OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 09:09

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 05.12.2023, 12:13 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 582
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 91 times
bavíme se o rychlostech 10kbit pro Sestyk (Variel) a 100kbit pro Seri (Felnet)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.12.2023, 12:33 
Offline
Kecálek

Registrován: 16.09.2022, 16:24
Příspěvky: 204
Has thanked: 8 times
Been thanked: 36 times
Ja vim, byl to priklad toho co mi spolehlive fungovalo. Nejsem si ted uplne jist, ale v davnych dobach, kdy vzdaleny pristup a WiFi nebyly uplne bezne vec jsem mel z UTPcka udelany prodluzovak na automotive OBD2 diag zasuvku (bylo to opravdu HODNE dlouhe). A na tom jsem honil CAN-BUS (500kbps) a SAE J1850 PWM (stavi se to na RS485 budicich, pravda rychlost je jen 40kbps). Nejlepsi ale bylo, ze jsem omylem tyhle sbernice zapojil ze nebyly na tom UTP v paru :-). A stejne to chodilo. Dluzno dodat, ze CAN i J1850 maji dobre vyresene potvrzovani a detekci chyb. Myslim, ze mi na tom chodila i jednovodicova ISO9141 K-Line (zjednodusene LIN nebo UART s urovnemi 0 a 12V) nekde na 115200 :-). Myslim, ze tomu hodne pomohlo tehdy i kvalitni UTP, ktere bylo skutecne z medi, ne jako ty dnesni po kterych se obcas ani nenalinkuje ethernet :-(.

Pocitacova ucebna z projektu FELu muze byt uplne jine zvire, nez moje "hratky" s auty.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.12.2023, 15:57 
Offline
Prvnička

Registrován: 24.11.2023, 18:32
Příspěvky: 20
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
mhi píše:
a08_199005.pdf str. 12 se mi dole nezobrazi (cerna plocha)

Ten problém nevidím. Celý dokument obsahuje jen stránky se scanovaným textem, bez obrázků.
Otestováno v debianu v programu Atril Document Viewer a v MS Windows 10 s Adobe Reader.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.12.2023, 20:27 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 790
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 132 times
Been thanked: 99 times
l00k píše:
EC1045.01 píše:
UTP kabel je 4x kroucená dvojlinka a RS422/RS485 vyžaduje krocenou dvojlinku, aneb viz zde.

No a zrovna na tom odkazu je napsáno pro RS485: Jako propojovací vodič by měl být použit kroucený vodič - ideální je například využít jeden kroucený pár z běžného kabelu pro počítačové sítě (tzv. UTP kabelu).

Po UTP kabelu chodí 100Mbit po dvou párech a 1Gbit a více po všech 4 párech ale s omezení do cca 100m a na 100Mbit je potřeba min kategorie kabelu 5 (jestli se nepletu). Ten FELNET chodí řádově pomaleji (100kbit), tak nevidí důvod, proč by to nemělo chodit. RS422/485 je až do 1200m ale na této vzdálenosti to bude chodit tak možná max. 9600baud (bit) (tipnul bych si, že jen přímí propoj), aneb čím delší tím pomalejší. Ale pro spoustu věcí je to více než dostatečná rychlost. Kdyby ti ale těch 1200m nestačilo tak s proudovou smyčkou jde jít až na 3400m s rychlostí 9600baud a ještě ti zbude rezerva. Jestli ani to ti nebude stačit tak pak už jen optika … v hodně zarušeném průmyslovém prostředí je občas jednoduší udělat propoj i s délkou pod metr pomocí optiky než řešit rušení do metaliky.

l00k píše:
EC1045.01 píše:
SESTIK má rozhraní RS232C takže jde propojit jen dvě zařízení mezi sebou, takže jen výměna samotného modulu nepomůže, muselo by být ještě nějaké udělátko, co umožní spojit vícero zařízení dohromady.

Ta zjednodušená verze modulu SESTYK9 měla být spíš jako proudová smyčka než jako klasický seriák a měla být HW kompatibilní i s PMD85, poslední dochovaná verze ovládacího SW sítě počítá i s přenosem souborů do PMD85.

Pro PMD-85 vím o 3 tipech sítě tj. ta z VTM galvanicky oddělaná a s vlastním rozhraním na lince, pak dvě verze ala PMD-7x kdy PMD-70 používá TTL s otevřeným kolektorem a funkčně jde o variaci na RS422, PMD-71 používá synchronní RS485 (stanice co vysílá současně po druhém kanálu posílá hodiny … něco se mi plete, že toto řešení je dítko IBM). Modul SESTIT z IQ-151 a to jak úplný tak i ten očesaný je RS232C, takže duť pro sesíťování existovala nějaká aktivní krabička (např. něco v duch té VTM sítě) nebo modul SESTIK musel obsahovat nějaké přizpůsobení pro možnost propojení více strojů


Ještě drobnost … prodloužení sériové linky tj.RS232C pomocí RS422 a na modulech jsou použité pro RS422 korektory RJ45 … takže UTP kabel. Jestli se nepletu tak RS232C je definovaná i pro konektor RJ45 a vůbec bych se nedivil kdy i RS422 a RS485.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.12.2023, 13:18 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 582
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 91 times
no kdyžtak koukám na fotku toho jednoduššího modulu SESTYK tak z něj vedou jen 2 dráty -> RxD a TxD
v krabičkách určitě žádné aktivní prvky nebyly a co jsem zkoumal kód tak ten vždy očekává každý vyslaný bajt hned zpátky na vstupu (i jako kontrola), možná byla použita jen jedna linka (bez hodin) při té malé rychlosti a na vedení byly všechny IQčka "paralerně" - linka měla být podpořena externím zdrojem +-12V


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.12.2023, 20:40 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 790
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 132 times
Been thanked: 99 times
Jestli byl použit modul SESTYT který používá rozhraní RS232C tak jdou propojit mezi sebou jen dvě zařízení a přes to nejede vlak. Jestli je přijatí byte okamžitě odesílá a kabeláž byla zcela pasivní, tak jedině jak to mohlo být zapojeno, bylo do „kruhu“. Pro jednoduchost vezmeme 3 počítače a ty byli zapojené tak že vysílač z prvního stroje je zapojen do přijímače druhého stroje, vysílač z druhého stroje je zapojen do přijímače třetího stroje a vysílač z třetího stroje je zapojen do přijímače prvního stroje. Takže podmínka pro rozhraní RS232C je splněna aneb vždy je jen jeden přijímač a jeden vysílač na lince. To aby se data dostala ke všem strojům v síti tak všechny stoje co nebyly „mluvčím“ tak musely vše opakovat. Stroj co byl „mluvčím“ tak podle všeho očekával data na přijmu a kontroloval je, zda průchodem přes síť nedošlo k chybě. Potom ta krabička měla 3 konektory a to „počítač“ kde byli při signály RxD, GND a TxD, další byl „výstup“ kde byli jen dva signály a to TxD a GND a poslední konektor byl „vstup“ kde byli jen dva signály a to RxD a GND. Nectnost tohoto řešení je v tom že aby sít jala tak musejí být v provozu všechny stroje. V daném případě ale nebylo potřeba žádné externí napájení. To jestli byla linka napájená (extra dát) tak to muselo souviset s tím jak udržet sít v provozu i když je některý stroj v síti vypnutý nebo odpojený. Na signálu TxD co šel z počítače musela být detekce přítomnosti signálu o podle toho se, buď přímo propojil „vstup“ s „výstupem“ nebo TxD z počítače na „výstup“. Na což by stačilo relé a pár diskrétních součástek ale pak ta krabička nemůže být pasivní.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.12.2023, 00:08 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 790
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 132 times
Been thanked: 99 times
Tak přechroupáno cca 50 disket od „mbily“ z čehož byla většina reverzibilních. Úspěšnost čtení velmi vysoká aneb jen pár vadný sektorů a u jedné diskety s programy pro C2717 byla vadná jedna stana diskety.

Co se bude moct pustit do světa je momentálně v režii „mbily“.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.12.2023, 07:53 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 582
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 91 times
Paráda, těším se. Rozhodně stojí ještě za prozkoumání originál obrazy - boot sektory / CP/M systémová oblast. Dále jsem už několikrát úspěšně obnovoval i před lety "smazané soubory".
Nebyla ta disketa pro 2717 nahraná jen z jedné strany? (C2717 to možná uměl ale IQčko oboustranný záznam nikdy nemělo)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.12.2023, 10:11 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 790
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 132 times
Been thanked: 99 times
Diskety jsem stahoval jako obrazy, takže jsou včetně systémových stop a taktéž jde případně obnovit smazané soubory. Ta nečitelná stana diskety byla na reverzibilní disketě, šlo o disketu SCOTCH 740-0. Na disketě bylo příliš mnoho flíčků aneb poškozené médiu. Ani jedna disketa nebyla originál reverzibilní, aneb všechny co byli reverzibilní, tak byli upraveny na reverzibilní diskety. Diskety OPUS mile překvapily.

Co jsem jen tak velmi zběžně nakoukl do zdrojových souborů tak jsou velmi dobře komentované. :god2:

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.12.2023, 14:13 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1210
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 303 times
Been thanked: 306 times
EC1045.01 píše:
..... Ani jedna disketa nebyla originál reverzibilní, aneb všechny co byli reverzibilní, tak byli upraveny na reverzibilní diskety. ....

Nevěděl jsem co ten termínus reverzibilní znamená.
Možná někdo taky neví, tak zde je poučení:
Příloha:
reverzibilní diskety.jpg
reverzibilní diskety.jpg [ 125.04 KiB | Zobrazeno 1532 krát ]

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.12.2023, 15:33 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
Příloha:
OmsjVdy.jpg
OmsjVdy.jpg [ 56.14 KiB | Zobrazeno 1518 krát ]

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.12.2023, 20:27 
Offline
Prvnička

Registrován: 24.11.2023, 18:32
Příspěvky: 20
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Děkuji kolegovi EC1045.01 za vlídné přijetí v jeho počítačovém doupěti a technickou pomoc s přečtením historických 8" disket. Poděkování patří i jeho mamince za dobrý oběd a vzpomínání na staré časy sálových počítačů.

Disketami se postupně probírám a dešifruji, co jsme to tenkrát společně s kolegy všechno dělali. První část, pro vás asi nejzajímavější, jsem již vylovil, odbahnil, vyleštil a umístil na https://mib.mbily.eu/historie/. Zdrojové kódy jsou ve většině případů tvořeny kombinací asembleru (často v notaci pro Z80) a FEL Pascalu. Další části budou následovat. Pokusím se posléze kontaktovat i lidi od tehdejšího AMOSu z MFF UK a domluvit s nimi zveřejnění jejich Pascalu přeneseného pod CP/M. Obdobně mám zřejmě i jejich přenesený Basic, to už jsem si vůbec nepamatoval...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.12.2023, 21:55 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 582
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 91 times
Děkujeme za vánoční dárečky pro IQ151,
zkusil jsem přeložit moderním assemblerem (ASW) zdrojový kód monitoru a pak zdrojový kód rozšíření CPM BIOS a po pár úpravách jsem dostal pěkně přeložený originální kód, prošly dokonce i podmíněné překlady.
ASW je trošku potvora a používá & a && místo AND (logické či binární - obdobně pro OR a SHR/SHL), dále byl znak @ v návěští (což se mu taky nelíbí) a taky M80 bere jen prvních 6 písmen návěští kdežto moderní assembler všechny, takže to bylo potřeba sjednotit a pak jen porovnat výsledek s epromkama :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.12.2023, 13:00 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 582
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 91 times
jelikož se nedochovaly programy TSTRAM a TSTRAM01 z pokladů, tak jsem je v emulátoru přeložil a zkusil
TSTRAM projede krásně RAM i VideoRAM a napíše test bez chyb... tento test by na reálném IQ jel tak 15-20 minut

zato TSTRAM01 překvapil - test na putující 1 fáze 1 asi v pohodě, ale hned po ní bylo:
Příloha:
tstram01.png
tstram01.png [ 3.03 KiB | Zobrazeno 981 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.12.2023, 14:53 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
A ta chyba byla na reálném nebo v emulátoru?

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz