OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 18.04.2024, 11:47

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 318 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 22  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 16.02.2021, 23:01 
Offline
Radil

Registrován: 28.11.2020, 19:52
Příspěvky: 288
Bydliště: Košice
Has thanked: 31 times
Been thanked: 119 times
Libor, UHF ak myslíš na 3-ke, tak áno. Na starších je klasický VHF, ktorý ani netuším, jestli je k niečomu :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 16.02.2021, 23:03 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Zrovna uvažuji nad variantou využít pro přepínání signál RTS UARTu. Po resetu jej BIOS nějak nastavuje (takže by se default nastavil režim RGBM) a programově by se dal přepnout ten RTS do opačné polarity pro aktivaci Colorace. Jen to přepnutí není tak jednoduché.. Musel by na to být nějaký párbajtový program. Uvádím to snad jen z toho důvodu, že to někoho inspiruje k lepšímu řešení.

ještě k Joey78: myslel jsem to univerzálně. On i ten VHF mi na Merkuru fungoval. A potom na DIN7 mám vyveden i videosignál kvůli synchronizaci. Takže by se dal vytáhnout čistý videosignál z toho DINu.

Oprava: já tam mám vyveden jen synchronizační signál. Zítra tam zkusím hodit videosignál, ale ten by měl pro synchronizaci posloužit taky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 16.02.2021, 23:38 
Offline
Radil

Registrován: 28.11.2020, 19:52
Příspěvky: 288
Bydliště: Košice
Has thanked: 31 times
Been thanked: 119 times
Áno, videosignál plne nahrádza funkciu synchronizácie, ako mám v úpravách.
A na prepínanie videomódov bude možno najlepšie využiť jeden z portov PA4-PA7.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 17.02.2021, 00:16 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Využití PA4 až PA7 služební 8255-ky vidím jako problémové z toho důvodu, že nikdy nebylo kodifikováno jejich využití a aplikace tam podle mne zapisují tyto horní bity zcela neřízeně, jen s ohledem na požadovanou hodnotu PA0 až PA3. Ale s tou klávesnicí mě napadla jiná věc. Doplnil by se klopný obvod 74LS74, který by měl na CLOCK přiveden signál RESET v libovolné polaritě a na vstup D by měl přiveden signál PB6, což je trvale snímaný stav klávesy STOP včetně pull-up rezistoru. Takže prostý SHIFT+RESET by nastavil po RESETu RGBM režim, kombinace SHIFT+STOP+RESET by nastavila Colorace. Nevýhoda v podobě možnosti nastavit režim jen při RESETu by byla vyvážena nezasahováním do krabice a absencí jakýchkoliv vyvedených externích drátů nebo spínačů. Snad ještě dořešit signalizaci zvoleného režimu, abych až během hry nepřišel na to, že se při RESETu zvolil špatný barvový režim.

Bohužel integrace toho dodatečného 74LS74 na desku Colorace (u verze 2A by šlo využít ten jeden volný vedle CPU) nemá moc smysl, protože většina přívodů k němu by byla stejně extra dráty ze základové desky. Musel by to být druhý, tzv. přepínací modul s jedním IO.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 17.02.2021, 08:47 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3814
Has thanked: 280 times
Been thanked: 456 times
Já myslím že dobré, vzhledem k rychlosti naběhnutí "systému" z disketovky to nebude vadit. Z kazety asi moc lidí nenačítá a i kdyby, PMD při resetu paměť nemaže takže vám hra nebo program zůstane funkční jen se musí znovu JUMPnout :-).

Edit: Ještě me napadlo jak dát uživateli snadno najevo že běží ColorAce - použil bych diodu napájení, která když je počítač zapnutý svítí pořád. Tu bych vyměnil za vícebarevnou se třemi fousy a ten třetí by šel právě do ColorAce modulu. Takže PMD by se zapnulo, svítilo by to zeleně a pak by se zapnulo Colorace a dioda by kupříkladu zbělala nebo žežloutla. No a po resetu zase zelená ;-). Zásahy do PMD veškeré žádné, jistota uživatele 100%.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 17.02.2021, 09:39 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 429 times
Been thanked: 265 times
Súhlasím, že použitie nevyužitých bitov na služobnej 8255 nie je dobrý nápad. Z pohľadu existujúceho softvéru sa tam môže zapisovať čokoľvek a tak by mohlo dochádzať k nechcenému prepínaniu.

Možno by stálo za úvahu použiť port 6Ch, ktorý som zvolil pre Video Interrupt a VGA konvertor. Napr. nevyužitý bit 3.
https://pmd85.borik.net/wiki/VideoCPU_INT
Výhoda: S ničím sa to nebije a tematicky to k tomu sedí.
Nevýhoda: "Závislosť" na IF doske, z ktorej je potrebné vytiahnuť signál Y6 z adresového dekodéra 3205 a "zúplniť" dekódovaciu adresu o A0=A1=L.

Samozrejme bude k tomu treba jeden register, napr. 7474. Do CLK by vstupovalo Y6/A0/A1/IOW cez nejaké hradlo, D by bolo D3 a vstupy R/S by sa dali využiť na "vnútenie" režimu pomocou trojpólového prepínača - v strede na R/S pull-upy a fungujúci zápis na port. Na krajoch zvolený režim.

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 17.02.2021, 10:08 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1520
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 383 times
Czech Human píše:
Aktuálně mě dex ještě seznamuje i s možnostmi VGA převodníku Faudraj, který obsahuje už obdobný barevný režim HexaC, byť tedy tam je to 6x4 což je poněkud nižší rozlišení 60*48, ale díky tomu je k dispozici 32 barev.

Ne 32 barev, ale 16 barev popředí a 16 barev pozadí (v tom atributu 6x4 pixely).
Sotware sice neexistuje,ale HW implementace už běhá po světě a do emulátoru by šla jistě přidat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 17.02.2021, 10:14 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Dotaz na Romana: ten port 6Ch by mohl být čistým systémovým řešením. Ty nejnižší tři bity už někde používáte, nebo to byla prozatím pouze příprava a zablokování pro budoucí použití?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 17.02.2021, 11:12 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 429 times
Been thanked: 265 times
Libor L.A. píše:
Dotaz na Romana: ten port 6Ch by mohl být čistým systémovým řešením. Ty nejnižší tři bity už někde používáte, nebo to byla prozatím pouze příprava a zablokování pro budoucí použití?
Ako som už linkoval (https://pmd85.borik.net/wiki/VideoCPU_INT), tak tie 3 bity sú určené pre VGA konvertor. Mal som ho vo svojom jednom PMD 85-2A "nadrátovaný", ale keď som robil "recap" a náhradu všetkých pätíc, tak som ho už nepripojil (stále ale trčí konektor na pravom boku počítača).
Teraz vychádzam z toho, že kto si nadrátuje VGA konvertor, nepotrebuje extra ColorAce a naopak. Takže sa to nebude biť. Zrejme ani programovo.

V Emulátore je zatiaľ implementovaný port 6Ch len pre prerušenie od Videoprocesora. VGA konvertor tam zatiaľ nie je, lebo nebolo dosť vôle ani motivácie a ten nový režim 6x4 mi skomplikuje ten môj "prudko optimalizovaný" a rýchly kód v Assembleri x86 pre vykreslenie obrazu (to je jediná vec, ktorá zostala napísaná v Assembleri od počiatku).

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 17.02.2021, 13:12 
Offline
Radil

Registrován: 28.11.2020, 19:52
Příspěvky: 288
Bydliště: Košice
Has thanked: 31 times
Been thanked: 119 times
Beriem späť, čo som písal o PA4-PA7, bol by to veru problém. Prikláňam sa teda skôr k jednému z nápadov od Libora alebo Romana alebo ďalších, už len prísť na to, ktorý bude efektívnejší.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 17.02.2021, 17:04 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Když z výše proběhnuvšího brainstormingu vyberu to nejlepší (podle mne), vychází mi dvě vcelku příbuzné alternativy.

Ze stávající desky modulu Colorace vytáhnu dva "komplementární" dráty od vývodů 12/IC8 a 13/IC8, tak jak to navrhoval Joey78. Tyto dva dráty buď:

1) ...osadím pull-upy a obyčejným jednopólovým přepínačem s uzemněným středem budu uzemňovat buď jeden nebo druhý drát (manuální přepínání)

2) ...nebo je zapojím bez pull-upů na komplementární výstupy volné poloviny MH7474 vedle CPU. Clock na RST a D-vstup na signál tlačítka STOP, jak jsem popisoval dříve. Tedy normální RESET nastaví Colorace, RESET+STOP nastaví RGBM. Tuto variantu si asi osadím já.

Ještě dodatek - proč tohle? Protože přes ty dva "konfigurační" dráty k modulu Colorace nepotáhnu dynamické signály ale statické napěťové úrovně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 17.02.2021, 20:26 
Offline
Radil

Registrován: 28.11.2020, 19:52
Příspěvky: 288
Bydliště: Košice
Has thanked: 31 times
Been thanked: 119 times
Áno, je to dobrá voľba, či už cez prepínač alebo klávesnicu.

Ináč, voľný 7474 pri CPU využívajú PMD 85-3 aj PMD 85-2 s 5V RWM ako "oneskorovač" signálu /CAS. To mohli zapojiť aj do ver. 2A, urobil som si to dodatočne a vybral som tak pôvodne zapojený RC člen. Takže by som musel použiť nový 7474 pre ColorAce :)

Ešte som uvažoval nad inými dvoma alternatívami prepínania ColorAce/RGBM:
1. zapojiť odpor cca 1k medzi A6 a XA6, a na vstup /G obvodu 74151 pripojiť pull-up s jednoduchým spínačom na GND. Ak je na /G log.0, odpor by mal byť dostatočne veľký, aby neovplyvňoval A6 ani XA6. Vtedy je režim ColorAce. Ak je na /G log.1 cez pull-up, výstup Y je neaktívny, tak sa A6 dostane rovno na XA6 cez odpor. Vtedy je režim RGBM.
2. zapojiť dvojitý prepínač až na výstupy obvodu 7475, a ten by rozhodoval jestli sa 7408 AND hradlá budú zapájať na všetky štyri výstupy /Q1-/Q4 (ColorAce), alebo iba na prvé dva /Q1-/Q2 (RGBM).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 17.02.2021, 20:54 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 429 times
Been thanked: 265 times
Len pre inšpiráciu, takto som mal zapojený dekodér portu 6Ch pre VGA konvertor.
Takže pre ten register so 7474 by signál -CSWR2 išiel na CLK. Len by sa asi musel invertovať, aby bola zápisová hrana nábežná.


Přílohy:
adrdek-vgakonv.png
adrdek-vgakonv.png [ 5.31 KiB | Zobrazeno 4074 krát ]

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 17.02.2021, 21:10 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Nakonec jsem od verze s adresou 6Ch upustil proto, že osobně mám verzi 2A a tam ten klopný obvod D je volně k použití na základní desce a obvodová realizace vychází na dvě krátké propojky ze spodní strany základní desky PMD-85 a dva propoje k modulu Colorace.

Další argument ber Romane spíše jako uvažování nahlas. Sám nevím, jak se rozhodnout. Pokud zakomponujeme přepínání grafického režimu do některého registru nebo periferního obvodu, budeme muset rozšířit MONITOR o příkaz na přepínání grafického režimu, nebo budeme muset zpětně upravit všechny hry, aby si ten režim samy přepínaly "na domluveném místě". Proto se mi momentálně jeví jako jednodušší něco stisknout nebo přepnout. Ale ono si to většinou ukáže samo. Tak jako celý ten mnou postavený modul je defacto třetí verze a stejně už vím, jak by jej bylo dobré změnit, bude-li verze 4. Takže pár vývojových kroků pro doladění finální verze asi bude.

Alternativou je grafický systém "Zdeněk6", který se zasouvá místo ROMPACKu. Ale bližší info nechám na Zdeňkovi, který je autorem a osobou nejpovolanější něco vysvětlovat. Systém je to totiž naprosto geniální a neinvazivní.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 17.02.2021, 22:57 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
...a teď se Romane na vašich stránkách dočítám, že MRS po startu taky testuje klávesu STOP. Takže ten postup není až tak originální a hlavně bezkolizní. Asi nakonec někde vyvedu ten přepínač na volbu Colorace/RGBM. Ten zaručeně nekoliduje s ničím.

Pokud by zájemci o modul chtěli raději počkat, zda se nenajde nějaké lepší, či spíše hromadně odsouhlasené řešení pro volbu grafického režimu, nemám s tím problém. Ani kompletní skartace této várky mě nebude mrzet. Výrobní cena těch plošných spojů byla nakonec po rozpočítání všech režijních nákladů někde kolem směšných 60,- Kč za kus a součástky jsem stejně objednával do zásoby, abych měl do konce života :) Já jsem momentálně pořídil ještě jedno PMD 85-2A a na něm zkusím pár těch modulů oživit kvůli ověření opakovatelnosti výroby a hlavně nároků na rychlost DRAM. Taky bych chtěl vyzkoušet vizuální rozdíl mezi použitím výstupních tranzistorů KSY71 versus BC547.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 318 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 22  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz