OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 11:33

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 96 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 25.12.2023, 16:58 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 790
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 132 times
Been thanked: 99 times
Co si pamatuji je zlobící deska ZRMD-1 vydrátovaná na BDK-1 kdy drátování bylo děláno tak že samo pájitelný drát obíhal IO z horní strany. Jak byl ten drát dlouhý, si nepamatuji ale dost, stačilo připojit logický analyzátor tj. +cca 10cm a totálně se to zbořilo. Po překopání na DPS to chodilo, jak z praku včetně blokových přenosových instrukcí (po opravě pár drobných kiksů) ty blokové instrukce na univerzálce nechodily, teda na DPS nesměli bít osazené obvody HCT. Snažil jsem se k tomu něco dohledat, ale nejstarší dohledatelné věci mám z doby, kdy se páchala DPS. Možná něco bude na starším PC, ale to je mimo provoz … odešla základní deska.

Případně jestli si na něco pamatuje Jirka Bíba.

Ta IDE-1 na univerzálce chodila ale, když jsem překreslovat DPS tak jsem nasekal více chyb, než bylo zdrávo … po opravě taky chodila jak z praku.

Na tom mým dvoj roštu blbne u ZRMD-1 s KB-22 automatické přičítaní adresy, data jsou právně … jestli si to pamatuji správně, blblo to že občas (dost často) dojde k přičtení dvou adres místo jedné (problém asi ze signálem IOR)… nezkoušel jsem dát ten ZRMD-1 do JZS-1A zda to bude chodit.

Aha už jsem si vzpomněl, problém na té dlouhé sběrnici byly ty odporové hřebíky cca 1k na konci desky, aneb to přes ně chytalo přeslechy jak kráva. Stačilo ty hřebičky vyhodit a chodilo to.

Jinak ta nabídka na zapůjčení ARB-1C pořad platí, aneb budeš mít s čím experimentovat.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 25.12.2023, 17:37 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Díky za nabídku na zapůjčení desky, určitě se k tomu vrátím. Teď si dám ale nějaký čas oddech, už toho HW bylo dost a kromě toho - erömü. Taky se musím věnovat programování...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 27.12.2023, 14:47 
Offline
Kecálek

Registrován: 16.09.2022, 16:24
Příspěvky: 204
Has thanked: 8 times
Been thanked: 36 times
Nyni budu reagovat jen na toto:

Libor L.A. píše:
Začnu odzadu. Nechtěl jsem vytvářet kuchařku ve stylu: najdeme asi 0,5mm tlustý plech a ...
Je jiná doba. Navíc raději řeším elektroniku než mechaniku. I když to něco stojí, raději si koupím sériově vyráběné komponenty na subrack, které jsou zárukou jednotné konstrukce od Aše až po Košice. Kdo bude chtít, přikoupí i vnější kryt. Vše je hotové, na vstupu je cca deset objednacích čísel a na montáž mi stačí šroubovák. Té 3D tiskárně se i tak bohužel nepůjde vyhnout, vodítka desek se musí vytisknout. Tato atypická vodítka totiž kompenzují výškovou rozdílnost originálního roštu SAPI a 4U subracku. Liší se o 4,45mm. U nás na strojní dílně byla kromě jiného strojního vybavení ohýbačka. Na začátku jsem se o samovýrobu pokusil a výsledky jsem viděl. A zahodil. Je to jiná liga než tovární výroba komponent pro hliníkové subracky. Na takovou jemnomechanickou výrobu musí být specifické stroje a k těm už zase tolik lidí přístup nemá. Někdo ano, většina ne. A pokud ano, asi to ve většině případů bude něco stát, a ceny stejně nebudou ve stokorunách. Ale po nějakých dílčích pokusech doma mohu říct, že s kvalitnější pokosovou pilou bych si doma troufl na výrobu z profilů například z Bauhausu. Řezat lze i ručně, jen to bude vidět. Ale kdo je zručnější a rád pracuje manuálně... proč ne.


Dekuji za odpoved. Nejsem strojar, vlastne se priznam, ze nemam vubec prehled o nejake zamecnicke dilne v horni dolni, tam asi budou mit tu nejobycejnejsi ohybacku se zemedelskymi vulemi a vysledek nebude nic moc :-). Zkusim na SPUcko navrhnout nejakou kci, ktera umozni nejake delkove tolerance a treba i upizlani nejakeho normovaneho profilu flexou ;-). A pak je mozne, ze si s radosti koupim nakonec 19" rack. Trosku lituju, ze jsem si na ByteFestu nenafotil nejak detailne original i 19" SAPI skrin.

Mimochodem, kde se daji kupovat (nejak rozumne levne) komponenty toho 19" systemu ? Myslim tim ty ruzne profilovane listy apod., aby si clovek udelal sam streva, treba do jine skatule. Pry se to pouziva hodne v audiosvete, kdysi jsem dostal i nejake odkazy, ale uz mi to dnes nefunguje. Celkove me prekvapuje jak je mozne, ze tyhle veci se muzou prodavat v cenovem rozpeti temer dvou radu (napr. DIN listy). To same spojovaci material...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 27.12.2023, 19:58 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Komponenty od Fischerelektronik-u se dají v dostatečném výběru koupit třeba u SOS. Je otázka, jestli se orientovat na portfolio Fischertechniku. Vzájemná kompatibilita napříč výrobci asi nebude. Já jsem z důvodu většího výběru (hlavně výšky 4U) skončil u výrobce Apra, i když jsem začínal s pokusy právě s komponentami od FT.

Něco od Schroffa má Farnell.

No a nakonec, portfolio Apra, na kterém jsem dotáhl konstrukci bedny od SAPI, jde sehnat přes Okatec. Ochotně zatím vždy objednali. Něco málo má od Apra i německý Bürklin. Odkaz na stavebnicový systém Apra je zde. Tam najdeš vše potřebné pro stavbu jakéhokoliv rozměru, tvaru, dělení, atd. Mají i bedny, například zde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 04.01.2024, 16:20 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Na stole leží kapotovaný subrack Apra, sběrnice ARB-1 předělaná na palcové rozměry, doplněno prototypovými vodítky zásuvných desek. Vše sedí, takže spouštím sériovou výrobu vodítek 3D tiskem, jen o nějaké desetiny milimetru zvětším vůle. Časem by při průhybu desek či konstrukce mohlo být těsno. Předběžně jsem šel do materiálu ASA.

Kdyby někdo chtěl vyrábět svá vodítka, či spíše je chtěl nejprve propočítat co do rozměrů, je vynikajícím pomocníkem katalog konektorů DIN 41612. Pro tyto konektory jsou totiž určeny otvory na NĚKTERÝCH příčných kolejnicích 19" subrackových systémů a lze se tak dopočítat ofsetu pro konektory FRB.

Ještě je dobré vzít do úvahy rozdílné teplotní koeficienty roztažnosti Al slitin řady 5xxx (subrack) a materiálu plošného spoje sběrnice FR4 a zohlednit podle toho otvory pro fixaci sběrnice do subracku. Jestli jsem se nespletl, pro sběrnici délky ARB-1 vychází navýšení průměru kotevních děr o 0,1-0,2mm.

Taky jsem nově poptal zjednodušený subrack 4U včetně čelních panelů, které by se vyfrézovaly podle konektorů a doplnily jménem karty. Ale to bylo teprve včera a tak čekám na odpověď.

Pokud by někdo chtěl pořídit holý subrack pro SAPI-1 bez rukojetí, bez krabice, prostě jen dvě bočnice a čtyři příčné profily, vyjde to na celkem dostupných 1500Kč. Ale je k tomu třeba připočítat cenu výroby těch vodítek na zakázku. To už každý podle svých možností. Pokud by ten subrack nešel do krabice, lze koupit zkrácené ty čtyři příčné kolejnice (Apra má stejně jako ostatní více hotových délek) a bude to vypadat hodně podobně jako na tom obrázku na titulní stránce Amára B1/83.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 27.01.2024, 09:13 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Včera přišly komponenty na rám, tentokrát už přesně na míru, bez kompromisů. A hlavně s čelními štítky. Na níže uvedených obrázcích je už vidět nasazený čelní štítek pro překrytí zdroje (šířka cca 140mm). Ostatní štítky mají šířku 20 nebo 40mm podle pozice.

Protože rozměrově malé ATX zdroje mají na můj vkus dost hlučné ventilátory, které nepříjemně ruší, zkusím pořídit nějaký větší, s ventilátorem 120mm. Popřípadě tam osadím již dříve zmíněný Mean Well RQ-85B, který má pasivní chlazení, bohužel nemá standby napájecí větev +5V.

Další na řadě je frézování a gravírování štítků...


Přílohy:
sestava.jpg
sestava.jpg [ 359.8 KiB | Zobrazeno 574 krát ]
nadhled.jpg
nadhled.jpg [ 107.74 KiB | Zobrazeno 574 krát ]
podhled.jpg
podhled.jpg [ 192.81 KiB | Zobrazeno 574 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 27.01.2024, 12:51 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 17.11.2023, 10:35
Příspěvky: 27
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times
Věděl bych o jednom velkém a jednom malém šasi, ale majitel se nehrne do prodeje :-(

_________________
~ ~ ~ ZX-81 ~ ~ ~ ZX Spectrum 48k ~ ~ ~ ZX Spectrum 2+ ~ ~ ~ Didaktik Gama ~ ~ ~ Didaktik M ~ ~ ~ Atari 800xe ~ ~ ~ Commodore C64 ~ ~ ~ PMD 85-1 ~ ~ ~ PMD 85-2 ~ ~ ~


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 28.01.2024, 07:51 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Já jsem tu bednu navrhl z moderních komponent proto, aby se právě nemuselo čekat, až se někdo bude zbavovat historických originálů. Ze sběratelského hlediska to řešení nemá žádnou historickou hodnotu, ale komu stačí funkční kus, může si jej pořídit kdykoliv bude mít chuť.

Ještě připojuji průběžnou verzi nákresu čelních štítků, než budou překresleny do finálního formátu pro výrobu. Zatím se na tom pracuje, některé štítky jsou jen nahrubo zkopírované od svého souseda...

Nevíte někdo, kde sehnat velké kruhové hmatníky k tlačítkům, která se kdysi používala u PC na funkce POWER, TURBO a RESET?


Přílohy:
sestava štítků.png
sestava štítků.png [ 12.1 KiB | Zobrazeno 468 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 28.01.2024, 09:38 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 790
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 132 times
Been thanked: 99 times
Ty krycí plechy mají jednu nectnost a to u FRB/SUR konektorů a to že nejde použit krytky s aretací, aneb hodně přesahují obrys konektoru, Použit by se daly „SMEP“ krytky aneb ty nepřesáhnou obrys konektoru, možná ty černé krytky bez aretace ale ty zvětšují obrys o cca 2mm. To je jen výčet standardně se vyskytujících originál krytek, existuje jich více, ale těch se dochovalo minimum (těch „SMEP“ mám jen pár kusů včetně těch ostatních provedení, nejvíce mam těch s aretací). Druhá možnost je pak tisk krytek na míru, kdy bude cca polovina víšky konektoru nezakrytá … mám pocit, že jsem toto řešení zahlédl ve vlákně tíkajícím repliky myší.

Co mám originál vanu od SAPI-1.5 tak tam je krycí čelní plech ve kterém je vyříznutá díra tak aby se dalo manipulovat se všemi kartami, tj. není nutno demontovat krycí čelní plech.

U originál vany je možno na horním nosík přiškrobovat pásek desky co zasakuje kousek do desek a tím se zabrání nechtěnému vysunutí desek z vany.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 28.01.2024, 10:26 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 997
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 491 times
Ano, u myši je krytka FRB, která jej nepřesahuje do stran a půlka konektoru z ní kouká a hrany nad konektorem jsko stažené pod úhlem 45°. Mám hotovou i průchodku, ale tisk z prižného filamentu není až tak dobrý...

A dost se toho okolo krytek probralo tady. Pokud bude potřeba, můžu krytky upravit.

P.


Přílohy:
krytka.png
krytka.png [ 130.06 KiB | Zobrazeno 439 krát ]
pruchodka.png
pruchodka.png [ 127.33 KiB | Zobrazeno 439 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 28.01.2024, 10:31 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Já tak trochu spoléhám na to, že se použijí ty nově 3D-tištěné krytky kabelových FRB konektorů, které nechávají konec konektoru asi 4mm volný, a tím pádem jej lze bez potíží zasunout přes otvor v hliníkovém čelním štítku tloušťky 2,5mm. Jak už jsem psal, v těch štítcích by po stranách nezbylo moc materiálu, kdyby se otvory pro kabelové FRB konektory měly dále zvětšit pro ty jejich masivní originální krytky. Navíc ty originální krytky váží asi tak trojnásobek váhy konektoru :(

Ale ony ty mírně vyčnívající piny FRB konektorů na kartách cca 2mm nad úroveň štítků jsou částečně chráněny vyčnívajícími drážkovanými šrouby pro uchycení čelních štítků a další celkem vysokou bariérou jsou madla celé té vany.

Je třeba říci, že ta nová krabice není určena pro průmyslovou zástavbu s monolitickým krycím čelním plechem a masivními propojovacími kabely. Je to cílené spíše jako "osobní" počítač na stůl, kde má přednost vzhled před průmyslovou robustností. Navíc štítky pro jednotlivé karty jsou modulární, každý si může osadit takové štítky, jaké bude mít karty. Kdyby se pro každou kombinaci karet vyráběl jeden celý plech, to by asi nebylo moc ekonomické. A něčím ty karty přikrýt musíme. Ale tato filozofie byla zvolena hned na začátku a teď ji nelze měnit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 28.01.2024, 10:34 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Mimochodem, koukám, že evoluce těch krytek pokračuje a vidím tam další užitečné vychytávky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 28.01.2024, 11:09 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 790
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 132 times
Been thanked: 99 times
Co se koukám na ten model tak se mi není jasné, jak je tam přichycen konektor, aneb není kam strčit ten „plíšek“ nebo jen zdání klame??? Jinak ta krytka vypadá dobře … čin dál více jsem nalomen si pořídit „Průšu“.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 28.01.2024, 12:56 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 997
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 491 times
EC1045.01 píše:
Co se koukám na ten model tak se mi není jasné, jak je tam přichycen konektor, aneb není kam strčit ten „plíšek“ nebo jen zdání klame??? Jinak ta krytka vypadá dobře … čin dál více jsem nalomen si pořídit „Průšu“.


V krytce jsou vybrání, kam se ten vytisknutý "plíšek" zastrčí a konektor pak v krytce drží. Ono je to možná špatně natočeno. Teď je to, snad, vidět líp.

P.


Přílohy:
krytka_2.png
krytka_2.png [ 118.63 KiB | Zobrazeno 413 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - bedna pro počítač
PříspěvekNapsal: 30.01.2024, 21:24 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Nechal jsem vytisknout z plastu na zkoušku štítky, na kterých se ověřily rozměry konektorů DSUB, FRB a WK46246 a vůbec celkové mechanické dispozice. Všechno naštěstí sedí a tak začínám hledat dodavatele, který to vyfrézuje do hliníkových štítků (ty mi přišly jako čisté polotovary, pouze v rozích mají kotevní otvory). Panel pro (zatím neexistující) inovovanou kartu SPN je v příloze. Jen musím ještě ověřit, jestli gravírování nemám definováno moc tenkým nástrojem. Obrysové čáry jsem dělal tloušťkou 0.4mm, u písma je to dáno jeho velikostí.


Přílohy:
spn.png
spn.png [ 121.5 KiB | Zobrazeno 288 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 96 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz