OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.03.2024, 07:13

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 148 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Oldcomp ftp v0.2.0
PříspěvekNapsal: 11.03.2018, 01:20 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10095
Bydliště: Praha
Has thanked: 1952 times
Been thanked: 1515 times
Neb jsem se už nasral, že se s FTP nic neděje, rozhodl jsem se mu věnovat u sebe prozatím testovací HW a dneska začal s jeho plnou přípravou. V začátku budou mít na FTP přístup pouze vyvolení, aby se nějakým způsobem zaplnilo vhodným softem a vychytaly se porodní mušky. Adresářová struktura je nicméně už jasná, čili tu zde mohu vypsat:
Začíná se výrobcem, v podadresářích je druh počítače a pak:
antivir - to je jasné, co v této složce je
bios - tohle je hlavně pc adresář - nejrůznější biosy pro různé desky
comm - komunikační protokoly, programy, utility
cpm - také jasné
demos - grafická a hudební demátka
dev - vývoj, programovací jazyky
disk - diskové utility, kopíráky, atp. (u některých osmibitů bude mít adresář disk ten samý význam i pro tape, atp.)
drivers - ovladače pro nejrůznější dodatečný hw pro daný počítač
emu - emulátory jiných strojů pro daný počítač
fonts - fontíky
games - hry - podadresáře a dělení her podle abecedy
gfx - grafické programy, viewery, playery...
mags - diskové magazíny
manuals - tady je to taky jasné
mem - cokoliv společného s pamětí compu (testery, memdoublery, debugery, grabery...)
misc - co se do škatulky nevejde (commandery, cheaty, blbosti)
music - hudba a zvuky (MOD, AY, SID...)
oc_tools - software, který na daném počítači slouží k obsluze, krmení, buzerování atp. starších počítačů
os - operační systémy
pack - packery/depackery
pics - grafické výtvory na daném compu, obrázky
rom - romky pro daný počítač i jeho periférie
sound - hudební editory, playery
text - textové editory
web - cokoliv spojené s internetem

Samozřejmě ne všechny počítače mají tyto podadresáře komplet. Někde by postrádaly smysl.
Teď to hlavní - adresáře music a pics slouží hlavně k nahrávání produkce, kterou máte ve svých archívech nebo jste ji vytvořili. Ne pro něco, co se válí všude na netu :-) A už vůbec ne pro Péčka. Jasný?

Teď pravidla pro nahrávání:
Tam, kde si to situace žádá, vždy vytvořte další podadresář. Příklad: mám hru, ke které je ještě elektronický manuál, je v TAP, Z80, TRD... Vytvořte adresář a jednotlivé soubory zabalené v ZIP nahrajte do něj. To samé platí například pro aplikace: mám ProTracker v pěti verzích - vytvořim adresář v amiga/sound/ protracker a opět nahraji zaZIPované jednotlivé verze s co nejlépe vysvětlujícím pojmenováním (protracker-2_4-adf.zip).
Vytvářet podadresáře nemusíte pro obrázky, muziku, samply. Pro ně platí i to, že je nemusíte ZIPovat. Stejně tak nemusíte balit texty menší, jak 50kB.
Z packerů jsou tolerovány pouze ZIP/LHA/LZH. Rozhodně nechci vidět např. v PC sekci hru z roku 1988 zabalenou nejnovějším WinRARem. Nebo v Atari 16bit sekci SIT, či TAR.
Výjimky platí pouze pro případy, kdy je hra/aplikace zabalena packerem, který se na dané platformě masověji využíval. Příklad: mám soft na Amigu v LZX. Lze nahrát tedy takto. Ale pouze pro Amigu. Dtto, když máte něco starého v SIT pro Mac.
PDF manuály nahrávejte pouze kvalitně OCRkované. Žádné 100MB monstróznosti, kde je všechno obrázkové.

Vím, že s tím vytvářením adresářů a kvalitním pojmenováním je to trochu pakárna, ale děláte to jen jednou a ostatním to rozhodně následně usnadní vyhledávání.

Případné návrhy pište jen opatrně a s uvážením.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldcomp ftp v0.2.0
PříspěvekNapsal: 11.03.2018, 12:20 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 06.10.2015, 17:37
Příspěvky: 1554
Bydliště: Praha východ
Has thanked: 11 times
Been thanked: 144 times
Možná by bylo vhodné napsat o co konkrétně jde. FTP mi je jasné... ale na tom HW u Tebe tedy bude databáze nějakých software, které kdo má a v té databázi budou údaje o tom software, který dotyčná osoba má ... ty údaje, jak je popisuješ shora.
NEBO
se bude nahrávat na tvůj server přímo ty software a k tomu ještě ty údaje (jak popisuješ shora) o nahraném software?

_________________
Hyperinzerce - historické počítače

ComputerAsylum WEB: http://www.computerasylum.co.uk
Twitter: https://twitter.com/COMPUTERASYLUM
Zprávy: https://www.euronews.com/ https://www.aljazeera.com/
Obrázek


Naposledy upravil computerasylum dne 11.03.2018, 16:53, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldcomp ftp v0.2.0
PříspěvekNapsal: 11.03.2018, 12:49 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Sharpisti majú celkom slušný archív na scave, ale podľa mňa, aj ten si pýta upratať. Bolo by možné trochu uprataný scav nahrať na toto FTP?

Na scave je 135 MB všeličoho a potom ešte 110 MB neutriedených dát v adresári upload.

A čo tak otázka: Nebolo by zlé, keby vedeli emulátory otvárať priamo z FTP súbory, samozrejme, pokiaľ by autori zabudovali túto možnosť. Ale, aby to bolo zrealizovateľné, bolo by nutné, aby FTP bolo na čítanie prístupné aj cez HTTP. Otázne je, ale koľko MB by bolo pre kompletné FTP vyhradené, či by sa teda dalo niečo takéto zrealizovať. V podstate by to bolo niečo ako je otváranie z webu v emulátore LnxSpectrum.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldcomp ftp v0.2.0
PříspěvekNapsal: 11.03.2018, 19:28 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10095
Bydliště: Praha
Has thanked: 1952 times
Been thanked: 1515 times
Klidně z FTP můžou, ale jen pokud si je budou moct rozbalit ze ZIPu. :-) FTP, neb běží u mě doma a nebudu chtít moc provokovat providera (ten už je tak asi vylepanej z neustálých torrentů atp.), tak rychlost je omezena na 750kB/s. Chci taky něco pro sebe na filmesy, práci a všechny ty navěšené zařízení. Když pak čumí na youtube synek, přítelkyně, já stahuju, případně čučím ještě na drsvět na hajzlíku, tak prostě ten net musí primárně švihat u mě doma. Počet max připojených uživatelů z toho důvodu bude 10. Myslím si, že v daném extrému stačí 75 kilobytů za vteřinu pro ty naše drobotinky.
Teď mi ještě navrhněte další compy, pro které mám založit kategorie.
Mám pokryto: Acorn, Amigy, Amstrad, Apple, Atari, Commodore, Enterprise, Pc, Sama, Sharpy, Sinclair produkty, Sord a Tandy Computers. Z českých Consul, IQ, Mato, Ondra, Petr, PMd, PP. Z ruských jen Pentagon (Scorp) - víc jich od tama moc neznám.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldcomp ftp v0.2.0
PříspěvekNapsal: 13.03.2018, 17:06 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10095
Bydliště: Praha
Has thanked: 1952 times
Been thanked: 1515 times
Jsem si trochu sám naběhl. Mám spoustu vytříděného softu a her, ale samozřejmě v RAR. A to není pěkné.
Neznáte někdo nějaký způsob, jak konvertovat RAR do ZIPu, tak aby to vzalo všechny soubory i v podadresářích?

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldcomp ftp v0.2.0
PříspěvekNapsal: 13.03.2018, 17:35 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Prebaliť je problém? Asi ti ide o dávkové prebalenie, ak sa nemýlim. Potom ale otázka, že prečo by to nemohlo ostať v RARe?

V čase DOSu sme všetci používali RAR a teraz v čase Windows sme lenivý niečo inštalovať, keďže TC interne podporuje ZIP, ale rozbaľovať vie aj RAR, takže problém nevidím. To isté aj v Linuxe Krusader a Gnome Commander alebo ako sa volá.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldcomp ftp v0.2.0
PříspěvekNapsal: 13.03.2018, 20:23 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10095
Bydliště: Praha
Has thanked: 1952 times
Been thanked: 1515 times
Protože jsou to ADFka pro Amigu a už vidím to nadšení Amigistů, že musí depackovat RAR :-)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldcomp ftp v0.2.0
PříspěvekNapsal: 13.03.2018, 20:26 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10095
Bydliště: Praha
Has thanked: 1952 times
Been thanked: 1515 times
Jinak - byl bych rád, kdyby se o přihlašovací údaje dobrovolně přihlásili především tito jedinci, kteří pak dobrovolně budou nahrávat hry a programy ze svých archívů: :mrblue:
Starej Mraf (Amiga/PC) (už zasláno SMS), SCJoe (zx a sam), Suksoft (Sharp)
Pokud se někdo další cítí, že má pěkný archív, z kterého bude krmit další platformy, nechť se přihlásí via SZ.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldcomp ftp v0.2.0
PříspěvekNapsal: 14.03.2018, 08:10 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 17.05.2017, 12:13
Příspěvky: 113
Bydliště: Nováky, SK
Has thanked: 265 times
Been thanked: 24 times
Vynikajúci projekt. Odstránil by sa tým problém so zháňaním softu po internete z celého sveta. Naozaj chvályhodné. Mám tiež spústu softu a appiek na A800, aj keď neviem, či sú to veci, ktoré by už nemal každý. Ale napr. na hru Kenedy Aproach som na nete nikde nenarazil. Ja ju mám na 5"25-ke, ale nemám ju ako dostať do PC. Verím, že tam bude miesto aj pre rôzne obsahy ROM a Eprom pre cartidge a pod.
Takže projektu držím palce a verím, že aj my, plebs, budeme mať časom prístup.

_________________
8-bit
:atari:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldcomp ftp v0.2.0
PříspěvekNapsal: 14.03.2018, 08:27 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
misticjoe píše:
Pokud se někdo další cítí, že má pěkný archív, z kterého bude krmit další platformy, nechť se přihlásí via SZ.
Otkin píše:
Takže projektu držím palce a verím, že aj my, plebs, budeme mať časom prístup.
Mně ta Misticova formulace připadá celkem srozumitelná, tobě ne? ;)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldcomp ftp v0.2.0
PříspěvekNapsal: 14.03.2018, 09:28 
Offline
Radil

Registrován: 14.10.2013, 23:12
Příspěvky: 342
Has thanked: 261 times
Been thanked: 25 times
co takhle jeste pridat adresar "datasheets". obcas uz je dost problem nejake info o starsich soucastkach najit a verim, ze nekteri z vas maji plno takovych uzitecnych informaci nasyslene nekde doma na disku a chteli by se podelit. co?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldcomp ftp v0.2.0
PříspěvekNapsal: 14.03.2018, 09:39 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3022
Has thanked: 2185 times
Been thanked: 892 times
misticjoe píše:
Jinak - byl bych rád, kdyby se o přihlašovací údaje dobrovolně přihlásili především tito jedinci...SCJoe (zx a sam)

Toz se hlasim.
Taky za c128, jelikoz jeho perly jsou po netu pekne roztrousene... Poprosim, jestli mi s tim Miro pomuze.
V rubrikach budeme ujasnovat, u her pro cpm bude mit prednost slozka cpm nebo slozka hry?
Co se tyce pojmenovani fajlu - co takhle drzet se normy?
https://www.tosecdev.org/tosec-naming-convention

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: dysfunctional foreign policy


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldcomp ftp v0.2.0
PříspěvekNapsal: 14.03.2018, 12:56 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10095
Bydliště: Praha
Has thanked: 1952 times
Been thanked: 1515 times
Do TOSEC pojmenování nikoho nutit nemůžu. Často by to znamenalo daný soft aktivně spustit, vypsat si všechny údaje a dle toho pojmenovat.
S CP/M mám trochu problém i já. Asi bych to dělal tak, že do podadresáře CPM u jednotlivých compů bych dával vysloveně cpm soft pro danou platformu určený, generic pak do CPM adresáře, který je v hlavním adresáři.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldcomp ftp v0.2.0
PříspěvekNapsal: 14.03.2018, 12:59 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10095
Bydliště: Praha
Has thanked: 1952 times
Been thanked: 1515 times
Otkin píše:
Vynikajúci projekt. Odstránil by sa tým problém so zháňaním softu po internete z celého sveta. Naozaj chvályhodné. Mám tiež spústu softu a appiek na A800, aj keď neviem, či sú to veci, ktoré by už nemal každý. Ale napr. na hru Kenedy Aproach som na nete nikde nenarazil. Ja ju mám na 5"25-ke, ale nemám ju ako dostať do PC. Verím, že tam bude miesto aj pre rôzne obsahy ROM a Eprom pre cartidge a pod.
Takže projektu držím palce a verím, že aj my, plebs, budeme mať časom prístup.


Tobě se ten úvodní dlouhý příspěvek nechtělo číst celý, že ne? :-) S převodem diskety do PC určitě někdo rád pomůže, toho bych se nebál.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oldcomp ftp v0.2.0
PříspěvekNapsal: 14.03.2018, 16:24 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 17.05.2017, 12:13
Příspěvky: 113
Bydliště: Nováky, SK
Has thanked: 265 times
Been thanked: 24 times
misticjoe píše:
Otkin píše:
Tobě se ten úvodní dlouhý příspěvek nechtělo číst celý, že ne? :-) S převodem diskety do PC určitě někdo rád pomůže, toho bych se nebál.


Práveže som ho čítal. Pozval si tam konkrétnych ľudí a ja som mal zato, že chceš ten server "predplniť", aby sa nestalo, že tam budeš mať rovnaké súbory aj desať krát. Ak som to zle pochopil, ospravedlňujem sa, a ak môžem teda pomôcť aj ja, budem iba rád. Takže píšem SZ. :)

_________________
8-bit
:atari:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 148 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz