OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 24.04.2024, 08:58

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Repase PMD 85-2A
PříspěvekNapsal: 27.12.2020, 19:53 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 927
Has thanked: 43 times
Been thanked: 413 times
Protože se již nějaký čas zabývám repasí PMD 85-2A a ony na povrch vyplouvají hříchy vývoje, tak bych rád případné zájemce upozornil na některá úskalí obnovy.

Hned první zrada spočívá v použitém routovacím rastru základní desky 2.50mm. Patice DIL24 a menší ten rozdíl ještě snesou. Ovšem DIL28 (MH8228) a DIL40 (MHB8080A a MHB8255A) už rozdíl mezi metrickou a palcovou mírou díky své "délce" netolerují. Takže pokud se rozhodnete dát klíčové obvody do nových patic, tak ty patice DIL28 a DIL40 budou silně pružit, pokud se vám je vůbec podaří narvat do plošného spoje (silně nedoporučuji). Z tohoto důvodu jsou podle mne ty původní teslácké patice osazeny ve vzduchu pár milimetrů nad deskou, aby jejich vývody (těch patic) kompenzovaly rozdíl mezi rastry 2.50 a 2.54mm. Je to hnusné a navíc je to zdrojem poruch. Například v mém kousku byla patice 8255-ky klávesnice tak vysoko, že občas po zahřátí ztratila kontakt s plošným spojem... To je mimo jiné důvod, proč ty původní patice měnit. Osobně jsem to vyřešil tak, že jsem u těch dlouhých obvodů (8228, 8080, 8255) nasadil na každý vývod extrahovanou dutinku z precizní patice a teprve takto "prodloužené" vývody jsem zapájel do plošného spoje. Pájet se musí celá sestava obvodu s nasazenými dutinkami. Jedině tak se dutinky zapájí přesně v těch nakloněných pozicích, které kompenzují rozdílný rastr. Drobné vůle na všech mechanických přechodech se tak nastřádají a obvody lze snadno do takto vytvořených "patic" bez plastového těla zcela volně vkládat a vyjímat je. Je však nutno postupovat opatrně, protože dutinky již nedrží žádné plastové tělo. Na druhou stranu, pokud dojde k poškození dutinky, je možno ji jednoduše vyměnit, neboť není mechanicky svázána se zbytkem "patice".

Další zrada spočívala v tom, že po očištění plošného spoje od přebytečného cínu a výměně patic jsem zjistil, že procesor nemá zapojen vývod č. 20 (+5V). Je nutno barbarsky rozlít trochu více cínu na přilehlou tlustší plochu, která vede kolem. Naštěstí je to taky +5V. Na mém kusu se to tváří, že tam ten propoj chybí, ovšem na překresleném schématu na stránkách sapi.cz tam ten propoj je. Možná existovaly dvě (nebo více) verzí desek verze 2A, a možná taky, že jsem ten propoj poškodil při demontáži. Pro systémově chybějící propoj hovoří čisté obrysy mědi a jinak nepoškozené okolí vývodu č. 20.

Pokud jsou rezistory na základní desce osazeny ty malé zelené, leží jejich těla přímo na plošném spoji. Když jsem stejně takto osazoval moderní rezistory velikosti 0204, objevil se na rezistoru 1k u obvodu 8228 zkrat skrze jeho povrch na prokovený otvor napájecí větve +12V a tato po zapnutí počítače ve spojení se zdrojem EA1605 nenajela. ZXCygnus mě potěšil vzpomínkou, že už je kdysi učili, že barevný lak na rezistoru není izolační vrstva. Asi měli tehdy pravdu...

No a doufám, že než svůj PMD 85-2A zcela oživím, přibudou zde popisy dalších zrádných míst, kterých je nutno se vyvarovat a já se rovněž poučím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase PMD 85-2A
PříspěvekNapsal: 27.12.2020, 21:15 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 787
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 98 times
Já jsem ty PMD-85 překresloval s osazené DPS, až na verzi 0 od které mám nepoužitou DPS, takže klidně tam mohla být ta chyba, ale věřil bych i tomu že těch DPS existuje několik verzí. Další věcí je i to že k většině PMD-85 jsem měl schéma a taky jaksi zapojení té svaté trojce je jaksi katalogové.

Pokut jde o ty odpory tak v katalogu je u valné většiny odporu uvedeno, že lak / tmel neslouží jako izolace, teda aspoň pokut jde o produkci TESLA a ruské odpory MLT. Obecně pájím odpory ale i diody tak 1-2 mm nad DPS a pokut mám více odporu těsně vedle sebe a použiji TR151 nebo MLT-0.5 tak liché pájím cca 1mm nad DPS a sudé pájím tak cca 2 mm nad DPS aneb aby se nedotýkali čepičkami. U moderních odporů velikosti 0207 je pájím jen v jedné úrovni nad DPS ale chce to kontrovat, aby se nedotýkali čepičkami, aneb jsou dost natěsno.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase PMD 85-2A
PříspěvekNapsal: 27.12.2020, 21:20 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1977
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Mozna ze existuje pro ty velke metricke patice lepsi reseni, ale vypada to jako presne ten spravny objekt pro 3D tisk. Tohle bych nakreslil dokonce i ja.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase PMD 85-2A
PříspěvekNapsal: 27.12.2020, 21:59 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 927
Has thanked: 43 times
Been thanked: 413 times
To není špatný nápad. Sice bude zapotřebí trefit ten správný průměr otvoru, aby i s povolenými tolerancemi šly dutinky vždy vsunout a aby naopak nikdy nevypadávaly, ovšem to je otázka pár pokusných iterací. Asi bych to ušil na míru nějaké kulturní dutinky od seriozního výrobce. Nemáte někdo zkušenosti s dutinkami, které nabízí Fischerelektronik?

https://www.fischerelektronik.de/web_fi ... arch.xhtml


A jako bonus jsem právě zjistil, že několik desítek precizních patic DIL, které mi přišly z GME (a já je stihl skoro všechny zapájet) je totální šrot. Při vytáhnutí obvodu z patice vylezly i střeva té dutinky. U ostatních nevylezly střeva, ale zvuky při vytahování obvodů dávají tušit, že brzy vylezou. O spolehlivosti takového kontaktu už si nedělám iluze. Takže celou desku BGP-1 a jedno PMD-85 jsem asi dělal zbytečně. No nic, takový je život.


Naposledy upravil Libor L.A. dne 27.12.2020, 22:04, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase PMD 85-2A
PříspěvekNapsal: 27.12.2020, 22:02 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 927
Has thanked: 43 times
Been thanked: 413 times
Vlastně moment. To je špatná cesta! Nedělat patice s roztečí 2.50mm! Nožičky těch integráčů to spíše nedají! Finta je v těch prodloužených vývodech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase PMD 85-2A
PříspěvekNapsal: 27.12.2020, 22:09 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 996
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 490 times
Patice je možné udělat a použít sovětské ekvivalenty obvodů řady 8080 - ty jsou v metrickém modulu.

Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase PMD 85-2A
PříspěvekNapsal: 27.12.2020, 22:16 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 927
Has thanked: 43 times
Been thanked: 413 times
To je pravda. I když podle Petra EC1045 je nutné si pohlídat přesné značení těch bukvic, protože je naši tehdejší východní sousedé dělali jak metrické tak i imperiální(-alistické). Osobně ale dám přednost nápisu TESLA, jakkoliv je to čirá nostalgie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase PMD 85-2A
PříspěvekNapsal: 27.12.2020, 23:54 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2350
Has thanked: 304 times
Been thanked: 640 times
Co se týče precizních patic do metrických desek, viz https://egalerie.net/index.php/opravy/B ... e/IMG_6508

Cituji z vlastního popisu u opravy Betadisku
Citace:
Nejdůležitější trik je pájet odprostřed, kde je patice nejvíc prohnutá, přimáčknout ji velkou silou k desce a postupovat k okrajům. Tím se kontakty v plastu správně deformují, správně přimáčknou ke správné straně prokovených otvorů v desce a výsledek vypadá přijatelně i když rozteč nesedí.
Pointa je, že pájením se kontakty v plastu zahřejí a maličko nakloní tak, že do desky sednou a integráč s roztečí 2.54mm do patice pasuje korektně. Kdybych pájel od vnějších okrajů, tak by byla patice prohnutá jako luk - uprostřed zdvižená.

Mám to smysl, pokud má IO stejnou rozteč jako patice, což tuším přinejmenším MHB8255 má a jak jsem si právě poměřil, tak MHB8080A má taky rozteč 2.54mm.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase PMD 85-2A
PříspěvekNapsal: 28.12.2020, 00:51 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 787
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 98 times
Ano TESLA a i většina světa dělala IO v palcovém rastru jen v zemi, kde zítra znamenalo dnes, tj. SSSR dělali většinu IO v metrickém rastru ale něco málo i v palcovém rastru (jde to poznat podle těch jejich bukvic aneb je to druhý znak v typu tj. po „K“ ale který znak značí palcové pouzdro si už nepamatuji). Ale podle normy se měli dělat v RVHP DPS v metrickém rastru a taky se z velké části dělaly, ale narazil jsem jak na 100% metrické tak i na 100% palcové ale zrovna jak překresluji teď DPS ze SAPI-IPS tak je to již několikátá DPS co je hybridní tj. základ je metrický ale pouzdra pro DIL 40 jsou palcová. Aby v tom byl vetší bordel tak TESLA dělala ty patice z termoplastu jak palcové tak i metrické. Jedna z výhod těch patic z vysokého termoplastu je ta že ty ploché vývody jsou otočené tak že jdou velmi snadno ohnou v tom správném směru takže je není problém je použít jako redukci jenže jejich spolehlivost nic moc, ale podle toho hnoje co dnes prodávají, jako precizní patice bude ta obstarožní TESLA asi spolehlivější. Osobně osazuji přednostně obyčejné patice tj. ty s dvojitým perovým kontaktem.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase PMD 85-2A
PříspěvekNapsal: 28.12.2020, 12:26 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 787
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 98 times
Večer se mi to už nechtělo hledat tak to teď napravím. Takže TX782 mají metrickou rozteč a TX787 mají palcovou rozteč. Katalog tvrdí, že v metrickém rastu se dělali DIL 14, 16 a 24 a v palcovém rastru se dělali DIL 28 a 40. Objímky 6AF497xx jsou všechny v metrickém rastru, dělali se DIL 14 a 16. TX785 tj. „svěrák“ se dělali v palcovém rastru a to v DIL 28 a 40.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase PMD 85-2A
PříspěvekNapsal: 28.12.2020, 13:47 
Offline
Radil

Registrován: 28.11.2020, 19:52
Příspěvky: 288
Bydliště: Košice
Has thanked: 31 times
Been thanked: 119 times
Ďalšia vec, ktorá je na PMD 85-2A iná než na PMD 85-2, PMD 85-2 5V RWM a PMD 85-3 je časovanie DRAM v oblasti posuvného registra 74164. Neviem jestli je to spôsobené použitím iných DRAM, ale keď som časovanie upravil podľa spomínaných verzii, tak nebol žiadny viditeľný rozdiel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase PMD 85-2A
PříspěvekNapsal: 28.12.2020, 16:46 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 927
Has thanked: 43 times
Been thanked: 413 times
Mimochodem jsem našel další rozdíly mé verze 2A vůči verzi 2A, kterou má Petr EC1045 na svých stránkách. Přitom obě verze plošných spojů základních desek mají stejná "typová" čísla vyleptaná v mědi. A nejsou to jen rozdíly v zapojení. Prozatím jsem našel chybějící prokovený otvor a jeden signál je slepě ukončen bez použití a zřejmě je řešen jinde a jinak (R3||CB2). Nález toho rozdílu byl dílem náhody. Určitě těch změn bude více.

Když jsem měl odstrojeny obvody v dolní části desky, tak jsem desku nafotil a až budu dělat totéž s TTL obvody v horní části desky, rovněž nafotím. Pak bych Tě Petře poprosil jako strážce historického pokladu uchovat i tuto verzi (decentně a nenásilně Ti naznačuji možnost překreslení nové verze 2A). Nakonec se z toho ještě vyklube X-krát zmiňovaná verze 2B...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase PMD 85-2A
PříspěvekNapsal: 28.12.2020, 17:09 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 787
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 98 times
Ted zrovna tu mám vetší zábavu :hang: , deska řadiče RFD-Z ze SAPI-IPS na které není osazeno cca 50% IO a hromada propojek :hang: :hang: :hang: :hang: :hang: :hang: :hang: .

Z fotek se to dělá dost blbě :hang: aneb mít v ruce fyzický kus je 1000x lepší … pokut to budou drobnosti a na odstrojené DPS a k tomu aspoň schéma uprav tak by to mělo jit.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Repase PMD 85-2A
PříspěvekNapsal: 28.12.2020, 17:55 
Offline
Radil

Registrován: 28.11.2020, 19:52
Příspěvky: 288
Bydliště: Košice
Has thanked: 31 times
Been thanked: 119 times
Mimochodom, tie R3/CB2 som s Petrom pred časom riešil práve ja, preto to tak aj má v schéme :) Je pravda, že ani takto to nemusí byť správne zapojené, lebo moje PMD-2A to malo tak, a nemuselo to tyť takto od výroby, nakoľko som tam videl zásah s pájkou. Na Schotkovej stránke som tie súčiastky videl tiež tak podobne zapojené v PMD-2A, tak som usúdil, že by to mohlo byť správne. Okrem toho tie R3/CB2 vo verziach PMD-2 5V RWM a PMD-3 už niesu, lebo sú nahradené jednym 7474 klopným obvodom, zapojeným zrejme ako oneskorovač, viď schémy u Petra. A tak som si to zapojil aj vo svojom PMD-2A a funguje to bez problémov.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz