OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 02:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 15.02.2021, 22:32 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3816
Has thanked: 280 times
Been thanked: 456 times
Drazí staropočtáři, jak by v 80. letech přeložil název stranický tisk. Takové téma jsem tu nenašel a nechtělo se mi rozjíždět několik vláken, to se může snadno všechno udělat až když se toto téma případně rozjede více pozitivně než bych čekal. Ale k věci.

Didaktik Gama má tisk. PMD-85 má tisk. Atari, Sam Cupé, SAPI, Spectrum, to všechno má tisk, často dokonce přehršel možností, inkoust v barvě apod., skoro se divím že se nepoužívají i duplex 8bitové laserovky :-). PMD si tiskne v emulátoru. Ale pak je tu PP-01 color. Popelka z ZVT, pole neorané, siroteček na konci řady...

Proto bych se chtěl zeptat všech, kdo mají o tomto stroji a tisku na něm povědomí, zda náhodou nevíte jestli pro tento počítač také existují ovladače na BT-100, Gamacentrum 01, případně i na další plotry řady XY. Stejně tak Centronics 9jehlové tiskárny či další, z našeho pohledu již značně moderní periferie. A pokud ano, zda byste byli ochotní sem umístit ovladač třeba ve virtuální kazetě pro emulátor, návod jak na to, nebo alespoň odkaz na svůj web, kde se dá něco přečíst a naučit. Stejně tak i schémata pro připojovací kabely apod. protože jsem toho na internetu k této kombinaci zrovna moc nenašel. A tím samozřejmě netvrdím že nic nebylo.

A v případě, že opravdu není nic, tak bych se chtěl zeptat těch co to umí, zda by nenašli nějaký čas upravit ovladače stávající tak, aby běhaly i na PP-01 :god2: Principiálně se bude jednat o přemapování v RAM, možná změnit nějaké adresy rutin... ty ovládací programy již existují.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.05.2021, 12:34 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3816
Has thanked: 280 times
Been thanked: 456 times
Mohu se znalejších zeptat jak v Basicu PP01 lze aktivovat Centronics režim abych mohl tisknout na 9jehle Epsonu přes LPT kabel?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.05.2021, 13:29 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1521
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 383 times
Strana 127 a 128 příručky uživatele.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.05.2021, 13:47 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 429 times
Been thanked: 265 times
ROM Modul rozšírenie ROMINT. Znesie sa aj s SD-ROM.
https://pp01.borik.net/download/PP01-ROMINT-prirucka-pouzivatela.pdf

EDIT
Len doplním, že tlačiareň možno pripojiť aj na Cannon konektor K4 (IMS-2). Dátové bity sú na pinoch 1 až 4 a 14 až 17, BUSY je na pine 11 a /STB je na pine 5.
https://pp01.borik.net/index.php?pg=konektory#IMS2

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.05.2021, 22:15 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3816
Has thanked: 280 times
Been thanked: 456 times
Díky za info, jenom se zeptám jak přesně se ten ROM modul pro tiskárnu do PP nahraje? Jde to jako soubor přes LOAD N$ CODE? Bylo by možné ten příkaz trošku rozepsat abych to do počítače dostal? Přeci jen SD-ROM modul je nejpohodlnější a nejrychlejší varianta ze všech dostupných.

PC výstup potřebuje PC Centronics konektor :-). Kouknu na pinout a urobíme redukci, konektorů i kabelu mám dost včetně komplet PC LPT to Centronics kabelu do tiskárny... Už se těším až bude PP tisknout na normální tiskárně, bude to zase o krok k cíli.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.05.2021, 22:43 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1521
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 383 times
Já vím, že manuál k SD-ROM má 44 stran, ale přece...
LOAD N$ ROM 0
(strana 9,10)
Jde to i ze souborového manažeru (MNG nebo Lock+LockRight). CR potvrení položky (soubor RMM), stiskem 0 volba slotu 0 (strana 18).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.05.2021, 10:24 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3816
Has thanked: 280 times
Been thanked: 456 times
v návodu je to popisované, ale když jsem s tím před nějakou dobou laboroval, nechtělo mi to fungovat. Tak se raději zeptám autora co mi lehce řekne jistě funkční příkaz než s tím šachovat zleva a zprava. Když mi to ani pak nebude fungovat, tak budu mít jistotou že třeba nějak blbne železo.

Protože to zapojení je klasicky RVHP vs. prohnilý Západ zcela nekompatibilně zapojené, udělal jsem a už nechal vyrobit malou redukci na pcb na kabel aby se dal použít běžný PC kabel pro tiskárnu a bylo to spolehlivější než kabelová redukce. Až to bude, hyn sa hukáže, zač je toho Epson :-). Když dobře, tak už bude mít smysl si hrát s extrením SRAM modulem.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.06.2021, 22:20 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3816
Has thanked: 280 times
Been thanked: 456 times
Tak jsem nevydržel čekat na redukci a udělal jsem kabel. Nicméně nefungovalo to. Ve finále jsem se vrhnul na propípání konektoru a jak mi to vyšlo je v příloze. Konektor u mého PP-01 ale není otočený ale je zapojený tak jak samec Centronics je standardně pinově označený. Obrázek je orientovaný tak, jak se na konektor díváte na pravé straně skříně PP-01. Tedy jednička není vpravo dole ale vlevo nahoře a pin 25 je vpravo dole. Dále jsem zjistil, že pin 13 není zapojený na GND (piny 18-25 ano), patrně není nikam zapojený. Nechtělo se mi to zkoumat rozděláním bedny. Další výzkumy nejspíš zase zítra :-).

Pořád ale bojuju s ROM modulem a ovladačem Centronics. Sice si otevřu MNG a najetím na rommodul.rmm se mi zobrazí nabídka 0 až F, ale když si vyberu nulu, tak se nic neděje a MNG běží dál. Když z něj vyskočím do Basicu a napíšu ROM 0, počítač pokaždé zhavaruje kdy se na obrazovce objeví vertikální čáry, obrazovka se postupně z větší části zaplní a konec. Příkaz LOAD N$ ROM 0 vyhazuje hlášku Chyba 1. Tak nevím zda nemám SD-ROM modul nějak polofunkční. Do paměti kam by se měl program zapsat, se nezapíše nic (9FC0H-9FFFH) a ani se nezobrazí výběr rozhraní dle návodu. Měl byste někdo představu čím by to tak mohlo být?


Přílohy:
pp01_06.jpg
pp01_06.jpg [ 127.74 KiB | Zobrazeno 5045 krát ]
PP-01 Centronics.jpg
PP-01 Centronics.jpg [ 201.54 KiB | Zobrazeno 5045 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.06.2021, 23:09 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1521
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 383 times
Vzhledem k tomu, že program z příručky uživatele (s 127, 128) a program ze strany 4 příručky ROMINT se liší jen adresou umístění (a o jedničku se liší adresy portů), není jednodušší si ho normálně napoukovat, jak to popisuje příručka?

Aby mohl příkaz ROM 0 pracovat, musí svítit na SD-ROM modulu dioda RB.
Chyba 1 je syntax error, název souboru se píše bez cesty, bere se aktuální adresář, přípona se dá vynechat. Nebo jsi našel chybu v SD ROM modulu.

Jinak se mi v příručce k ROMINT líbí věta "keď pracujem so sériovou tlačiarňou, nesmiem používať príkazy pro prácu s mgf."


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.06.2021, 23:25 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3816
Has thanked: 280 times
Been thanked: 456 times
Program z příručky jsem též cvičně opsal, nicméně po spuštění vždy došlo k zakousnutí počítače :-/. Dokonce jsem se kvůli tomu naučil i pracovat s Monitorem PP-01, to je taky dobrý povedenec... :twisted:

Nějak mi dochází varianty co s tím. Zkouším to na Epsonu FX1170, který normálně z PC krásně tiskne takže to je s propípaným kabelem můj jediný pevný bod v této rošádě.

Edit: Dioda RB (první zleva) se po výběru rmmodul.rmm rozsvítí ale pak po ROM 0 se počítač kousne. Začínám si říkat zda to není tou SRAM.
Video jak se to chová hýr: https://ulozto.cz/tamhle/s50ek8Nr7BCm#!ZJEyAGR2ZGHlZ2AwZwp3AJL1BJAwBT1QDwqMGyEaZ0jgEwIwMt==

Edit2: Pro srandu jsem spustil i emulátor PP-1a PC a chová se to nemlich stejně - nastavím ROM modul na 0 a pak po příkazu ROM 0 vždy zhavaruje. "CPU zapisuje na blok FFFC, na které není platný paměťový blok." Žeby přece jen bug?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.06.2021, 00:15 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1521
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 383 times
Ten SD-ROM manažer by se po ROM 0 hlásit neměl.
Vypadá to na chybu.
Ještě by bylo možné zkusit jiný ROM slot než 0 (ROMINT má být schopen běhat v libovolné ROM pozici).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.06.2021, 00:20 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3816
Has thanked: 280 times
Been thanked: 456 times
Tak jsem kokos sám, protože jsem si přečetl v příručce že se kopíruje jen 1 kB a víc ne a samostatný ROMINT.RMM mi v emulátoru už naběhne zatímco celý PPSDROM.RMM modul má 8 kB což nedělá dobrotu. Tedy bug to nebude, spíš rukama. No a to je pozitivní zjištění, protože ruce ovlivním :-). Jen nahrát samostatný ROMINT na kartu...

Edit: Už tisknu 8-). Oproti BT-100 je ten Epson rychlostně galaktické ufo s kvalitou perfektním textem. To horní vypípané zapojení je funkční i přes levný Centronics konektor, což ušetří drahý FRB konektor a zjednodušuje se výroba redukce. Uff :thumbup: Napadá mě zda by obdobný prográmek nefungoval i na PMD 85, to by bylo velice příjemné a rychlé řešení tisku.

Na to že SRAM funguje jsem přišel pomocí příkazu VIEW - zobrazení se totiž nelišilo jak na živém tak na emulovaném PP což mě dovedlo k té 1 kB hranici a pak už to byla jen drobnost :-).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.06.2021, 08:36 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 429 times
Been thanked: 265 times
Czech Human píše:
Konektor u mého PP-01 ale není otočený ale je zapojený tak jak samec Centronics je standardně pinově označený. Obrázek je orientovaný tak, jak se na konektor díváte na pravé straně skříně PP-01. Tedy jednička není vpravo dole ale vlevo nahoře a pin 25 je vpravo dole. Dále jsem zjistil, že pin 13 není zapojený na GND (piny 18-25 ano), patrně není nikam zapojený.
Nuž, tak otočenie toho konektora je pre mňa prekvapenie. A keď sa pozerám na fotky na sapi.cz, tak to moje PP 01 je asi nejaký "endemit"... :?
Czech Human píše:
Pořád ale bojuju s ROM modulem a ovladačem Centronics. Sice si otevřu MNG a najetím na rommodul.rmm se mi zobrazí nabídka 0 až F, ale když si vyberu nulu, tak se nic neděje a MNG běží dál.
To, že to zostane v MNG, je zámer. Po zvolení čísla slotu sa daný súbor ROM Modulu nahrá do internej SRAM a je možné pokračovať nahraním ďalšieho súboru ROM Modulu. V ROM Module môže byť umiestnených niekoľko rôznych rozšírení, ktoré sa potom príkazom ROM x spúšťajú.
Každé rozšírenie (RMM súbor (neplatí pre PASCAL a MEDA)) má na začiatku akýsi "univerzálny loader", ktorý podľa parametra X príkazu ROM presunie do pamäte PP 01 a spustí príslušné rozšírenie. Toto umožňuje mať tieto rozšírenia umiestnené v ROM Module v akomkoľvek poradí, stačí si pamätať "číslo slotu".
Samozrejme, nie všetky rozšírenia sa musia zniesť s SD-ROM (to je tiež svojim spôsobom rozšírenie BASICu) a ani navzájom medzi sebou. To je dané tým, že po spustení tie rozšírenia pracujú v nejakej časti pamäte a niektoré sa môžu prekrývať. Zároveň, väčšina rozšírení pridáva vlastné príkazy a funkcie a tu môže nastať tiež kolízia.
A ešte, predpokladám, že rommodul.rmm, je iba "všeobecné" pomenovanie, lebo o rozšírení s takým menom neviem. "Ovládače" pre tlačiarne sú v romint.rmm.

Vytvoril som krátke ukážky nahratia ROM Modulu cez MNG a aj LOAD.
https://pp01.borik.net/_temp/pp01-romint-mng.mp4
https://pp01.borik.net/_temp/pp01-romint-load.mp4

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.06.2021, 09:12 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3816
Has thanked: 280 times
Been thanked: 456 times
Možná ho zapájeli naopak a už ho nechtěli točit. Podíval bych se na pinout zda čísla pinů sedí (pin jednička vyražený v plastu opravdu vpravo dole) ten konektor u mě má čísla pinů zapojená správně. Mě víc překvapila ta 13ka že není zapojený GND je možné že postupně začali osazovat Centronics zapojení když RVHP tiskárny nebyly... Udělal jsem redukci na pcb pro LPT kabel a jestli je ten konektor jen otočený o 180° šla by pořád použít. Po otestování funkce sem dám podklady a bude pak triviální připojit k PP-01všechny Centronics tiskárny což mě těší. Stejně tak by s aplikací šlo udělat propojení s PC pomocí paralelního portu. Zase jsem o krok blíž využít tu externí SRAM.

S ROM modulem a tím příkazem co napsal dex jsem získal dojem že ten soubor z emulátoru ppsdrom.rmm obsahuje jako ROM modul do PMD včechny ty části a po připojení to funguje jako PMD. To jsem se ale mýlil a není divu že to padalo když se načetla jen část programu. Proto se to taky chovalo pořád stejně. Teprve když jsem si přečetl jak to funguje po 1 KB mi došlo že musí být jen malý kousek a je nutné ho též na pozici "namountovat" linuxovou řečí no a taky už to pak začalo fungovat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.06.2021, 09:44 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 429 times
Been thanked: 265 times
Czech Human píše:
Možná ho zapájeli naopak a už ho nechtěli točit. Podíval bych se na pinout zda čísla pinů sedí (pin jednička vyražený v plastu opravdu vpravo dole) ten konektor u mě má čísla pinů zapojená správně. Mě víc překvapila ta 13ka že není zapojený GND je možné že postupně začali osazovat Centronics zapojení když RVHP tiskárny nebyly... Udělal jsem redukci na pcb pro LPT kabel a jestli je ten konektor jen otočený o 180° šla by pořád použít. Po otestování funkce sem dám podklady a bude pak triviální připojit k PP-01všechny Centronics tiskárny což mě těší. Stejně tak by s aplikací šlo udělat propojení s PC pomocí paralelního portu. Zase jsem o krok blíž využít tu externí SRAM.
Som presvedčený, že zapojenie toho Cannon konektora bude vždy rovnaké, bez ohľadu na to, či je "dole hlavou" alebo nie. Ten konektor je (aspoň u mňa) s doskou prepojený iba drôtikmi, takže je možné, že na ten pin 13 sa zabudlo. Pozor ale, že v malom Technickom popise je na strane 54 chyba v číslované pinov. Vo veľkom Technickom popise je to na strane 63 v poriadku.

To umiestnenie signálov na tom Cannon konektore nebolo zamýšľané tak, aby zodpovedalo nejakému štandardnému pripojeniu tlačiarne. Primárne je to zapojenie IMS-2 (HP-IB/GPIB) konektora prispôsobené originálnemu konektoru pre tento interface. Originálny konektor je 24 pinový a ten Cannon 25 pinový a aj tak sa "dopustili" posunutiu niektorých signálov, aj keď podľa mňa nemuseli. Asi chceli zachovať to, že dátové signály sú na jednej strane konektora, ako pri tom originálnom.
https://www.ni.com/documentation/en/gpib-instrument-control-device/latest/gpib-usb-hs/pinout/

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz