OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 18:09

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Doplňky pro PMI-80
PříspěvekNapsal: 09.03.2018, 09:59 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 955
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Zdravím příznivce PMI,

kdyby byl zájem, mohu poskytnout mé doplňky pro PMI-80, které jsem před několika lety v návalu nostalgie spytlíkoval.

- modul eUART: malý modul, který se umístí do patice místo 7400 zajišťující rozhraní pro MGF. Obsahuje převodník FTDI FT232RL a umožní tak PMI připojit k PC přes USB a nahrávat tak programy do paměti PMI přes terminál ve Windows. K tomu mám upravenou původní EPROM 2708, kde jsou rutiny obsluhující MGF nahrazeny SW UARTem (pouze příjem dat). Zařízení vzniklo za podpory Nostalcompa, za což mu děkuji.

- modul sběrnice: "rozvětvení" systémového konektoru PMI, má na sobě 1 FRB konektor připojený přímo na sběrnici PMI a další 2 FRB konektory připojené přes posilovače 74245 + vyvedený vlastní konektor pro napájení +5V

- modul pamětí: pokrývá celý paměťový prostor procesoru - "vyzobává" prázdná místa původního PMI. Obsahuje 8kb EEPROM 28C64 a 2xSRAM A62256. Konfigurace se provádí přes GAL, který se stará o generování signálů CS pro paměti. Zkoušel jsem PMI provozovat bez pamětí 2708 a 2114 jen s kartou s monitorem PMI v EEPROM a příslušně naprogramovaným GALem a šlo to. Mapování paměti můžu poskytnout.

Obrázky jsou kvůli velikosti na letecké poště.

http://leteckaposta.cz/408507283

Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doplňky pro PMI-80
PříspěvekNapsal: 05.04.2019, 09:31 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
RceSofte, funguje ti u toho upraveného monitoru se SW downloaderem funkce R pro prohlížení a modifikaci registrů? Já teď asi po 5 letech zjistil, že mi to nefunguje :D

Už nějakou dobu provozuju právě tuhle verzi s vyhozenejma rutinama pro pro magneťák a na jejich místě je sériový downloader, který na bráně PB služební 8255 umí načítat data posílaná sériovým terminálem. Nově jsem přepsal i rutinu OUTKE, která vyhodnocuje klávesnici, aby lépe ošetřovala zákmity. Obojí funguje parádně a práce s PMI je mnohem příjemnější. ALE. Přestala fungovat funkce R pro modifikaci registrů. Za boha na to nemůžu přijít proč. I když se vrátím k verzi s původní OUTKE, tak to nefunguje. Asi to skáče někam do prostoru těch původních MGF rutin, ale absolutně to nemůžu najít. Porovnávám originální a upravenou binárku s původní OUTKE (až po ten MGF to sedí), ale nic nic nic..... Ten monitor je totiž tak geniální, až je šílenej. Tahají se tam data všemožnejma cestama, přes zásobník, zápisník a podobně. Registry rotují jak na kolotoči. Člověk se v tom hnedle ztratí.....

Jinak už mám rozchozenou komunikaci i se sériovou eeprom 24Cxx namísto magneťáku. Jen to ještě musím trochu uhladit a vymyslet souborový uspořádání. Ale zápisy a čtení už šlapou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doplňky pro PMI-80
PříspěvekNapsal: 05.04.2019, 09:56 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
Dobrý. Už jsem na to přišel. To je tak, když si člověk neudělá pořádek v jednotlivých verzích softwaru....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doplňky pro PMI-80
PříspěvekNapsal: 05.04.2019, 12:23 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 16.03.2017, 11:36
Příspěvky: 1493
Bydliště: Kósek vod Brna
Has thanked: 101 times
Been thanked: 112 times
Citace:
Ale zápisy a čtení už šlapou.


Rutina bude ve 2. EPROM?

_________________
TEMS-49, PMI-80, rep. MK14, ZX81, ZXspectrum+, TI58, MZ-800


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doplňky pro PMI-80
PříspěvekNapsal: 05.04.2019, 14:06 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 955
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Ahoj, abych řekl pravdu, jestli mi funguje editace registrů jsem fakt nezkoušel, takže v tomto okamžiku nemohu sloužit.

Souborový systém by nemusel být vůbec složitý. Pokud v PMI bude použita jen základní paměť 1kb, tak se v principu může zapisovat celý obsah RAM včetně systémové oblasti a vytvořit tak snapshot systému. Nevím, jak velkou sériovou EEPROM používáš, ale při použití 24C128 by se do ní vešlo 16 snapshotů bez jakéhokoliv souborového systému - začátky posunuty vždy o právě o 1kb - při nahrávání/ukládání by se zadalo jen 0 až F a bylo by. Případně se nemusí ukládat systémová oblast a zbude dost místa na název, který by PMI bylo schopno na displeji zobrazit a výběr by se mohl realizovat klávesami ošetřenými jako "VPŘED" a "VZAD".

Případně by na přídavné desce se sériovou EEPROM mohlo být těchto více a jednoduchým přepínačem (rotačním, "piánem" nebo jumperovou lištou) vybírat konkrétní integráč, kam se bude zapisovat/číst. A určitě je dát do patic, aby byla snadná možnost přehazovat je a případně číst/zapisovat přes programátor.

Ano, a to už by vyžadovalo osazení 2. paměti 2708.

Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doplňky pro PMI-80
PříspěvekNapsal: 05.04.2019, 15:42 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
RaceSoft píše:
Ahoj, abych řekl pravdu, jestli mi funguje editace registrů jsem fakt nezkoušel, takže v tomto okamžiku nemohu sloužit.

No právě :D Celý léta jsem to nepotřeboval a nepoužíval a čili ani netušil, že to nechodí. Ale na jedné polozapomenuté flashce jsem našel texťák s poznámkami k té úpravě monitoru a tam jsem si kdysi poznamenal, co je tam za problém. Jen SE na to pak jaksi zapomnělo :D Na tu flashku jsem si vzpomněl už během psaní toho původního dotazu výše :D

Ano, rutina bude v přídavné Eprom na desce PMI. Cílem je mít možnost nahrávat programy ze sériáku bez specializovaného HW a mít možnost je ukládat do EEMGF :D Bude destička jež ponese 7400 a 24C (32-512) a tato se pak vloží do patice po původním 7400 na desce PMI-80. Využívány budou původní piny služební 8255, jež se používaly pro magnetofon.

Zatím budu opravdu ukládat (skoro, páč do stacku se běžícímu programu hrabat nemůžu) celou základní RAM. Chtěl jsem původně napodobit souborový systém z ROM cartridge Epsona HX-20 (+ přidat ukládání) a prostě meníčka, řečičky, pohodlíčko, ale nemám šanci se vejít do 1KB. Ty rutiny pro základní I2C komunikaci jsou hodně dlouhý (použivám AppNote od Atmelu jen upravenou z x51 pro 8080)

O víkendu vyzkouším opravu, aby R příkaz zase makal a pak to snad v dohledné době vystavím (zatím jen ten upravený monitor). Ta úprava OUTKE rutiny je fakt boží. Nejen, že spolehlivě ošetřuje zákmity tlačítek, ale hlavně se chová přirozeně v tom smyslu, že klávesnice reaguje na sepnutí tlačítka. Kdežto původní OUTKE reaguje až s jeho rozepnutím, což je nepřirozené. Práce s PMI je teď o mnoho lepší.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doplňky pro PMI-80
PříspěvekNapsal: 05.04.2019, 17:12 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 955
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
K té nefunkčnosti modifikace registrů - nesouvisí to s "oknem" v EPROM od 012B až 013F? V původním komentovaném výpisu MONITORu je to "taktně" přeskočeno, ale ve skutečnosti je zde tabulka právě pro práci s registry - viz příloha - upravený popis MONITORu v syntaxi Z80 (je mi nějak bližší :lol: ). Jinak si nejsem vědom (nezkoumal jsem to až tolik), že by něco používalo služby pro MGF.

Přídavnou destičkou místo 7400 mám řešený právě SW UART (SMD FTDI) a z původní 7400 je potřeba jen 1 hradlo (ovládá povolovací vstup 3205 na základě /MR nebo /MW) a to mám nahrazeno samostatným hradlem v pouzdře SOT23-5.

Petr


Přílohy:
Poznámka: LST monitoru PMI-80 Z80
PMI-80_ROM.rar [16.12 KiB]
453 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doplňky pro PMI-80
PříspěvekNapsal: 16.04.2019, 13:57 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
RaceSoft píše:
K té nefunkčnosti modifikace registrů - nesouvisí to s "oknem" v EPROM od 012B až 013F?

Souvisí. Vzal jsem za základ jeden z prvních svých disassemblovaných zdrojáků, kde jsem měl tuto část zakomentovanou, páč jsem se tomu ještě tolik nevěnoval a nevěděl, co znamená. Později jsem na to přišel, ale opravu a poznámku na flešce jsem už nepřekopíroval do pracovního PC. Takže jsem si na to musel přijít znova :D

Teď už si troufám tvrdit, že mám ten PMI monitor v malíku do posledního bitu :D

Jinak už mi chodí ta sériová EEPROM jakože magnetofon. Ale ještě to trochu musím učesat a připravit nějakej vzorovej "pásek". Je to lahoda. Jsou hotový i ty adaptérový destičky do patice 7400 na desce PMI-80. Jakmile bude vše otestované, hodím to k sobě na web. Jsou podporovaný EEPROM 24C32 až 24C512 (tedy typy s dvoubajtovou adresací). Ukládá/nahrává se vždy pevná oblast standardní RAM někam pod zásobník (1C00-1FAF). Počet uložených programů je omezen pouze velikostí EEPROM. Doporučuji minimálně 24C64, ale raději více.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doplňky pro PMI-80
PříspěvekNapsal: 16.04.2019, 21:36 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 955
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Tak to jsi šikula. S tím zapomínáním to znám. Ale utěšuju se tím, že "Opakování je matkou moudrosti". Když budeš chtít, poskytnu ke zveřejnění na Tvých stránkách (ať je to komplet) nebo tady podklady můj modul pro SW UART - také místo 7400-ky osazený FTDI a jedním SMD hradlem. Těším se naTvé řešení se serial EEPROM.

Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doplňky pro PMI-80
PříspěvekNapsal: 17.04.2019, 09:59 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
Předpokládám, že pro vstup dat používáš pin PC7. Jak jsi naložil s tím puldown odporem a kondíkem, co tam jsou připojeny z MGF rozhraní?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doplňky pro PMI-80
PříspěvekNapsal: 17.04.2019, 12:33 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 955
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Ano, pro vstup používám PC7 (jedna rotace a bit je v CY). Odpor jsem určitě odpájel - alespoň na straně PC7, kondík si nyní vůbec nevybavuju, můžu se podívat až se vrátím z práce.

Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doplňky pro PMI-80
PříspěvekNapsal: 17.04.2019, 13:58 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
Ten kondík (10n) je paralelně k tomu odporu. Já tedy škrábnul spoj, ale je to na desce repliky. Na originálu bych to rozhodně nedělal a odpájení obou součástek bude jediná volba. Z toho důvodu taky udržuju ještě verzi pro připojení EEPROM na druhý 8255 (ale mám to na úplně jiných pinech, nikoliv PA6,7 a PC7, prostě to tak vyšlo).

Jelikož obslužný program až na pár bajtů zcela vyplňuje 1KB přídavné paměti, nemohl jsem ke konci už ladit v RAM standardního PMI (už bych si přepisoval zápisník monitoru). Připojil jsem svou rozšiřující kartu s větší RAM a jelikož karta nese i sériák 8251, přešel jsem od softwarově simulovaného sériáku na ten opravdový a je to fakt znát. Ona se ta meziznaková mezera 1-2ms (já mám 2ms, protože u delších programů to při 1ms ke konci kolabovalo) zdá jako nic, ale opravdu hodně prodlužuje přenos. Program obsluhy EEPROM s binární délkou 1020 bajtů má textový hexáč s 2612 znaky. To při meziznakové mezeře 2ms prodlužuje přenos o 5,2 sekundy a fakt je to znát. Zvláště když člověk něco ladí změní pár bajtů programu a nahrává znova. Opravdovej sériák s 8251 je o něčem jiném. To je fofr.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doplňky pro PMI-80
PříspěvekNapsal: 18.04.2019, 08:21 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 955
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Tak samozřejmě, že HW UART je o něčem jiném než jeho SW emulace. Když jsem si vyrobil SW UART a rozšiřující modul paměti, připojil jsem k PMI ještě XY4130 a experimentoval s jednoduchým interpretem HPGL. Natáhnout do PMI řídící program byla chvilka, ale tlačit tam 40kb textový soubor byl očistec. Nicméně to fungovalo a malovalo :P . Já měl všude nastavenou mezeru na 1ms a fungovalo to dobře - načítalo to i ty dlouhé texťáky.

Nevím, jak funguje HW handshake, ale nešlo by na to nějak u SW UARTu využít PA6 nebo PA7? Ale to je asi pitomost. Sorry :oops: .

Petr


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz