OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 14:01

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: dj-bobr
PříspěvekNapsal: 10.01.2021, 18:03 
Offline
Stydlín

Registrován: 22.08.2013, 13:26
Příspěvky: 7
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times
Zdar a sílu,

tu jeden kdysi dávný spektrista a mimo to milovník postaršího až historického hw/sw, zdravím kolektiv :)

Všechno začalo před mnoha léty (su rok výroby 87), když tuším k šestým narozeninám mi otec dovezl od známého Deltu, což je de facto úplně klasické 48k Spectrum "plusko". Tehdy začala éra opisování programů z časopisů, kterými mě otec často a vydatně zásoboval (myslím, že mám komplet všechny FIFO a drtivou většinu ZX Magazínů), kopírování kazet, experimenty s kopírovacími programy, nastavováním štěrbiny a podobné haluzárny, které jistě každý spektrista dobře zná :)
Z herní sféry si velmi pozitivně pamatuji na Dynamite Dan 1/2, Juggernaut, Trucker (textovka), Nether Earth, Elite, Laser Squad, PSSST a to je z půlminutového vzpomínání asi vše, co mě nejvíc oslovilo a u čeho jsem si nejvíc kazil oči na televizoru Selena naladěném na kanál 35 (v parném létě 36).
Povedlo se mi během pár měsíců bravurně zvládnout ZX Basic a tehdy ještě pružný a učenlivý mozek vstřebal docela dobře i assembler Z80, ale nikdy jsem nestvořil nic rozsáhlejšího, čím bych se byl ochoten nějak veřejně prezentovat, takže maximálně na nějakém nerdím pokecu po 25 letech vysypu, že 01 je ld bc,xxxx, když je někde 211 254 tak to budou multimédia a 201 je ret, ale většinu života mi to zatím k ničemu nebylo :D

Po pár letech bylo do naší domácnosti slavnostně dovezeno PC s AMD K5 a Spectrum šlo nejdřív do krabice, pak bylo pověšeno hrdě na zeď jako důležitý artefakt mládí. Po stěhování pár let leželo v bublinkové fólii v banánovce a teď pomalu přišel čas ho po mnoha letech opět oživit. Ale nikdy jsem na něj nezapomněl - pravidelně emuluju a POKE si vesměs taky ještě pamatuju.

V PC kategorii jsem odrostl (po několikatýdenní epizodě s DOS6.2+Win3.11fW a Win95) na Win98SE, které považuji za výjimečně kvalitní systém a jen velmi pomalu jsem se adaptoval na pokrok (což mi zůstalo do dob současných - desítky považuju za metamorfující se hrůzu), takže po upgradu z AMD K5 100MHz na Cyrix M-II PR300? přišly Win2000, upgrade na AMD Sempron 2200, o dva roky později WinXP, přechod na notebooky (mám vrozenou afinitu k Thinkpadům, vystřídal jsem T20 - T60 nVidia - T61 nVidia - T61 nVidia - T61 Intel - W520 + T430) a teď mě asi mnozí ukamenujou, ale teprve v roce 2018 jsem přešel na sedmičky, na které nemohu říci křivého slova (bodejť, na 32GB RAM a 2x SSD).
Mám tunu dílů skladem na staré PC plečky, neváhejte si napsat - SIPP, SIMM, SDRAM, DDR1/2/3, něco i v SODIMMu, ISA/PCI karty, brackety, kablíky. Rozhodně to nebudu syslit doma, když to někomu chybí do skládačky.

Bastlím, pájím, navrhuju analog i digitál, neumím navrhovat plošňáky, ale dovedu leccos zdiagnostikovat a hardware hacky zvládám rovněž. Chcu si v blízké době zkusit ZX emulátor na ESP32. Když budete potřebovat něco připájet, vyměnit, vymyslet nějaký obvod, neváhejte se mi ozvat. Největší počin na Arduinu byl palubní počítač do historické Hondy https://www.youtube.com/watch?v=4eSFAnFfsJs, ale od té doby jsem taky trochu pokročil (z Arduina na ATmega328 k ESP8266/ESP32). Disponuji i programátorem na EPROM/FLASH (MiniPro TL866A), rád vám nahraju do chipu co hrdlo ráčí (myslím že to umí i GAL/PAL). Skladem pár 27SF512 a plno EPROM 27C256/512/010 včetně UV výbojky vyvolávající jejich amnesii.

Ještě dělám muziku, jen na to není čas. DnB, jazz, funkyhouse. Snad se k tomu někdy vrátím. Ve WHAM! jsem toho taky onehdá stvořil dosti :)

Pár dalších keywordů: Honda, hodně stará Honda (C4g, C5g), řídící jednotky, úpravy a opravy podvozkových dílů a elektroniky, auta obecně, rally. To je tu asi trochu offtopic, tak jen takhle stručně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dj-bobr
PříspěvekNapsal: 14.01.2021, 12:52 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Tak vítej!

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz