OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 08:53

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 30.12.2023, 18:17 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 582
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 91 times
MilasPce píše:
A ta chyba byla na reálném nebo v emulátoru?

no právě k mému překvapení v emulátoru


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.12.2023, 20:53 
Offline
Prvnička

Registrován: 24.11.2023, 18:32
Příspěvky: 20
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Vyhrabávání pokladů stále pokračuje. Na web https://mib.mbily.eu/historie/main.html jsem přihodil systémovou disketu s CP/M. Obsahuje pomocné programy pro provoz FEL CP/M na IQ151 a rovněž programy distribuované pod společným názvem FELNET (např. frmiq, dupsd, init, testy, editor, pascal, pascal s podporou grafiky, basic, arch).

V konfiguraci emulátoru popsané na mém webu jsem si v plném zrychlení spustil tstram01, doběhlo to až do úspěšného konce. Jinou konfiguraci emulátoru jsem nezkoušel.

Existuje nějaký emulátor i pro Zbrojováčka C2717?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.12.2023, 21:39 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 790
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 132 times
Been thanked: 99 times
mbily píše:
....
Existuje nějaký emulátor i pro Zbrojováčka C2717?

Něco existuje viz zde jedná se ale jen o základní emulaci.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.12.2023, 23:09 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 582
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 91 times
mbily píše:
V konfiguraci emulátoru popsané na mém webu jsem si v plném zrychlení spustil tstram01, doběhlo to až do úspěšného konce. Jinou konfiguraci emulátoru jsem nezkoušel.

Já jsem měl právě emulátor nastavený na 32kB a nezáleží na Video32/64 test nedojede (akorát mi nejde do hlavy to místo kde se to zastaví - v této fázi by na tomhle místě (první bajt VRAM) vůbec neměl být), při 64kB to dojede do konce bez problémů.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.01.2024, 11:37 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 582
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 91 times
Jen pro informaci, TSTRAM01 je jen pro IQ s 64kB RAM, na 32kB nefunguje - je to dané testem, dává si zarážky za testované oblasti.

Dále jsem porovnával zdrojáky FELNET pro stanici = eprom modulu SERI s poskytnutými poklady a přišel jsem na 2 věci:
- finální verze v modulu se od zdrojáků liší (docela dost) - jsou to jiné verze SERI je KS030688 a zdroják je 110388 -> asi v tom dělal úpravy někdo z Kancelářských strojů
- finální eprom je složená ze 5 částí z čehož je jedna pascalová (alespoň ta verze co máme zdrojáky) - vše slinkované pomocí L80 -> jak udělám, případně v čem linkovatelný objet z pascalového zdrojáku (turbo pascal nebo jiný?) a dále jsou použity linkerem knihovny PFLIB (jinde i PFCLIB) které nejsou k dispozici

co je ale pozitivní, že by se asi dal udělat nějaký převodník s Arduinem který by tu paketovou komunikaci Z80Sio převedl na TCP/IP nebo UDP paket a na PC mít server


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.01.2024, 01:01 
Offline
Prvnička

Registrován: 24.11.2023, 18:32
Příspěvky: 20
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
l00k píše:
finální eprom je složená ze 5 částí z čehož je jedna pascalová (alespoň ta verze co máme zdrojáky) - vše slinkované pomocí L80 -> jak udělám, případně v čem linkovatelný objet z pascalového zdrojáku (turbo pascal nebo jiný?) a dále jsou použity linkerem knihovny PFLIB (jinde i PFCLIB) které nejsou k dispozici

Jednalo se o FEL Pascal, varianta pro mikropočítače s procesorem 8080. Samotný překladač je pf80.com a overlaye. Ty knihovny k němu patří.

l00k píše:
co je ale pozitivní, že by se asi dal udělat nějaký převodník s Arduinem který by tu paketovou komunikaci Z80Sio převedl na TCP/IP nebo UDP paket a na PC mít server

V principu ano. Nebo zcela zapomeňte na SIO a ve zdrojácích přepište kód těch několika rutin pro low level komunikaci. Při zachování jejich názvů. Aby to šlo linkovat bez nutnosti změn v ostatním kódu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.01.2024, 11:38 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 582
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 91 times
mbily píše:
Jednalo se o FEL Pascal, varianta pro mikropočítače s procesorem 8080. Samotný překladač je pf80.com a overlaye. Ty knihovny k němu patří.

A tento Pascal se dochoval? Asi to není ten výukový původně z AMOSu. Ten linkovatelný objekt normálně neudělá a AMOSové OBJ soubory jsou trošku něco jiného

Zasahovat do původního návrhu se mi moc nechce, musel by se předělat celý modul SERI jak HW tak SW, spíš by se mi líbilo to nechat v originální podobě (přesné repliky) pro stanice a udělat nový server na bázi PC


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.01.2024, 22:55 
Offline
Prvnička

Registrován: 24.11.2023, 18:32
Příspěvky: 20
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
l00k píše:
A tento Pascal se dochoval?

FEL Pascal byl určen pro profesionální práci. Existoval pro více systémů, např. Tesla 200 a později SMEP s RSX-11/M. PF80 byla jeho varianta pro mikropočítače s 8080, kde výsledný kód mohl běžet i bez podpory operačního systému. Kompilace byla vlivem několika průchodů a pomalých disketových operací zdlouhavá. Proto autoři vytvořili i křížový překladač spustitelný pod RSX-11/M.

Mám "pracovní" diskety s překladačem a snad všemi potřebnými knihovnami. Nemám "matriční" disketu, ale to asi nevadí. Bohužel nemám ale v elektronické podobě dokumentaci, a pravděpodobně ji nemám ani na papíře. V NTK (Národní technická knihovna) mají o tomto Pascalu jednu publikaci od autora, který se podílel na vzniku překladače. Snad v ní je vše potřebné. Bez dokumentace se ten systém smysluplně používat nedá.

Budu kontaktovat žijící autory, zda by byli ochotní překladač uvolnit.

Obrázek

(Zkouším na jedné sociální síti kontaktovat i autora AMOS Pascalu. Má tam účet, ale netuším zda ho aktivně používá. Pak případně zkusím papírový dopis na jeho adresu uvedenou v rejstříku na justice.cz)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.01.2024, 15:33 
Offline
Kecálek

Registrován: 16.09.2022, 16:24
Příspěvky: 204
Has thanked: 8 times
Been thanked: 36 times
Pane Bily, nechcete se rozepisovat vic o historii, proc co vzniklo, jak to bylo, atd.? Tohle mi prijde jako hrozne cenne, zanechava to totiz spoust velmi dulezitych informaci o te dobe. Pro nepametniky je tezko predstavitelne, jak to tehdy bylo - ja jsem zazil akorat "Teslacke TTLkove zoufalstvi" v devadesatkach, ktere si ted uspesne pripominam (beha mi z toho uplne mraz po zadech :) ).

Treba Vase vzpominka na SPU-800 v roli terminalu objasnila nektere veci, za ni jsem moc vdecny. Hezky se to propojilo s povzdychem lidi z DS Olomouc, ze "pro SPU-800 nebylo moc software".


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.01.2024, 15:49 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 582
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 91 times
Přesně tak, všechny tyto informace přímo od zdroje jsou nesmírně zajímavé... Prostě druhá polovina 80 let byla zvláštní. To co tu lidi dokázali v podmínkách omezení RVHP, součástek a dostupných informací je až neskutečné, ale bohužel 10 let za "západem".
Třeba tato informace o profesionálním pascalu nikde není... Což třeba vede k otázce když existoval tento pascal, proč so pro potřeby výuky vyvíjel od začátku nový překladač? Tak samo třeba proč vůbec OS AMOS (co s tím muselo být práce) když byl ISIS nebo CP/M.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.01.2024, 01:17 
Offline
Prvnička

Registrován: 24.11.2023, 18:32
Příspěvky: 20
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
mhi píše:
Pane Bily, nechcete se rozepisovat vic o historii, proc co vzniklo, jak to bylo, atd.? Tohle mi prijde jako hrozne cenne, zanechava to totiz spoust velmi dulezitych informaci o te dobe. Pro nepametniky je tezko predstavitelne, jak to tehdy bylo - ja jsem zazil akorat "Teslacke TTLkove zoufalstvi" v devadesatkach, ktere si ted uspesne pripominam (beha mi z toho uplne mraz po zadech :) ).


Děkuji. Možná se čas od času vyburcuji k rozsáhlejší odpovědi. Asi bych na to ale založil samostatné téma, abychom to tady moc nezaplácali. Nepovažujte mne ale prosím za znalce nebo programátora všeho. Já tenkrát byl na začátku pracovního života. Do FELNETu jsem přispěl hlavně programem pro archivaci studentských souborů na magnetofonovou kazetu a potom přenosem Pascalu z AMOSu.

Než založím to samostatné téma, tak ještě chvíli zde:

Ty klasické TTL obvody z Rožnova údajně nebyly po technologické stránce až tak špatné. Jinak by se po roce 1989 v Rožnově asi neobjevila firma OnSemi a další z tohoto oboru. Samozřejmě jsme nadávali na dostupnost a počet vyráběných typů. Věnuji tichou vzpomínku kolegovi hw vývojáři Františku Drápalovi, který byl schopen přesně plánovat, kolik a jakých obvodů bude v příští pětiletce potřebovat dovézt z devizové ciziny.

l00k píše:
Prostě druhá polovina 80 let byla zvláštní. To co tu lidi dokázali v podmínkách omezení RVHP, součástek a dostupných informací je až neskutečné, ale bohužel 10 let za "západem".


Ano, zaostávání, nedostatek informací atd. Ale na druhou stranu mi připadá, že tenkrát bylo na všechno nějak více času.
A děkuji za připomínku ISISu. Na katedře počítačů byl jeden systém MDS. Ale o něj se přetahovalo více zájemců. Vývojářským počítačem pro FELNET bylo SAPI-80. Nevím, zda se dodávalo s CP/M, nebo zda kolega Zajíc si tam CP/M implementoval sám. On zavedl CP/M na všechno možné...

Pokud jde o Pascal, tak jsem vás mystifikoval s FEL Pascalem pro Teslu 200. Bylo to trochu jinak, na Teslu koncem sedmdesátých let kolega Josef Vogel přenesl tzv. B-Pascal, který byl tehdy výchozí implementací pro celou řadu počítačů.

A okopíruji vám jeden mail, který jsem před chvilkou dostal:

Citace:
Pokud vim, tak B-Pascal sloužil jako mezistupeň. V něm napsali Pepa a Karel pracovní verzi FEL Pascalu, kterou pak přepsali do standardního Pascalu a provedli boostrap. Já jsem jako první dílko psal interpret pro zpracování studentských úloh.

Pak přišel Honza s myšlenkou, že by se to dalo přenést na 80 a vznikl FEL Pascal 80, který jsme prodali jako zlepšovák do Slušovic. A dále FEL Pascal SMEP pro výuku.

Souhlasím se vším a eletronicky nic nemám.


Zmínění Josef (Pepa) Vogel a Karel Müller(+) byli hlavními propagátory Pascalu, a kromě jiného spolu s panem Jinochem napsali oblíbenou učebnici Pascalu.
https://fit.cvut.cz/cs/media-a-pr/tisko ... ut-v-praze

Věta "souhlasím se vším" znamená, že už mohu FEL Pascal 80 zveřejnit. Asi zítra. Teď vám ještě prozradím, co je string DADRMUZA, kterým se kompilátor představuje. Autoři překladače, run-time a knihoven jsou Jiří Daněček, František Drdák, Zdeněk Muzikář a Jan Zajíc(+).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.01.2024, 01:21 
Offline
Prvnička

Registrován: 24.11.2023, 18:32
Příspěvky: 20
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Málem jsem zapomněl. Mám rozdělané zveřejnění různých her a výukových programů, tak jak jsem je od různých lidí postupně posbíral.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.01.2024, 00:08 
Offline
Prvnička

Registrován: 24.11.2023, 18:32
Příspěvky: 20
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Na webu https://mib.mbily.eu/historie/ přibyl odkaz na jiné historické materiály. Jako první jsem tam vložil překladač FEL Pascalu PF80. Časem přibyde i lepší dokumentace. https://mib.mbily.eu/historie/jine.html

Kdo si PF80 budete zkoušet, tak disketa s překladačem musí být během překladu nastavena jako aktuální, překladač na ní hledá overlaye s jednotlivými průchody. Navíc na ni implicitně vytváří pracvní soubory, takže pozor na volné místo. Je ho málo. Samotný překlad je značně zdlouhavý, s reálnými disketovými jednotkami byl ještě pomalejší.

Tím se vracím k dotazu, proč tolik Pascalů. FEL Pascal byl z důvodů velikosti souborů kompilátoru, době překladu a množství I/O operací nevhodný až nepoužitelný v základním (úvodním) kurzu programování. Mnohem lépe pedagogické požadavky splňoval AMOS Pascal, který jsme díky spolupráci s MFF mohli použít a převést pod CP/M.
Nu a proč vznikl AMOS, FELNET, FELAN? Nějaké počítače pro použití ve výuce byly k dispozici, pomiňme vlastnosti IQ151. Ale byl naprostý nedostatek vnějších pamětí. Ať už šlo o disketové jednotky nebo o něco později o disky. Proto koncepce bezdiskových studentských pracovišť se sdílením jediného centrálního disku/diskety z řídicího či učitelského počítače.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.01.2024, 14:10 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 582
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 91 times
tento pascal se objevil v roce 1989 mezi sharpisty/sinclairisty v archivu CP/M klubu

Kód:
*******************************************************************************
*                                                                             *
*                         SEZNAM SOFTWARE - CP/M KLUB                         *
*                                                                             *
*  Aktualizováno: 15.11.89 - Archív na 3,5" disketách 720K - Správce J.Lamač  *
*                                                                             *
*******************************************************************************


na disketě bylo tehdá toto:
Kód:
PF80    .ARC ------------------------------------------------------------------

PF80    .COM -   25 sectors    7 empty    4K     4K  ;Nejlepší Pascal na Z80(@)
PF80    .001 -  112 sectors    0 empty   14K    18K                         (@)
PF80    .002 -  140 sectors    4 empty   18K    36K                         (@)
PF80    .003 -  267 sectors    5 empty   34K    70K                         (@)
PF80    .004 -  238 sectors    2 empty   30K   100K                         (@)
PF80    .005 -  118 sectors   10 empty   16K   116K                         (@)
PF80    .006 -  215 sectors    9 empty   28K   144K                         (@)
PF80    .007 -  151 sectors    9 empty   20K   164K                         (@)
PF80    .008 -   40 sectors    8 empty    6K   170K                         (@)
PFCLIB  .REL -   84 sectors   12 empty   12K   182K  ;Knihovny              (@)
PFRLIB  .REL -   44 sectors    4 empty    6K   188K                         (@)
PFLIB   .REL -   67 sectors   13 empty   10K   198K                         (@)
PQCIO   .PSC -   67 sectors   13 empty   10K   208K                         (@)
PFSM    .MCR -   29 sectors    3 empty    4K   212K                         (@)
PQPSCI  .MAC -    6 sectors   10 empty    2K   214K                         (@)
SEG     .COM -   20 sectors   12 empty    4K   218K                         (@)
PF80ER  .MAN -   79 sectors    1 empty   10K   228K  ;Chybovník             (@)
PF80MAN .MAN -  585 sectors    7 empty   74K   302K  ;Popis PF80            (@)
PCR     .COM -   67 sectors   13 empty   10K   312K                         (@)
PFM     .COM -   98 sectors   14 empty   14K   326K                         (@)
DATE    .COM -   26 sectors    6 empty    4K   330K


nevím o nikom kdo by tetnto archív měl... je tu nějaký bývalý člen toho klubu?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.01.2024, 22:42 
Offline
Prvnička

Registrován: 24.11.2023, 18:32
Příspěvky: 20
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Až při pohledu na obsah diskety z klubu Sharpu jsem si uvědomil jednu nepříjemnost. Překladač PF80 hlásí pouze číselné kódy chyb. Vlastní text chybové zprávy si člověk vyhledá v chybníku, v tomto případě jde o soubor pf80er.man. No a ten soubor nemám. Takže z případného programování ve FEL Pascalu 80 se tímto stává docela dobrodružná záležitost...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz