OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 20.04.2024, 00:31

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 318 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 22  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 25.04.2021, 20:30 
Offline
Profík

Registrován: 06.02.2019, 11:47
Příspěvky: 902
Has thanked: 51 times
Been thanked: 230 times
Vzhľadom k diskusiám s Liborom o komunikácii s pamäťou v jeho novom ColorAce48, som pre ozrejmenie časovania napichol Maťa na analyzér. Viem, nie je to PMD, ale aspoň približne sa to zhoduje (moje PMD 1 nie je a asi ani nebude pojazdné).
M1


Přílohy:
Mato-tim-wr.PNG
Mato-tim-wr.PNG [ 30.93 KiB | Zobrazeno 3087 krát ]
Mato-tim.PNG
Mato-tim.PNG [ 45.3 KiB | Zobrazeno 3087 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 25.04.2021, 20:47 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2287
Bydliště: Brno
Has thanked: 846 times
Been thanked: 318 times
Já bych si v tom u sebe rád udělal pořádek, stručně řečeno ani původní ColorAce není stabilní na jakémkoliv PMD tedy ani na verzi 3 a vy se to zde snažíte vyladit tak, aby to vše bylo co nejstabilnější i třeba na verzi 2? Bude 1 verze ColorAce pro všechny verze PMD na které to bude určené? Bude to možné zprovoznit na všech modelech pokud se u nich udělají dodatečné úpravy? Vopřed děkuji za odpovědi :)

_________________
Amiga - PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 25.04.2021, 21:24 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Teď mě zmátl Tvůj příspěvek. Mám to chápat jako otázku, zda Colorace je stabilní na všech platformách, nebo říkáš ze své zkušenosti, že Ti nějaká originální verze Colorace na něčem nejela?

DOPLNĚNO:

Protože férově musím říct, že důvod, proč nejela verze 1.3 na všech strojích je zřejmě ten, že jsem spoléhal na fakt, že na mém stroji jela s velice pomalými paměťmi a byla tam značná rezerva. Což na jiných strojích ta rezerva zjevně není. Čili problém nevidím v Colorace jako takovém ani v jeho soužití s různými typy PMD-85. Prostě je třeba jít časově nadoraz a jakákoliv zpoždění nejsou tolerována.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 25.04.2021, 22:01 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2287
Bydliště: Brno
Has thanked: 846 times
Been thanked: 318 times
Nemám PMD 85, měl jsem. Ztrácím se v tom laborovani, chtěl jsem si ujasnit, jestli je všeobecně ColorAce na nějakém modelu stabilní, zjevně není a je to kus od kusu a taky o co vám jde v těch vašich hrátkách a laborovani, jestli zprovoznit CA i na dalších modelech PMD, protože původní návrh byl pouze pro verzi 3? A jestli tedy bude jedna verze CA pro všechny modely a jestli to po úpravách v rámci třeba doplnění těch paměti a jiných bude moci být na všech modelech, nebo jenom na 2 a 3. Přiznám se , že vlastně nevím kolik je i modelu 1, jestli je nějak zásadně rozšířený, tedy jestli ho někdo z vás třeba má.

_________________
Amiga - PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 25.04.2021, 22:14 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Originál Colorace byl tuším postavený na GALu. A jel. To je nutné říci. Jestli mají dnešní verze GALu (nevím, neznám, naposledy jsem s nimi dělal před dvaceti lety) zpoždění pin2pin dle katalogu až někde k 3,5ns tak ta moje verze byla se zpožděním 25-35ns úplně jinde. Tam není důvod, aby Colorace principiálně nejelo nebo dělalo problémy podle kusu PMD-85. Prostě se nesmí plýtvat s časem u přepínání adresního vodiče A6. To je vše. Ta verze 1.3 neměla dostatečný časový potenciál pro rozptyl parametrů všech možných PMD-85. Spíše jsem měl (nechtěné) štěstí v tom, že mi několik modulů jelo. Verze 1.4, která je ve výrobě, má nyní dodatkové zpoždění signálu A6 typicky 9ns. GAL nebo CPLD by byly rychlostně ještě lepší, ale snaha byla a je udělat to v pouzdrech DIL. Jinak to bude muset být stejně jako originál v GALu nebo CPLD. Ale tomu se chci vyhnout.

..Chci se vyhnout všemu, co není DIL a co je programovatelné...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 25.04.2021, 22:22 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Vidím, že udělat něco takového není žádná sranda i s dnešními dostupnými rychlými součástkami na pohledem dnešní doby směšně pomalý stroj.

Myslím že by bylo dobré vzít minimálně několik PMD, různých verzí (1,2,2A,3), ty projet osciloskopem a pak si ty výsledky průběhu signálů porovnat. Teprve z takového souboru měření už by se dalo dělat obecné závěry. Třeba verze 1.3 bude běhat bez problémů na 2A ale na 2, 3 nebo 1 bude potřeba fixní, leč odlišné nastavení. Měřit, měřit, meřit, bych poradil já.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 25.04.2021, 22:24 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Tak originál byl asi taky postavený na hradlech. Minimálně schéma tomu napovídá, že to tak bylo i realizováno. Já jsem si to spletl s verzí na stránkách RM-Teamu, ta má ve schématu použitý GAL. Ale to na výše řečeném principiálně nic nemění. Prostě je nutné minimalizovat zpoždění. Pokud se tu dočte autor nebo kluci z RM-Teamu, nenarazili jste při vývoji na podobné problémy?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 25.04.2021, 22:29 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Reakce na Czech Human:

"Konstrukční" rozdíly budou mezi verzemi modulu Colorace pro PMD-85 se 48 a 64kB RAM. Princip zůstává v obou případech stejný, ovšem u 48kB verze je nutno dořešit specifické podmínky rozdělení paměti na banky. Asi by ta verze 48kB pro jedničku a dvojku mohla být stejně řešená a stejně malá jako pro 2A/3 ale momentálně jsem šel tou cestou, kterou jsem se vydal. Má to nějaké převážně mechanické důvody.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 28.04.2021, 19:01 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
PMD 85-3 dnes přišlo a prodělalo upgrade na Colorace 1.3. A stejné chyby ve stejném rozsahu jako na fotkách, které prezentovali Czech Human a krupkaj. Alespoň mám referenční stroj, na kterém budu ověřovat funkčnost Colorace64 rev. 1.4. (Plošné spoje na oba typy Colorace jsou hotové a zítra budou společně odeslány).

Nicméně nějaké nové poznatky vzešly už z prvního pozorování. Je viditelná jedna věc, kterou popsal myslím Czech Human: V režimu aktivovaného Colorace je statisticky méně chyb než v režimu, kdy je Colorace deaktivováno. To odpovídá základní pracovní domněnce, že na vině je zpoždění celého řetězce od multiplexeru adresy, přes alternaci signálu A6 až po vlastní vybavovací dobu pomocných atributových DRAM. Vysvětlením je podle mne fakt, že při vypnutém režimu Colorace je zpoždění dopravní cesty na modulu o cca 10ns větší a tudíž statisticky častěji dojde k pozdnímu dodání dat z pomocných atributových DRAM. Což znamená barevný defekt na obrazovce. Prozatím nebudu měnit multiplexery adresy za rychlejší, protože si chci ponechat stroj v takovém stavu, ve kterém modul Colorace rev. 1.3 nejede jak má.

Měření na analogovém osciloskopu ukázalo, že časové průběhy /RAS, AMUX, /CAS, STB jsou naprosto identické s popisem ve výše uvedené knize pana Matějky (v rámci pozorovací přesnosti na analogovém osciloskopu s půlmetrovými nestíněnými měřicími kabely). V PMD 85-3 byly osazeny originální DRAM typu KR565RU5G (tedy 120ns) a doba, za kterou PMD-85 potřebuje nejpozději dodat data pro videoprocesor, je odhadem kolem 150-160ns (pozorováno na konkrétním PMD 85-3).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 28.04.2021, 19:20 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Jo a to hlavní!

Když si klávesami Shift+posun řádku vlevo invertuji obrazovku, tak po první inverzi je obrazovka plná chybných barevných atributů (z titulu chybných zápisů do pomocných atributových DRAM). Jakmile začne fungovat autorepeat, tak se v přímém přenosu začnou chybné barevné atributy ztrácet a za pár vteřin už je invertující se obrazovka naprosto bez chybných atributů. Teoreticky by se dalo čekat, že se do těch pomocných DRAM budou s určitou pravděpodobností zapisovat nové chyby, ale ono ne! Nabízí se vysvětlení, že občas selže zápis do DRAM, ovšem jakmile se na danou adresu barevný atribut zapíše, je tam, a nic jej nezmění. Žádný zápis chybných dat, nic takového. Prostě neprovedený zápis jako takový. Takže to by ukazovalo na chyby ve fázi zápisu do DRAM, ne ve fázi čtení. Což je vlastně logické, jinak by ty chybné atributy "žily" a plynule se na obrazovce měnily. Ale ony jsou stabilní. Takže na 100% se bude nutné zaměřit na zápis do pomocných atributových DRAM, tam dochází k chybám. Tam je pravděpodobně nedodržen některý časový parametr.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 29.04.2021, 19:43 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Bádání nad systémovými problémy Colorace pokračuje. Než jsem dnes od(s)tavil zdroj PMD-10 při zkratu na nepájivém poli, tak jsem přišel na zajímavou věc. Když jsem zajistil, aby signál XA6 pro pomocné atributové DRAM byl vždy roven signálu A6 (Colorace vypnuto), tak těm dvěma pomocným 4164-kám na modulu ani moc nevadilo uměle zavedené zpoždění signálu A6 dvěma invertory. To mi nasadilo brouka, jestli honba za rychlými DRAM a minimálním zpožděním alternátoru XA6 je ta pravá příčina. Prozatím nevím jistě, jen začínám váhat.

Tak jsem se podíval na zapojení počítače PLAN80, respektive na připojené časové diagramy a zarazil jsem se. Signál /MW pro zápis do paměti, generovaný obvodem 8228 (u PLAN tuším značený MWS) má jen minimální předstih před /RAS. Pravda ovšem je, že PLAN80 má /RAS generován z jiného stupně 74164 a tak tam může být nějaký posun. Takže hned jak zprovozním zdroj, zaměřím se na předstih /MW před /RAS u PMD 85. Pokud by předstih nebyl dostatečný, bude nutné pro identifikaci zápisu do paměti využít bit stavového slova vysílaného z i8080 do 8228. Nebo se najde cesta, jak využít ten pozdně příchozí /MW. Prozatím se na to zkusím podívat výpočtově, jak se PMD 85-3 liší z hlediska vzájemné pozice signálů /MW a /RAS.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 30.04.2021, 09:47 
Offline
Profík

Registrován: 06.02.2019, 11:47
Příspěvky: 902
Has thanked: 51 times
Been thanked: 230 times
Libor L.A. píše:
Tak jsem se podíval na zapojení počítače PLAN80, respektive na připojené časové diagramy a zarazil jsem se. Signál /MW pro zápis do paměti, generovaný obvodem 8228 má jen minimální předstih před /RAS. Pravda ovšem je, že PLAN80 má /RAS generován z jiného stupně 74164 a tak tam může být nějaký posun.

Podľa datasheetov 4116 má /W signál nasledovať až po /RAS (early write) alebo /CAS (read/write). Skúsil by som pokusne vytvoriť záspisový signál /W = /MW or /CAS alebo /W = /MW or /RAS.
M1


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 30.04.2021, 11:18 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Je možné, že to katalog DRAM takto uvádí. Ale to je pouze jeden z režimů. Ovšem v PMD-85 jsou časové souslednosti dané. A fungují. Takže /CAS je povolen existencí signálů /MR nebo /MW a je časově zpožděn na posuvném registru 74164 vůči /RAS. To je OK, tam problém prozatím nevidím. Spíše se teď zaměřuji na okamžik, kdy 8228 vyrobí pádovou hranu /MW a v jaké časové návaznosti vůči němu je vygenerován signál /RAS. Signál /RAS je odvozen od PHI2TTL a tudíž je časově konstantně svázán s generováním /MW. Nejhorší na tom je, že záměna /RAS signálem AMUX, tak jak to je v originální konstrukci Colorace, chybu neodstranila. A mám informaci, že stejné problémy zlobily i u jednoho z originálů. Proto chci dnes a zítra pokračovat v měření na PMD 85-3, ať se detailně zmapuje časové okolí okamžiku, kdy při zápisu do paměti padá /RAS do nuly. Tam si nejsem jist tím, co se přesně děje, a vnější projevy naznačují, že tam může být problém. Možná tam, možná jinde. To by se mělo ukázat proměřením trojkové verze PMD-85. Hodil jsem na PMD-85 simulátor EPROM a od adresy 0000h vykonávám sekvenci STA 0C0000h/JMP 0000h a měřím na osciloskopu.

Mimochodem, co jsem včera stihl změřit na PMD 85-2A je to, že /MW přichází 60ns před /RAS a to je podmínkou nutnou pro funkci Colorace64 na tomto modelu PMD-85. A tam (mi) to funguje. Takže momentálně řeším HW odlišnost trojkové verze PMD-85.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 30.04.2021, 12:17 
Offline
Profík

Registrován: 06.02.2019, 11:47
Příspěvky: 902
Has thanked: 51 times
Been thanked: 230 times
Libor L.A. píše:
Je možné, že to katalog DRAM takto uvádí. Ale to je pouze jeden z režimů. Ovšem v PMD-85 jsou časové souslednosti dané. A fungují. Takže /CAS je povolen existencí signálů /MR nebo /MW a je časově zpožděn na posuvném registru 74164 vůči /RAS.

Hoci to tak funguje, neznamená to, že je to správne. Write má byť správne vždy až po RAS. A u mňa podozrivý číslo 1.
Podozrivý číslo 2: zmena A6 signálom WR nie je ustálená do RAS.
M1


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 30.04.2021, 15:16 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Pokud všechna PMD-85 fungují (teď nemám na mysli Colorace ale základní desku jako takovou), pak se DRAM 4164 i 4464 dokáží použitému časování plně přizpůsobit. V tom samotném problém nebude. Tedy sled signálů /MR, /MW, AMUX, /RAS a /CAS je správně. Když se to řekne takto, pak se nabízí jednoduchá odpověď: Je špatně nastaven okamžik inverze A6. Protože tam už opravdu nic jiného nemá žádnou volnost pohybu. Ale tak jednoduché to není. To může být problém časový, kombinační, problém kapacitního nebo proudového zatížení a bůhvíco ještě. Ale v tom je ta krása, objevit a pochopit další mechanismus.

Zatím jsou to všechno jen pracovní teorie, za které jsem mimochodem velice vděčný, a které budu chtít všechny ověřit. A sám jsem zvědav, co to bude nakonec za prkotinu. Trochu mě zaráží fakt, že to prý zlobilo i na originální konstrukci. Ale nechci se na tento fakt nějak moc upínat, ať mě to nezavede nesprávným směrem. I různé příčiny mohou mít stejné následky.

Jdu měřit PMD 85-3, ať je nad čím debatovat...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 318 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 22  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz