OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 24.04.2024, 03:13

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 28.11.2023, 00:37 
Offline
Prvnička

Registrován: 24.11.2023, 18:32
Příspěvky: 20
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Zdravím přátele historických počítačů IQ151, C2717 Zbrojováček, PC16NB Honza a jejich sítí FELNET a FELAN. Bylo nebylo, před dávnými časy jsem se jako čerstvý inženýr podílel na vývoji uvedených sítí. Trochu s překvapením zjišťuji, že jako fanoušci historické techniky se těmto tématům stále ještě očas věnujete. Ve vašich znalostech ale pozoruji určité mezery :) . Pokusíme se je trochu zaplnit.

Kolegům i mně zbylo v hlubinách skříní a sklepů ještě pár disket a dokumentace. Něco z těchto pokladů je nyní zveřejněno na https://mib.mbily.eu/historie/ . Naleznete tam i některé zdrojové kódy, další ještě postupně přibydou. Víme v tuto chvíli, že se ale nedochovalo úplně vše.

Materiály k IQ151 a FELNETu mám na původních osmipalcových disketách v CP/M formátu. Celkem cca 40 snad čitelných disket. Zhruba tuším, co je na disketách uloženo a předpokládám, že většinu věcí vztahujících se tematicky k IQ151 a FELNETu by bylo možné se souhlasem autorů publikovat. Nemám ale k dispozici techniku k jejich přečtení. Našel by se prosím nějaký dobrovolník, který má funkční techniku vhodnou pro jejich čtení a převod na nějaká soudobá media? Ať už v podobě souborů nebo alespoň obrazů disket. A ideálně z Prahy nebo středních Čech. Děkuji.

Za autorské týmy obou sítí, Martin Bílý


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.11.2023, 19:59 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 787
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 98 times
Pokud jde o přechroupání 8“ disket tak u SAPI-1 mám dvě japonské 8“ DS DD mechaniky v provozu a taktéž mohu stáhnout přes PC. Aneb mohu udělat dva typy obrazů tak vyseparovat soubory.

Problém bude spíše jak dopravit aneb jsem kousek od Brna … jak to znám tak na druhém konci republiky než diskety.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.11.2023, 20:26 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 787
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 98 times
Ještě dodatek …

Modul SERI se dochoval a je zdokumentovaný a i s EPROM… jen mu někdo ucvakl kabel.

Co jsem se díval na ty diskety … tak OPUS není moc spolehlivá disketa … to s bulharskými IZOT mám lepší zkušenosti … dost záleží, jak a kde byli skladované … blbé je pokut se začne rozpadat médium, vypadá to jakoby zaschlá kapka vody na skle či médium je takové flekaté. Ale jo zatím jsem přečetl většinu 8“ disket.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.11.2023, 21:03 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 996
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 490 times
Budu objednávat nějaké desky v JLCPCB, k SERI mám schéma i desku v EAGLE, tak můžu zkusit, pokud by byl nějaký zájem, 5 kousků objednat. Krabičku na moduly mán namalovanou, vytisknout jí taky není problém.

Petr


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.11.2023, 00:13 
Offline
Prvnička

Registrován: 24.11.2023, 18:32
Příspěvky: 20
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
EC1045.01 píše:
Pokud jde o přechroupání 8“ disket tak u SAPI-1 mám dvě japonské 8“ DS DD mechaniky v provozu a taktéž mohu stáhnout přes PC. Aneb mohu udělat dva typy obrazů tak vyseparovat soubory.

Děkuji za nabídku přečtení disket. Šlapanice jsou sice trochu dál od Prahy, ale kdo ví? Já teď budu v klidu nějakou dobu vyčkávat, zda se objeví ještě někdo další. Pak zabodnu odpichovátko do mapy, odměřím vzdálenosti a někoho oslovím. V každém případě jste nyní na prvním místě mého seznamu.

Ty diskety během let neprošly nějak extrémními podmínkami. Spolu s nimi jsem měl uložené i o trochu mladší diskety 5,25" DD i HD, z nichž většinu jsem nyní bez problémů přečetl. Provedl jsem teď namátkovou vizuální kontrolu OPUSů, dopadla dobře.

EC1045.01 píše:
Modul SERI se dochoval a je zdokumentovaný a i s EPROM… jen mu někdo ucvakl kabel.

Pokud jde o kartu SERI, tak jsem asi nikdy nedržel v ruce novoborské provedení. Na FELu jsme zpočátku ani nepředpokládali, že dojde k hromadné profesionální výrobě. A tak jsme si výrobu karet pro naše učebny zajistili u Železničního stavitelství. Ve výzkumné zprávě je povídání i o původně zamýšlené celkové architektuře s propojením kartami PARI na nadřazený počítač SMEP. To se ale kvůli nízké spolehlivosti toho konkrétního kusu počítače vlastně nikdy nerealizovalo. Vaše schema SERI můžete porovnat s tím ze zprávy. Je i možné, že si Nový Bor udělal nějaké změny.

A když už jsem se rozepsal: Na Vašem webu jsem zahlédl tichou výtku na nestandardní rychlost sítě. Ono to bylo tak, že kolegové hardweráři do té doby jednak neměli zkušenosti s obvodem SIO a také nebylo úplně jasné, jak kvalitní bude realizovaná kabeláž. Na jaké vzdálenosti a přenosové rychlosti bude možné jít. Další neznámou bylo použití SIO v režimu blokového přenosu HDLC a programová obsluha obvodu SIO v tomto režimu.
V našem provedení sítě nebyl generátor hodin na síťové kartě. Šlo o samostatný modul (krabičku), a rychlost se dala relativně snadno měnit. No a za pomoci osciloskopu se pak vybrala nějaká rychlost poskytující rezervu pro výrobu dostatečně hranatých obdélníků i za zhoršených podmínek.

Další problém spočíval v samotném IQ151, jeho základním modelu, který jsme na FEL měli. Byl tam velmi nešťastně udělaný refresh dynamických pamětí. Jednak cyklus obnovy nebyl rozprostřený v čase, a zároveň se refresh prováděl mnohem méně často, než povolovaly katalogové parametry pamětí. Pravděpodobně to bylo také příčinou častého "zamrzání" tohoto modelu.
Kvůli té obnově celé RAM v jeden okamžik velmi často nebylo možné dovést do konce přenosy dat jak s disketovým řadičem, tak se síťovou kartou. Počítač se během refreshe vlastně zastavil a nedokázal plynule pokračovat v dodávce nebo odběru dat z rozběhnutého přenosu. Kolegové technici kvůli tomu strávili hodně času návrhem a předrátováním základní desky pro správně prováděný refresh. Vpodstatě sami na koleně upgradovali na model G.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.11.2023, 09:15 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 581
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 91 times
Super že se něco ve sklepích našlo, před pár lety jsem od Vás na katedře vymámil pár dochovaných textových souborů a výzkumné zprávy.

Co se týče SW tak jsem získal již dříve pár disket pro FELNET pro IQ151 tak jednu pro Zbrojováček .

dochovaný SW Zbrojováček:
ARCH.COM
ASM.COM
DDT.COM
DUPSD.COM
EDIT.COM
EDIT.HLP
ERAQ.COM
FELNET.COM
FELNET.KNF
FELNET.SBI
FORMAT.COM
MAP.COM
PASC.COM
PASC.ERR
PASFM.COM
PIP.COM
PRI.COM
PRIC.COM
STAT.COM
SUBMIT.COM
SYSGEN.COM
X7
XSUB.COM
ZBCCPM
ZBSCPM

IQ151:
BASIC.COM
CREF.COM
DBASIC.COM
DBASIC.MAN
DUMP.COM
DUPSD.COM
ED.COM
EDIT32.COM
EDIT32.HLP
EDIT64.COM
EDIT64.HLP
FELNET.COM
FELNET.KNF
FORLIB.LIB
FRMIQ.COM
HAD.B32
HAD.B64
KAREL.COM
L80.COM
LIB.COM
LOAD.COM
M80.COM
MAP.COM
PASC.COM
PASC.ERR
PASFM.COM
PASG.COM
PIP.COM
PRI.COM
PRIC.COM
PW.COM
SLAP.COM
STAT-B.COM
STAT.COM
SUBMIT.COM
SYSGEN.COM
TEST.TST
TSTLPT.COM
TSTRAM.COM
XSUB.COM
ZKS.COM

Pascal se dochoval ve verzích 160588 a 271288


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.11.2023, 09:42 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 581
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 91 times
RaceSoft píše:
Budu objednávat nějaké desky v JLCPCB, k SERI mám schéma i desku v EAGLE, tak můžu zkusit, pokud by byl nějaký zájem, 5 kousků objednat. Krabičku na moduly mán namalovanou, vytisknout jí taky není problém.


jenom upozorním na 3 problémové součástky - Z80SIO a linkové obvody 75107 a 75110 a dále:

Dochované schéma z výzkumné zprávy se liší od reálných modulů, EC1045 dělal schéma podle fyzické karty (generátor hodin je přímo na kartě, netřeba externí. K síti je potřeba nejen karty (propojkami nastavené na server/stanice a jejich čísla) ale i vedení zakončené odpory a pokud by to mělo být delší asi i s tím podpůrným zdrojem napětí. Z80SIO jede v paketovém režimu a s PC se s tím bude velmi špatně domlouvat...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.11.2023, 10:42 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2023, 18:37
Příspěvky: 109
Bydliště: Pražák z Prahe, žádná náplava :)
Has thanked: 20 times
Been thanked: 27 times
Někdy v pátek odpoledne jedu z Prahy do Brna na Fenixcon 2023 https://fenixcon.cz/ a doufám, že tam dorazím do 19h večer
V neděli ráno až dopoledne jedu z Brna zpátky do Prahy.

Během Fenixconu jsem pořád v Brně v hotelu Vista (viz odkaz - severní kraj Brna, asi tak Řečkovice/Medlánky, hotel má venkovní parkoviště a MHD relativně nedaleko), jinak jsem takřka pořád v Praze Lhotce poblíž stanice MHD Novodvorská (jsou to 4 zastávky u jedné křižovatky Novodvorská - Zálesí)

Auto jeden balíček disket navíc snadno uveze, takže pokud by někdo toho chtěl využít, tak to může u mě uložit a zase vyzvednout - ať už na cestu tam, nebo zpět, nebo obě. V kolik hodin se přesně pojede nevím a neovlivním, na hotelu se mě dá dovolat nebo doptat, takže pokud by to například někdo ke mě v Praze přivezl, jiný si to v Brně vyzvednul, během soboty přechřoupal a poslal po mě zpět, tak to rád převezu :)

_________________
Spousta věcí chodí líp, když se zapne ...
http://micro-corner.gilhad.cz/, http://8bit.gilhad.cz/ a mnohé další


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.11.2023, 18:56 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 787
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 98 times
Když přijde na věc tak jsem schopen i ochoten po pracovní době zajet vlakem (ČD) na otočku do Prahy, předání by se muselo domluvit buď na nádraží, nebo někde poblíž aneb abych rozumně dojel dom tj. hlavně když následující den půjdu do rachoty. Jinak mimo pracovní den nemám problém si udělat výlet vlakem (ČD) a Praha – Brno to jezdí co hodinu takže není moc co řešit.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.11.2023, 01:05 
Offline
Prvnička

Registrován: 24.11.2023, 18:32
Příspěvky: 20
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Děkuji Gilhad a EC1045.01za laskavé nabídky na přepravu disket. Ale je důvod ke spěchu? Já osobně bych ještě počkal třeba do Vánoc, zda se objeví nabídka někoho z méně častých návštěvníků tohoto fóra, kdo bydlí blíže k Praze. Nebo si chcete pod stromečkem luštit zdrojáky? Nemám problém do Šlapanic dojet autem sám. Nahlédnutím na výpis adresáře diskety už budu i obvykle vědět, zda má smysl se dotyčnou disketou zabývat nebo přejít na další. Přiznávám ale, že při mé pohodlnosti se mi možná nebude chtít v zimních podmínkách vyrazit na naši úžasnou D1 a riskovat tam nějaké případné dobrodružství.

U zveřejňování zdrojáků řeším ještě jednu věc. Já bych rád měl alespoň osobní neformální souhlas se zveřejněním od jednotlivých autorů konkrétních programů. A to je v případě FELNETu složitější, protože jeden ze sw tvůrců již nežije a na jiného zřejmě nemáme přímé spojení. Rád bych zveřejnil i zdrojáky Pascalu přeneseného ze systému AMOS. Trochu tuším, jak kontaktovat mého tehdejšího partnera z MFF UK, který byl pravděpodobně jediným autorem nebo významným spoluautorem kompilátoru i běhové části. No a teprve uvidíme, zda diskety budou dobře čitelné a zda je na nich to, co si myslím že by tam mělo být.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.11.2023, 07:14 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2023, 18:37
Příspěvky: 109
Bydliště: Pražák z Prahe, žádná náplava :)
Has thanked: 20 times
Been thanked: 27 times
Já nespěchám, ale tahle cesta se tu prostě naskytla, na ten Fenixcon (ostatně jako každý rok) prostě jedu s několika lidmi okolo a ten termín je daný a vzít jeden balíček navíc není problém, takže by mě to nic nestálo, proto jsem to nabídnul takhle, kdyby to někomu ušetřilo práci.
Pokud se tento termín nehodí, taky žádný problém a za rok pojedu skoro jistě zase :)

_________________
Spousta věcí chodí líp, když se zapne ...
http://micro-corner.gilhad.cz/, http://8bit.gilhad.cz/ a mnohé další


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.11.2023, 17:05 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10132
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1522 times
mbily píše:
Děkuji Gilhad a EC1045.01za laskavé nabídky na přepravu disket. Ale je důvod ke spěchu? Já osobně bych ještě počkal třeba do Vánoc, zda se objeví nabídka někoho z méně častých návštěvníků tohoto fóra, kdo bydlí blíže k Praze.

ad spěch) to je projev sběratelské vášně, protože tyto nálezy se rovnají pokladu
ad někdo z Prahy) možná by to mohl vyčíst Dex (pokud se nepletu, tak 8mi palcovku a nějaký HW k tomu má), ale musel by stroj nejdříve uvést do provozu, což zabere čas. To, vzhledem k jeho pracovnímu vytížení, by taky moc brzy nebylo.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.11.2023, 18:13 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 386 times
Já jsem ve smutném stavu, kdy zejména 7115 umírají na odcházející optozávory, a hlavně, sice si 8” disketu přečtu či zkopíruju, ale v zásadě to už nikam nepřenesu (není sériák, není PC). V tomhle jsem v poslední době taky využíval služeb Petra (sbnad jediné, co není zálohované, jsou C2715 diskety).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.11.2023, 19:49 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 581
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 91 times
a co Zdeněk H. - Tech story? Jste s ním někdo v kontaktu?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.11.2023, 20:41 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 787
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 98 times
No do Pardubic potřebuji něco vrátit, co mám půjčené na překreslení, pokud bude chtít DEX přečíst ty diskety k C2715 tak to máme už 3 v jednom … na to by už to chtělo celí den. (u ČD jde koupit celodenní celorepubliková jízdenka, aneb si celí den může člověk jezdit s ČD, jak chce … rád jezdím vláčkem … byl jsem vláčkem i s poklady až v Košicích/Prešově … Praha je sranda). Cca týden před mafiánskými svátky (vánoce) mně v rachotě nechtějí aneb povinný výběr dovolené jinak dny pracovního klidu. Je pravda, že na podobné výlety počasí nic moc ale jak „misticjoe“ naznačil POKLAD … jestli se dochovali i zdrojové kódy tak tuplem POKLAD aneb to půjde snadno portovat i na jiné stroje … už jsem se dvakrát pokusil rozdmýchat mutiplatformní sít … skončilo to na tom měkkém …

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz