OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 10:20

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 30.11.2023, 22:41 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 386 times
Zdeněk je na tom teď s časem hůř než já, nechci ho moc otravovat. Ani na ten C2715 moc času neměl. Chtěl mi i pomoci opravit ty disketovky, ale nakonec našel čas jen vytřídit těch pár, co ještě neklekly.
Jinak by byl ale technicky schopen převést CP/M 8” diskety na 5,25” i do image na Gotek.

Jestli je s ním někdo ve styku častěji, možná bude vědět ořesněji.

To já, když jsem naposledy “digitalizoval” 8” diskety, jsem musel jednotlivé stopy vypískávat z C2717 do PC do ptp souborů.
Seriák k tomu sice mám, ale nějaký dobrák tomu ustříhal oba kabely a ještě jsem nenašel odvahu ty mnohožilové věci nějak restaurovat, byť schema mám.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.12.2023, 23:30 
Offline
Prvnička

Registrován: 24.11.2023, 18:32
Příspěvky: 20
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Hlásím, že jsem podlehl :) . Jsem nyní v přímém kontaktu s EC1045.01 a domlouváme si setkání za účelem vytažení pokladu na denní světlo.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.12.2023, 16:13 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 790
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 132 times
Been thanked: 99 times
l00k píše:
...
jenom upozorním na 3 problémové součástky - Z80SIO a linkové obvody 75107 a 75110 a dále:

Dochované schéma z výzkumné zprávy se liší od reálných modulů, EC1045 dělal schéma podle fyzické karty (generátor hodin je přímo na kartě, netřeba externí. K síti je potřeba nejen karty (propojkami nastavené na server/stanice a jejich čísla) ale i vedení zakončené odpory a pokud by to mělo být delší asi i s tím podpůrným zdrojem napětí. Z80SIO jede v paketovém režimu a s PC se s tím bude velmi špatně domlouvat...


Tak Z80 SIO/0 (Z84C40008PEG) mají u MOUSER a to za necelich 300kč za kus a skladem lehce přes 3000ks takže zde bych problém neviděl … ZILOG mám pocit vyrábí až na Z80-DMA celou 8bit rodinu … jen údajně uvnitř je hradlové pole.

Budiče 75109/75110 a přijímače 75107/75108 jak to tak vypadá, že se již nevyrábí, po zběžném prohledání nabídky to vypadá, že by se daly použít obvody 75174 a 75175 s cenou cca 70kč za kus. Při případné novostavbě nebo vetší série SERI modulů by asi nebylo od věci mít možnost osadit oba typy obvodů tj. původní i náhradu. Rozhraní RS-422, RS485 i RS232C je těžce profláknutý průmyslový standart a hned tak se nepřestane používat, takže to bych taky jako problém neviděl.

Zmiňované dobové obvody jde pořad sehnat … je pravda že zásoby docházejí, ale s náhradami problém nebude teda aspoň v nejbližší době.

Propojení s PC už trochu problém bude, aneb to nepůjde přímo. V PC IBM použilo obvod pro sériovou komunikaci 8250/16450 (16550, 16650) který ale HDLC/SDLC neumí … kdy IBM v PC použilo 8273/8274 tak ty HDLC/SDLC umí a jestli se napletu tak SDLC je dítě IBM. Takže to bude vyžadovat mezi článek … jestli se nepletu tak vznikla ISA karta pro PC, takže pokud se dochovalo aspoň něco tak by se to dalo použit jako základ mezi článku tj. místo ISA by bylo například sériové rozhraní co jde jednoduše převést na USB … programová obsluha na straně PC se ale bude muset asi celá napsat od začátku.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.12.2023, 22:43 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1210
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 303 times
Been thanked: 306 times
EC1045.01 píše:
l00k píše:
...
jenom upozorním na 3 problémové součástky - Z80SIO a linkové obvody 75107 a 75110 a dále:
...


Tak Z80 SIO/0 (Z84C40008PEG) mají u MOUSER a to za necelich 300kč ....

Budiče 75109/75110 a přijímače 75107/75108 jak to tak vypadá, že se již nevyrábí...


Nelze použít tyto ?

SIO dederón za 50kc
https://www.radiokus.cz/UA8560D-integro ... -d1957.htm

75107 za 8kc
https://www.hadex.cz/e227a-75107---2x-l ... 4-75107pc/

75110 za 8 kc
https://www.hadex.cz/e227d-75110---zdvo ... cucy75110/

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.12.2023, 23:53 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 790
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 132 times
Been thanked: 99 times
Samozřejmě že ty obvody v odkazech jdou použit, já reagoval na to, zda jde koupit obvody nově vyrobené což pro Z80-SIO/0 platí, jen není za lidovou cenu. Za 75110 a 75107 je podle všeho adekvátní náhrada, jen taktéž není za lidovou cenu. Taktéž zmiňuji to, že dobové obvody jsou pořád k mání, aneb že ta zmínka o problémových obvodech je jaksi na vodě.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.12.2023, 13:01 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 582
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 91 times
jen jsem chtěl upozornit že to nejsou úplně běžné obvody
další dotaz je na HW guru přes kabeláž - vedení. Máte někdo nějaký návrh na kabel případně bude to fungovat na stíněném UTPčku?
Příloha:
kabel.jpg
kabel.jpg [ 94.95 KiB | Zobrazeno 1131 krát ]

předpokládám že ty odbočky byly dělané v nějakých krabičkách které byly přímo na kabelu a měly 1 konektor pro připojení kabelu do IQčka (nebo byly nakonektorované i ty spojovací kabely mezi krabičkama). Bohužel to bylo u nás na škole fyzicky schované ve stolech a nebylo to vidět jak jsou propojené (a taky si to ani nepamatuju).

Na závěr malá poznámka, kdysi jsem si psal s pánem co servisoval sítě Komenium (Variel) a ten se zmiňoval že je snad možné provozovat tuto síť na stejné kabeláži (vyměnit pouze Epromku v řídícím IQčku a moduly Seri za Sestyk - ty zjednodušené) - je to proveditelné?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.12.2023, 14:24 
Offline
Kecálek

Registrován: 16.09.2022, 16:24
Příspěvky: 204
Has thanked: 8 times
Been thanked: 36 times
Jedno z PDFek na mbily.cz ma poskozenou stranku (asi rozbity JPEG uvnitr PDF? nezkoumal jsem), jen jestli o tom vite pane Bily, pripadne neni chyba jen u mne. Jeste bych mel jeden navrh, podarilo-li se nejak vyresit aut. prava k publikovanym informacim, bylo by mozne tam formalne doplnit nejakou licenci ? Idealni je to dat do kazdeho zdrojaku na zacatek. On je to celkem velky problem, pokud clovek udela "dilo odvozene". Driv jsem disassembloval vetsinu kodu TNS-DOSu (plagiat TurboDOSu, ma mimochodem taky sitarinu), spojil se s puvodnim autorem ... ktery mi jednoduse napsal "I have no objection to you doing whatever you wish with the code. —Mike ", ale tim jeho zajem skoncil, a bohuzel tohle "sdeleni" mi nedovolilo veci zverejnit. A je to skoda.

Dale jak se tu mnozi site, jake vsechny site se zde pouzivaly v osmdesatkach/z kraje devadesatek? FELNET (IQ SERI) VARIEL (IQ SeStyk), FELAN (ZNET+ARCNET+ethernet/IPX?), TNS: sit CPM, sit TurboDOS (oboji TNS-UPP-NET, HC08, mozna HC16-nejsem si jist). Nejake dalsi?

Edit: link na TNS-UPP-NET a TNS NET 900 viewtopic.php?f=51&t=3309#p80021


Naposledy upravil mhi dne 04.12.2023, 18:04, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.12.2023, 15:20 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2601
Bydliště: Praha
Has thanked: 511 times
Been thanked: 621 times
Možná si to představuju moc jednoduše, ale "I have no objection to you doing whatever you wish with the code." bych drze chápal jako Public domain :)

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.12.2023, 15:22 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 386 times
Jen drobnost, software, který byl dostupný před 1.6.1990, ochranu autorského zákona v ČR nepožívá. Platnost zákona není zpětná.
https://paragraphos.pecina.cz/?view=article&id=1949

Edit:
A nebylo to "Software 2000, Inc. Is no longer enforcing its copyright on TurboDOS. Have fun with it, and thanks for asking. Mike" ?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.12.2023, 15:52 
Offline
Kecálek

Registrován: 16.09.2022, 16:24
Příspěvky: 204
Has thanked: 8 times
Been thanked: 36 times
Mike Busch zjevne odpovida podobne ruznym lidem, viz zde https://www.retrotechnology.com/dri/turbodos.html ; ja mam velkou nejistotu v tom, jestli to je skutecne poskytnuti licence podle AutZ, nebo ne. Uz jsem v zivote zazil celou radu ruznych potizi s domnelym porusovanim dusevniho vlastnictvi, nektere dokonce resily celkem zname pravni kancelare (u protistran ;) ), tak vazim kazdeho mozneho problemu. Ono to bohuzel funguje tak, ze advokati obvykle dostanou na stul zadani "zatopte jim" a pak hledaji jakekoliv mozne poruseni cehokoliv, delaji si velmi podrobne reserse i v neuveritelnych zdrojich, hledaji ruzna az neuveritelna spojeni.

Ad dex: dekuji za odkaz, ano, to znam, ale u FELANu jsem videl data z 1991, navic neumim urcit, jestli nevaznou dalsi prava nezminena (nejake treti strany) proto jsem to psal, tenhle problem jde odstranit jednou vetickou a veskera diskuse je zbytecna. Pravda, stacilo by doplnit do zdrojaku peclive dataci vzniku a pod jakym pravem to bylo. Ad TurboDOS, zneni jsem ted kopiroval primo z mailu.

Abych tedy byl konstruktivni, neni-li mozna primo licence, chtelo by to uvest napr.

Kód:
; Nasledujici zdrojovy kod (specifikaci, ...) pro FELAN (FELNET...) vytvorili v letech ... Martin Bily, Pepa Vomacka, ... pro CVUT FEL Kxxx


Proti tomu tam treba vidim
Citace:
TITLE FELANZ.MAC (c) 1989 Tesla Elstroj & JaMeSoft


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.12.2023, 19:38 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 790
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 132 times
Been thanked: 99 times
l00k píše:
jen jsem chtěl upozornit že to nejsou úplně běžné obvody

Jak pro koho ... v průmyslu je to dodnes standart ...

l00k píše:
jdalší dotaz je na HW guru přes kabeláž - vedení. Máte někdo nějaký návrh na kabel případně bude to fungovat na stíněném UTPčku?

UTP kabel je 4x kroucená dvojlinka a RS422/RS485 vyžaduje krocenou dvojlinku, aneb viz zde.

l00k píše:
předpokládám že ty odbočky byly dělané v nějakých krabičkách které byly přímo na kabelu a měly 1 konektor pro připojení kabelu do IQčka (nebo byly nakonektorované i ty spojovací kabely mezi krabičkama). Bohužel to bylo u nás na škole fyzicky schované ve stolech a nebylo to vidět jak jsou propojené (a taky si to ani nepamatuju).

Ta sít je svým způsobem hybrid mezi RS422/RS485 takže se stačí podívat, jak jsou řešené dané sítě, případně se podívat jak je řešená sít u C2717 aneb ta taky používá 2x RS485.

l00k píše:
Na závěr malá poznámka, kdysi jsem si psal s pánem co servisoval sítě Komenium (Variel) a ten se zmiňoval že je snad možné provozovat tuto síť na stejné kabeláži (vyměnit pouze Epromku v řídícím IQčku a moduly Seri za Sestyk - ty zjednodušené) - je to proveditelné?

SESTIK má rozhraní RS232C takže jde propojit jen dvě zařízení mezi sebou, takže jen výměna samotného modulu nepomůže, muselo by být ještě nějaké udělátko, co umožní spojit vícero zařízení dohromady.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.12.2023, 23:17 
Offline
Prvnička

Registrován: 24.11.2023, 18:32
Příspěvky: 20
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
mhi píše:
Jedno z PDFek na mbily.cz ma poskozenou stranku (asi rozbity JPEG uvnitr PDF? nezkoumal jsem), jen jestli o tom vite pane Bily, pripadne neni chyba jen u mne.

Můžete být prosím konkrétnější? Soubor, číslo stránky atp...

Ad práva. Nejsem právník. Ale připouštím, že jde o autorské dílo. Nabízí se, že by to mohlo být kolektivní dílo. A vzhledem k okolnostem vzniku se vkrádá myšlenka na zaměstnanecké dílo. Osobně ten software pokládám za abandonware a předpokládám, že nějak podobně by to vnímal náš tehdejší zaměstnavatel (pokud je v této věci vykonavatelem nějakých práv). V době vzniku se autorská práva nezmiňovala.

Pro tuto chvíli nemám v úmyslu do zdrojových souborů něco vpisovat, předkládáme je v "nálezovém stavu". Proběhlo pouze překódování češtiny. Něco z FELANu ještě přibyde.

Spokojte se prosím zhruba s licencí: Dělejte si s tím cokoliv uznáte za vhodné, nepokoušejte se na tom vydělávat. To teď píšu sám ze sebe a doufám, že moji ostatní kolegové by s touto zkratkou souhlasili. Nemohu tedy vyloučit případnou změnu v budoucnu.

Sluší se doplnit, že jednotliví kolegové poskytli souhlas se zveřejněním jejich konkrétních jednotlivých (a zachovaných) programů. Souhlas v lidském či etickém smyslu. Nestydí se za hříchy mládí a zveřejnění jim nevadí. Takto poskytl souhlas i autor sw ZNETu, na jehož dílo jsme navazovali. Obdobně se chystám dohledat a oslovit i partnera z období FELNETu (AMOS Pascal) - budou-li diskety čitelné.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.12.2023, 00:31 
Offline
Kecálek

Registrován: 16.09.2022, 16:24
Příspěvky: 204
Has thanked: 8 times
Been thanked: 36 times
a08_199005.pdf str. 12 se mi dole nezobrazi (cerna plocha)

Pokud jde o pravni stranku, respektuji plne Vase rozhodnuti, ale zvazte prosim co jsem psal, i ve vztahu ze nikdo nevime co bude za 10-20 let (staci se podivat na rozsudky civilnich sporu zverejnovane uloz.to) . Kazdopadne jakkoliv mate moje diky za zverejneni. Abandonware nema pokud se nepletu v pravu zadnou oporu, plati co je v AutZ. Ono by myslim pomohla i jen ta informace o vzniku a zverejneni ... ale muze mi to asi byt jedno, moje pripadna aktivita pujde smerem k emulatoru ( viewtopic.php?f=57&t=12368 ), se kterym by se mohl svezt FELAN kdyz uz budu resit ten ARCNET :-).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.12.2023, 08:17 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 582
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 91 times
EC1045.01 píše:
UTP kabel je 4x kroucená dvojlinka a RS422/RS485 vyžaduje krocenou dvojlinku, aneb viz zde.

No a zrovna na tom odkazu je napsáno pro RS485: Jako propojovací vodič by měl být použit kroucený vodič - ideální je například využít jeden kroucený pár z běžného kabelu pro počítačové sítě (tzv. UTP kabelu).
EC1045.01 píše:
SESTIK má rozhraní RS232C takže jde propojit jen dvě zařízení mezi sebou, takže jen výměna samotného modulu nepomůže, muselo by být ještě nějaké udělátko, co umožní spojit vícero zařízení dohromady.

Ta zjednodušená verze modulu SESTYK9 měla být spíš jako proudová smyčka než jako klasický seriák a měla být HW kompatibilní i s PMD85, poslední dochovaná verze ovládacího SW sítě počítá i s přenosem souborů do PMD85.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.12.2023, 11:44 
Offline
Kecálek

Registrován: 16.09.2022, 16:24
Příspěvky: 204
Has thanked: 8 times
Been thanked: 36 times
RS485 na rychlostech treba 1Mbit po kroucene dvojlince z UTP bude chodit na kratkou vzdalenost s par odbockami bez nejmensich problemu. S pouzitim modernich transceiveru, nevim jak na tom byla RVHP produkce.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz