OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 23:08

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pavel
PříspěvekNapsal: 24.04.2022, 18:05 
Offline
Prvnička

Registrován: 26.02.2022, 21:33
Příspěvky: 23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 12 times
Predstavenie

Posledným textom som prekročil prvých osem príspevkov a stal som sa tak plnohodnotným členom a prispievateľom fóra. Sluší sa teda vykonať prestavenie mojej maličkosti.
Som atarista. Prvý počítač som získal nákupom od môjho švagra, ktorý mi ho doniesol niekedy v osemdesiatom siedmom z nepriateľského západu, kde bol „na montážach“, ako sa to vtedy nazývalo. Bol to stroj ATARI 800XL. Z rôznych zdrojov, nebite ma, prosím, je tomu pár rokov, nepamätám sa už, z akých, som získaval programy v BASICU, ktoré som trpezlivo prepisoval do stroja, ktoré sa po jeho vypnutí samozrejme stratili. Takže ďalším krokom bol nákup datasetu XC12 z vtedajšieho Tuzexu. Starší vedia, čo to bolo, mladší – pýtajte sa. No a kazeta, a bol som kráľ.
Pretože však vtedy niečo také ako internet neexistovalo, okrem tlačených výpisov nebolo ničoho. Chodili však všelijaké šumy o existencii rôznych komunít, z ktorých by sa nejaké programy, rozumej hry, dali získať. Bolo treba vytvoriť osobné kontakty. Tak som vyslovil požiadavku na Zväzarm v okresnom meste na založenie akéhosi klubu ataristov. Čo sa nám, spolu s kolegom z pracoviska z vedľajšieho mesta podarilo spôsobiť. Nuž a potom to už šlo. TURBO2000 a hry sa veselo kopírovali. Ako klub sme neboli nijako zvlášť aktívni, ale prostredníctvom Zväzarmu sme mali prístup k nejakej literatúre, najmä k pražským, ale občas aj iným Zpravodajom. Mám ich doteraz. Lebo príslušné informácie sa z toho môjho harddisku akosi vytrácajú...
Vtedy som si zaumienil rozšíriť pamäť v stroji na 320 kB. Pamäti som samozrejme spájkoval trafospájkou. Výsledok bol jasný. Ale komunita mi sprostredkovala opravu stroja. Kdesi v Bratislave, za veľmi miernu odplatu. Kolega si už určite na to nepamätá, ale dnes už viem, kto to je.
Z tohto hľadiska to boli čarovné časy. Autorské práva nikoho nezaujímali, nikdy sa za nič nič neplatilo. Nakoniec, z veľkej väčšiny je to tak dodnes, a aj to je jedna z príčin, prečo sú tieto, dnes už obstarožné, ba staré oldcompy, a komunity okolo nich také milé.
Potom prišiel osemdesiaty deviaty, prišli iné problémy. Do práce sme dostali „286“ (ja somár, že som si ju nenechal). Nikto nevedel, čo s tým. Mal obrovský, 40 MB harddisk. Neskôr vydával zvuk, ako keď niekto klope po veľkej tabuli plechu. Po nociach som študoval MS DOS. V tých časoch do práce prišla, paradoxne, PP01, už aj s programovým vybavením. Vtedajší programátor, teda živý človek-programátor, doň napchal obrovskú databázu, dokonca kvôli nej vypol v stroji farebné zobrazovanie. Klobúk dolu. To bol tiež čarovný stroj. Prehrievalo sa to a každú chvíľu sa to resetlo. Teda urobilo to to, po čom ataristi dlho len pokukovali – studený štart. Všelijako sme to chladili, ale až po ich vyradení som prišiel na to, že na vine bola slabo nastavená nadprúdová ochrana v spínanom zdroji. Stačilo trochu pokrútiť trimrom. No čo už...
Už v týchto časoch, pravda, keď sa ešte dali získať za malý peniaz, som postupne nadobudol viac týchto „malých ATARI“. Mám ich desať, ale jeden je mŕtvy. Veľké ma nezaujímajú, stačia mi pécéčka. Tých sa časom v práci tiež nazbieralo neúrekom, keď vždy s novým programom bolo treba kúpiť aj nové stroje.
Som už pamätník. A, ako hovoril pán Lasica, na mnohé veci si preto už nepamätám. To je situácia, kedy človek nadobudne presvedčenie, že informácie treba fixovať. Zachovať ich, aby boli prístupné aj v budúcnosti. Preto sa snažím zverejniť ich, spolu so skúsenosťami, ktoré človek tak či tak časom nadobudne.
Zdravím Vás všetkých!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pavel
PříspěvekNapsal: 24.04.2022, 18:40 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 360 times
Been thanked: 304 times
Tak vitej v prostoru podobne 'postizenych' ucastniku ;-) Nasavej tady informace a vuni tech starych dobrych casu. Urcite bude vitany kazdy podnet k diskuzi a nemusis se bat, ze by pripadny dotaz byl 'nepatricky' nebo snad hloupy. Cit se tady co nejvice svobodne a volne se muzes zapojit do kazde diskuze, ktera te zaujme nebo ti pripadne inspirujici.

Tak hodne 8-bitovych (muzes i 16-bitovych) old-chvilek :-)

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pavel
PříspěvekNapsal: 24.04.2022, 20:02 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Toz, vitaj medzi nami :)
Pavel píše:
Pamäti som samozrejme spájkoval trafospájkou. Výsledok bol jasný.
To sa ti ako poradilo ? Ja som do svojho ZX pajkoval trafopajkou uz velakrat a nikdy mi nic neodislo...
Pavel píše:
...mi ho doniesol niekedy v osemdesiatom siedmom z nepriateľského západu, kde bol „na montážach“, ako sa to vtedy nazývalo. Bol to stroj ATARI 800XL.
Skoda ze ti nedoniesol ZX Spektrum....
(to si nevsimaj, to som si len tak sam pre seba povzdychol :P )
Mikes21 píše:
Tak hodne 8-bitovych (muzes i 16-bitovych) old-chvilek :-)
Kludne aj 32-bitovych :angel: (ak je to na 386/486-ke :whist: )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pavel
PříspěvekNapsal: 26.04.2022, 20:15 
Offline
Prvnička

Registrován: 26.02.2022, 21:33
Příspěvky: 23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 12 times
Ach vy spektrálni osembiťáci! Atari som si nezvolil, bol mi donesený. Jeden čas som po ZX aj pokukoval, ale potom som si uvedomil, že pribrať ešte aj druhú platformu by uži bolo asi priveľa. Stačí mi jedna a aj s tou sa dá vyhrať až-až.
S tými pamäťami to bolo určite od tej trafospájky. Taká indukčnosť pri spínaní dáva riadne špičky a na tie C-MOSy sa niekedy stačí len škaredo pozrieť... Je pravda, že kompletne zapojený šváb je trochu odolnejší, ale furt je to rizikové. šak načo by sa potom používali tie spájkovanie kopytá a uzemňovali sa celé pracoviská aj s pracovníkmi?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pavel
PříspěvekNapsal: 27.04.2022, 22:39 
Offline
Prvnička

Registrován: 26.02.2022, 21:33
Příspěvky: 23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 12 times
Niekde som čítal: Dá sa používať aj trafospájka, ale tak, že zapne sa pred priložením hrotu k spájanému miestu, a vypne sa po oddialení od neho. Neskúšal som, lebo sa bojím, že by som sa pomýlil...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pavel
PříspěvekNapsal: 29.04.2022, 10:29 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Pre pracu trafopajkou v pocitaci som si vymyslel tri zlepsovaky:

- ochranny kruzok: Zobral som pneumatiku z nejakeho hrackarskeho auta a obalil ju alobalom. Ked chcem pajkovat, tak na plosak okolo pajkovaneho miesta prilozim tento "skratovavaci" pripravok. Na lakovane spoje to sice nefunguje, ale pocitacove plosaky nasich osembitov su vecsinou rozne zbernice, kde sa alobal napichne na vsetky konce vyvodov suciastok okolo a poskytne to aspon ciastocnu ochranu pred skodlivym EMP z trafopajky.

- stoceny hrot: Klasicke medene hroty sa zvyknu casto prepalit, a ked sa mne raz jeden taky prepalil, bol som lenivy robit novy, tak som len ocistil novovzniknute konce a stocil ich, v dlzke cca 1 cm. Takyto hrot sa uz (temer) nikdy neprepali, negeneruje v pajkovanom mieste silne magneticke pole a ostry koniec jedneho zo stocenych drotov je ako ostry hrot mikropajky, takze sa s tym krasne a presne daju pajkovat aj prtate SMD. Pri tomto samotny prud neprechadza plnou silou priamo pajkovanym miestom, ale je rozlozeny v tocenom spoji, preto pripadny EMP z neho nie je az tak nicivy.

- odrusenie samotnej trafopajky: Paralelne k primaru trafa, alebo aspon premostit mikrospinac nejakym vhodnym odrusovacim kondikom. Ja som pouzil 22k/400V~ a odvtedy mi trafopajka ziadne nicive EMP negeneruje ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pavel
PříspěvekNapsal: 29.04.2022, 21:24 
Offline
Prvnička

Registrován: 26.02.2022, 21:33
Příspěvky: 23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 12 times
Vidím, že tu začína klíčiť téma trochu odlišné od témy „predstavenie účinkujúcich“. Za moju osobu ju uzavriem poďakovaním za priateľské prijatie do komunity :D a s potešením pridám príspevok k téme „trafospájka“. Berieme ju – niektorí – do ruky temer denne a je asi zaujímavejšia, než moja maličkosť. Teda najprv hrot. Meď sa v roztavenom cíne rozpúšťa a takúto slučku (smyčku) treba každú chvíľu vymieňať. Železo to nerobí a preto existuje tzv. večný hrot, ktorý keď si človek namontuje, tak je tam naozaj nafurt. Dá sa získať v dvojakom prevedení, tenší alebo hrubší a použije sa podľa veľkosti spájanej plochy (zemnenie býva na dps „rozliata meď“ a taká pri práci moc chladí). Ďalšie sú kontakty spínača. Indukčnosť primára trafa je veľká a také je aj ich opaľovanie. Po neúspešných pokusoch s kondenzátormi som dospel k poznaniu, že toto zastaví jedine ich premostenie rezistorom veľkosti niekoľkých MΩ (mega, nie mili!). Odkedy som to spravil, mám niekoľko desaťročí pokoj od neustáleho opravovania trafospájky. Svojho času som dokonca spôsobil text na túto tému, ale je trochu dlhší, než je v kraji zvykom a na jeho zverejnenie by som asi mal pýtať dovolenie od pána Generálneho. Tieto úpravy však nič nehovoria o učlovečení trafospájky v zmysle vyhasnutia impulzov smrteľných pre súčiastky citlivé na statickú elektrinu. To by chcelo osciloskop, schopný zobrazovať neperiodické deje, ktorý pochopiteľne nemám. Takže na tieto účely musím používať uzemnenú mikrospájku, ktorá sa len tak volá, lebo ten hrot je učinené kopyto...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz