OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 21:50

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: oprava PMD 85-2
PříspěvekNapsal: 21.01.2020, 10:47 
Online
Kecálek

Registrován: 08.11.2019, 17:24
Příspěvky: 131
Bydliště: Beroun
Has thanked: 32 times
Been thanked: 8 times
Problém je, že nemám vlastní 3D tiskárnu - musel jsem poprosit v práci :-) Všimnul jsem si, že se tady před nedávnem lidi domlouvali na 3D tisk a pak si to posílali normálně poštou. Kdybys potřeboval, můžu ti poslat .stl soubor, ale předpokládám, že pro váleček 8x4 to nebude nutné (v opačném případě SZ). Šroubování 5 klávesnic ti fakt nezávidím. Já jsem to v neděli dělal skoro celý den a ještě teď mám palec a oba ukazováčky trochu znecitlivělé. Chce to pořádný šroubovák.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: oprava PMD 85-2
PříspěvekNapsal: 21.01.2020, 10:57 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Nojo já nespěchám tak to budu dělat průběžně klidně celý měsíc. Ty PMD do kterých to patří budu kompletovat stejně až v létě... 3d tisk k dispozici nemám ani nikoho s tiskárnou neznám tak holt budu hledat :-). Váleček 8x4 mm asi posílat není třeba. A jak padlo k těm rozměrům válečků - nestačily by 3 mm? Aby to pocitově nebylo jak psát na kalkulačce s velmi krátkým chodem byť to třeba bude psát spolehlivě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: oprava PMD 85-2
PříspěvekNapsal: 21.01.2020, 11:16 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2588
Bydliště: Praha
Has thanked: 511 times
Been thanked: 620 times
Mám objednaných 40m "gumového vlákna" na zkoušku. Chtěl bych zkusit spáchat napodobeninu té původní gumičky. Napadají mě dvě varianty - buď nechat prostor na vlepení vodivé gumy, nebo natřít spodek vodivým lakem. Je ale otázka, jestli je nějaký lak alespoň trochu otěruvzdorný...

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: oprava PMD 85-2
PříspěvekNapsal: 21.01.2020, 11:27 
Online
Kecálek

Registrován: 08.11.2019, 17:24
Příspěvky: 131
Bydliště: Beroun
Has thanked: 32 times
Been thanked: 8 times
3mm by už mohlo být málo, případně spodní hranice, kdy to ještě bude fungovat. Radši bych zkusil něco jako ~3.7mm plus výška pryže, aby to celkem bylo těsně pod 4mm (jako originální, leč zpuchřelá guma). 4mm + výška pryže se nakonec zdá být v pohodě. Zdvih je maličko přes 2mm, jako kalkulačka to nepůsobí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: oprava PMD 85-2
PříspěvekNapsal: 21.01.2020, 11:45 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Já bych si udělal vršek co se vlepí do spínače rovný a na straně ke kontaktu bych udělal malou prohlubeň ve tvaru té vodivé gumičky aby byla lépe fixovaná do stran.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: oprava PMD 85-2
PříspěvekNapsal: 22.01.2020, 22:52 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Po prozkoumání sady na opravy TV ovladačů vyhlašuji za sebe soutěž pro všechny 3D tiskaře do měkkého materiálu - 400 kusů válečků s rozměry v příloze. Tedy průměr 8mm, výška 3,8 mm a na straně ke kontaktům na střed vycentrovaná válcová prohlubeň o průměru 4 mm a hloubce 0.2 mm pro vlepení vodivých koleček. Zájemce čekají bohaté ceny a odměny! Kdo se hlásí dobrovolně? :D


Přílohy:
valecek.png
valecek.png [ 138.49 KiB | Zobrazeno 8092 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: oprava PMD 85-2
PříspěvekNapsal: 06.05.2020, 20:52 
Offline
Kecálek

Registrován: 14.09.2018, 09:10
Příspěvky: 179
Bydliště: Bardejov
Has thanked: 12 times
Been thanked: 6 times
Zdravím

Dostalo sa mi do ruky PMD 85-2, ktoré taktiež potrebuje opraviť, je v dosť zlom stave, bolo vraj niekde v zatopenej pivnici, bolo bez DRAM 4116 (IO 4116 DRAM mám nahradné), niektoré integrované obvody v päticiach mali odhrdzavené piny
Mám k nemu aj šuflík pre BASIC-G, no bez EPROM, klávesnicu akurát začínam opravovať, taktiež potrebuje vyčistiť a vymeniť gumičky
Je tu ešte jeden problém, ktorý by som ale riešíl až nakoniec, PMD má niektoré miesta vyblednuté, niektoré zas tmavšie od pôvodnej farby, tlačidlá su taktiež niektoré tmavšie, niektoré svetlešie oproti originálu
Keďže boli pätice IO v zlom stave, plánujem ich vymeniť za precízne

Preto by som sa chcel opýtať či by mi niekto nevedel pomôcť, poprípade povedať či by to tak bolo možné spraviť:
1) náhrada originál EPROM (monitor a BASIC-G)
- PMD obsahuje 4x 8708/8608 1k EPROM/ROM, šuflík z BASIC-G má miesto pre 16 EPROM/ROM, no dali by sa nejako nahradiť monitor napr. jednou 27c32 a BASIC-G 27c128 (ak by bolo možne tak do šuflika pre BASIC-G implementovať aj PASCAL a iné jazyky, používané na PMD, samozrejme z väčšiou EPROM)
- ak by bolo možné túto úpravu urobiť bez zasahovania do originál PCB modulu, ideálne ak by sa to dalo spraviť pomocou nejakých redukcií z precíznimi päticami

2) oprava klávesnice
- mám ohľadom klávesnice otázku, prečo ako náhradu za originál vodivú gumu nestačí použiť napríklad hlinikovú lepiacú pásku, tak by mali kontaktné plošky lepší kontakt
- dochádzalo by tam k nejakým skratom, iskreniu alebo niečou ak by sa použila hliniková lepiaca páska? (ak by mi to niekot vedel vysvetliť bol by som veľmi rád)

3) výmena napájacieho konektora za DIN 7 kolík, poprípade výmena UHF modulátor výstupu
- ako na to?

4) "Retrobrite" PMD-čka (kryty a tlačidlá klávesnice)
- viem, že u niektorých počítačov, hlavné tie čo majú biele plasty, to funguje, ale aplikoval to niekto aj na PMD-čko?

_________________
Didaktik M/PMI 80/MAŤO


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: oprava PMD 85-2
PříspěvekNapsal: 06.05.2020, 21:27 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Tuším úpravu ROMek za jednu větší dělal rombor, myslím že na https://pmd85.borik.net to je a taky to tu zmiňoval když jsem byl před stejnou situací. Doporučil bych ale normálně nic neupravovat, sehnat 4 kousky EPROM to se pořád dá snadno a nahrát tam ten monitor po 1 kB. Je to cesta nejmenšího odporu. Tyhle staré EPROMy mají ještě vícero napětí a musí se řezat spoje na desce apod. lepší to je u PMD 85-3 to už používá modernější 5V EEPROMy po 2 kB. Hlavně si před investováním ověř že všechny spoje jsou v pohodě, když uhnily nožičky čipů docela bych se toho bál. Někdy je levnější a snadnější sehnat desku jinou, co není ze záplavového pásma...

Klávesnice je problém, viz předchozí můj příspěvek. Já těch gumiček potřebuju 400 ale nikdo se zatím neozval, byť tu pár lidí 3D tisk plánovalo ale nějak to asi usnulo. Fólii bych nedával, chod bude hodně tvrdý a dlouhý když to tedy dosáhne. Raději si spájej Keyface, návod opět viz. web výše to je mnohem lepší než jakákoliv PMD klávesnice.

Co tím DIN 7 oproti DIN 5 chceš získat? Je tam na to speciální úchyt se šroubem a musel bys to celé předělávat. Ale ta DIN 5 verze se dá pořád koupit i na Slovensku, jestli máš tu 7kolíkovou WK verzi bez odpovídajícího zdroje. Žádný PMD zdroj nemá DIN 7 konektor. U verze 2 může být ještě starší verze 7 pin WK 180 33-35 nebo novější DIN 5 kolík. Záleží jaký k tomu máš zdroj, zda EA1605 se sedmikolíkem WK nebo PMD 10 s pětikolíkem DIN :-). Podle toho bych se řídil. Další možnost je vyrobit si redukční kabel co bude sedět i mezi DIN a WK dle potřebné kombinace, protože napětí je stejné. http://pmd85.borik.net/_work/pmd85-napajacie-konektory.png

UHF modulátor vyndáš snadno, zespodu je přiletovaný na 4 nožičkách a zvrchu jen vstupy kabelu do něj a na video výstup DIN 5 samici. Musíš jen dávat pozor ať se pak nic nezkratuje. K chodu modulátor není potřeba, jen zabírá místo a analogovou televizi používat když máš rovnou RGB je blbost. Do díry po něm se navíc velmi dobře vleze jen s minimálním obroušením mini DIN samice na PS2 pro Keyface, tak jsem to řešil já že jsem nedělal žádnou díru do bedýnky.

BASIC G ROM Modul bych pokud tam nejsou paměti nechal modulem (musíš jich dát 9 ) a vyrobil bych si megaROM modul od clouseaua, tam se mnohem snadněji přeprogramovává ta EEPROM co v něm je a navíc má kapacitu 512/1024kB se stránkováním, takže si tam lehce doplníš všechny ovladače, různé Basicy a hry. Původní ROM modul je dost k ničemu z tohoto pohledu. Ale rozhodně nevyhazovat, má svou historickou cenu. :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: oprava PMD 85-2
PříspěvekNapsal: 06.05.2020, 21:53 
Offline
Kecálek

Registrován: 14.09.2018, 09:10
Příspěvky: 179
Bydliště: Bardejov
Has thanked: 12 times
Been thanked: 6 times
Tak tie MHB8708 by nebol problém zohnať, mám niekoľko kusov, možno by postačovalo pre monitor a modul, len na ne nemám programátor, mám programátor od firmy ELNEC ale je tam potrebný ešte adaptér pre 2708, ktorý žiaľ nemám

S tým wk konektorom, tak chcem to prerobiť na 5 nie 7 kolík, zdroj mám sn080, tam je 5 kolík

Klávesnicu som chcel robiť ako to bolo už niekde tu na fóre, zobrať tmeliarsku šnúru, narezať na potrebne rozmery a zo spodnej strany, tam kde by sa to dotýkalo DPS by som nalepil hlinikovú vodivú pásku vodiuvou stranu k DPS, použiť to ako náhradu orginálnej gumy, v mojej klávesnici je tak 90-95% z tých gumičiek akoby vyschnutých, stačí ju trochu stlačiť a začne sa akoby droliť

UHF modulátor, ten som chcel možno len tak z nostalgie nechať, ale ešte uvidím, hodil by sa totiž aj Keyface

_________________
Didaktik M/PMI 80/MAŤO


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: oprava PMD 85-2
PříspěvekNapsal: 06.05.2020, 21:58 
Offline
Kecálek

Registrován: 14.09.2018, 09:10
Příspěvky: 179
Bydliště: Bardejov
Has thanked: 12 times
Been thanked: 6 times
Ešte k tomu DPS, možno by som ešte tú základnu dosku nemenil, čo som pozeral tak okolo pätíc a aj popod pätice sa doska javila byť v poriadku, nevyzerala, že by bola niekde hrdzavá

_________________
Didaktik M/PMI 80/MAŤO


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: oprava PMD 85-2
PříspěvekNapsal: 06.05.2020, 22:09 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Tak případná výměna záleží na stavu, taky bych se snažil prvně využít tu co už mám pokud by nebyla zcela evidentně po smrti.

Redukce stojí 112€, není to málo https://www.elnec.com/sk/products/programming-adapters/2708_module/ ale zase ji máš pak napořád. Další věc je že tu na fóru jsou hodní členové co programátor mají a jsou ochotní ty paměti naprogramovat i zdarma nebo velice levně :-). Stačí se zeptat.

Modulátor bych bez milosti vykopnul, zbytečně zvyšuje spotřebu a Keyface. http://oldcomp.cz/download/file.php?id=8607&t=1 a http://oldcomp.cz/download/file.php?id=8608&t=1 Jedině že bych měl analogovou televizi, kterou bych chtěl používat bych to tam nechal ale u barevné jsou barvy jinak než u RGB a jen černobílá suxx. RGB se snadno připojí přes převodník i k moderním PC periferiím a máš správné barvy. A dá se vždycky zase vrátit zpět, nic se nepoškodí :-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: oprava PMD 85-2
PříspěvekNapsal: 07.05.2020, 09:09 
Offline
Kecálek

Registrován: 14.09.2018, 09:10
Příspěvky: 179
Bydliště: Bardejov
Has thanked: 12 times
Been thanked: 6 times
Len tak zo zvedavosti, mal by niekto na predaj základnú dosku pre PMD 85-2?

_________________
Didaktik M/PMI 80/MAŤO


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: oprava PMD 85-2
PříspěvekNapsal: 07.05.2020, 16:33 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 786
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 98 times
Pokut bys byl bych ochoten si zaplatit výrobu DPS tak ti vyexportuji data pro výrobu, aneb mám ty PMD překreslené.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: oprava PMD 85-2
PříspěvekNapsal: 07.05.2020, 16:36 
Offline
Kecálek

Registrován: 14.09.2018, 09:10
Příspěvky: 179
Bydliště: Bardejov
Has thanked: 12 times
Been thanked: 6 times
Je tu niekto zo slovenska, kto by mi bol ochotný naprogramovať pamäte pre PMD, porpípade ak by mal aj nejaké pamäte na naprogramovanie...?

_________________
Didaktik M/PMI 80/MAŤO


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: oprava PMD 85-2
PříspěvekNapsal: 08.05.2020, 22:32 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Teď se objevil nějaký rozprodávač slušně vyppadající desky PMD 85 2 i s epromy a RAM za zatím rozumnou částku https://aukro.cz/creva-pmd-85-2-6967351554 Když cena vydrží mohlo by to být zajímavé protože kdo by normálně kupoval jen základní desku.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz