OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 13:53

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: VesSoft, neboli návrat po letech
PříspěvekNapsal: 19.06.2020, 22:17 
Offline
Stydlín

Registrován: 19.06.2020, 21:57
Příspěvky: 9
Bydliště: Jihlava
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ahoj Všem
Jsem ročník 72 a s prvním počítačem jsem se setkal někdy koncem základky, jen jsem to tenkrát obdivoval na nějaké akci.
Před nástupem na střední školu jsem se dostal k seriálu o programování v Basicu, který vycházel v časopisu Květy. Po nástupu do školy jsem si poprvé v životě mohl sáhnout na klávesnici počítače. Byl to IQ-151 a náhodou ten seriál v Květech byl zrovna o něm. Měl jsem tedy velkou výhodu.
Nebavilo mě moc hrát hry (Na výběr byl Lupič a Had :-) a tak jsem brzy začal vymýšlet drobné prográmky. Vydrželo mi to až do maturity.

Po roce 89 se v mnoha školách Íkvéčka rušila, a tak se mi podařilo jedno odkoupit. Časem jsem pro něj sehnal i několik modulů z tehdy rušeného ZPA (to byl výrobce). Měl jsem i zapisovač XY 4131 a tvořil prográmky i pro něj.

Před asi tak 10 lety jsem na internetu narazil na pár lidí, kteří tehdy začínali tvořit emulátor, a dali jsme dohromady spoustu literatury, kterou jsem měl doma, a také obsah paměti mého počítače a modulů.

Potom počítač dlouho ležel ve skříni, a až letos jsem ho zase pustil - hlavně na synovo naléhání, kterého fascinuje tvorba hudby.

Tím jsem se více začal zajímat o dění okolo těchto starých strojů, a přes Twitter, se dostal až sem.

Miloš Veselý, alias VesSoft, alias Fík

Těší mě, že existují lidé, jako jste vy tady, kteří takovéto počítače sbírají a věnují se jim.

Také mám radost, že zde, v různých archivech žijí některé mé staré prográmky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VesSoft, neboli návrat po letech
PříspěvekNapsal: 20.06.2020, 08:45 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Tak vítej!

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VesSoft, neboli návrat po letech
PříspěvekNapsal: 20.06.2020, 11:37 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 30.01.2014, 12:46
Příspěvky: 2757
Bydliště: Trutnovsko
Has thanked: 137 times
Been thanked: 270 times
Vitej, no ale IQ asi nebude na hudbu to prave co?
Nastesti tu mame par hudebnich guru kteri urcite poradi pri tvorbe hudby na 8bitech.

_________________
ZX 81, Zx Spectrum & microdrive, Sinclair QL 2xFDD 3,5´(SD-QL, QubIDE, SGC), ZX Spectrum +2, Didaktik M, Commodore C64 I , Commodore C64 II Ultimate cart, Commodore C128, Commodore Amiga 500, Amiga 600HD, Atari 800XL SDrive, Atari 520ST & HXC usb floppy emulator. --- XBOX 360, Playstation 2, XBox ONE, Oric atmos, Enterprise 128, a několik PC a notebooku.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VesSoft, neboli návrat po letech
PříspěvekNapsal: 20.06.2020, 14:54 
Offline
Stydlín

Registrován: 19.06.2020, 21:57
Příspěvky: 9
Bydliště: Jihlava
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Jasně , že IQ na hudbu není to pravé. :-)
Synovi jde hlavně o historii a teoretické možnosti těchto strojů. Na vážnější tvorbu má PC a Android.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VesSoft, neboli návrat po letech
PříspěvekNapsal: 29.07.2020, 09:50 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Jack_Free píše:
...IQ asi nebude na hudbu to prave co?
No ale mohl by někdo zkonstruovat nový modul pro IQ151 a v něm mít třeba SAA1099, tak jak ho bratia Slováci připojili k PMD-85, to by mělo jít i pro IQ, ne? ;)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VesSoft, neboli návrat po letech
PříspěvekNapsal: 29.07.2020, 11:43 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
To určitě, to zapojení navíc není složité ani náročné, stačí mu zapisovat na dva tři registry a hotovo, 8080 to utáhne. A na 8bit ta karta hraje moc pěkně. Jen jestli nám tím čs 8bitová scéna nezačíná trošku pécéčkovatět, zavádět stejně fungující hardware a principy do různých modelů. Nemělo by to být jako za starých časů že co řešení to originál, co standard to unikát? :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VesSoft, neboli návrat po letech
PříspěvekNapsal: 29.07.2020, 14:50 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Czech Human píše:
Nemělo by to být jako za starých časů že co řešení to originál, co standard to unikát? :lol:
...a že bychom si navzájem pomlouvali platformy, nevražili na sebe, snažili se "konkurenci" pomluvit a/nebo zesměšnit... No, ještě že jsi tam dal ten smajlík 8-)


Czech Human píše:
Jen jestli nám tím čs 8bitová scéna nezačíná trošku pécéčkovatět, zavádět stejně fungující hardware a principy do různých modelů.
Tak zrovna tohle by mi naprosto nevadilo... unifikace v osmibitové džungli (a nejen české) - to by bylo rozhodně něco nového ;) . Představa, že by napříč platformami bylo možné přenášet data, popřípadě rovnou číst/zapisovat média, nebo dokonce používat unifikované díly, je vzrušující! :jump:

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VesSoft, neboli návrat po letech
PříspěvekNapsal: 29.07.2020, 15:05 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2014, 18:29
Příspěvky: 1491
Bydliště: Milovice
Has thanked: 12 times
Been thanked: 368 times
Ako veľmi si sa vzrušil ?

_________________
STbrigáda
Atari 800XL, POFO, Atari Mega 2/4Mb Ram, Atari Mega STe, Atari TT 030


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VesSoft, neboli návrat po letech
PříspěvekNapsal: 29.07.2020, 15:12 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Jen decentně... :whist: Na co ty hned nemyslíš... nemáš manželku na měsíc v lázních? ;)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VesSoft, neboli návrat po letech
PříspěvekNapsal: 29.07.2020, 15:50 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Já to myslel v dobrém, protože ta současná situace je hrůza děs a utrpení. Každý si to pytlíkoval podle sebe a ani v jednom státě, prý centrálně řízeném, nebylo možné udělat byť jen zápis dat na magnetofon univerzálně. Každý má jinou frekvenci, rychlost v širokém rozsahu, někdy i polaritu...

Třeba ta zvukovka by určitě do IQ šla udělat jen přes redukci, že by se použilo komplet PMD pcb a zásuvka z 30 pinu by se vytáhla na větší FRB co má IQ, v té kazetě je místa dost. Audiovýstup by se vytáhl káblíkem na zadní stěnu jako SD karta u SD-ROMu, stejně tam nic jiného není. Hotové, vyřízené...

Nebo ty děsivé nekompatibilní disketové formáty to je taky hrůza. Pokaždé jinak, navzájem zcela nekompatibilní. To už ani není k smíchu. Až dnes v době PC můžeš data přenášet řekněme relativně pohodlně. Ale přijít o PC, nevím nevím kolik lidí by si s 8bity vydrželo hrát, bylo by to skoro všude jako IQ-151 bez SD-ROM modulu.

Myslet tehdy hlavou, stačil by dnes jeden základní virtuální formát diskety na přenos dat v emulátorech mechanik a SW emulátorech počítačů, byť by třeba byly další možnosti v kapacitě apod. ale ten základ by tam byl. To je u těchto počítačů ta nejproblematičtější věc, poslat si mezi nimi data. Já vím že tehdy byla jiná doba a co je dnes to se tehdy za železnou oponou neřešilo ani v kroužcích ruských anarchistů ale dnes možnosti jsou, jen trochu chtít. Vše se dnes dělá 100x jednodušeji, návrh HW, vývoj SW, výroba PCB... Ale možná jen pláču pěkně ale na nesprávném hrobě a není společenská objednávka aby to běhalo, když je vše v PC.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VesSoft, neboli návrat po letech
PříspěvekNapsal: 29.07.2020, 16:13 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Citace:
...že by napříč platformami bylo možné přenášet data, popřípadě rovnou číst/zapisovat média, nebo dokonce používat unifikované díly...
RS232?

Ad zmíněné magnetofony - viz ZX Spectrum. To je cíleně postavené tak, aby se dalo ukládat v podstatě na jakýkoli magnetofon (kazeťák, cívkáč), počítá s mírným kolísáním rychlosti (fakt snese dost, utažené kazety, vytahané gumičky v přehrávači) a na polaritě signálu nezáleží, jen na čase mezi změnami, log 1 a 0 rozlišuje délkou trvání, log 1 trvá dvojnásobek času log 0. Narozdíl od PMD 85 dokáže načíst i docela mizerné nahrávky. Narozdíl od Atari a C64 není závislé na originál firemním magnetofonu.

Ad formát disket a jiné... holt na začátku je vždy chaos, než evolucí přežijí jen nejsilnější :) My se pak v rámci počítačové archeologie hrabeme ve fosíliích a divíme se, jak to mohlo vůbec přijít na svět :P

Musím ale přiznat, že se mi myšlenka připojit SAA1099P k IQ151 líbí. Jako majitel PMD 85 a MIF 85 jsem jednoznačně pro obohatit svět (další počítač) o stejný zvukový čip, tím spíš, že má stejný CPU jako PMD, sobecky a zištně doufaje, že se tak dočkám více skladeb a hudebních kreací :)

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VesSoft, neboli návrat po letech
PříspěvekNapsal: 29.07.2020, 16:58 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Ano, RS232. Jenže za to bude fungovat se musí doplnit slovíčko "když." Když je kabel, když oba 8bity mají už nahraný kompatibilní software co umí data posílat, když ho umíš nahrát a používat, když vůbec mají RS232... Já se na to dívám pohledem Franty Uživatele, který si půjčil nějaké médium od Pepy Takyuživatele a chce z něj čistě jen přenést data do svého krutě moderního modelu oproti josefově šunce, který svou mighty Z80 produkuje při psaní textu i o 5 znaků/s víc :-). Dnes to nějaké médium bude elektronický obraz virtuální diskety. Je ovšem možné že díky tomu že znám jen malou část 8bitové scény a dostupných možností něco takového ve skutečnosti existuje, byť na 8bity co mám nic takového není.

Já si hlavně zakňučel že se prostě nedá vzít fyzická kazeta třeba z IQ a nahrát na PMD nebo PP-01, nebo disketa z PMD a natáhnout data do PP-01 (i kdyby jen data pro editor, když ani žádný Basic není úplně kompatibilní) byť vznikly v jednom státě a obdobném čase. Tohle už asi dohánět nemá moc cenu, fyzická média dnes používá už málokdo, ale mít k dispozici jeden všemi softvéráři obecně akceptovaný virtuální formát diskety co se zapíše a přečte všude by nebylo k zahození :-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VesSoft, neboli návrat po letech
PříspěvekNapsal: 29.07.2020, 18:11 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2773
Has thanked: 224 times
Been thanked: 601 times
Já bych tu PeCokompatibilitu nepřechválil, podívej se třeba na produkty M$ Oppice, ty jsou občas nepřenositelné i mezi různými verzemi téhož programu, a co teprve mezi systémy v různých jazycích! :suicide:

Ono se už od temných dob unixového středověku ví, že jediný stoprocentně kompatibilní formát je čistý text, jakmile se to někdo pokusí "vylepšit", je jisté že ta data brzy odejdou do zapomnění...

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VesSoft, neboli návrat po letech
PříspěvekNapsal: 29.07.2020, 19:34 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1509
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
A co když bude chtít někdo připojit něco, co zní přeci jen líp než to SAAčko?

OPLL je taky jen malý brouček s 18 nohami, ale devítikanál a jak jinak proti "čtvercatému generátoru" dokáže FM syntéza znít?
(viz Apple II - hudby původně určené pro AY přehrávané na SD Music card s OPLL.)
Navíc trackery a playery pro Z80 máme (z MSX-Music) - to je na 8080 trochu handicap, vhodnější je Ondra.

Nemluvě o OPM nebo OPN, mému uchu znějící ještě o něco lépe, taky použité na Z80 počítačích.
I když to už je nožičkově overkill (OPM "jen" 24, ale OPN/OPNA/OPNB nepočítaně).

Standardizace je pěkná věc, ale různorodost je pěkná věc!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VesSoft, neboli návrat po letech
PříspěvekNapsal: 30.07.2020, 09:58 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
dex píše:
A co když bude chtít někdo připojit něco, co zní přeci jen líp než to SAAčko?
Neopomenutelným faktorem je IMHO sehnatelnost, která je u SAA velmi dobrá - u tebou navrhovaných čipů je... jaká? Nemyslím jednoho kusu na prototyp, ale cca v desítkách kusů pro případné zájemce - mohou si onen čip bez problémů objednat? Nebo je budeš distribuovat ty?

Druhá věc je, že bych se při výběru čipu radši držel při zemi, protože čím "vychytanější" čip, tím menší pravděpodobnost, že pro něj někdo někdo napíše např. hru, která ho bude využívat (mít na dané platformě jen player skladeb by podle mě bylo málo)...

dex píše:
Standardizace je pěkná věc, ale různorodost je pěkná věc!
Různorodosti jsme si snad užili doteď až po kokot, proto mi přijde být standardizace lákavá... 8-)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz