OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 16.04.2024, 17:52

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 71 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: IQ151 a CF karta
PříspěvekNapsal: 21.10.2020, 20:02 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
A ještě mě napadla další věc. Pokud připojíš CF přes 8255-ku, tak když pominu proudové špičky při zasouvání a vysouvání té CF, tak při tom neohrozíš data na sběrnici CPU, jinými slovy to můžeš udělat za provozu. Přímo na sběrnici CPU si ovšem toto dovolit nemůžeš.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: IQ151 a CF karta
PříspěvekNapsal: 21.10.2020, 20:23 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 975
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 485 times
/CS generuju už jenom z adresových signálů bez přispění /IOx. Na záznamu z LA o pár příspěvků je vidět, že signál /IOW je o dost užší a je oproti /CS víc zpožděn. /IOR je zase o dost širší a začíná dříve po /CS. Se zápisem problém nebyl nikdy.

V poslední verzi, která funguje, je /IOR veden 3x dokola skrz GAL (výstup propojen na vstup a rovnicí propojení na další výstup) a ještě zpožděn kondenzátorem proti +5V, čímž si myslím, že se /IOR opět o něco opozdí. Na Z80 ve Stone to chodí bez jakýchkoliv harakiri na 4MHz naprosto spolehlivě.

Nechci použít 8255, protože už tak pomalý systém se tím ještě zpomalí. Vkládání WAIT stavů je zbytečné, protože nejrychlejší součástkou v zapojení je s trochou nadsázky právě ta CF karta :-) . Opravdu vidím hlavní problém v poloze sestupné hrany /IOR oproti /CS.

Doufal jsem, že vhodně napsané rovnice v GALu /IOR posunou na správné místo a bude vyhráno. Předpokládal jsem třeba čítač (jak psal EC1045, ale z TTL-ek) nebo jen shift registrem, ale asi jsem se spletl.

Nejjednodušší variantou tedy asi bude 74LS31. Ještě to promyslím.

Díky

Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: IQ151 a CF karta
PříspěvekNapsal: 21.10.2020, 20:25 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Když jsi zmiňoval ty problémy typu jednou jede, jednou ne, s LA ano, bez něj ne, tak mě napadlo, jestli jenom připojováním nějakých hraček na dlouhém vedení nerušíš sběrnici? Zkoušel jsi to bez LA na desce připojené přímo na sběrnici bez nějakých prodlužovaček?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: IQ151 a CF karta
PříspěvekNapsal: 21.10.2020, 20:34 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 975
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 485 times
V IQčku je jen VIDEO64 (na pozici u zdroje) a interfejs (podle zveřejněné desky) na poslední pozici, CF karta je připojená asi 2cm plochým kablíkem. Zkoušel jsem i jiné pozice (prohodit) beze změny S VIDEO32 to ale fungovalo po zahřátí IQčka - mohlo dojít k drobnému posunutí signálů? Počítač bylve formě desek na stole nebo v otevřené kastli.

P.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: IQ151 a CF karta
PříspěvekNapsal: 21.10.2020, 20:38 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Když se dívám na časování CF podle rev. 2.0, tak mi ty požadované časy připadají naprosto v pohodě. Pokud není problém ve volbě napěťové hladiny 5V vs 3V3 tak by to mělo jet. Tím chci říci, že bych fakt odpojil od sběrnice vše, co tam být nemusí a zkosil jen nějakou jednoduchou komunikaci - například samotnou inicializaci a hlídal si odezvu, co se mi vrací.

Pokud si jsi jistý, že zápis funguje, může to být tím, že CF karta je "5V tolerant" a tak to sežere. Ale při čtení může karta v režimu 3V3 vracet nesprávné napěťové hladiny zejména pro log. 1. Nekonfiguruje se to někde?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: IQ151 a CF karta
PříspěvekNapsal: 21.10.2020, 20:45 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Tak asi pin 33 VS1 by neměl být uzemněný. Tím se karta přepíná do 3V3 komunikace. Jak to máš Ty?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: IQ151 a CF karta
PříspěvekNapsal: 21.10.2020, 21:17 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 975
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 485 times
V počítači není nic, co tam být nemusí - jen interfejs a video. Zápisy do karty (ať řídící signály nebo data) byly asi v pořádku - karta dělala co měla (nastavení, zapsání adresy LBA, ...), jen nečetla správně. Ze zkušenosti to zůstane viset na čtení statusu karty - čekání, až bude karta připravená.

Pin 33 je v luftu a dle specifikace jsou v CF kartě pull-upy, tak by to mělo být v pohodě.

Ale musí tam být časově nějaký harazd, když to bez úprav funguje tak napůl a jedním kondenzátorem se to vyřešilo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: IQ151 a CF karta
PříspěvekNapsal: 22.10.2020, 07:02 
Offline
Kecálek

Registrován: 07.05.2014, 12:10
Příspěvky: 197
Bydliště: Jbc
Has thanked: 0 time
Been thanked: 39 times
Asi nejvic se tu resi zpozdeni signalu, protoze po pridani dalsich (i parazitnich) kapacit to zacne fungovat. Je ale mozne, ze tam je nejaky hazard, ktery vygeneruje kraticky pulz, ale na logickem analyzatoru nemusi byt videt, resp. vstup LA se k tomu muze chovat stejne jako jine logicke obvody, tj. jednou tam uvidi puls navic jindy ne podle toho, jak moc a na jak dlouhou dobu se prekroci rozhodovaci uroven. Myslim, ze by bylo dobre zkontrolovat ridici signaly pro CF kartu pomoci osciloskopu, kde to bude presne videt...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: IQ151 a CF karta
PříspěvekNapsal: 23.10.2020, 23:11 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 975
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 485 times
Pokud by tedy na /IOR byly "falešné" pulsy, bude fungovat tohle zapojení? V online logických simulátorech to funguje dobře - pokud není přítomen signál /CS (log. "1") , může se na /IOR dít co chce, na výstupu /IORD je stále "1". Pokud je přítomen /CS, se sestupnou hranou /IOR se vytvoří sestupná hrana na /IORD a zůstává tam bez ohledu na další stav/změny /IOR po celou dobu trvání /CS. Jakmile se /CS vrátí na "1", vrátí se na "1" i /IORD - výchozí stav.

Druhá otázka zní: pokud je toto zapojení funkční, jak by vypadaly definice pro GAL? Byl by někdo tak hodný a zkusil je napsat?

Díky

Petr


Přílohy:
GAL.png
GAL.png [ 16.2 KiB | Zobrazeno 3813 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: IQ151 a CF karta
PříspěvekNapsal: 24.10.2020, 02:09 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
No já Ti nevím... Možná to bude fungovat, já bych ale raději dal přednost nalezení příčiny problému před pořizováním berliček, kanónů a ještě větších kanónů. Na druhou stranu, pokud to pojede s tímhle, budeš mít vodítko, kde možná byl (ale možná také ne) problém na reálném počítači.

Pokud už zkoušíš různé věci tohoto kalibru, tak bych ještě podotkl, že ty krátké zákmity na /IOR nejsou původu systémového, na to jsou moc krátké. Zjevně 8228-ka má problém s buzením těch řídicích signálů. Zkus se podívat na vstup /BUSEN (vývod 22), jestli tam není něco synchronního s těmi zákmity na /IOR. Nebo se fakt koukni na rozvod /IOR, jestli není přetížený nebo zkratovaný na jiný signál. Nalezením příčiny si ušetříš vývoj těch záplat a budeš to mít jednoduché. A co je jednoduché, to je technicky krásné. A pak ten pocit, že jsi něco opravil...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: IQ151 a CF karta
PříspěvekNapsal: 24.10.2020, 11:56 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 975
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 485 times
Libor L.A.: zkusil jsem pomocí logického analyzátoru zjistit, co se na /IOR děje. Zkoušeno na 2 kusech IQ151:

1. IQčko zakoupeno přes Bazoš ve stavu "myšího záchodku". Po docela velkých peripetiích se ho povedlo rozchodit do funkčního stavu (díky rEVERzovi). Deska je již od výroby upravená pro 5-ti voltové RAM (DPS je tak již navržena, žádné přeškraby/drátky).
2. IQčko zakoupeno na Aukru ve formě mechanického vraku. Nicméně po opravě několika přerušených spojů na základní desce naběhlo na první dobrou. Bohužel kastle je na vyhození, provozováno formou "vrabčí hnízdo", napájeno přes ATX zdroj. Paměť rozšířena ze 32kB na 64kB. Deska je původně pro třívoltové RAM, ale je upravena pro 5-ti voltové RAM.

IQčko 1: na signálu /IOR je jednou za 3 až 4 pulsy vidět krátký puls navíc (mohou být všude, ale jsou pod rozlišovací schopností LA). Po vyfiltrování kondenzátorem rušivé pulsy zmizí a karta funguje správně. Na přložených obrázcích je průběh v různých časových lupách. Červeně zakroužkovaná místa jsou na druhém záznamu zvětšena. Je vidět i vzájemné posunutí/zopždění /IORD (na straně karty) oproti /IOR (na straně IQčka).


Přílohy:
Poznámka: Pulsy /IOR
IQ1_IORD.png
IQ1_IORD.png [ 63.81 KiB | Zobrazeno 3775 krát ]
Poznámka: Rušivý puls na /IOR.
IQ1_pulsy.png
IQ1_pulsy.png [ 60.99 KiB | Zobrazeno 3775 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: IQ151 a CF karta
PříspěvekNapsal: 24.10.2020, 11:59 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 975
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 485 times
IQčko 2: na /IOR žádné rušivé pulsy nejsou vidět a karta funguje správně, na zvětšeném obrázku je opět vidět vzájemné posunutí obou signálů. Nicméně po odstranění kondenzátoru karta přestane fungovat.

Včera mi dorazila avizovaná SN74LS31, tak jsem se jí pokusil do systému naimplementovat. Signál /IORD lezoucí z GALu do karty jsem prohnal přes jedno neinvertující hradlo se zpožděním cca 47ns, odstranil kondenzátor a systém funguje. Na snímku z LA je vidět větší zpoždění /IORD než v předchozích případech.

Ještě budu trochu bádat...

Petr


Přílohy:
IQ2_IORD.png
IQ2_IORD.png [ 56.24 KiB | Zobrazeno 3776 krát ]
IQ2_74LS31.png
IQ2_74LS31.png [ 58.55 KiB | Zobrazeno 3776 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: IQ151 a CF karta
PříspěvekNapsal: 28.10.2020, 12:05 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 975
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 485 times
Výše uvedená varianta s GALem funguje v obou IQčkách bez problémů. Jak vypadají signály jsem zatím neměřil, možná časem.

Pro příznivce TTL obvodů jsem udělal interface z nich. Schéma je jednoduché, jumperem umožňuje obsadit dva nezávislé rozsahy adres (A0..A7 a A8..AF). Zapojení také funguje s oběma IQčky. Vyvstal pouze problém s resetem po zapnutí - počítače se nezinicializují správně, na obrazovce zůstane chaos. Po stisku RESET už ale vše funguje správně. Měření pomocí LA jsem zatím neprováděl, tak nevím, co se tam děje, ale dělá to jen, pokud je na interfejsu připojená CF karta. Spouštění i provoz MIKROSu (i CP/M) je v pohodě a není mi znám žádný problém - čtení i zápis chodí spolehlivě - zkoušena relokace obou systémů podle dostupné RAM, kopírování souborů mezi disky A: a B:, přenesení systému z jedné diskety na druhou.

Ještě mám připravenou opravenou desku pro interface s GALem, vyzkouším a poreferuji. V obou variantách (TTL i GAL) je signál /IOR zpožděn jedním hradlem z 74LS31 o cca 47ns, signál /CS je generován pouze z adresových signálů.

Dalším krokem asi bude program pro kopírování z IQ-SD ROM na diskety MIKROSu, aby bylo možné do systému něco jednoduše dostat.

Petr


Přílohy:
Poznámka: Interface pro CF kartu.
Interface.jpg
Interface.jpg [ 477.63 KiB | Zobrazeno 3713 krát ]
Poznámka: Schéma TTL verze interface.
Schema.png
Schema.png [ 99.67 KiB | Zobrazeno 3713 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: IQ151 a CF karta
PříspěvekNapsal: 28.10.2020, 20:21 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Tohle zapojení už se blíží tomu, co bych očekával. Teď ještě najít skutečnou příčinu, proč tam musí být ten zpožďovač 7431 (když tam systém dává z principu cca 200ns odstup). Spíše to hradlo 7431 bude fungovat jako tvarovač než že by mělo významné zpoždění. 200 nebo 247ns je celkem jedno s ohledem na požadovanou hodnotu u CF. Ale každopádně přeji hodně štěstí s dalším bádáním.

doplněno: doporučuji ARB1/1983 strana 28 vlevo dole. ing. Smutný, SAPI.. Je tam časový rozbor na sběrnici i8080 právě pro Tvůj případ.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: IQ151 a CF karta
PříspěvekNapsal: 29.10.2020, 09:02 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 975
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 485 times
Citace:
doplněno: doporučuji ARB1/1983 strana 28 vlevo dole. ing. Smutný, SAPI.. Je tam časový rozbor na sběrnici i8080 právě pro Tvůj případ

Prohlédnuto a přesně to odpovídá tomu, co se na sběrnici IQčka děje - popisováno již dříve - u /IOW je oproti /CS daleko větší zpoždění, než u /IOR oproti /CS. Třeba to té kartě vadí, je moc pomalá a potřebuje ten /IOR trochu posunout. Nebo je CF špatně nastavená, ale ve Stone je to nastavené stejně a chodí to. Co jsem letmo zkoumal nějakou specifikaci CF karty, je tam několik různých rychlostí komunikace (nevím, jestli z výroby nebo programově nastavitelných) a někde ty přístupové časy byly docel a mazec. CF karta je docela stará, tak může být problém i v tom, ale zkoušel jsem 128MB, ta se chová stejně. Ještě bych někde vyhrabal 1GB, tak třeba někdy... Můžu zkusit vyměnit MHB8228 - mám v šuplíku Intel i bolševika tak uvidím, jestli se něco změní.

Citace:
Spíše to hradlo 7431 bude fungovat jako tvarovač než že by mělo významné zpoždění

Nemyslím si, že by fungovalo jako tvarovač. Signály byly původně protaženy přes GAL, který by měl signály posílit, oddělit a vytvarovat a nechodilo to taky. Rozešlo se to právě až po tom zpoždění přes 74LS31. Zkoušel jsem zapojit i do série 4xNAND z 74LS00 a beze změny chování. Začalo se to chovat líp až po připojení logického analyzátoru s docela dlouhými přívodními vodiči v plochém kabelu, což mohlo způsobit kýžené zpoždění signálu. /IOW jde do karty přímo a problém s jeho tvarem/napětím očividně není.

Podobný problém jsem řešil u Stone v základní konfiguraci (bez přídavné desky). Služební 8255 byla vybavovaná pouze signálem /IORQ (jediná IO periferie v systému) a počítač s CMOS Z80A nechodil (s NMOS U880 chodil jak víno). Po přidání kondenzátoru cca 68p (mezi /IORQ a +5V) se to rozeběhlo i s CMOS Z80A, případně po přidání 74LS138 na dceřiné desce to fungovalo taky - opravdu nepatrné zpoždění signálu problém vyřešilo.

Nejsem z toho řešení s 74LS31 úplně odvázanej, ale za mě to teď funguje spolehlivě, tak to tak asi nechám.

Děkuji za soucítění :D . Zase jsem se ale dozvěděl něco nového - že i v řadě 74xx jsou "perly" o kterých jsem nikdy neslyšel a že existují programovatelné/nastavitelné "delay" obvody. Je to podobné, jako když jsem chtěl do Stone64kB cestou nejmenšího odporu implementovat zálohované hodiny. Existují zálohované SRAM např. řady M48Txx, které mají v nejvyšších bytech dostupné paměti zálohovaný RTC včetně kalendáře. Stačí vyjmout obyčejnou SRAM, zasunout M48Txx a už to frčí...

Petr


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 71 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz