OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 26.04.2024, 15:02

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Gilhad
PříspěvekNapsal: 01.09.2023, 03:18 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2023, 18:37
Příspěvky: 109
Bydliště: Pražák z Prahe, žádná náplava :)
Has thanked: 20 times
Been thanked: 27 times
Co se počítačů týče, začínal jsem na BBC Micro (6502), tou dobou jediném v republice. Později dokonce dostalo i Z80 koprocesor, PC/M a Pascal - a já napsal svůj první větší program - interpret jazyka KAREL i s grafikou (celých 1.000 řádků a pár navíc).
Později jsem přešel na PC a můj první vlastní počítač byla nabušená 286 na 16MHz s celýma 2MB RAM a 20MB harddiskem.
No potom jsem skončil VŠ a všechno rychle rostlo, počítače, programy, příjmy, ceny, dostupnost ... takže tohle píšu na AMD Ryzen 9 3900X (12/24 jader/vláken) 32GB RAM 1TB SSD + 8TB HDD ... pokrok nezastavíš
Dlouhou dobu jsem jel v DOSu, první Windows (asi tak 3.1, nebo 3.11) mě moc neuchvátily a dostupná PC to moc nezvládala, 95/98 už byly lepší (a na lepším HW), ale pak jsem objevil Linux a na první pohled se zamiloval - systém, který poslouchal, nesnažil se vědět co chci líp než já a navíc se zdrojákama - no neberte to :D
Takže už od minulého milénia jedu nejdřív převážně, později výhradně, na Linuxu. Prošel jsem pár distribucí a nepřekvapivě zakotvil u Gentoo, které mi sedí nejlíp. A k tomu fluxbox a 12 virtuálních ploch.
S elektronikou jsem začal na základce, ale nikam daleko to nedotáhnul, i když jsem si na střední na papír nakreslil (ale nikdy nerealizoval) cosi, co by se dalo s oběma očima zavřenýma nazvat třeba skoro-procesor z logických hradel.
Pak na to nebyl moc čas a spousta větších lákadel, tak šla elektronika stranou. Až když přišlo Arduino do zemí Českých a já si koupil Starter Kit a začal si hrát. Hlavně jsem si dělal (a hlavně plánoval) spoustu drobných doplňků a začal pořizovat Arduina menší než UNO, která šla dát na breadboard a něco s nima šikovného dělat. Třeba takový Klikimouse, který poctivě slouží a prošel už řadou verzí a v současné páté získal i další LED navíc :)
(A z historického "Koupili jsme počítač, ale kam ho proboha dáme?" přešel na současné "Koupil jsem si další počítač, ale kam jsem ho proboha dal?")
Takže když Martin Malý (Adent) přičel se svou řadou retropočítačů OMEN, tak jsem si hned pořídil Alpha, Bravo a Kilo.
To Kilo jsem i sestavil a rozchodil, jenže pak se tak nějak děly věci v reálném světě :cry: a na něj padal prach. Vrátil jsem se k němu až letos a naznal, že je to sice hezké, ale ještě by to něco chtělo - alespoň nějaké úložiště na programy. A protože děrné štítky jsou neskladné, magnetofony nepohodlné, tak třeba SD kartu, kterých je všude plno. Jenže když už to nějak rozšířit, tak tam určitě dát RTC, protože vědět, co bylo dřív a co až potom je prostě fajn. A určitě by to mělo mít možnost komunikovat i jinak, než přez terminál na PC a ... a ... a ... a já vlastně mám ty Arduina a ty spoustu těhle věcí mají zabudovaných, nebo s nima umí mluvit, takže kdybych to pro začátek nějak připojil k Arduinu (ať toho nedělám moc naráz a je šance, že aspoň něco dokončím), tak by se tím dalo snadno pořešit spousta much jednou ranou (nebo aspoň bugů, že).
A tak vznikla idea Expanduina a první plány. A vzpoměl jsem si, že jsem kdysi v nadšení koupil nějaké PAL (o kterých jsem v útlém mládí četl fascinující knížku) a že EJHLE :bulb: tohle je přesně něco, kde bych to mohl i použít. No a zjistil jsem, že nápad dobrý, ale jak na to? Prolezl jsem internet horem dolem, ale pořád jsem z toho moudrý nebyl, spousta odkazů vedla na neexistující stránky, několik mluvilo o čmsi, co bylo jen pro Windows, ale pro starší verzi a v nových to nechodilo, zato v emulaci to padalo rovnou a tak.
A pak jsem narazil na tohle fórum a byli tu lidi, co to dělali v podstatě právě teď. Tak jsem se zaregistroval, dostal pár odpovědí a nabídek pomoci a věci se složily a já si stáhnul tohle a támhleto a najednou jsem měl na stole vlastnoručně navržený a vypálený obvod. Teda, on sice fungoval blbě, jak ukázala praktická zkouška, ale to bylo je nepochopení práce s invertovanými vstupy a výstupy :lamer: , tak jsem to v pár iteracích opravil, pochopil a udělal správně (v tomto pořadí). A realizaci Expanduina už nestálo nic v cestě ... teoreticky.
Navrhnul jsem si desku, nechal ji dělat, prošel zásoby součástek, poscháněl co jsem neměl, zašantročil, co jsem měl, pak toho zase většinu nalezl, spálila se mi páječka, ale mám ještě starou od táty, tak než dorazí nová, ... v té desce bylo několik chyb, pár blokujících jsem opravil, že mám světýlka naopak zatím neřeším (budu asi dělat druhou verzi a tam už to bude bez chyb. určitě.) a teď ji postupně oživuju.
A tady jsem si na to nově založil vlákno Obsah fóra » Obecné » Hardware » Expanduino_I rozšiřující deska k OMEN Kilo a Bravo a co přinese budoucnost se uvidí :slint: :jump:

_________________
Spousta věcí chodí líp, když se zapne ...
http://micro-corner.gilhad.cz/, http://8bit.gilhad.cz/ a mnohé další


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Gilhad
PříspěvekNapsal: 01.09.2023, 17:12 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10140
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
Vždy si rád počtu o tom, jak kdo začínal.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz