OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.03.2024, 10:10

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 224 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 14.01.2017, 16:02 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Toto vlákno jsem založil jako pokračování vlákna předešlého, které pojednávalo o PC aplikaci nazvané Floppy Image Editor (FIE), implementující souborové systémy MDOSu a TRDOSu na ZX Spectru, resp. didakticích (plus nějaké doprovodné funkce). Protože ale tato aplikace nedávno přesáhla rozsah původně vytyčených platforem, rozhodl jsem se, že pro ni založím vlákno nové a nazvu ho nějak vtipněji a výstižněji, abych do budoucna nemusel zakládat opět vlákno nové. Na aplikaci dělám už druhým rokem ve svém volném čase (většinou hoďku, dvě po práci) a už má za sebou své dětské roupy. Nazval bych ji proto už stabilní aplikací, přestože se ještě občas nějaký ten drobný, zbytečný "budžíček" týkající se povětšinou GUI objeví. Nedávná implementace souborového systému MS-DOSu poměrně zahýbala s interní architekturou, a předpokládám, že implementace dalších souborových systémů bude mít stejný následek. V plánu mám ještě implementovat DISCIPLE, CP/M, +3DOS a plnou podporu harddisků pro MS-DOS. Až se architektura definitivně ustálí, chtěl bych aplikaci releasnout jako open-source na některém z SVN serverů, kde by si každý po stažení zdrojáků mohl doimplementovat to své (např. CBM DOS pro Commodora nebo BSDOS pro MB02).

Aplikace je aktuálně ke stažení ve verzi 1.3. Minimální požadavky na její spuštění jsou Windows XP (podpora Win2k přibude v tomto roce) a volitelně interní disketová mechanika s ovladačem fdrawcmd od Simona Owena. Přestože zatím jsou implementovány jen MDOS 2.0, TRDOS 5.03 a MS-DOS 7.1, aplikace si poradí vzásadě s každou fyzickou disketou, pro kterou nabídne alespoň dump do image (surové sektory nebo DSK). Od verze 1.3.x je v plánu plná kompatibilita s Owenovým SamDiskem, takže aplikace bude použitelná i pro silně "copy-protected" diskety. Také záložka File Manager na správu souborů samotných dozná brzy změn (samozřejmě pouze u disket a imagů se "známým" obsahem jednoho z implementovaných DOSů).

Tolik tedy na úvod o čem to tu zhruba bude :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.01.2017, 17:20 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Jsem si nezapnul odebírání zpráv z tohodle vlákna, tak odpovídám až teď.

berk píše:
1) dnes už asi spíš GIT na než na SVN server
O GITu jsem slyšel, ale nemám s ním zkušenosti.
berk píše:
2) pokud by všechny funkce pro manipulaci s fromátama byly v nějaké knihovně s hezkým api, tak by se třeba dalo udělat nějaké TUI pro DOS a některé další systémy
Nějaké TUI/CUI by bylo proti (přírodě...) myšlence této aplikace - mít grafické rozhraní tam, kde ostatní používají příkazovou řádku a tunu přepínačů.

misticjoe píše:
Takže z toho plánuješ udělat další OmniFlop? Fungujcí pod Win7-10?
Nechci OmniFlop nijak hanit, ale nepochopil jsem k čemu to přesně je. Původně jsem myslel, že to je jenom nějaký ovladač (podobně jako fdrawcmd), pak jsem našel GUI s tlačítky na "dump" diskety do image a zpět, plus formátování. Nepovedlo se mi to ale rozchodit, myslím že kvůli chybějící licenci... Co se funkcionalit týče, tak FIE definitivně bude zaostávat za OmniFlopem co do počtu podporovaných formátů. Na druhou stranu ale OmniFlop, podle toho, co jsem si přečetl, neumí přímo přistoupit k souborům jako takovým a spravovat je (přejmenovat, smazat, zkopírovat, přesunout,...); taky asi přímá modifikace boot sektoru nebude možná; no a v neposlední řadě nevím jak se OmniFlop zachová, když narazí na copy-protected disketu (chyba při čtení nebo extra sektor - podle dostupných informací má ty formáty napevno dané, což by v obou případech byl problém). FIE má pro vybrané formáty umožnit přímý přístup k jejich datům, plus nabídnout modifikaci všeho, co pro daný formát jde modifikovat (takže např. pro FAT32 bude možnost se přímo povrtat ve FS sektoru).
Ohledně FIE jsem už sepsal FAQ, ale zatím ještě nepublikoval, protože ne všechny funkcionality naslibované v prvních dvou otázkách jsou hotové. První dvě otázky zároveň popisujou pozici, jakou by ta aplikace měla zaujmout. Třetí a další otázky zatím nečtěte - ne všechno je tam momentálně úplná pravda (třeba zpracování i/o chyb při dumpu diskety).

rombor píše:
Ešte by som ocenil, iba kvôli "User friendly" pohodlnosti, keby bolo možné v zozname súborov zobraziť kontextové menu so zodpovedajúcimi operáciami, ktoré možno na danom súbore/položke vykonať.
Kontextové menu bude jedné z příštích verzí týkajících se výhradně File Manageru :-)
rombor píše:
A určite by boli fajn aj tooltipy na ikonkách v toolbare. Fakt som na prvý pohľad nevedel identifikovať, čo kliknutie na dané ikonky spôsobí.
A ešte jedna dizajnová poznámka. Zoznam súborov by mohol mať nejaké odsadenie od ľavého/pravého okraja okna. Názvy súborov sú "nalepené" na ľavý okraj a nevyzerá to dobre.
Ok, máš to mít ve verzi 1.3.1 :-)
Jinak, dal jsem tě do Credits, protože díky tobě jsem se začal zajímat o problematiku převodu MDOSových disket do PC a následně o různé formáty jako takové. Takže pokud z té aplikace bude za pár let něco většího, tak jsi byl u toho ;-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.01.2017, 10:02 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
rombor píše:
tomascz píše:
Jinak, dal jsem tě do Credits, protože díky tobě jsem se začal zajímat o problematiku převodu MDOSových disket do PC a následně o různé formáty jako takové. Takže pokud z té aplikace bude za pár let něco většího, tak jsi byl u toho ;-)
Nuž, pravdu povediac, vôbec si nevybavujem, v čom som ti pomohol... :?: ;) A ani ten odkazovaný článok nie je mojim dielom. Takže mám pochybnosti, či do Credits vôbec patrím. ;-)
To bylo nějak v roce 2014 a taky už si to přesně nepamatuju, ale musel jsi mít zásadní vliv (přímý nebo nepřímý) na tehdá vznikající článek, který jsem odkazoval. Z akademického působení mám tak nějak vžito, že kdo přispěje, toho přičmárnu ke spoluautorství :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.02.2017, 14:25 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Tak teda tím MS-DOSem se to rozsekalo víc než jsem doufal - proto téměř ryze bugfixová verze 1.3.1, kde
- opraveny pro Spectrum v dialogu Format Cylinders volby "Expand to..." (hezky česky řečeno...)
- opraveno škrtátko "Report on low-level formatting" v dialogu Format Cylinders když zrovna přepnuto na Track Map
- opraveno importování nestandardních souborů do TRDOSu
- opraveno načítání image, který nemá příponu
- opraveny krátké názvy importovaných souborů MS-DOSu (aneb "mezera" [0x20] se vloudila...)
- přidáno odsazení TRDOSových souborů od levého okraje File Manageru
- přidány popisky k jednotlivým příkazům a ikonám (opravdu to je s nima hezčí, děkuji RomBorovi)
- opravena volitelnost přidat clustery do FATky v dialogu Format Cylinders
- upraveno při-/odformátování cylindrů aby nepřetečeny/nepodtečeny limity FAT12/16/32
- opravena kolize klávesových zkratek TRDOSu a File Manageru
- opraveno zavření ZX obrazovky Screen$ po zavření pásky
- opraven crash po nesprávném naformátování bootu během vytváření nového image
- opraveno refreshnutí modu velkých ikon File Manageru po přejmenování některého souboru
- opraveno přejmenování souborů MDOSu a TRDOSu v modu report
- opraveny maličkosti ve FAT32
- opraveno zobrazení pevných disků v Track Map
- opraveno klasifikování sektorů "za" FAT tabulkou jako "potenciálně volné"

Jinak k mému zklamání je import/export větších souborů MS-DOSu poměrně pomalý na mém retro stroji - na to se kouknu v nejbližší době a trochu to zoptimalizuju (využívám existujících rutin původně určených jen pro MDOS/TRDOS). Takže to celé i nadále zůstává ve stavu "experimental", ale aspoň už to není tak zavšivený ;-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.03.2017, 10:46 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Při deštivém sobotním dopoledni dávám k dobru verzi 1.3.2, kde jako hlavní modifikace:
- optimalizován přenos souborů do/z aplikace
- zrychlena spolupráce se všemi typy imagů (zakládání/načítání/formátování)
ale také nějaké drobnosti:
- opraveno označování sektorů jako "dirty"
- opraveno vytváření 128-bajtových sektorů ve formátu DSK
- opraveno zpracování vícesektorových clusterů v MS-DOSu při získávání "stezky" souboru (abych se přidržel terminologie George K.)
- opraveno vykreslování Track Map
- opraveno importování více souborů TRDOSu (a tím opraven i formát SCL)
- přidána volba otevřít strukturovaný image jako surové sektory (motivace: DSK soubor v tomto vláknu)
To by tedy měly být snad už definitivně poslední bugfixy po zemětřesení architektury ve verzi 1.3, takže teď vstříc novým funkcím. Enjoy :-) Btw, MS-DOS nadále zůstává ve stavu "experimental", protože se mi stále nedaří rozchodit formát DMF - snad se to brzy podaří rozlousknout.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.03.2017, 10:18 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Páteční verze 1.3.3, kde

- opraveno kontinuální alokování cylindrů u raw image (nejde nechat nenaformátovaný cylindr "uprostřed" raw image)
- opravena chyba 183 při přepisování existujícího image
- opraveno zpracování nedostupných sektorů při (od)formátování
- opravena defragmentace TRDOSu
- upraven dialog Dump aby správně rozpoznány a dumpnuty jednostranné image
- přidána tlačítka výběru souborů v dialogu Compare Files
- přidána podpora pro "standardní" DSK (v dialogu lze zvolit mezi standardem a Revizí 5)

U *.DSK dvě velká pozor: (1) Zatím nepodporuju i/o chyby v sektorech (např. u copy-protected disket). Jediné známé, co zatím spolehlivě dumpnete, je ZX603, které je bez i/o chyb (i/o chybám bych se rád pověnoval v následující verzi). (2) V emulátoru Fuse neotevřete standardní DSK image, které obsahují různě dlouhé stopy (např. neotevřete tento +3 image, který ve SpecEmu nebo Spinu v pohodě běží - připravil jsem ho svou aplikací a ručně v něm upravil stavové registry řadiče podle jeho předlohy v Revizi 5). Autory emulátoru Fuse jsem kontaktoval o nápravu.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.05.2017, 16:40 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Se třítýdenním zpožděním oproti plánu dávám k dobru (našlápnutou) verzi 1.3.4, která se zaměřuje na vadné sektory a jejich reprodukci na reálné floppy mechanice. Zatím neumím reprodukovat všechny chyby (resp. copy-protection fígle - od toho tu je např. SamDisk), ale umím tři nejčastější (podle frekvence výskytu v první polovině Spectrum +3 imagů postahovaných z World of Spectrum). Podpora pro další chyby bude postupně doplňována v nových verzích (snad tedy - díky existenci SamDisku to není priorita, ale nějakou robustní podporu už bylo zapotřebí přidělat). Děkuji tímto Simonu Owenovi (tvůrci SamDisku) za podporu při přípravě této verze FIE.

- opraveno sousloví "cannot write to source track" během dumpování (to jste se museli bát, co? :-) )
- opraveno drobné leakování v přístupu k floppy mechanice
- opraven formát DSK (motivace: Arctic Fox, DB1 Plus Three Disc Backup Utility, Discology +3, Gemini Wing,...)
- upraven max.počet souborů v pásce na 2048 (motivace: Astro Marine Corps)
- upraven export/import Spectrum souborů aby sjednoceny typy přenášených souborů napříč platformami
- upravena formátovací sekvence pro floppy mechaniku
- další drobné opravy a úpravy
- přidáno zobrazení chybných sektorů v Mapě stop (podmenu Bad Sectors)
- přidána nastavení floppy mechaniky (dialog)
- přidána podpora akceptování a reprodukce chyb sektorů: Deleted DAM, CRC Error a Data Error
- přidána podpora pro duplicitní ID sektorů (motivace: The Untouchables)
- přidána podpora reprodukce sektorů dlouhých 8kB na 2DD disketě (motivace: Extreme, The New Zealand Story)
- přidána možnost náhodné hodnoty výplně sektorů při dumpování neznámého image (tlačítko)
- lehce refaktorován dialog Dump to Destination

V příští verzi bych rád zautomatizoval určování parametrů pro reprodukci CRC chyb. Když zkusíte dumpnout např. Untouchables na disketu pomocí SamDisku, tak některé CRC chyby nejsou zachovány (tj. vadný sektor je na disketu zapsán jako ok sektor) - to proto, že Simon Owen do SamDisku napevno zadrátoval nějaké průměrné hodnoty, které dobře fungují na některých mechanikách, ale u jiných nemusí fungovat úplně spolehlivě (např. na té mé). Já bych rád tyto hodnoty určoval na "per-drive" bázi a tím předešel nespolehlivé reprodukci CRC chyb a o svůj postup se se Simonem na oplátku podělil.
Když jsem si procházel ony +3 diskety na World of Spectrum a koukal, jaké typy chyb tvůrci zárměrně vyrobili, aby svoje programy ochránili před kopírováním, tak z některých mi bylo opravdu poměrně úzko. Obzvlášť z jedné, která je hodně tvrdá, hodně zákeřná a prakticky neodhalitelná, a kterou zatím bohužel neumím reprodukovat, takže tu o ní nebudu psát. Ale až se jí naučím, si piště, že se tu pochlubím ;-)
S čím se ale pochlubím už teď je, že jsem sehnal a dumpnul jednu z absolutních rarit - Leo: Žhavá čísla (na první disketě jsou dva vadné, ale naštěstí prázdné sektory; na druhé disketě je jeden vadný, ale bohužel neprázdný sektor).
Ejnoy.


Přílohy:
leo.jpg
leo.jpg [ 24.57 KiB | Zobrazeno 30157 krát ]

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.06.2017, 09:12 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Verze 1.3.5, jejímž hlavním přínosem jsou opravy chyb imagů zavlečených během refaktoringu ve verzi 1.3.3 (vypadl například poměrně důležitý řádek označující raw image jako "dirty"; mohli jste si tedy do raw image naimportovat co jste chtěli, ale výsledek nešel uložit - image nebyl označený jako modifikovaný a nebylo tedy co ukládat; toto se netýkalo image DSK a floppy mechaniky - ty fungovaly jak měly). Zde je tedy souhrn úprav v této verzi:

- opraveno označování sektorů raw image jako "dirty"
- opraveno odformátování DSK (pouze kosmetická úprava)
- přidáno automatické určení latencí mechaniky (první experimentální verze - zatím jsem další možnosti nestačil prodiskutovat se Simonem Owenem)
- přidány základní webové stránky dostupné z menu Help

V následující verzi 1.3.6 bych rád dodělal drobnosti, které jsem nestihl v této verzi (kvůli chybě v raw-imagi jsem verzi 1.3.5 chtěl mít zveřejněnou co nejdřív). Ve verzi 1.4 bych se vrhnul na systém CP/M, od kterého je existující MS-DOS odvozen - jeho implementace by proto nemusela být tak náročná.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.09.2017, 11:59 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Pomalu a rozvážně jsem dospěl k verzi 1.3.6, ve které jsem se (opět) zaměřil na přístup k flopce a reprodukci copy-protection schémat na flopce. Tuto verzi jsem tedy (opět) připravil díky úzké spolupráci se Simonem Owenem, jemuž tímto velice děkuji za cenné poznatky, o které se se mnou podělil. Z této verze mám zatím asi nejlepší pocit, protože jsem objevil (a opravil) několik dalších chyb, a přidal poměrně dost nových a ověřených funkcionalit. Ta z posledních větších funkcionalit předtím než půjdu do opensource (snad na začátku roku 2018) ale zatím chybí - naimplementování souborových systémů CP/M (nebo Disciple - obojí je v plánu, ale o pořadí jsem se zatím nerozhodl).
Zde je tedy tradiční changelog:

- opraveno ohlášení neexportovatelnosti souboru (děkuji Misticovi)
- opravena krokovací rychlost (Stepping speed) u mechaniky MDOSu
- opravena needitovatelnost číselných hodnot v bootu TRDOSu (a zajištěno, aby se to už neopakovalo)
- opraveny funkce MS-DOSu
- upraveno formátování raw image (třeba *.IMA) - nyní rychlejší/robustnější
- upravena formátovací sekvence floppky
- přidána zavíratelnost pásky tlačítkem X; webovou stránku jde teď zavřít Ctrl+F4
- přidáno reportování o chybách během dumpu (HTML)
- přidána možnost obnovy vadného sektoru (oprava CRC součtu, nebo vyplnění zástupným obsahem - děkuji Misticovi za nápad a vizte obrázek dole)
- přidána podpora pro i/o chyby "end of cylinder", "missing address mark" a "missing DAM"
- přidána verifikovatelnost dat zapsaných na disketu, včetně datových chyb (defaultně vypnuto, ale může se občas hodit)
- odstraněno ruční zadávání čísla prvního sektoru na stopě raw image (třeba *.IMA) - dá se vždy odvodit automaticky

Mistic dále informoval o problémech s exportem souborů pomocí drag&drop na Win8.1 (a možná vyšších). Zatím jsem neměl tu možnost vyzkoušet, ale v brzké době se na to podívám - nedávno jsem si totiž pořídil repasovaný stroj, kde jsem zprovoznil Win10 a nasypal poslední Visual Studio Community. Teprve si na ten stroj zvykám (předchozí notebook přeci jen sloužil deset let a člověk si hodně zvyknul na jeho rozložení klávesnice), což určitě přispěje ke zpoždění nadcházející verze 1.3.7, která by měla být poslední v řadě 1.3.x :-)


Přílohy:
dlg.png
dlg.png [ 8.62 KiB | Zobrazeno 27665 krát ]

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.09.2017, 19:05 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Omlouvám se, jedna drobná vada na funkčnosti - opraveno ve verzi 1.3.6.1, ať dnes můžu klidně spát.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 22.10.2017, 11:05 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Tak, je po volbách a snad někomu přijde vhod na spravení si chuti verze 1.3.7 (můj web/Uložto). V této verzi jsem se nezaměřil na jeden konkrétní problém, ale bral jsem problémy tak jak mi přicházely pod ruku buď proto, že to byla chyba v programu, nebo protože to byla fíčura, kterou jsem zrovna potřeboval využít a v programu chyběla. Asi nejzásadnější novou funkcionalitou je "záplatování" disket a imagů, kterou jsem zatím v jiných aplikacích neviděl a kterou jsem využil na vydolování dat hry King's Quest 4. Žádná z mých dvou disketovek nebyla schopná disketu přečíst bez chyb, ale chyby ve výsledných imagích se naštěstí nepřekrývaly (musel jsem ale sáhodlouze opakovat čtení tlačítkem Retry). Image pak stačilo vhodně zkombinovat (jeden záplatovat druhým), aby výsledek byl funkční. Stejný postup bych zkusil zopakovat na Leo Žhavá čísla až budu znova v kanclu, kde mám k dispozici třetí mechaniku (moje dvě vadnou disketu bohužel nepřečtou ať mačkám Retry sebevíc). Snad se mi hru tímto způsobem podaří také zachránit.
Zde je tedy tradiční changelog:

- opraveno mazaní adresáře MS-DOSu, který na disku zaujímá dva a více clusterů
- opravena robustnost TRDOSu a MS-DOSu když jejich klíčové sektory nenalezeny
- přidáno nastavení "Motor off" a "Relative seeking" do dialogu floppky (proč)
- přidána do všech DOSů možnost procházet/editovat hexa dump vybraného souboru
- přidán příkaz File Manager -> Selection -> Properties
- přidáno nastavení ignorovat položky "dot" a "dotdot" MS-DOSu (protože minimálně "dot" se tu moc často nevyužije...)
- přidána funkce "záplatování" diskety/image diskety (Image -> Apply patch); k čemu a jak
- přidáno on-line testování aktuálnosti aplikace (Check for updates)
- opraven osmibajtový memory leak v TDI.DLL; další leaky Visual Studio nehlásí ať dělám co dělám 8-)
- aktualizovány časté otázky
- otestováno a přizpůsobeno na Win 10 (na Win 8 nadále neotestováno)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.11.2017, 11:40 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Rychle dávám k dobru verzi 1.3.7.1 (můj web/Uložto), kde jsem opravil jednu zásadní chybu ve formátování Raw Image, díky které šla aplikace k zemi. Za perné chvilky, které jste s aplikací mohli mít se tímto omlouvám :-) Binárka je o celých 6kB větší, protože obsahuje nový DISCiPLE GDOS, který je teprve cca ze 70 % hotov, takže je potlačen aby v aplikaci nestrašil nedodělaný. Tak snad konečně teď enjoy :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.02.2018, 10:02 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Tak, po relativně dlouhé době jsem doiteroval k verzi 1.4 (Uložto, Hyperlink), jejímž hlavním přínosem je podpora GDOSu a jeho dedikovaného image MGT. Přestože vydávám s poměrně dlouhým odstupem od předchozí verze, můžu s poměrně klidným svědomím konstatovat, že implementování nového DOSu je záležitost vzásadě dvou víkendů, i když samozřejmě hodně záleží na komplexnosti daného DOSu :-) Zpoždění jsem nabral především bugfixováním stávajících funkcionalit (jakkoliv jsem doufal, že už je vše opraveno, nebylo) a neodkladnými pracovními povinnostmi (pracoval jsem i o Štědrém dnu z domova, takže volného času skutečně nebylo mnoho).

Když jsem se rozhodoval, jestli jako další DOS naimplementovat CP/M, nebo GDOS, nakonec jsem se rozhodl pro GDOS - jednak protože to naoko vypadalo jednodušší (vizte dva víkendy), a druhak protože svou implementaci CP/M bych neměl kde otestovat (GDOS podporuje prakticky každý mainstreamový emulátor ZX Spectra). Záhy se tato volba ukázala jako správná - především proto, že vedla ke zobecnení postupu získávání dat ze souborových sektorů (zatímco TRDOS občas ukládá svá specifická data "za" oficiální data, GDOS občas ukládá svá specifická data "před" oficiální data), což lehkou oklikou vedlo k objevení chyby ve vyplňování volného místa na discích TRDOSu (mimo další dvě chyby, zavlečené v posledních dvou verzích řady 1.3.x - tímto se omlouvám za jeho mizernou použitelnost!).

Zde je tedy tradiční changelog:

- přepracováno schéma informování o velikosti souboru (a tím zároveň opraveno vyplnění volného místa na disku TRDOSu)
- přidána podpora pro disky GDOSu (ale UniDOS momentálně není podporován)
- přidána podpora pro image MGT, upravena podpora pro ostatní raw image
- rozšířeny exportní informace souboru TRDOSu (motivace: Bobby Carrot)
- opraveno mazání v hexa editoru když obsah vybrán "od konce k začátku"
- opraveno otevírání read-only image (např. z CD-ROMu)
- opraveno označování sektorů TRDOSu jako "dirty"
- opraveno exportování/importování souborů TRDOSu (za toto se omlouvám nejvíc! :-/ )
- opravena stisknutelnost tlačítka s výpustkou v PropertyGridu
- drobné úpravy ve FAQ

GDOS jsem v appce označil jako ve fázi "experimental" - to proto, že jsem se nějak hloubějš nazajímal o soubory typu "Microdrive cartridge" (MDRV) a OpenType (nenašel jsem je na žádném imagi).

V následujících týdnech bych rád všechny zdrojáky překlopil z češtiny do angličtiny a vyhrnul je jako opensource - rozhodnul jsem se tak poměrně dávno a to hned ze dvou důvodů: (1) když udělám chybu, musíte čekat než vydám opravnou verzi, a (2) jsem absolutně nepolíbený jinými platformami než ZX Spectrem a MS-DOSem a nemám čas se je naučit. Motivací je pro mě především druhý bod. Jelikož jsem na aplikaci dělal zhruba dva a půl roku (s drobnými přestávkami) a obsahuje poměrně užitečné funkce (na které jsem pyšný), nerad bych, aby po vydání své poslední verze ihned zapadla. Tím neříkám, že toto je poslední verze, mám v plánu ještě úpravy Track Mapy a zlidštění File Manageru :-) Momentální prioritou je ale zveřejnění zdrojového kodu. Stále váhám mezi SVN a Gitem (osobně bych preferoval SVN, protože ho znám, ale v jiném vlákně před několika měsíci byly lepší ohlasy a větší zájem o Git). Takže ještě uvidíme. :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.03.2018, 14:14 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Hlavní část (.EXE) jsem úspěšně přeložil do angličtiny a pro jistotu dvakrát skouknul, že vše je přeloženo jak má být. Pak jsem aplikaci prostestoval horem dolem (pod Windowx XP, 7 a 10) a objevil jsem tu drobnou chybku, tu hrubší chybu (a jednu hrubou chybu MS-DOSu, za kterou jsem se za trest vytahal za kotletky). Drtivá většina chybek a chyb nebyla zavlečena překladem, ale existovala od minulých verzí. Troufám si proto tvrdit, že kompletní revize kódu pomohla aplikaci se stát naproto (nesmrtelnou...) bezpečně použitelnou a neshoditelnou :-)
Bohužel doprovodné knihovny (.DLL) jsem zatím nepřeložil. Sice toho nezbývá mnoho, ale taky bohužel není mnoho volného času, takže vydání verze 1.4.1 (Uložto, Hyperlink) dostalo prioritu před dokončením překladu, abyste nečekali na opravnou verzi dlouho. Copyright tedy nadále zůstává a bude prakticky jistojistě odstraněn v následující verzi 1.4.2.
Zde je tedy tradiční changelog:

- opraveno zahrnování "vynechaných" (Skipped) sektorů do statistiky stop (Track Map → Helpers → Statistics)
- opraveno přerušení automatického určení latence FDD řadiče a jeho zápisu (tlačítkem Cancel)
- opraveno přerušení odstraňování dlouhých názvů MS-DOSu (tlačítkem Cancel)
- opraveno odstraňování dlouhých názvů MS-DOSu nad write-protected imagem
- opraveno vyplňování volných adresářových položek MS-DOSu
- přidáno rekurentní vyplňování volného místa v podadresářích (koncové sektory souborů a volné položky v podadresářích)
- změněno vyplnění volných položek MDOSu, TR-DOSu a GDOSu - nově nevyplňován bajt určující jejich volnost (doposud byl záměr vyplňovat i ten - což nedávalo smysl)
- opraveno označování sektorů MS-DOSu jako "dirty"
- opraveno importování souborů GDOSu s nulovou délkou; nedohledal jsem, že by GDOS takové soubory podporoval, ale přidáno a opraveno v rámci možnosti tweaknout souborový systém :-)
- opraveno zavření aplikace (tlačítkem "X"), ve které modifikována pouze páska, nikoliv disketa
- opraveno importování souborů napříč ZX platformami (konkrétně přepisování souborů se stejným jménem)
- opraveno adresování sektorů GDOSu, když formát image není 80x10 (ale je třeba 27x10)
- opraveno vytváření a inicializace image MS-DOSu (ono vytahání za kotletky)
- přidáno tlačítko Update boot sector do dialogů formátování/odformátování (update bootu byl doposud automaticky s FATkou)
- přidán dotaz na dumpnutí cylindrů, které jsou mimo oficiální formát (platí pouze při převodu floppy do nějakého raw image); děkuji Solarisovi104 za nápad :-)
- přidána možnost nastavit defaultní atributy importovaným souborům MDOSu (nejsou-li k dispozici importní atributy)

No, jinak dlouho jsem plánoval změnu názvu aplikace a přemýšlel nad novým jménem, pod kterým by byla dostupná na Githubu (nakonec tedy Git vyhrál nad SVN, neb se ho chci naučit). Po několika večerech dumání před spaním jsem se rozhodl pro zvučnější

Real and Imaginary Disk Editor

Fajn je, že nový název se dá zdrcnout i do poměrně dobré zkratky

RIDE :-)

Takže enjoy první vydání aplikace pod novým názvem (ovšem se starým číslováním, takže teď jsme u verze 1.4.1, nikoliv 1.0).
Do konce března dopřekládám obě knihovny (*.DLL), uploadnu na Github a půjdu na několik měsíců od toho (aby mi vývoj této aplikace začal chybět - momentálně mi totiž nechybí a necítím u toho to, co bych rád cítil u volnočasového projektu).
Tedy "stay tuned" do nadcházející open-source verze 1.4.2 :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.04.2018, 18:15 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Tak, přeci jen drobná chybka nastala - přetečení buffru při sestavování textové zprávy při formátování stop na floppce (zprávu jsem rozšířil, aby byla deskriptivnější, a neuvědomil si, že se tímto nevejde do původního buffru):
Kód:
static BYTE __reportSectorVerificationError__(RCPhysicalAddress chs){
    TCHAR buf[100],tmp[30]; // <-- 100 je málo :-(
    ::wsprintf( buf,
                _T("Track %d verification failed for sector with %s. (For copy-protected schemes, simply retrying usually helps.)"),
                chs.GetTrackNumber(2),
                chs.sectorId.ToString(tmp)
            );
    return TUtils::AbortRetryIgnore( buf, ::GetLastError(), MB_DEFBUTTON2 );
}
Ujistil jsem se, že podobný nešvar se neděje i jinde - neděje :-)
Takže zde dávám k dobru verzi 1.4.2 (Uložto, Hyperlink) s do angličtiny přeloženou knihovnou Tdi.dll (a zároveň lehce refaktorovanou, takže proto to zmiňuju). Tdi.dll je natolik malé, že je dost nepravděpodobné, že by se tam zavlekla nějaká chyba během překladu.
Zde tedy tradiční changelog:

- přidána lokální "nápověda" (vpodstatě jen odkazy na v daném kontextu relevantní FAQ, např. při vytváření nového image - dostupné přes "Need help?" ve vybraných dialozích)
- přidán přepínač Allow zero-length files pro soubory GDOSu, podobně jako tomu je u TR-DOSu
- přidán návrh zobrazit FAQ při prvním spuštění aplikace
- opravena verifikace stop formátovaných na floppce (ono přetečení buffru)
- aktualizovány online FAQ

Copyright tedy nadále zůstává. V průběhu tohoto týdne bych chtěl dokončit překlad PropGrid.dll a v průběhu následujícího týdne uploadnout na Git (s vaší pomocí).

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 224 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz