OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 20:53

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Autoexec, config a vše k tomu...
PříspěvekNapsal: 31.07.2013, 21:51 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Tak fajn. Už je to nějaký pátek, co jsem si udělal pěknout MS-DOS boot sekvenci. Navíc jí mám na Amize a HW emulátor PC má ve své péči stále IDEfix, takže se k ní nedostanu. Proto bych potřeboval pomoct s pár drobnostmi:
a) nějaký pěkný, univerzální ovladač CD-ROM
b) ovladač myši, který se nezalekne USB mousky
c) ANSI.SYS
d) češtinu kamenických (nejlépe jednosouborový ovladač - vím, že existoval, měl jsem ho, ale blbec nezazálohoval)
e) UniVBE (registrované), které si poradí s ATI Rage mobility
f) QEMM 8.0 registered (mám 7.5, takže když nikdo nevyštrachá, použiju tento)

Se strukturovaným configem a autoexecem si snad poradím - návod na to jsem někde před rokem našel, tak ho snad najdu i dnes.
Díky moc

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autoexec, config a vše k tomu...
PříspěvekNapsal: 01.08.2013, 10:51 
Offline
Kecka

Registrován: 14.05.2013, 09:08
Příspěvky: 41
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times
B) Vždy jsem používal cutemouse, protože byl maličkej. Ale v emulátoru jsem ho nezkoušel, netuším, jak se popere s USB myší, pokud vůbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autoexec, config a vše k tomu...
PříspěvekNapsal: 01.08.2013, 11:20 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
To není pro emulátor, ale pro oldskool noťas, který jsem si koupil na hraní starých pecek na PC (takových, na které mi nebude stačit výkonově A2386). Kuknu na to, dík

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autoexec, config a vše k tomu...
PříspěvekNapsal: 01.08.2013, 18:07 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
oakcdrom.sys uz jsem si vzpomnel.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autoexec, config a vše k tomu...
PříspěvekNapsal: 01.08.2013, 18:41 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:34
Příspěvky: 551
Has thanked: 408 times
Been thanked: 166 times
Mozna by nebylo od veci vyzkouset nejake CD typu Hirens boot CD, kde je podle me i boot do freedosu s ovladaci CDROM. Je jich tam plno a pokud ti nejaky pojede, hned ho muzes dat do configu. Mys a ANSI tam podle me bude taky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autoexec, config a vše k tomu...
PříspěvekNapsal: 02.08.2013, 22:06 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:56
Příspěvky: 44
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
Od cias DOSu 6.22 , ktory bol na mojom prvom PC 386DX40 ubehlo vela rokov. Tiez som si vyrobil vela moznosti v autoexecu, menu..... Qem som skusal asi tyzden a isiel ihned prec. Vedel som si lespie presuvat pamat medzi zakladkou a EMS ci XMS.

Hirens boot cd je dobra volba ako hore pisal, freedos tiez. Dokonca na stranke freedosu najdes aj nove projekty GUI ala windows... napr Opengem , oZone, Seal, Sword

_________________
www.amigapoint.sk
Amiga 1200 3.1 bLaCk - 030 - 32MB - 4GB CF - Indivision MKII, Amiga 600 - 2MB - 4GB SD, Atari 800XE T2000, Powermac G5 Dual 2GHz - OS 10.5.8, Xbox 360 250GB, PC srot na core i7


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autoexec, config a vše k tomu...
PříspěvekNapsal: 03.08.2013, 19:15 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
venox píše:
GUI ala windows... napr Opengem , oZone, Seal, Sword


Když na ně tak koukám, tak sáhnu asi po svém osvědčeném Cybex Shellu :-)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autoexec, config a vše k tomu...
PříspěvekNapsal: 20.08.2013, 16:44 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 23.05.2013, 20:30
Příspěvky: 322
Bydliště: Východní Čechy
Has thanked: 2 times
Been thanked: 48 times
a) asi nejlepší CDROM driver,co sežere minimum paměti je z Freedos utilit a to XGCDROM s kombinací SHSUCDX driverem.
b) nejlepší dosový driver pro krysu? jednoznačně CuteMouse :) podporuje i scroll kolečko.V MPXPlay radost používat.
c) na ANSI.SYS se vybodni,ani není třeba
e) kvůli jaké aplikaci potřebuješ VBE?
f) QEMM 8.0 se dá sehnat ještě stále zde: http://www.chsoft.com/dv.html
Taky jsem ho před lety odsud měl.Jeden čas jsem QEMM taky používal,ale pak kvůli kompatabilitě u některých programů vyhodil.
Léta už používám jen UMBPCI v kombinaci s Himem.sys (bugfixlou v3.95 z Win98SE).Hlavně nepoužívat shitozní EMM386.
Jsou i další dobré XMS extendéry jako od Japtehu jeho JEMM386, HimemX....

_________________
JMP $FCE2

C64, C128DCR, IDE64, SuperCPU64, 1541 Ultimate-II, MMC Replay, FC3, REU 2MB, Geroram512, NeoRAM 2MB, RR-Net, SilverSurfer, Wiznet64 , 1541-II,1571,1581,Oceanic


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autoexec, config a vše k tomu...
PříspěvekNapsal: 20.08.2013, 19:08 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Comos píše:
a) asi nejlepší CDROM driver,co sežere minimum paměti je z Freedos utilit a to XGCDROM s kombinací SHSUCDX driverem. - Otestuju.
b) nejlepší dosový driver pro krysu? jednoznačně CuteMouse :) podporuje i scroll kolečko.V MPXPlay radost používat. - OK
c) na ANSI.SYS se vybodni,ani není třeba - nesouhlasím. ANSI grafika byla naprosto boží a některé textovky ji využívají.
e) kvůli jaké aplikaci potřebuješ VBE? - jakýkoliv z klasických prohlížečů obrázků - QPEG, PictView, atd. S UniVBE chodí rychleji i Settlers v 640x480.
f) QEMM 8.0 se dá sehnat ještě stále zde: http://www.chsoft.com/dv.html - s QEMM 7.5 jsem nikdy problém s kompatibilitou neměl. Samo jsem ho netahal před woknama atp.
Taky jsem ho před lety odsud měl.Jeden čas jsem QEMM taky používal,ale pak kvůli kompatabilitě u některých programů vyhodil.
Léta už používám jen UMBPCI v kombinaci s Himem.sys (bugfixlou v3.95 z Win98SE).Hlavně nepoužívat shitozní EMM386.
Jsou i další dobré XMS extendéry jako od Japtehu jeho JEMM386, HimemX....

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autoexec, config a vše k tomu...
PříspěvekNapsal: 21.08.2013, 23:02 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 23.05.2013, 20:30
Příspěvky: 322
Bydliště: Východní Čechy
Has thanked: 2 times
Been thanked: 48 times
misticjoe píše:
Comos píše:
a) asi nejlepší CDROM driver,co sežere minimum paměti je z Freedos utilit a to XGCDROM s kombinací SHSUCDX driverem. - Otestuju.
c) na ANSI.SYS se vybodni,ani není třeba - nesouhlasím. ANSI grafika byla naprosto boží a některé textovky ji využívají.
Možná jedině tohle anebo tenkrát některé BBSky místo ASCII artu.Ale určitě bych si to udělal třeba v DN nebo M602 přes menu abych to mohl kdykoliv přes loader nahrát a vykopat z paměti :)

e) kvůli jaké aplikaci potřebuješ VBE? - jakýkoliv z klasických prohlížečů obrázků - QPEG, PictView, atd. S UniVBE chodí rychleji i Settlers v 640x480.
Ještě když jsem jel na i486/100 s GFX TsengLabs ET4000,která uměla jen VBE2.0 a neuměla ještě VBE/AF , používal jsem Display Doctora od Scitechu pro nestandartní video mody. Utilita byla k mání zde http://davy.romain1.free.fr/public/mirr ... hsoft/sdd/ , po těch letech je už free mám dojem.Je to podobné jako UniVBE.Od té doby,co jsem sehnal GF4 MX440 a pak GF6,co mají VBE3.0 už to nebylo třeba používat.
Ještě,pokud ti jde o akceleraci textového režimu,tak si stáhni ZENO utilitu.


_________________
JMP $FCE2

C64, C128DCR, IDE64, SuperCPU64, 1541 Ultimate-II, MMC Replay, FC3, REU 2MB, Geroram512, NeoRAM 2MB, RR-Net, SilverSurfer, Wiznet64 , 1541-II,1571,1581,Oceanic


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autoexec, config a vše k tomu...
PříspěvekNapsal: 16.12.2014, 15:46 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Zrada... Tak jsem čekal, že tu najdu to nejdůležitější a ono ne :-) Tak jsem asi češtinu pro DOS stáhl jinde, ale přecijen to zkusím. Přetahal jsem data do nového compu a na tohle zapoměl (samozřejmě už mám zadeklováno).
V autoexecu mám CZECH.EXE, ale nikde na netu to nemůžu najít :-( A samozřejmě jsem si to zřejmě neuložil ani v hlavní PeCi... Máte někdo?

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autoexec, config a vše k tomu...
PříspěvekNapsal: 16.12.2014, 21:51 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
misticjoe píše:
d) češtinu kamenických
Jeden tip - nie je to sice to co hladas, ale mozno pomoze.
Ja som v dose zobrazovanie a pisanie diakritiky riesil vlastnymi utilitkami:

kbcs.com - rezidentny driver pre klavesnicu. V dos pameti obsadi cca 0.5 kB. Funguje takto: Ked uzivatel stlaci F12, nasledujuce pismenko sa napise s diakritikou. Pismenka ktore maju viac moznosti diakritiky, su na klavesnici niekde nablizku - napr. A s dvomi bodkami je na klavese B. Stlacenie F11 je "lock", vsetky dalsie pismenka sa budu pisat s diakritikou az do dalsieho stlacenia F11 (alebo rebootu...). Farba borderu signalizuje cinnost - modry je zakladny stav, cerveny znamena ze sa bude pisat diakritika (holt, ked som to robil, este som nemal LCD monitor).

setkam.com - font kamenickych pre textovy rezim 80x25. Program nie je rezidentny, po spusteni iba prepise originalny font v pameti VGA karty na kamenickych a normalne skonci. Takze v dosovej pameti nezabera ani bajt :)

http://busy.speccy.cz/tvorba/pcutils.htm - popis
http://busy.speccy.cz/download/pcutils.rar - download

V balicku sa nachadzaju aj ine fonty (setlat = Latin II, setvga = originalny VGA font, setazb = azbuka, setzx* = spektracky font) a kopec dalsich utilitiek, vid popis. Napriklad ja som si v autoexecu vzdy nastavoval border na modru farbu (border.com 1) a na konci autoexecu (pred spustenim Nortona) som mal clock.com :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autoexec, config a vše k tomu...
PříspěvekNapsal: 16.12.2014, 22:45 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Díky, kouknu na to. Ale myslím si, že jsem málo geek, abych si zvykal na nějaké jiné psaní nabodeníček oproti standardu :-)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autoexec, config a vše k tomu...
PříspěvekNapsal: 16.12.2014, 22:56 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Neni to tady? http://www.osdos.net/Recenze/Cestina/cestina.htm nebo tady http://www.sci.muni.cz/~mikulik/os2/Cestina.html .

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Autoexec, config a vše k tomu...
PříspěvekNapsal: 16.12.2014, 23:30 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
misticjoe píše:
Díky, kouknu na to. Ale myslím si, že jsem málo geek, abych si zvykal na nějaké jiné psaní nabodeníček oproti standardu :-)
No ja som si system s F12 vymyslel prave preto, lebo [1] som na standart nebol zvyknuty, [2] bol som lenivy zakazdym hladat kde na ktorom cisle sa vlastne nachadza pozadovane diakriticke pismenko a [3] rozculovalo ma ze ked stlacim ciselnu klavesu, nenapise to cislo :)
Ale ak uz mas standart "v prstoch" tak samozrejme lepsi pre teba bude nejaky standartny driver.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz