OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 14:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 19.04.2018, 15:25 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Bo jsem OS/2 nikdy neprovozoval, byl jsem zvědavý na tento kousek pro mne tajemného světa. To jsem ještě nevěděl, že jsem si trochu nasral do botiček. Budiž následující řádky pomocí a varováním pro ostatní OS/2 virginy, kteří se rozhodnou pro stejnou zkušenost.

Pro své pokusy jsem dal dohromaty P75 s 24MB Ram, síťovkou realtek 8029 (zvolte si ale nějakou rozumnější - na tuhle si musíte stáhnout z netu dodatečně ovladače) a S3 Trio V+. Samozřejmostí je dobový disk 830MB. Zda je to pro Warp 4 dostačující konfigurace, o tom se dá slušně pochybovat - byť v roce 96 byl intelopenťák na 75 ještě celkem drahá hračka. Proto, pokud budete chtít s OS/2 koketovat více, dejte tomu alespoň P166 s 32MB Ram. Ačkoliv byl OS/2 Warp 4 zamýšlen jako konkurence pro Win3.11 ž 95, tak W95 jsou na stejném železe daleko, daleko svižnější.

Z OCFTP si můžete hned do začátku stáhnout OS/2 Warp 4 - instalační CD. Z něj spusťte setup a vytvoříte si tři instalační diskety - pokud nemáte floppy mechaniku, tak máte asi trochu problém. Zřejmě si nejdřív do vyhrazeného compu budete muset přenést obrazy disket z CD a něčím vhodným je v DOSu zapsat na reálnou floppy.

Připravte se na velice zdlouhavou instalaci. Je možné, že se v nějakém místě zasekne. Jako se to stalo mě - nemá cenu čumět hodinu na pokus o instalaci např. System Agenta. CTRL+ALT+DEL to jistí a instalace pak bude pokračovat od nejbližšího možného místa, kde zkončila.

Pokud Vám systém nakonec naběhne, máte skoro vyhráno. Nyní už jen nainstalujte FixPak15, což je poslední aktualizovaná aktualizace (děsné spojení slov), která oficiálně vyšla a bez ní se moc nehnete. Tu najdete opět na OCFTP i s postupem, jak na ní.

Nyní se vynasnažte v OS/2 trochu rozkoukat. Ten systém není moc intuitivní a snaha "nepodobat" se čemukoliv jinému evidetně předčila touhu po jednoduchosti ovládání. Konfigurační menu jsou rozlezlá, někdy i na několik listů, byť na každém z nich je třeba jen jedna položka. Pravým myšítkem se na souborech vyrolovává menu s nabídkou akcí, ale stejně se pravé myšítko používá pro drag-n-drop. A vůbec je to trochu šílenost. Dejte tomu chvíli...

Následně to bude chtít lepší prohlížeč. Zapomeňte na ten, který je v OS/2 defaultně. S ním si ani neškrtnete - obdobně to je i s FTP klientem. Ikonka Get Netscape toho moc neudělá. Netscape si musíte stáhnout z netu, ideálně pro začátek verzi 4.61. Ale bacha - budeme stahovat přes integrovaný WEB browser. Jen musíte zadat přesnou adresu až k Netscapu.
ftp://asavage.dyndns.org/OS2/Netscape/comm461.exe

A počkáme... Rychlost stahování na P75 je kolem 20kB/s. Pro srovnání jsem pod Win95 na té samé konfiguraci dosahoval okolo 130kB/s.

COMM461.exe je samorozbalovací archív. Čili dejte si ho do složky "download", "install" - to je fuk. Hlavně ne na desktop, bo se vám z něj vyblije hafo souborů.

Proveďte instalaci a hned první kroky směřujte na
www.os2site.com - pokud ji zkusíte z jiného OS, než OS/2 a nějakých moderních derivátů z OS/2 vycházejících, tak se standardní cestou moc daleko nedostanete. Chlapec si totiž kontroluje vezi OS a prohlížeč, z jakého na situ přistupujete a podle toho povolí/zakáže přístup.
V sekci SW si tam stahujte, co hrdlo ráčí. :-)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.04.2018, 18:08 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Mimochodem - pokud by někdo chtěl updatovat "po staru", může použít návod zde:
https://blogs.msdn.microsoft.com/virtua ... s2-warp-4/
Každopádně mně osobně se to nepodařilo. To IBM ftpko mi nereagovalo ani na LS, ani na MGET. Je ale možné, žo to je opět jen zastaralým FTP klientem a pokud si po disketě přetáhnete nějaký novější, tak to půjde. Třeba tímhle: ftp://ftp.ayukov.com/pub/nftp/nftp-1.71-i386-os2.zip
Ale nezkoušel jsem.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz