zastavil harddisky a až potom vypol napájanie.

Dokumentácia k programu victoria tvrdí, že zastavenie sa robí odoslaním príkazu E2h do zariadenia. A MHDD zasa tvrdí, že PORT 1F0h okupuje Primary controller a PORT 170h zasa Secondary controller (a tiež že Slave devices not supported). Tak neviem, ale pokiaľ na port 1F0h vyšlem E2h, tak by sa mal zastaviť disk pripojený na Primárnom radiči a nastavený ako Master, ak sa nemýlim. Ono je to vlastne aj vo Windows v správcovi zariadení, pri IDE radiči je uvedený vstupno-výstupný rozsah (je ich tam ale viac).

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11.02.2021, 02:06 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Mám to! Našiel som normálnejšiu utilitu pod názvom sleephdd (bpc-sh55.zip, objavený na http://www.sac.sk), ktorá má aj normálnu nápovedu pod /?, aj viac možností. Síce tiež niečo vypisuje, a nedá sa to zrušiť s >nul, ale ako som zistil tak to záverečný text neprepíše. A má dve možnosti pre zastavenie: uspať disk, čiže pri prístupe naň sa znova roztočí (s tou ale windows disk znova roztočí), a vypnúť disk, kedy sa už naň pristupovať nedá. Vtedy sa roztočí až po resete keď ho detekuje BIOS.

Aby Windows 98 SE vypol disk pri vypnutí, treba nakopírovať sleephdd.com na C: a v msdos.sys doplniť:
[options]
BootGUI=0

V autoexec.bat potom doplniť na koniec:
win
c:\sleephdd.com off
:stop
goto stop

Týmto sa pri hláške že môžem počítač bezpečne vypnúť zastaví aj harddisk, takže vypnutie AT zdroja vypínačom nevyzerá tak brutálne.

Ako tak rozmýšľam, to :stop a ďalej tam ani nemusí byť, to už bude skúšať windows čítať z vypnutého disku a teda zamrzne, tam sa už program nedostane. To tam bolo pôvodne na zastavenie programu, aby windows ďalej neskúšal čítať zo zastaveného disku a teda ho znova nerozbehol, ale ako som zistil, ten bat súbor nieje v cache takže pre pokračovanie tých dvoch riadkov sa siaha na disk ktorý sa teda hneď rozbehne. Uspanie disku teda fungovalo tak že disk sa zastavil a hneď sa aj pohol. Ešte že to má možnosť ho úplne vypnúť.

Inak tento program sa dá veľmi pekne využiť aj inak, napríklad že si nabootujem z bežného disku, vytvorím ramdrive kde si nakopírujem napríklad hru, a klasický disk potom zastavím (prepínač poweroff). A mám ticho, môžem hrať bez hučania disku. Po skončení pri pokuse prístupu na disk sa zasa rozbehne.


Přílohy:
bpc-sh55.zip [9.69 KiB]
242 krát

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz