OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 16:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 113 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 14.05.2013, 12:04 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Asi to budu psát jako pohádku na pokračování. :idea: Všechno začalo 13. prosince 1990, tedy ne úplně, bylo ještě něco předtím. A tím bych měl asi začít. Byla doba, ještě za temného bolševika, kdy nejoblíbenějším politikem byl Gorby. Českoslovenští soudruzi tehdy začli měknout a kybernetika nebyla už jen buržoazní pavěda. A tak se začaly objevovat první kompy i v mém okolí. A nejen kompy. Maringotka s automaty byla snad můj první kontakt s dobobou kompjůtrů, jůtrůtrůtrů. Zanedlouho (asitak 1986) se mi spolužák pochlubil, že má Atari. Prvních 14 dní jsem si myslel, že to je asi nějaká ošklivá nemoc a nebo typ videa. Ovšem pak jsem hrábl do hromádky starších čísel VTM a zjistil jsem o co se jedná! Najednou z něj byl bůh mezi všemi, každý k němu chtěl na návštěvu. Teda ne k němu, ale k jeho 800XL. A na mně také došla řada, takže jsem zjistil jak vypadá SWAT a ještě nějaké závody s autíčkama, kde když člověk naboural tak z auta vyběhl jakoby hořící panáček. (Schválně jestli mi někdo prozradí název). Potom jednoho dne navštivili naši ZŠ zástupci svazarmu (taky 1986, ale napdzim) a dělali nábor do kroužků programování a mikroelektroniky. Přihlásil jsem se do programování a obdržel jsem test z matematiky, který jsem úspěšně napsal a byl jsem přijat (byl totiž těžký převis poptávky). A tak začlal doba PMD-85-1 a 2 v kroužku svazarmu. Vedl nás poměrně velký pohodář a říkalo se o něm, že má doma commodora. Začalo období Karla, Žofky a posléze i BASICu. Taky vždy po skončení kroužku se pokračovalo v Tanks, Plivníkovi, Hamurabim, Space Invaders a podobně... To vše skončilo na jaře 1990, kdy svazarm zanikl, PMD někam zmizla, po nějakém tom roce se ještě objevila v MDDM a já jedno (1993) odkoupil :). Po období krátkého půstu, kdy jsem k počítači čuchnul jen po kamarádech přišel třináctý prosinec 1990... a o tom v dalším díle :ugeek:

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 14.05.2013, 12:42 
Offline
Profík

Registrován: 12.05.2013, 19:31
Příspěvky: 694
Bydliště: České Budějovice
Has thanked: 738 times
Been thanked: 53 times
Citace:
Maringotka s automaty byla snad můj první kontakt s dobobou kompjůtrů, jůtrůtrůtrů.

Na automaty jsem úplně zapomněl! Taktéž byly mým prvním kontaktem s herním průmyslem. Vzpomínám, jak jsem jednou za 14 dní na víkend, dojížděl do Prahy za otcem a on mne brával do herny v bývalém domě kultury na Vyšehradu. Prý se rád díval, jak mé rozzářené oči těkají od automatu k automatu :). Dodnes si pamatuju jeden - můj nikdy nesplněný sen - koule z pochromovaných lešenářských trubek, ve které byla spousta monitorů a hrála se na ní hra podobná descentu, přičemž se koule všelijak otáčela i s hráčem - husté sci-fi! Ten automat byl až od 12, bohužel když jsem po 6 letech byl už způsobilý, herna byla ta tam a já pěkně ostrouhal :(.
Kdyby některý z Pražáků tušil, co byl ten automat zač, ať mi prosím dá vědět!


Naposledy upravil Springy dne 14.05.2013, 12:54, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 14.05.2013, 12:49 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
No já ještě zapomněl na jednoho svého příbuzného, který měl ZX81 v těžkym tuningu. 32kB RAM, ale pouze přepínatelné jako dvě 16kB banky, přidělaný nějaký pípák (umělo to asi jen jeden tón), přestavěno do nějaké normoš klávesnice... Tyranosourus rex a něco jako Jumping Jackson jsem si moh párkrát do roka u něj zahrát. A ten mi vždycky radil, ať si nekupuju Atari 8bit, ale ať si radši koupím didaktika, protože je kompatibilní ze zx spectrem a je na něj víc softu.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 14.05.2013, 12:59 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 08:17
Příspěvky: 181
Bydliště: České Budějovice
Has thanked: 294 times
Been thanked: 29 times
Starej_Mraf píše:
... nějaké závody s autíčkama, kde když člověk naboural tak z auta vyběhl jakoby hořící panáček. (Schválně jestli mi někdo prozradí název)


To byla jeden čas moje a kamarádova nejoblíbenější hra, kde jsme se při multiplayeru při některých situacích váleli smíchy a v slzách po zemi. Hráli jsme to na mé tehdejší C128ce a jmenovalo se to Rally Speedway. :)

_________________
A1200, Blizzard 1230/50MHz, 64MB RAM, CF-IDE 2GB, WHDLoad registered; A600 HD, 2MB Chip, Fúria EC020 inside; CD32; C128, FDD 1541 II, UK1541; C64 I, FDD 1541 I;
Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE; ZX Spectrum +2, divIDE, CF-IDE 1GB; Didaktik Gama; Sega Mega Drive, Mega EverDrive v2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 15.05.2013, 16:00 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 12:47
Příspěvky: 45
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 41 times
Been thanked: 4 times
horici panacek = rally speedway a bomba vec tej hry bola, ze tam bol editor vlastnych trati

_________________
Amiga forever


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 15.05.2013, 16:27 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Přesně tak, to byla také moje oblíbená hra, na kterou jsem kupodivu utáhl snad všechny přítelkyně (jakože ji chtěly hrát, ne že jsem je zval na RS jako na motýly :-) ).

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 17.05.2013, 07:51 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:53
Příspěvky: 265
Bydliště: Praha
Has thanked: 68 times
Been thanked: 39 times
Chci u RS pripomenout, ze to byla snad prvni hra s editorem... Tech trati, co jsme za mlada postavili... :mrgreen:

_________________
Atari 2600 7800 600XL 800XL/XE 130XE 320XE 1040STE/STFM LYNX, Sinclair ZX+ QL, Amiga 500 1200, Malina + Nejake to PC navic...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 17.05.2013, 08:51 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
Starej_Mraf píše:
No já ještě zapomněl na jednoho svého příbuzného, který měl ZX81 v těžkym tuningu. 32kB RAM, ale pouze přepínatelné jako dvě 16kB banky, přidělaný nějaký pípák (umělo to asi jen jeden tón), přestavěno do nějaké normoš klávesnice... Tyranosourus rex a něco jako Jumping Jackson jsem si moh párkrát do roka u něj zahrát. A ten mi vždycky radil, ať si nekupuju Atari 8bit, ale ať si radši koupím didaktika, protože je kompatibilní ze zx spectrem a je na něj víc softu.


Jumping Jackson??? Na ZX81? Co to je? :o

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 17.05.2013, 09:09 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Tu hru už jsem nikde nenašel a kazety jsou fuč... (Jo a nebyl to jumping Jackson ale Jumping Jack) Ta paměť, no...

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 17.05.2013, 09:18 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1910
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 517 times
Been thanked: 812 times
Na WOSu píší, že je známá i pod názvem Leggit!, ale pro ZX81 jsem nic nevygoogloal. Ze by to byla nějaká česká konverze jako Manic Miner pro ZX1?

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 17.05.2013, 10:20 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Tak přecijen je to už hodně let, takže nevím přesně co to bylo.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 31.05.2013, 11:14 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
... pokračování. Tehdy 13.12.1990 dorazila liberalizace cen i do mladoboleslavského okresu a v obchodním domě "Cíl" v Mladé Boleslavi snížili cenu Didaktiku Gama ´89 z 6200Kčs na 3300Kčs. S touto dobrou zprávou jsem dorazil ze školy domů, vyčkal příchodu rodičů a oznámil, že je tedy splněna podmínka, a to ta, že kdyby ten počítač byl levnější, tak mi ho hned koupí. Od konce roku 1988 jsem totiž oslintával výlohu prodejny elektra v Jičíně, hned vedle tý věže, co posunul Rumcajs, protože v této prodejně měli dokonce na výběr Maťo nebo Didaktik. Vždy mi bylo řečeno, že Maťo mi nekoupí, protože je to krám a didaktik je moc drahý, ale až ho někdy v budocnu zlevní (nebo si našetřím, ale ono nebylo celkem z čeho) tak budu hrdým vlastníkem tohoto stroje.
Přišla ovšem studená sprcha, bylo mi oznámeno, že sem se zbláznil, teď před vánocema. Namítal jsem, že vánoce jsou přeci vhodná příležitost, ale nebylo mi to moc platné do chvíle než se do rozhovoru vložil můj děda s tím, že slib je třeba dodržet, že cena je přijatelná. Během několika málo minut jsem seděl na zadním sedadle Š120L, r.v. 1987 a jelo se do MB. Cestu zpátky si už vůbec nepamatuju, vlastně jen to, že jen jsem držel křečovitě krabici a hučel do dědy, že se ještě musíme stavit u Šantrocha, protože ten mi může prodat redukci z pětikolíku na jack, kvůli nahrávání z kazeťáku. Kolega Šantroch vysněnou šňůrku měl a hned přiskočil k nám do auta, řka, že mi pomůže počítač zapojit. Dojeli jsme domů a skutečně počítač zapojili, připojili kazeťák a bráchovu TV Šilajlis (MADE IN CCCP, lidově zvanou šílenec). Pak mně zarazilo pár dotazů, třeba jestli mám turbo a podobně... On totiž kolega měl Atari 800XL :) . Po proštudování návodu bylo jasné, že turbo netřeba a tak jsem slavnostně zadal LOAD"" a enter. A vono hovno. Kablík měl v sobě upadlý drátek. Opraveno během minuty, byl jsem i vlastníkem pistolové pájky. Tak druhý pokus a zase hovno. Tak poštelovat VOL a TRE na kazeťáku a na třetí pokus se začalo cosi nahrávat. Úvodná kazeta :) Mezitím kolega Šantroch zjistil, že to co mám na kazetě na Atari nespustí a hry, že má přecijen o něco lepší (tedy v porovnání s tím jaký obsah nabízela úvodná kazeta) a konečně vysmahnul :cartman: . A začla (noční) MURa ... On si totiž chtěl zahrát i bratr, jako vlastník TV. (Jak já ho v tu chvíli nenáviděl). Před půlnocí zase začala prudit i matka, že jako sem slíbil, že u toho nebudu vysedávat do noci a že se budu učit a tak... Možná jsem něco takovýho slíbil, rozhodně se ale jednalo o slib planý, neboť v této situaci bych asi slíbil všechno... Průšvih však byl, že 13.12.1990 byl čtvrtek a rodičovstvo z nějakého záhadného důvodu trvalo na tom, abych šel druhý den do školy. Ráno jsem sice ještě zkoušel simulovat všechny možné nemoci od chřipky přes průjem se zácpou až po mor, choleru a ... buhví co ještě. Nepomohlo, ale nakonec se to ukázalo jako zásah z hůry! Ve škole jsem totiž získal kontakt na několik lidí vlastnící stroj ze Skalice a cestou ze školy se mi podařilo jednoho z nich ukecat na zapůjčení kazety s hrama. Renegade, Commando, Indiana Jones a chrám zkázy, PSSST, Sabre Wulf a nějaký další skvosty... jo a taky TF-COPY (až o několik dní později jsem zjistil, že kazety se nekopírují jen na dvojčeti kazeťáku, ale že je lepší použít kopírák). Co bylo dál, tak o tom zase někdy příště.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 31.05.2013, 11:24 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1910
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 517 times
Been thanked: 812 times
To já měl s Didaktikem Gama větší trable, přivezl jsem si ho domů ze Zlína. U nás ve Vsetíně měli v elektře prd. Zajímavostí je, že vypadal jako model '88 (měl i video výstup), ale ROM byla '87. Nahrávat do něj šlo, ale ukládat programy na kazetu ne. Takže jsem ho musel reklamovat. Z reklamace mi přišel a už šlo ukládat i na kazetu. Při tom mi vyměnili i ROM na model '88. Od té doby šlapal můj Didouš perfektně. Já se naštěstí nemusel o počítač s nikým dělit. Sestra měla jiné zájmy :-).

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 31.05.2013, 11:29 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Brácha až tolik na počítači nehrál, jenom ze začátku a potom ještě v nejnevhodnějších okamžicích (třeba když sem si kopíroval gamesy a musel jsem druhej den vrátit kazetu).

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 08.09.2013, 09:34 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:39
Příspěvky: 61
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times
CodEx píše:
Starej_Mraf píše:
... nějaké závody s autíčkama, kde když člověk naboural tak z auta vyběhl jakoby hořící panáček. (Schválně jestli mi někdo prozradí název)


To byla jeden čas moje a kamarádova nejoblíbenější hra, kde jsme se při multiplayeru při některých situacích váleli smíchy a v slzách po zemi. Hráli jsme to na mé tehdejší C128ce a jmenovalo se to Rally Speedway. :)


Hned jak jsem tohle četl, vzpomněl jsem na docela rozsáhlý článek v Excaliburu "Násilí ve hrách". Je tam o tom zmínka formou screenu s popiskem.

_________________
AMIGA PC PSX PS2 PS3 PS4


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 113 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz